İsrail'den gelen GDO'lu soyayı et olarak yiyoruz!

talib

Kıdemli Üye
Yasal boşluk herşeyde oluyor. Önceden boşluk var vardı şimdi yasal hale geldi. GDO'lu ürün sahipleri yasal boşluktan istifade ediyorlardı, şimdi kendilerini düşünen bir hükümet çıktı ve girişi yasal hale getirdi. Ya başkası olsaydı tamamen yasaklasa idi ne olurdu halleri, di mi? Siz neden tamamen yasak değil demiyorsunuz da neyin peşine düşünüyorsunuz. Bu ne tarafgirliktir!? İki soru:

1. Ürününüze GDO'suz yazamıyorsunuz. Sebep?

2. Binde 8'in altında GDO olan ürünlere GDO'lu diye yazmıyorsunuz. Sebep?

Neticede her ikiside aynı koşullarda satılacak. Birisi zararlı, diğeri zararsız. Tüketici hangisi doğal bilemeyecek bu yönetmelik ile.

agbi

Yasaklı
Öncelikle bu küresel sermayeye zihnen de olsa teslim olmamalıyız.Bizi tehlikeye düşüren en önemli mesele 'Reel politik böyle, ne yapalım'' anlayışıdır.Riski göze almayanlar, reel politiğe göre dümen kullananlar, toplumlarında tarihi dönüşümler gerçekleştiremezler.Müslümanlığın, beşeri sistemlerden farkı buradadır.Hem mesela niçin israil devleti bu uluslararası anlaşmalara, çıkarı uygun gelmediğinde uymuyor.Hakkında onlarca belki yüzlerce BM. kararı olduğu halde..Irakta, Afganistanda, Pakistanda,Somalide,Çeçenistanda,Keşmirde...oluk oluk Müslüman kanı dökülürken bu uluslararası anlaşmalar, nerede..
İçki meselesi ve diğerlerine gelince..Mesela 1.mecliste içki yasağı çıkarılmıştı.Demekki olabiliyor.İthalatıda aynen yasaklanabilinir.Öncelikle müslümanların beşeri ideolojilere zihnen teslim olmamaları gerekir.İtikadımız bunu gerektirir.Allahu Ekber demeliyiz, Amerika ekber yerine...

Yapma arkadaşım

Demişsiniz....Allahu Ekber demeliyiz, Amerika ekber yerine
Allahu Ekber demeliyiz, Amerika ekber yerine 1960 1980 İhtilallerinde diyebildinmi . 28 Şubat ta diyebildinmi kalkmışsınız burda Klavye kahramanlığı yapıyorsunuz.Geçmişi bırak 28 ŞUBAT ta Allahu Ekber demeliyiz, Amerika ekber yerine Diyebilseydiniz BUGÜN BUNLARIN HİÇ BİRİ OLMAYACAKTI.

Ürün üretiyorsunuz ama üzerine GDO'suz diye yazamıyorsunuz. Yoksa nasıl GDO'lu ürünleri yutturacaklar millete? GDO'lu ürünler de belli bir miktarı geçmeyenleri aynen GDO'suz ürünler gibi bir kayıt konulmadan satılabilecek. Böylece siz dünya devlerini daha da büyüteceksiniz. AKP bu işe çok meraklı ise, GDO ürünler sadece AKP'lilere satılsın diyorum. AKP'nin yılmaz savunucuları, şartsız, kayıtsız teslim olmuşları yesin GDO'lu ürünleri. Hem tayyip memnun olur, hem küresel güçler hem de onlar mutlu olmuş olurlar. Zamanla GDO'nun yan etkisi olarak şak şak seslerinde bir kuvvet kaybı olacak ama onu da teknolojinin imkanları ile bir şekilde artırırlar.

Yasal boşluk herşeyde oluyor. Önceden boşluk var vardı şimdi yasal hale geldi. GDO'lu ürün sahipleri yasal boşluktan istifade ediyorlardı, şimdi kendilerini düşünen bir hükümet çıktı ve girişi yasal hale getirdi. Ya başkası olsaydı tamamen yasaklasa idi ne olurdu halleri, di mi? Siz neden tamamen yasak değil demiyorsunuz da neyin peşine düşünüyorsunuz. Bu ne tarafgirliktir!? İki soru:

Neticede her ikiside aynı koşullarda satılacak. Birisi zararlı, diğeri zararsız. Tüketici hangisi doğal bilemeyecek bu yönetmelik ile.

Sizlerin SİYASİ TARAFGİRLİĞİNİZ aklınızın çok önüne geçmiş.

15 Seneyi aşkın zamandır satılan bu ürünler AK Parti KISITLAMALAR YASAKLAR getirmiş hala konuşuyorsunuz.
O zamanlar nerdeydiniz SİYASİ MENFEATİNİZ YOKTU değilmi ?

talib

Kıdemli Üye
Siz neden tamamen yasak değil demiyorsunuz da neyin peşine düşünüyorsunuz. Bu ne tarafgirliktir!? İki soru:

agbi

Yasaklı
Siz neden tamamen yasak değil demiyorsunuz da neyin peşine düşünüyorsunuz. Bu ne tarafgirliktir!? İki soru:

Önce bir araştır bakalım.

Sorduğun sorulara BAKAN KENDİ BEYANI ile CEVAP verdi.Önce oku.

Sordukların bana göre Çocukça.

Neden mi Çocukça sebebi ortada örnek CEP TELEFONLARI bizlere GDO ürünlerden daha çok ZARAR veriyor.

Sizin niyetiniz ÜZÜM yemek değil BAĞCIYI dövmek.

talib

Kıdemli Üye
Cevapları okudum ve çok saçma geldi bana. Ürünlere ne yoktur yazılmazmış! Ne zeka ama!?

1. Yazmak istiyor isem sanane. Ben GDO'suz ürün satıyorum ve üstüne de yazmak istiyorum doğaldır diye. E Bakan ama göremeyen sanane. Maksat GDO'lu ürünler belli olmasın. Eğer öyle değil ise ne olabilir başka?

2. Peki gerçekten yazılmaz mı? Biz çok üründe domuz yağı ve katkıları yoktur diye okumuyoruz mu? Okuyoruz. Demek ki bu konda bir hassasiyet olduğu için yazılabiliyor. Neden? Çünkü haram ve bazı ürünlere domuz yağı ve katkısı katılma ihtimali vardır. Ürünü aklamak adına üretici domuz yağı ve katkısı yoktur yazar.

Şimdi ürünlere denildiği gibi şu yoktur bu yoktur yazılamaz denilmesi doğru gibi görünse de yanlış olduğu belli oldu. Çünkü her şeyi siz zaten yoktur diye yazmazsınız. Siz bir bal üretti iseniz, balda yapılan hileler bellidir. Bildiğim şeker katıyorlar mesela. Siz şeker yoktur tamamen doğaldır yazabilmelisiniz. Ama hiç alakası olmayan şeyler yazılmaz tabi. Hava civa yoktur gibi. Bala civa katılma ihtimali mi olsun ki öyle yazılmak ihtiyacı duyulsun. Bu manada doğru ve zaten kimse öyle bir şey yapmaz.

Fakat ürünler GDO'lu üretebilmiş olabileceği için siz GDO'suz yazabilmelisiniz ürününüze. Siz tarafgir olunca tabi herşeye he diyeceksiniz. O ayrı mesele. Kendi durduğunuz yerde siz de haklısınız.

Kısaca tek amaç var. Doğal olan ile GDO'lu olan ayırt edilemesin. Yoksa millet GDO'lu almaz. Alamasa Türkiye'nin ne zararı olur acaba? Yoksa dünya devleri mi bundan hoşlanmaz.

agbi hala yanıt verecek :) Ama o diyor ki AKP'li bakan cenapları yanıt vermiş. Ben tam inanırım, diyeceğim onun diyeceğidir.

agbi

Yasaklı
Cevapları okudum ve çok saçma geldi bana. Ürünlere ne yoktur yazılmazmış! Ne zeka ama!?

1. Yazmak istiyor isem sanane. Ben GDO'suz ürün satıyorum ve üstüne de yazmak istiyorum doğaldır diye. E Bakan ama göremeyen sanane. Maksat GDO'lu ürünler belli olmasın. Eğer öyle değil ise ne olabilir başka?

2. Peki gerçekten yazılmaz mı? Biz çok üründe domuz yağı ve katkıları yoktur diye okumuyoruz mu? Okuyoruz. Demek ki bu konda bir hassasiyet olduğu için yazılabiliyor. Neden? Çünkü haram ve bazı ürünlere domuz yağı ve katkısı katılma ihtimali vardır. Ürünü aklamak adına üretici domuz yağı ve katkısı yoktur yazar.

Şimdi ürünlere denildiği gibi şu yoktur bu yoktur yazılamaz denilmesi doğru gibi görünse de yanlış olduğu belli oldu. Çünkü her şeyi siz zaten yoktur diye yazmazsınız. Siz bir bal üretti iseniz, balda yapılan hileler bellidir. Bildiğim şeker katıyorlar mesela. Siz şeker yoktur tamamen doğaldır yazabilmelisiniz. Ama hiç alakası olmayan şeyler yazılmaz tabi. Hava civa yoktur gibi. Bala civa katılma ihtimali mi olsun ki öyle yazılmak ihtiyacı duyulsun. Bu manada doğru ve zaten kimse öyle bir şey yapmaz.

Fakat ürünler GDO'lu üretebilmiş olabileceği için siz GDO'suz yazabilmelisiniz ürününüze. Siz tarafgir olunca tabi herşeye he diyeceksiniz. O ayrı mesele. Kendi durduğunuz yerde siz de haklısınız.

Kısaca tek amaç var. Doğal olan ile GDO'lu olan ayırt edilemesin. Yoksa millet GDO'lu almaz. Alamasa Türkiye'nin ne zararı olur acaba? Yoksa dünya devleri mi bundan hoşlanmaz.

agbi hala yanıt verecek :) Ama o diyor ki AKP'li bakan cenapları yanıt vermiş. Ben tam inanırım, diyeceğim onun diyeceğidir.

Tarım Bakanı'ndan 'Frankeştayn' çıkışıTarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlerle ilgili yönetmelikle, GDO'lu ürünlerin ithalatına izin verilmediğini, tam aksine bu tür ürünlerin ithalatının önünün kesildiğini bildirdi.

Eker, 26 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda tartışmalara neden olan ''Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair'' yönetmelikle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Bakanlık konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Eker, TBMM'de de yaptığı konuşmada yönetmeliğin amacını anlattığını fakat bazı basın yayın organlarında çok yanlış haberlerin çıktığını söyledi.
Eker, ''Amacımız GDO'lu ürünlerin girişi nasıl kontrol altına alınır ve engellenirken, sanki bu ürünlerin ithalatına izin veriyormuşuz gibi bazı basın yayın organlarında haberler çıktı. Sayın Bakanım bu forum da Talib ismi ile bir arkadaş var lütfen onuda heyete alın.Kamuoyunda adeta bir dezenformasyon yaşanıyor, spekülasyon yapılıyor'' diye konuştu. Dünyada 20'nin üzerinde ülkenin yaklaşık 125 milyon hektar alanda bu tür üretim yaptığını ve dünyada birçok ülkede bu tür ürünlerin ticaretinin yapıldığını belirten Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak kendilerinin de bununla ilgili bir mevzuat olması için söz konusu yönetmeliği hazırladıklarını kaydetti.

Eker'in konu ile ilgili açıklamaları şöyle:

GDO'lu ürünlerle ilgili yayınlanan yönetmeliklere bakılmalıdır.

Engelleiyor muyuz yoksa izin mi veriyoruz buna bakılması gerekir. Birçok ülekeye yasaklama getirdik... Bir çok üniversitede enstitü labaratuarın çalışan uzmanları bu işe bakıyor. GDO'lu ürün getiren lkişiden 15 çeşit analiz ve komite raporu isteniyor. Eğer risk görülürse komite bu ürünün girişini engelleyecek. Toplum yanlış bilgilendiriliyor. Dezenformasyon süreci işliyor. Bunlar TV'lerde çok konuşuluyyor. Burada toplumda olayı saptırmaya yönelik yayın var. İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan GDO'lu ürünlerin piyasaya sokulmasına yasak getşirmişiz yönetmelikte, SAYIN BAKANIM İHVAN FORUM da TALİB var onuda KOMİTEYE ALIN Kendisi bilim adamısr.Gerçekten Bilim adamıdır.. AB ise buna izin var. Antibiyotik içeren ürünlerin girişi yönetmelik ile yasaklandı.

Biyogüvenlik yasası çıkarıldığında o da ayrı işlenecektir. Bir de şöyle bir iddia var GDO'lu ürün etiketi yasaklanmıştır deniyor. Arakdaşlar bu çarpıtmadır. Bir ürünün içinde bulunanlar yazılır. İşlenmiş ürünün içerisinde bulunmayanların listesi bulunanlardan daha çoktur. içinde ne varsa o yazılır. Eğer farklı bir şey tespit edilirse müeyyide ve caza uygulamasına gidilir.

Türkiye bununla ilgili olarak önemli bir mevzuat adımı atmış, GDO kabul etmemek üzerine mevzuat oluşturuldu. Türkiye ticari ilişkileri olan bir ülke. Türkiye'ye hiçbir şekilde GDO'lu ürün girmesi mümkün değildir diyen bilim adamlarımız var. İşi iyice magazine döküp Frankeştayn benzetmesi yapmak doğru değildir. Biz GDO'ya ihtiyatlı yaklaşan ülkeyiz. Biz büyük bir ülkeyiz bunu da öğrenmemiz gerekmektedir. Bunlar bilimsel aşamalardan geçecek çalışmalardır. Bu yönetmelik Türkiye'ye GDO girişi için değil toplum, insan hayvan ve canlı sağlığını kontrol etmek için hazırlanmıştır. Bu yönetmelik korumayı amaçlamaktadır.

Kimsenin reyting uğruna bunu halletme lüksü yoktur. Burada da dikkatli olmak gerekir. Bu ülke dünyada ürün çeşitliliği en zengin ülkelerden bir tanesidir. Gıdalarla ilgili çeşitli yatprımlar var. Biz yeni yönetmelikte ithalat esnasında denetim yapıyoruz. Eğer risk görürse kömite girişi öneleyecek. Para cesazı, imha ve hapis cezası. Cezalar bunlar. Bu yönetmelik, GDO riski taşıyan ürünlerin ithalakı, kontrolü ve denetimi ile ilgili. Biz yazı gönderdik illere. İlave olarak listede belirtilen ülkeler ve ithal edilen ürünler bunların bütün ürünleri denetime tabi olacak. Analiz şartı getiriliyor. GDO analizi. GEnetik olarak bunun bir değişime uğrayıp uğramadığına ait bir laboratuvar analizi istiyoruz. GDO ortaya çıkarsa bü ürünü ithal etmeyeceğiz.
Bir risk değrlendirmesini yapacak olan ben değilim, bilimsel kurul. İlgili uzmanlar. İnsan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığı açısından bakacaklar. Genetiği değişmiş midir değil midir? Buna bakacaklar. Dİğer analizler bizim zaten rutin yaptığımız analizlerdir.

Bilimsel kurulun kararını komuoyuyla paylaşılmasını da düzenleme ile getiriyoruz. Birisi ben GDO'lu ürün getireceğim diyorsa, müracaat ediyor, risk değrlendirmesi yapıyor. Bunun sonucunda da yine konu kamuoyuyla paylaşılıyor. Ondan sonra karar veriliyor. Üniversitelerdeki uzmanları davet ediyoruz. Biz bunların amiri durumunda değiliz. Bu bağımsız bir bilimsel kurul. 11 kişi oturacak. Kendilerine bir dosya takdim edilecek. Denilecek ki bunun bilimsel kıstaslarla risk denetimini yapın. Burada ris vardır ya da yoktur. Yoksa o konudaki eleştiri haksız. Yani bizim atadığımız memurlar değil. Şu olsun, bu olsun dediğimiz adamlar da değil.

Bize göre Fransa GDO'lu bir çok ürün üreten bir ülke. Onu bize verin bir inceleyelim. Dünyanın bir kısmı diyor ki bu zararlı değil, bir kısmı diyor ki zararlı. Biz de diyoruz ki temkinli yaklaşmamız lazım. Şüphe ile yaklaşıyoruz. Yarın öbür gün bir şey çıkabilir. DDT ilacını dünya yıllarca güvenilir diye kullandı. Sonra da dediler ki, DDT zararlı, ama 50 sene kullanıldıktan sonra. Demek ki çıkabiliyor.

talib

Kıdemli Üye
Etiket konusunu o kadar yazdık, bizim cevap verdiğimiz yazıyı agbi aynen getirmiş buraya :)

AKP'li biri konuştu mu herhalde üstüne laf olmaz zannediyor. Bu ne teslimiyet, bu ne aşk böyle agbi?

Herhalde her yok yazılmaz etikete. Ama bazı yokların yazılması gereklidir, zaruridir. Mesela domuz yağı yoktur diye çok üründe yazar. Eğer GDO'lu üretilme ihtimali olan bir ürün ise GDO'suz yazabilmelisiniz. Bu kadar basit bir mesele. agbi alıntıladığın yazıyı sanki AKP'li biri dememiş gibi oku ki, benim gayet açık ve basit yazdıklarım ile doğru kıyas edebil. Sen AKP yazsını okudun mu, direk kabulleniyın gibi geldi bana.

Tekrar edelim, bir ürünün içindekiler yazılabildiği gibi, o ürün için, içeriğinde olabilecek suni şeylerin olmadığını beyan etmek üzere yoklarda yazılabilir. Ki yazılıyor da. Domuz yağı, alkolsüz filan diye.

GDO'lu ile GDO'suz ayırt edilemesin diye yazdırmıyorlar. Mesele bundan ibaret agbi. Bana göre herkesin gayet net anlayabileceği bir mesele ama halen 3. kez yazmak zorunda kaldım. Sen diyecen yine, varlar yazılır, akp'li amca öyle dedi.