İsrail: Temmuz Savaşı, Üçüncü Dünya Savaşı Gibiydi

cahid

Kıdemli Üye
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
5,631
Tepkime puanı
1,299
Puanları
113
Konum
Muamma...!
resim.php

2006 Temmuz savaşının İsrailliler üzerinde yarattığı hava, hala etkisini sürdürüyor.

2006 Temmuz savaşı, İsraillilerin zihninde dün olmuş kadar taze. İstihbarat servisleri bu yıl ve gelecek yıl içinde savaş beklememesine rağmen, hastaneler başta olmak üzere sosyal kurumlar beklenen savaş için özel korumalı birimler açmaya başladı.

İsrail televizyonunun ifadesiyle, üzerinden dört yıl geçen savaşın dehşet verici anıları kuzey İsraillilerin zihninde kazınmış durumda. Hayfa’lı bir yerleşimci duygularını şöyle anlatıyor: “Üçüncü dünya savaşı gibi bir şeydi. Her şey kapkaraydı. Ortalık toz duman, havada cam parçaları uçuşuyor…Nerede olduğumuzu unutuyorduk. Korkunçtu. Kendimi sadece hastanedeyken güvende hissetmiştim.”

Savaşın patlak vermesine sebep olan operasyonda Hizbullah’ın esir aldığı askerlerden Eldad Regev’in babası ise endişelerini şöyle ifade ediyor: “ 2.Lübnan savaşından gereken derslerin alınmış olmasını ümit ediyorum. Ama ders alınıp alınmadığından henüz emin değiliz; zira 2006’dan beri burada zaman durdu.”

2006 Temmuz savaşında yaralılarla dolup taşan Hayfa Rambam hastanesi, konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan saldırılara dayanıklı özel bir şube inşasıyla ilgili proje hazırladı. Hastanenin acil servis müdürü, 7 ay önce her çeşit saldırıya dayanıklı bir birim açtıklarını, şimdi de 1730 yatak kapasitesi, 200 poliklinik odası olan bir hastane inşa ettiklerini açıkladı.

Yedioth Ahronoth gazetesi, İsrail ordusunun savaştan edindiği tecrübeyi ve bu tecrübe üzerine gelecek savaş için geliştirdiği askeri teoriyi şöyle özetliyor: “Sınırda meydana gelebilecek her hangi bir gelişmeye karşı gerekli hazırlığa sahip olmalı ve teyakkuzu elden bırakmamalı. Asker kaçırma operasyonlarına, İsrail içine sızma girişimlerine karşılık vermeli.

Binlerce roket ve füzenin kullanılacağı geniş bir savaşın önünü kesmek için Suriye’den Hizbullah’a silah transferine izin verilmemeli. Suriye komandolarının Golan’da, Hizbullah komandolarının da kuzey İsrail’de her an girişebilecekleri yıldırım operasyonlara karşılık verilmeli. Ordu, ani bir saldırı karşısında hazırlıklı olmalı, derhal karşı atağa geçerek mümkün olan en kısa sürede ve en az zayiatla savaşı bitirmeli. Böylece Hizbullah; Suriye ve Hamas’ın gözü korkutularak yakın dönemde yeni bir savaşa kalkışmaları önlenmeli. Beklenen başarıda bir savaşın, İsrail’in havaalanlarına, iç cephesine çeşit çeşit füze yağarken yürütüleceği unutulmamalı.”

Sosyal ve askeri kurumlara hakim olan teyakkuz haline rağmen, İsrail’in istihbarat servisleri bu yıl ve gelecek yıl savaş beklemiyor.

isra haber
 

cahid

Kıdemli Üye
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
5,631
Tepkime puanı
1,299
Puanları
113
Konum
Muamma...!
İnşaallah üçüncü dünya savaşı neymiş çok yakında görecekler daha birşey görmediler...
 
Üst