İsrail'den gelen GDO'lu soyayı et olarak yiyoruz!

oguz

Yeni
Yıllardan beri soya fasulyesi propagandası yapılır. Sağlık programlarının arasına soya fasulyesinin nasıl değerli bir nimet olduğu fikri mutlaka yerleştirilir. Soyanın protein değerinden, etin yerini tutabileceğinden söz edilir. Halbuki Türkiye bu ürünü tanımaz. Türkiye toprakları dünyanın en verimli topraklarıdır ve bu coğrafya aynı zamanda dünyanın en zengin bitki örtüsüne sahiptir. Mesela flora tabakası bakımından dünyanın en zengin şehirleri Trabzon ve Hakkari’dir. Ama soya, bu topraklarda yetiştirilmez.

* * *

Peki bu soya neyin nesiymiş? Gıda sektöründen bir okurumuz yazıyor:
“Sayın Bulut, Türkiye’de üretilen et mamullerinin hemen hemen tümünde maliyetleri düşürmek için büyüğünden küçüğüne çoğu firma, kıyma şeklinde veya un halinde endüstriyel soya kullanılır. 1 kilo kıyma şeklinde soyaya, 3 kilo su ilave edip kabartırsınız, 4 kilo madde elde edersiniz. Bunu da et karışımıyla karıştırırsınız. Un halindeki konsantre soyanın işlevi biraz daha farklıdır, ancak onun da su tutma özelliği büyüktür.
Bu iki çeşit soya da her zaman genetiği değiştirilmiş soya fasulyesinden imal edilir.
Endüstriyel soyada dünyada söz sahibi ülkeler İsrail, Amerika ve Çin’dir. Ülkemize ithal edilen endüstriyel soyaların en az yüzde 80’i İsrail’den ambalajlı veya dökme olarak gelir. Dökme olanları burada yerli firmalar veya İsrail sermayesi ile kurulmuş firmalar tarafından paketlenip satışa sunulur. Son bir kaç senedir Çin ürünleri de geliyor.
Et mamulleri imalatçıları korkunç bir rekabet içerisinde oldukları için, maliyetlerini düşürmek bakımından bu maddeyi daha çok oranda kullanmaktadır.
GDO’lu ürünler içerisinde en çok kullanılan, dahası, insanların bilmeden tükettikleri ve içinde bulunduğum sektörde yoğun olarak kullanılan, endüstriyel soyadır.”
Demek ki bir lokantada et yerken, aslında İsrail’den gelen genetiği değiştirilmiş soya fasulyesi yiyoruz!
Bu ithalatı da millet mi istedi acaba AKP iktidarından?

* * *

Bir de şeker meselesi var. Türkiye’de şeker pancarı üretimi AB’nin baskıları ile sınırlandırıldı. Yerine ithal edilen genetiği değiştirilmiş mısırdan şeker üretiliyor ve bu şeker endüstriyel katkı maddesi olarak bakın nerelerde kullanılıyor:
Metabolizma ve beslenme uzmanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, şeker için diyor ki, “British Medical Journal’da yeni yayınlanan bir makalede ‘Şeker tütün kadar tehlikeli, zarar verici ve bağımlılık yapıcı olduğu için uyuşturucu sınıfına sokulmalıdır’ deniliyor.
Şeker, diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, böbrek taşları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk ve kemik erimesine sebep oluyor.
Vücudun her tarafına taşınan şeker, özellikle de göbek, kalçalar, göğüsler bacağın üst kısmında toplanıyor. Bu bölgeler de dolduğunda, yağ asitleri kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılıyor. Bu organlar gittikçe yavaşlıyor ve sonuçta dokuları bozularak yağa dönüşüyor. Bağışıklık sistemi zayıflıyor. Vücut soğuk, sıcak veya mikroplara karşı koyamıyor.
Her yerde ‘şeker’ var. Özellikle bebek mamasında bile şeker olması, çocukların beslenme zevkinin bir ömür boyu yanlış bir yolda gitmesine neden oluyor.
Şekerle ilgili çok önemli başka bir tehlike daha var. Genetiğiyle oynanmış mısırdan ‘mısır şekeri’ üretiliyor. ‘Nişasta bazlı sıvı şeker’ de denilen bu şeker, çikolata, gofret, gazlı içecek, baklava, mısır gevreği gibi endüstriyel gıdalarda en çok kullanılan şeker türüdür.
Karacaoğlan’ın ‘zehir oldu yediğimiz şekerler’ deyişi günümüzde daha bir geçerli.” /Arslan Bulut

agbi

Yasaklı
AÇIĞINIZ bu konunun daha geniş kapsamlı olarak.

GEN SAVAŞI diye bir konu açmıştım.

İSRAİL ve İslam düşmanları TÜRKİYENİN GEN HARİTASINI çıkardı ve yiyeceklerimizle bizlerle mücadele etmeye başladılar.

BİYOLOJİK SAVAŞ

Bu konuda konu açmanıza teşekkürler.

Alıntı yaptığınız kişi bunu daha yeni dile getirmesine de şaşırdım.

oguz

Yeni
Amerika ülkemizi büyük ölçüde ele geçirdi bizleri müstemleke olarak yönetmek istiyor ,ele geçiremediği ülkeleride çeşitli kimyasal yalanlarla
korkutmak iç savaş çıkartmak yönetime el koymak istemektedir
bu gün için ele geçiremediği ülkenin bir taneside İran dır
suriyeyi ele geçiremedi birde Afganistanda sürekli kan dökmekle uğraşmaktadır
Amerikanın amacını bizler enerji kaynaklarını ele geçirme olarak biliyoruz ancak durumun böyle olmadığını akşam bir tv proğramından öğrenmiş olduk
Amerika dünya gıda sektörünü elinde bulundurmak istemektedir
bu nedenle dünyada elinde tohum bulunan ülkeleri işgal etmektedir
bağdatı işgal ettiğinde 7000 çeşit tohuma el koyduğu bilinmektedir
GDO lu geni bozuk ürünlerin ülkemize serbestçe girmesine müsade eden kanunu çıkartan AKP hükümetini elbetde eleştireceğiz<
insanımızın kimyasına zarar veren gençleri kısırlaştıran bu olaya asla müsade etmemeliyiz....

agbi

Yasaklı
Amerika ülkemizi büyük ölçüde ele geçirdi bizleri müstemleke olarak yönetmek istiyor ,ele geçiremediği ülkeleride çeşitli kimyasal yalanlarla
Amerikanın amacını bizler enerji kaynaklarını ele geçirme olarak biliyoruz ancak durumun böyle olmadığını akşam bir tv proğramından öğrenmiş olduk
GDO lu geni bozuk ürünlerin ülkemize serbestçe girmesine müsade eden kanunu çıkartan AKP hükümetini elbetde eleştireceğiz<
insanımızın kimyasına zarar veren gençleri kısırlaştıran bu olaya asla müsade etmemeliyiz....

Bak yine SİYASİ TARAFGİRLİK

Araştır bakalım kimler sokulmasına müsade etmiş.

Daha yeni AKP yasakladı
.

oguz

Yeni
Bak yine SİYASİ TARAFGİRLİK

Araştır bakalım kimler sokulmasına müsade etmiş.

Daha yeni AKP yasakladı.

Sayın agbi AKP - GDO kanununu kabul etti uyan artık
hala tarafgirlikten söz ediyorsun
benim tarafgirlik diye bir meselem yok ben vatanımı milletimi insanımın sağlığını düşünüyorum ,benim sizin gibi parti pırtı meselem yok ..

milletden gerçekleri saklayan gazeteleri kınıyorum
özelliklede dindar geçinenleri

gıda GDO konusunda bir video izlemenizi isterim
kesinlikle pişman olmayacaksınız

MPL TV Arsiv Sistemi v1.0 | MPL TV Avrupa Stüdyolari

Türkiye, GDO?ya vize verdi

.

agbi

Yasaklı
AÇIĞINIZ bu konunun daha geniş kapsamlı olarak.

GEN SAVAŞI diye bir konu açmıştım.

İSRAİL ve İslam düşmanları TÜRKİYENİN GEN HARİTASINI çıkardı ve yiyeceklerimizle bizlerle mücadele etmeye başladılar.

BİYOLOJİK SAVAŞ

Bu konuda konu açmanıza teşekkürler.

Alıntı yaptığınız kişi bunu daha yeni dile getirmesine de şaşırdım.

benim tarafgirlik diye bir meselem yok ben vatanımı milletimi insanımın sağlığını düşünüyorum ,benim sizin gibi parti pırtı meselem yok ..

.

Bu kadar olmaz BU YALADIR bunun hesabı nı vermek zordur.Sanki Türkiyede daha önce YASAK tıda şimdi mi SERBESTLEŞTİ.

Bu Yalan larla nereye kadar gideceksiniz ?

AŞAĞIDA ALINTIMI İYİ OKUYUN BAKALIM OĞUZ Bey SONRADA ENPOZE ETMEK İSTEDİĞİNİZ DÜŞÜNCEYİ karşılaştırın.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalara (GDO) Dair Yönetmelikle İlgili Basın Açıklaması

Dünyada bulunan 8 gen merkezinden 3’ü ülkemizdedir. Ülkemizde 3.905’i endemik olmak üzere toplam 12.000 bitki türü bulunmaktadır. Bugün dünyada üretimi yapılan buğday, arpa, nohut, mercimek, zeytin gibi birçok önemli ürünün anavatanı ülkemizdir. Ayrıca insanlığın en önemli besin kaynaklarından biri olan buğdayın 11.000 yıl önce ülkemizde kültüre alındığı bilinmektedir.

ABD, Arjantin, Brezilya, Çin, Kanada, Hindistan, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika başta olmak üzere 28 ülkede üretilen GDO lu tohum ve buna bağlı GDO lu gıda ve yem ham maddeleri, biyolojik çeşitliliğimizin korunmasını ve sürdürülebilir kılınmasını tehdit etmektedir. Bu nedenle, Ülkemiz biyolojik çeşitliliğinin zarar görmemesi için tohum ve buna bağlı ürünlerin üretimi, 26.10.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik”in dayandığı yasalar esas alınarak yasaklanmıştır.

Bu Yönetmelikle, insan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunmasını riske sokanlar ile insan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotikleri taşıyan GDO ve GDO lu ürünleri içeren gıda ve yem maddelerinin ithalatı ve bebek mamalarında kullanımı da yasaklanmıştır.

Yönetmelik kapsamında insan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunması için karar vermeye esas teşkil edecek risk değerlendirmesi TÜBİTAK, üniversite öğretim üyeleri ve araştırmacılardan müteşekkil 11 kişilik bağımsız, bilimsel, teknik bir komite tarafından yapılacaktır. İnsan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin korunması bakımından risk taşımadığı bilimsel olarak ispatlananlara etiketleme zorunluluğu getirilmiştir.

Bahsi geçen Yönetmelik hükümlerine aykırı davranışların tespiti durumunda ise, 4703 sayılı Kanun, 5179 sayılı kanun ile 1734 sayılı kanununa göre izin iptali, para cezası, toplama, imha, mülkiyetin kamuya geçirilmesi ve hapis cezası dahil cezalar verilebilecektir.

Yine Yönetmelikle beraber bağımsız, bilimsel, teknik Komite raporu neticesine göre ihracat, ithalat, işleme, nakil aşamalarında piyasa denetim ve kontrolleri daha da sıklaştırılacak, Bakanlığımız laboratuvarlarında yapılan analizler de dikkate alınarak, Yönetmeliğe aykırı bir husus meydana gelmesi halinde gerekli cezai işlemler yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

1785 kez görüntülendi.
27.10.2009

Tarım Köy İşleri bakanlığını RESMİ AÇIKLAMASIDIR.

Oğuz Bey konunun başlığı ile yukarıdaki RESMİ açıklama birbirini tutuyormu?

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ''Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmeliği'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, tohumluklar dışındaki genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünleri ile genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünlerini içeren gıda ve yem maddelerini kapsıyor. Sağlık Bakanlığınca ruhsat veya izin verilen ürünler yönetmeliğin kapsamına girmiyor.

Buna göre, Yönetmelik hükümlerine aykırı olan GDO'lu gıda ve yemlerin işleme ve tüketim amacıyla ithali, piyasaya sürülmesi, tescili, ihracatı ve transit geçişleri yasak olacak.

GDO'lu ürünler, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleriyle bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılamayacak.

İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünleri ithal edilemeyecek, piyasaya sunulamayacak.

Gıda veya yem, GDO'lardan biri ya da birkaçını toplamda en az yüzde 0,9 oranında içeriyorsa GDO'lu olarak kabul edilecek. Gıda veya yemin yüzde 0,5 ten fazla izin verilmeyen GDO içermesi halinde ithalatına, işlenmesine, nakline, dağıtımına ve satışına izin verilmeyecek.
GDO'suz ürünlerin etiketinde ürünün GDO'suz olduğuna dair ifadeler bulunmayacak.

-İZİN KOŞULLARI-

Her bir GDO için bilimsel esaslara göre değiştirilmiş gen ya da genler esas alınarak bir defaya mahsus olmak üzere Komiteler tarafından risk değerlendirmesi yapılacak.

Her bir risk değerlendirmesinin sonucuna göre GDO'lu gıda veya yemin çevre, insan veya hayvan sağlığı ile diğer inceleme konularında herhangi bir olumsuzluğun tespit edilmediğine dair bir karar belgesi hazırlanacak.

İzin verilen GDO ve ürünlerinin kayıt altına alınması ve ürünün her aşamada takibinin sağlanması amacıyla, GDO ve ürünlerini ithal edenler, işleyenler ve piyasaya sunanlar Bakanlığa beyanda bulunacak, GDO ve ürünlerini GDO içerdiğine dair belgeler eşliğinde nakletmek, taşımak ve etiketleme kurallarını uygulayacak.

İzin, karar belgesinde belirtilen koşulların ihlali veya olası zarar ve risklerle ilgili yeni bilimsel bilgilerin edinilmesi, kullanım sonucunda olumsuz sonuçların ortaya çıkması durumunda iptal edilecek. İzni iptal edilen GDO ve ürünleri toplatılarak imha edilecek.

GDO ve ürünlerinin ithalatında GDO ve ürünlerinin üretildiği ülkenin yetkili otoritesinden parti numarası, miktarı ve GDO çeşidini belirten belge aranacak.

Bakanlık, kontrol ve denetim amaçlı analizler yapabilecek. Yapılan analiz sonucunda GDO'lu olduğu tespit edilen ürünün ülkeye girişine izin verilmeyecek ve söz konusu ithalatçı, ihracatçı firma ve ülke risk listesine alınacak.

GDO'suz gıda veya yem, GDO'lu gıda veya yemin işlendiği hattan farklı bir hatta üretilecek ve depolanacak.

GDO'lu ürünlerin ihracatında alıcı ülkenin talebi doğrultusunda işlem yapılacak. Alıcı ülkenin GDO ile ilgili talebinin olmaması durumunda işlemler, genel ihracat mevzuatına göre gerçekleştirilecek.

Bu Yönetmelik hükümlerine göre izin verilen GDO'lu gıdaların yüzde 0,9'un üzerinde GDO içermesi halinde, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde yer alan gerekliliklere ilave olarak etiketlenmeleri zorunlu olacak.

Yem veya yemlik madde olarak kullanımına izin verilen GDO'lu yemler de yüzde 0,9'un üzerinde GDO içermesi halinde, yem mevzuatında yer alan etiket gerekliliklerine ilave olarak etiketlenecek.

GDO ve ürünlerini ithal veya ihraç eden, işleyen, depolayan, dağıtan ve tüketime sunanlar, ürünlerle ilgili bilgi ve belgeleri 20 yıl süreyle saklayacak ve bu belgelerle ilgili bir kayıt sistemine sahip olacak.

GDO ve ürünleri ile ilgili olarak karar belgesinde belirtilen koşullara uyulup uyulmadığı Bakanlık tarafından görevlendirilen birimler tarafından izlenecek.

(aa)

Oğuz Bey NE YAPMAK istiyorsunuz daha önce serbest olan lara KISITLAMALAR ve YASAKLAMALAR getirilmesini nasıl AK PARTİ izin verdi diyebilirsiniz NASIL İNSANLARI YANILTIRSINIZ

Lütfen Kendinize gelin.

Siz bizleri CAHİL mi zannettiniz?

ummuhan

Kıdemli Üye
Yıllardan beri soya fasulyesi propagandası yapılır. Sağlık programlarının ......................

/Arslan Bulut

Tam diyeceğim ki : afferin oğuzboylarından kardeş güncel reel ve önemli bir konuya parmak basmış ama görüyorum ki muhalefet:crying: duygusu ve dahi parti düşmanlığı öne geçmiş ve ana fikri örtmüş....

Olmamış ana fikir kaybolmuş kardeş :eek:leyo:

oguz

Yeni
Birkaç gündür gazete ve televizyonlar boşuna gazel okuyor öylemi
GDO yu hükümet bu tepkilere bakarak yürürlükten kaldırdıysa tabiki kamuoyu olarak memnun oluruz inşallah öyledir bu haberin peşini bırakmayacağım

Oğuz Bey NE YAPMAK istiyorsunuz daha önce serbest olan lara KISITLAMALAR ve YASAKLAMALAR getirilmesini nasıl AK PARTİ izin verdi diyebilirsiniz NASIL İNSANLARI YANILTIRSINIZ

Benmi yanıltıyorum siz hiç gazete ve tv seyretmezmisiniz yada gündemi sadece zaman gazetesi ve samanyolu tv denmi izlersiniz yapmayın Allah aşkına ...

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
oğuz bu ülkede birisi çıkıp islami hakim kılsa ama milli görüşçü olmasa...siz onuda israil ajanı diye ilan edip amerikanın adamı diye karalarsınız....partizanlık ve holiganizmin sonu budur işte...islamı amaç değilde araç olarak kabul etmek budur işte...

agbi

Yasaklı
Tam diyeceğim ki : afferin oğuzboylarından kardeş güncel reel ve önemli bir konuya parmak basmış ama görüyorum ki muhalefet:crying: duygusu ve dahi parti düşmanlığı öne geçmiş ve ana fikri örtmüş....

Olmamış ana fikir kaybolmuş kardeş :eek:leyo:

Siz forumun eskisisiniz BİLİRSİNİZ konu açmıştım BİYOLOJİK SAVAŞ Genlerle oynama hatta o zaman bir örnek getirmiştim Toplanan kanların yabancı ülkelere gitmesi ve BÖLGELER ARASI GEN HARİTASI Herhalde iki sene oldu bu konuya değinmem.hATTA O ZAMANIN mhp Lİ SAĞLIK BAKANI dURMUŞ UN KANLAR DIŞARI GİTMESİN DİYE haklı feryat ettiğini AMA BİLİNEN kartel KİŞİLERİN SAĞLIĞI İLE OYNUYORSUNUZ DİYE KARŞI ÇIKMIŞTI.

Birkaç gündür gazete ve televizyonlar boşuna gazel okuyor öylemi
GDO yu hükümet bu tepkilere bakarak yürürlükten kaldırdıysa tabiki kamuoyu olarak memnun oluruz inşallah öyledir bu haberin peşini bırakmayacağım

Benmi yanıltıyorum siz hiç gazete ve tv seyretmezmisiniz yada gündemi sadece zaman gazetesi ve samanyolu tv denmi izlersiniz yapmayın Allah aşkına ...

OĞUZ BEY BAK UMMUHAN ABLAYA YAZDIĞIMI OKU YUKARIDA LÜTFEN Forum un eskileri bilir SOĞUK SAVAŞ ve cepheleri buda BİYOLOJİK cephe idi.

BENİM SİZE GETİRDİĞİM alıntı KANUN nerden çıktı tek basın haberleri.

Siz belirli medya haberlerini kasıtlı değiştirilmiş haberleri getiriyor BELGESİ OLMADAN HÜKÜMETE İFTİRA ATIYORSUNUZ.

BIRAKIN SİYASİ TARAFGİRLİĞİ yalan larla veya değiştirilerek getirilen maksatlı haberlerle SİYASET YAPILAMaz.

agbi

Yasaklı

.

Bu kadar olmaz BU YALADIR bunun hesabı nı vermek zordur.Sanki Türkiyede daha önce YASAK tıda şimdi mi SERBESTLEŞTİ.

Bu Yalan larla nereye kadar gideceksiniz ?

AŞAĞIDA ALINTIMI İYİ OKUYUN BAKALIM OĞUZ Bey SONRADA ENPOZE ETMEK İSTEDİĞİNİZ DÜŞÜNCEYİ karşılaştırın.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalara (GDO) Dair Yönetmelikle İlgili Basın Açıklaması

Dünyada bulunan 8 gen merkezinden 3’ü ülkemizdedir. Ülkemizde 3.905’i endemik olmak üzere toplam 12.000 bitki türü bulunmaktadır. Bugün dünyada üretimi yapılan buğday, arpa, nohut, mercimek, zeytin gibi birçok önemli ürünün anavatanı ülkemizdir. Ayrıca insanlığın en önemli besin kaynaklarından biri olan buğdayın 11.000 yıl önce ülkemizde kültüre alındığı bilinmektedir.

ABD, Arjantin, Brezilya, Çin, Kanada, Hindistan, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika başta olmak üzere 28 ülkede üretilen GDO lu tohum ve buna bağlı GDO lu gıda ve yem ham maddeleri, biyolojik çeşitliliğimizin korunmasını ve sürdürülebilir kılınmasını tehdit etmektedir. Bu nedenle, Ülkemiz biyolojik çeşitliliğinin zarar görmemesi için tohum ve buna bağlı ürünlerin üretimi, 26.10.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik”in dayandığı yasalar esas alınarak yasaklanmıştır.

Bu Yönetmelikle, insan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunmasını riske sokanlar ile insan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotikleri taşıyan GDO ve GDO lu ürünleri içeren gıda ve yem maddelerinin ithalatı ve bebek mamalarında kullanımı da yasaklanmıştır.

Yönetmelik kapsamında insan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunması için karar vermeye esas teşkil edecek risk değerlendirmesi TÜBİTAK, üniversite öğretim üyeleri ve araştırmacılardan müteşekkil 11 kişilik bağımsız, bilimsel, teknik bir komite tarafından yapılacaktır. İnsan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin korunması bakımından risk taşımadığı bilimsel olarak ispatlananlara etiketleme zorunluluğu getirilmiştir.

Bahsi geçen Yönetmelik hükümlerine aykırı davranışların tespiti durumunda ise, 4703 sayılı Kanun, 5179 sayılı kanun ile 1734 sayılı kanununa göre izin iptali, para cezası, toplama, imha, mülkiyetin kamuya geçirilmesi ve hapis cezası dahil cezalar verilebilecektir.

Yine Yönetmelikle beraber bağımsız, bilimsel, teknik Komite raporu neticesine göre ihracat, ithalat, işleme, nakil aşamalarında piyasa denetim ve kontrolleri daha da sıklaştırılacak, Bakanlığımız laboratuvarlarında yapılan analizler de dikkate alınarak, Yönetmeliğe aykırı bir husus meydana gelmesi halinde gerekli cezai işlemler yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

1785 kez görüntülendi.
27.10.2009

Tarım Köy İşleri bakanlığını RESMİ AÇIKLAMASIDIR.

Oğuz Bey konunun başlığı ile yukarıdaki RESMİ açıklama birbirini tutuyormu?

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ''Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmeliği'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, tohumluklar dışındaki genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünleri ile genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünlerini içeren gıda ve yem maddelerini kapsıyor. Sağlık Bakanlığınca ruhsat veya izin verilen ürünler yönetmeliğin kapsamına girmiyor.

Buna göre, Yönetmelik hükümlerine aykırı olan GDO'lu gıda ve yemlerin işleme ve tüketim amacıyla ithali, piyasaya sürülmesi, tescili, ihracatı ve transit geçişleri yasak olacak.

GDO'lu ürünler, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleriyle bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılamayacak.

İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünleri ithal edilemeyecek, piyasaya sunulamayacak.

Gıda veya yem, GDO'lardan biri ya da birkaçını toplamda en az yüzde 0,9 oranında içeriyorsa GDO'lu olarak kabul edilecek. Gıda veya yemin yüzde 0,5 ten fazla izin verilmeyen GDO içermesi halinde ithalatına, işlenmesine, nakline, dağıtımına ve satışına izin verilmeyecek.
GDO'suz ürünlerin etiketinde ürünün GDO'suz olduğuna dair ifadeler bulunmayacak.

-İZİN KOŞULLARI-

Her bir GDO için bilimsel esaslara göre değiştirilmiş gen ya da genler esas alınarak bir defaya mahsus olmak üzere Komiteler tarafından risk değerlendirmesi yapılacak.

Her bir risk değerlendirmesinin sonucuna göre GDO'lu gıda veya yemin çevre, insan veya hayvan sağlığı ile diğer inceleme konularında herhangi bir olumsuzluğun tespit edilmediğine dair bir karar belgesi hazırlanacak.

İzin verilen GDO ve ürünlerinin kayıt altına alınması ve ürünün her aşamada takibinin sağlanması amacıyla, GDO ve ürünlerini ithal edenler, işleyenler ve piyasaya sunanlar Bakanlığa beyanda bulunacak, GDO ve ürünlerini GDO içerdiğine dair belgeler eşliğinde nakletmek, taşımak ve etiketleme kurallarını uygulayacak.

İzin, karar belgesinde belirtilen koşulların ihlali veya olası zarar ve risklerle ilgili yeni bilimsel bilgilerin edinilmesi, kullanım sonucunda olumsuz sonuçların ortaya çıkması durumunda iptal edilecek. İzni iptal edilen GDO ve ürünleri toplatılarak imha edilecek.

GDO ve ürünlerinin ithalatında GDO ve ürünlerinin üretildiği ülkenin yetkili otoritesinden parti numarası, miktarı ve GDO çeşidini belirten belge aranacak.

Bakanlık, kontrol ve denetim amaçlı analizler yapabilecek. Yapılan analiz sonucunda GDO'lu olduğu tespit edilen ürünün ülkeye girişine izin verilmeyecek ve söz konusu ithalatçı, ihracatçı firma ve ülke risk listesine alınacak.

GDO'suz gıda veya yem, GDO'lu gıda veya yemin işlendiği hattan farklı bir hatta üretilecek ve depolanacak.

GDO'lu ürünlerin ihracatında alıcı ülkenin talebi doğrultusunda işlem yapılacak. Alıcı ülkenin GDO ile ilgili talebinin olmaması durumunda işlemler, genel ihracat mevzuatına göre gerçekleştirilecek.

Bu Yönetmelik hükümlerine göre izin verilen GDO'lu gıdaların yüzde 0,9'un üzerinde GDO içermesi halinde, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde yer alan gerekliliklere ilave olarak etiketlenmeleri zorunlu olacak.

Yem veya yemlik madde olarak kullanımına izin verilen GDO'lu yemler de yüzde 0,9'un üzerinde GDO içermesi halinde, yem mevzuatında yer alan etiket gerekliliklerine ilave olarak etiketlenecek.

GDO ve ürünlerini ithal veya ihraç eden, işleyen, depolayan, dağıtan ve tüketime sunanlar, ürünlerle ilgili bilgi ve belgeleri 20 yıl süreyle saklayacak ve bu belgelerle ilgili bir kayıt sistemine sahip olacak.

GDO ve ürünleri ile ilgili olarak karar belgesinde belirtilen koşullara uyulup uyulmadığı Bakanlık tarafından görevlendirilen birimler tarafından izlenecek.

(aa)

Lütfen Kendinize gelin.

Siz bizleri CAHİL mi zannettiniz?

Siz forumun eskisisiniz BİLİRSİNİZ konu açmıştım BİYOLOJİK SAVAŞ Genlerle oynama hatta o zaman bir örnek getirmiştim Toplanan kanların yabancı ülkelere gitmesi ve BÖLGELER ARASI GEN HARİTASI Herhalde iki sene oldu bu konuya değinmem.hATTA O ZAMANIN mhp Lİ SAĞLIK BAKANI dURMUŞ UN KANLAR DIŞARI GİTMESİN DİYE haklı feryat ettiğini AMA BİLİNEN kartel KİŞİLERİN SAĞLIĞI İLE OYNUYORSUNUZ DİYE KARŞI ÇIKMIŞTI.

OĞUZ BEY BAK UMMUHAN ABLAYA YAZDIĞIMI OKU YUKARIDA LÜTFEN Forum un eskileri bilir SOĞUK SAVAŞ ve cepheleri buda BİYOLOJİK cephe idi.

BENİM SİZE GETİRDİĞİM alıntı KANUN nerden çıktı tek basın haberleri.

Siz belirli medya haberlerini kasıtlı değiştirilmiş haberleri getiriyor BELGESİ OLMADAN HÜKÜMETE İFTİRA ATIYORSUNUZ.

BIRAKIN SİYASİ TARAFGİRLİĞİ yalan larla veya değiştirilerek getirilen maksatlı haberlerle SİYASET YAPILAMaz.

Yazı Boyutu: 12 14 16

Bakan Eker, GDO iddialarına açıklık getirdi
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TBMM'de GDO'lu ürünlerle ilgili yönetmeliğe ilişkin eleştirilerini yanıtladı. Yönetmeliğin çarpıtıldığını söyleyen Eker, GDO'nun Türkiye'ye fiili olarak girmesini engelleyen bir yönetmeliktir' dedi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, genetiği değiştirilmiş organizmalı (GDO) ürünlerle ilgili yönetmeliğin amacının; GDO'lu ürünlerin ithalatını kolaylaştırmak değil, aksine ithalatını zorlaştırmak, kontrol ve denetim altına almak olduğunu söyledi.

Eker, TBMM Genel Kurulunda CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer'in gündem dışı konuşmasında GDO'lu ürünlerle ilgili yönetmeliğe ilişkin eleştirilerini yanıtladı.

Yönetmeliğin, amacının dışında, yanlış bir şekilde topluma aktarıldığını ifade eden Eker, Türkiye'nin 2004 yılında bu konuyla ilgili Cartagena Anlaşmasına taraf olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin GDO'larla ilgili bugüne kadar herhangi bir mevzuata sahip olmadığını belirten Eker,
, bu talimatın GDO'larla ilgili beyana tabi olarak işlem yaptığını ifade etti. Eker, ''Biri gelse dese ki 'bende GDO var', o içeri alınmıyor. Onun dışında bir işlem yapabilmeniz, daha sıkı denetim altına alabilmeniz, kontrolünü daha iyi yapabilmeniz için bir mevzuatımızın olması gerekiyor'' dedi.

''BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI BAKANLAR KURULUNDA...''

Biyogüvenlik Yasa Tasarısı Taslağının Bakanlar Kurulunda olduğunu ifade eden Eker, bu konunun dünyada sürekli değişen bir mevzuata sahip olduğunu, dünyada bu konuyla ilgili 120-125 milyon hektar alanda 27-28 ülkenin GDO ile ilgili üretim yaptığını, bunun iki, üç katı kadar ülkenin de bu ürünleri tükettiğini kaydetti.

Hükümetin kararının bu konulara liberal şekilde yaklaşma değil, aksine ''daha titiz, dikkatli, bu anlamda muhafazakar yaklaşmak'' olduğunu belirten Eker, henüz riskleri tam olarak belirlenmemiş, tam olarak bilinmeyen bir alanda bunu serbestleştirmenin aksine, bunu denetim, kontrol altına alma ve zararlı olabilecekleri de engellemeye dönük ara, acil mevzuat olarak -kanun çıkıncaya kadar- bu yönetmeliği çıkardıklarını kaydetti.

YÖNETMELİK AB STANDARDIYLA UYUMLU

Bununla ilgili tasarının da Meclise geleceğini belirten Eker, şunları kaydetti:

''(Biz bunu mahkemeye götürürüz) demek, (bugünkü mevzuatı kaldırmak) demek, açık söylüyorum ki kesinlikle GDO'ya kapı açmak demek olur. Böyle bir şey yapmaya kalkarsanız millet de sizi tarih önünde GDO'yu engelleyen bir yönetmeliği kaldırdığınız için mahkum edecektir.

Bu yönetmelik, AB standartlarıyla tamamen uyumludur. AB'den daha ileri olduğumuz hükümler de var. GDO'lu ürünlerin bebek mamaları ve formülleri, devam mamaları ve devam formülleriyle, bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması kesinlikle yasak. AB'de bu yasak değil. Bizim yönetmeliğimiz AB'nin mevcut yönetmeliğinden daha ileri. İngiltere dışında bebek mamalarıyla ilgili durum serbesttir. İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO'lu ürünlerin ithalatı ve piyasaya sunulması yasak. Burada da AB'den ileriyiz. Değer maddeleri ise AB ile uyumlu.

Bugünden itibaren işlem şu; Vatandaş getirdi herhangi bir gıda maddesi. Biz, kesinlikle analize tabi tutuyoruz. Eğer içinde herhangi bir GDO varsa, bunun ithalatına izin vermiyoruz. Birisi 'ben şu gıda maddesini, ürünü, ham maddeyi ithal ediyorum. Bunun içerisinde GDO var' dedi. Müracaat ediyor, alıyoruz. 15 ayrı belge hazırlamasını istiyoruz. Bu, 91 kişiden oluşan bilimsel komiteye havale edilecek ve incelenecek. Üç alanda; insan sağlığı, çevre sağlığı ve hayvan sağlığıyla ilgili en küçük bir risk gördüğü takdirde buna izin vermiyor. Dolayısıyla, bu yönetmelikle birlikte Türkiye'ye GDO'lu ürünün ithal edilmesi fiilen mümkün değildir. Yani sıfır düzeyindedir. Nedir peki bu mesele? Bizim bu işin büsbütün dışında kalmamız, bu teknolojiden bigane kalmamız mümkün mü? O da doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet. Türkiye Cumhuriyeti de bu teknoloji nedir, nasıl kullanılıyor? Bunu bilecek. Onun için bizim yönetmeliğimiz, bir çerçeve yönetmeliktir, bu yönetmeliğin gayesi GDO'lu ürünlerin ithalatını kolaylaştırmak değil, aksine ithalatını zorlaştırmak, kontrol ve denetim altına almaktır.''

Oğuz bu haberi CHP yakınlığı olan bir yerden mi aldın.

SANKİ ÖNCEDEN YASAKTI ŞİMDİ SERBESLEŞTİ ana fikirinde yazmışsın.

Oğuz Bey karşında İlk okul çocuğu yok.

paspas

Yeni
oğuz bu ülkede birisi çıkıp islami hakim kılsa ama milli görüşçü olmasa...siz onuda israil ajanı diye ilan edip amerikanın adamı diye karalarsınız....partizanlık ve holiganizmin sonu budur işte...islamı amaç değilde araç olarak kabul etmek budur işte...

Sen şu menşeini bi yaz bakiim buraya...

''halis din'' emrine muhalif kim varsa karşısındayız!

''Haram lokma yiyenin ibadet durumu nedir?''

De bakiim sen hele bi!?

Hikem

Kıdemli Üye
Bir arkadaş diyorki:''Bu kadar olmaz BU YALADIR bunun hesabı nı vermek zordur.Sanki Türkiyede daha önce YASAK tıda şimdi mi SERBESTLEŞTİ.

Şimdi yanlış yanlışa gerekçe olabilirmi?Arkadaş bu iş yanlışmı değilmi?Ona bakalım.Bu ürünlerin ithalatının serbestleşmesi,ister daha önce olsun ,ister şimdi olsun farkedermi?Bir millete yapılacak en kötü iş , gelecek nesillerinide işin içine almasıdır.Yanlışa yanlış demeliyiz.Babamızda yapsa...One minute demek=israile teslim mi olmamız demek..?

agbi

Yasaklı
Bir arkadaş diyorki:''Bu kadar olmaz BU YALADIR bunun hesabı nı vermek zordur.Sanki Türkiyede daha önce YASAK tıda şimdi mi SERBESTLEŞTİ.

Şimdi yanlış yanlışa gerekçe olabilirmi?Arkadaş bu iş yanlışmı değilmi?Ona bakalım.Bu ürünlerin ithalatının serbestleşmesi,ister daha önce olsun ,ister şimdi olsun farkedermi?Bir millete yapılacak en kötü iş , gelecek nesillerinide işin içine almasıdır.Yanlışa yanlış demeliyiz.Babamızda yapsa...One minute demek=israile teslim mi olmamız demek..?

Yanlış a yanlış olmaz.HAKLISINIZ

Fakat Uluslararası bir anlaşma var.

SİYASAL tarafgirlikle yazmayın.

Hadi bana tüm milletvekilleri aynı partiden olsun.

Hadi İÇKİ İTHALATINI yasaklasın yasaklayabilirmi ?

Hadi meyhaneleri kapatsın.

hadi barları kapatsın.

YAPMAYIN

Bunlar da yanlış değilmi ?

bak bir konu açtım One minute demek=israile teslim mi olmamız demek..

demisiniz ciddi iseniz beklerim ONE MÜNÜTE nin getirdikleri konuya gelin.

Hikem

Kıdemli Üye
Yanlış a yanlış olmaz.HAKLISINIZ

Fakat Uluslararası bir anlaşma var.

SİYASAL tarafgirlikle yazmayın.

Hadi bana tüm milletvekilleri aynı partiden olsun.

Hadi İÇKİ İTHALATINI yasaklasın yasaklayabilirmi ?

Hadi meyhaneleri kapatsın.

hadi barları kapatsın.

YAPMAYIN

Bunlar da yanlış değilmi ?

bak bir konu açtım One minute demek=israile teslim mi olmamız demek..

demisiniz ciddi iseniz beklerim ONE MÜNÜTE nin getirdikleri konuya gelin.

Öncelikle bu küresel sermayeye zihnen de olsa teslim olmamalıyız.Bizi tehlikeye düşüren en önemli mesele 'Reel politik böyle, ne yapalım'' anlayışıdır.Riski göze almayanlar, reel politiğe göre dümen kullananlar, toplumlarında tarihi dönüşümler gerçekleştiremezler.Müslümanlığın, beşeri sistemlerden farkı buradadır.Hem mesela niçin israil devleti bu uluslararası anlaşmalara, çıkarı uygun gelmediğinde uymuyor.Hakkında onlarca belki yüzlerce BM. kararı olduğu halde..Irakta, Afganistanda, Pakistanda,Somalide,Çeçenistanda,Keşmirde...oluk oluk Müslüman kanı dökülürken bu uluslararası anlaşmalar, nerede..
İçki meselesi ve diğerlerine gelince..Mesela 1.mecliste içki yasağı çıkarılmıştı.Demekki olabiliyor.İthalatıda aynen yasaklanabilinir.Öncelikle müslümanların beşeri ideolojilere zihnen teslim olmamaları gerekir.İtikadımız bunu gerektirir.Allahu Ekber demeliyiz, Amerika ekber yerine...

talib

Kıdemli Üye
Türkiye'nin 3. dünya ülkesi olduğunu ve pek çok ülkenin yemediği şeylerin Türkiye'ye gönderdildiğini hep duyarız. Ne demek uluslararası anlaşma. Türkiye'de üretilen kaliteli ürünler dahi dışarı gönerilir. Bu ekonomi ile alakalı gerçi. Fakat öyle bir uluslararası anlaşma bilmiyorum ben. Bizde yasak, o yüzden siz yiyin, ziyan olmasın diye bir anlaşma mı var?

Yediklerimizin üzerimizde çok büyük tesiri var. Bu hakikatı büyükler hep söylerler. Önceden GDO'lu ürünler yine serbestti ama şimdi devlet güvencesi ile serbest oldu gibi görünüyor. Önceden yasak yoktu şimdi ötesi davet çıkmış oldu.

AKP'ye yüklenmeden biraz daha araştırmakta fayda var. Tam bilemiyorum konuyu lakin yine de ne olursa olsun, girişe davetiye çıkarmak doğru olmasa gerek. Bunu yasal hale getirmek..

agbi

Yasaklı
Öncelikle bu küresel sermayeye zihnen de olsa teslim olmamalıyız.Bizi tehlikeye düşüren en önemli mesele 'Reel politik böyle, ne yapalım'' anlayışıdır.Riski göze almayanlar, reel politiğe göre dümen kullananlar, toplumlarında tarihi dönüşümler gerçekleştiremezler.Müslümanlığın, beşeri sistemlerden farkı buradadır.Hem mesela niçin israil devleti bu uluslararası anlaşmalara, çıkarı uygun gelmediğinde uymuyor.Hakkında onlarca belki yüzlerce BM. kararı olduğu halde..Irakta, Afganistanda, Pakistanda,Somalide,Çeçenistanda,Keşmirde...oluk oluk Müslüman kanı dökülürken bu uluslararası anlaşmalar, nerede..
İçki meselesi ve diğerlerine gelince..Mesela 1.mecliste içki yasağı çıkarılmıştı.Demekki olabiliyor.İthalatıda aynen yasaklanabilinir.Öncelikle müslümanların beşeri ideolojilere zihnen teslim olmamaları gerekir.İtikadımız bunu gerektirir.Allahu Ekber demeliyiz, Amerika ekber yerine...

Türkiye'nin 3. dünya ülkesi olduğunu ve pek çok ülkenin yemediği şeylerin Türkiye'ye gönderdildiğini hep duyarız. Ne demek uluslararası anlaşma. Türkiye'de üretilen kaliteli ürünler dahi dışarı gönerilir. Bu ekonomi ile alakalı gerçi. Fakat öyle bir uluslararası anlaşma bilmiyorum ben. Bizde yasak, o yüzden siz yiyin, ziyan olmasın diye bir anlaşma mı var?

Yediklerimizin üzerimizde çok büyük tesiri var. Bu hakikatı büyükler hep söylerler. Önceden GDO'lu ürünler yine serbestti ama şimdi devlet güvencesi ile serbest oldu gibi görünüyor. Önceden yasak yoktu şimdi ötesi davet çıkmış oldu.

AKP'ye yüklenmeden biraz daha araştırmakta fayda var. Tam bilemiyorum konuyu lakin yine de ne olursa olsun, girişe davetiye çıkarmak doğru olmasa gerek. Bunu yasal hale getirmek..

O kadar SİYASİ TARAFGİRLİK le yazıyord-sunuz ki.

Düşünün ALKOL ü ürünlerde İTHAL EDİLİYOR kullanıyormusunuz HAŞA.

Bugüne kadar bu ürünleri kullandık ÜZERLERİNDE HİÇ BİR BELİRTİCİ not yoktu. SINIRLAMA yoktu.

Şimdi HÜKÜMET SINIRLAMA yapmış sınırı aşanları YASAKLAMIŞ Çocuk Maması gibi önemli yiyeceklerde kesinlikle YASAKLAMIŞ szi kalkmışsınız ne diyorsunuz. Fakat amacınız TENKİT etmek TEŞEKKÜR aklınıza gelmiyor.

MADEM BU KADAR HASSASSINIZ Ben GEN savaşı BİYOLOJİK SAVAŞ konuları İki sene önce açtım SZİLERİN oraya katıldığınızı hatırlamıyorum.

Son Yaz mevsiminde kabağa aşılanmış KARPUZ u çiftçiler az yedirmedi bizlere

talib

Kıdemli Üye
Ürün üretiyorsunuz ama üzerine GDO'suz diye yazamıyorsunuz. Yoksa nasıl GDO'lu ürünleri yutturacaklar millete? GDO'lu ürünler de belli bir miktarı geçmeyenleri aynen GDO'suz ürünler gibi bir kayıt konulmadan satılabilecek. Böylece siz dünya devlerini daha da büyüteceksiniz. AKP bu işe çok meraklı ise, GDO ürünler sadece AKP'lilere satılsın diyorum. AKP'nin yılmaz savunucuları, şartsız, kayıtsız teslim olmuşları yesin GDO'lu ürünleri. Hem tayyip memnun olur, hem küresel güçler hem de onlar mutlu olmuş olurlar. Zamanla GDO'nun yan etkisi olarak şak şak seslerinde bir kuvvet kaybı olacak ama onu da teknolojinin imkanları ile bir şekilde artırırlar.

agbi

Yasaklı
Ürün üretiyorsunuz ama üzerine GDO'suz diye yazamıyorsunuz. Yoksa nasıl GDO'lu ürünleri yutturacaklar millete? GDO'lu ürünler de belli bir miktarı geçmeyenleri aynen GDO'suz ürünler gibi bir kayıt konulmadan satılabilecek. Böylece siz dünya devlerini daha da büyüteceksiniz. AKP bu işe çok meraklı ise, GDO ürünler sadece AKP'lilere satılsın diyorum. AKP'nin yılmaz savunucuları, şartsız, kayıtsız teslim olmuşları yesin GDO'lu ürünleri. Hem tayyip memnun olur, hem küresel güçler hem de onlar mutlu olmuş olurlar. Zamanla GDO'nun yan etkisi olarak şak şak seslerinde bir kuvvet kaybı olacak ama onu da teknolojinin imkanları ile bir şekilde artırırlar.

Siz okuduğunuzu okumak içinmi okuyorsunuz.

Yoksa SİYASİ NEFRETİNİZ okuduğunuzu anlamda size engel mi oluyor.

AK Parti var olan a KISITLAMA getiriyor vede bazılarını YASAKLIYOR.

Teşekkür edeceğinize neler yazıyorsunuz.

Talib Bey bu Ürünler 15 senedir Türkiyeye giriyor ve satılıyor YENİ DEĞİL Sizi korumak isteyen bu hükümetede neler diyorsunuz Çok Ayıp Çocukça yazmayın
.