İsrail Mescid-i Aksa'nın altındaki kazıları hızlandırdı

arifan yolcusu

Profesör
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Dergah-ı Mualla
İsrail Mescid-i Aksa'nın altındaki kazıları hızlandırdı

Cumartesi, 23 Ekim 2010 18:19

Aksa Müessesesi Vakfı, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın altında yeni ve büyük çaplı kazı yaptığını duyurdu Aksa Müessesesi Vakfı, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın altında yeni ve büyük çaplı kazı çalışması başlattığını duyurdu. Vakıf tarafından medyaya verilen fotoğraflar, El Cezira tarafından yayınlandı. Yüzlerce metrelik kazı çalışması Burak Duvarı'ndan başlayıp Mescid-i Aksa'nın batı duvarı, oradan Hammam el Ayn Vakfı ve Mathara kapısına kadar uzanıyor.
Fotoğraflardan da anlaşıldığı üzere oldukça hızlandırılan çalışmaların 24 saat devam ettiği, çalışanların uzakdoğu ülkelerinden ve İbranice bilmeyen işçilerden oluştuğu belirtildi.
Vakıf tarafından yayınlanan bildiride, çalışmalarının her geçen gün daha da derinleştirildiği, kazının Mescid-i Aksa'nın tarihi yapısına zarar verecek boyulara ulaştığı da kaydedildi.
Kazılar esnasında İslam tarihine ait eserlere de rastandığı, bulunan eserlerin özellikle de Emeviler, Eyyubiler ve Memlüklüler dönemlerine ait olduğu bildirildi.
Kazıların El Mağaribe kapısı ve İsrail'in 1967'de Doğu Kudüs'ü işgal ettiği zaman yerle bir ettiği Mağaribe Mahallesinde devam ettiği, Memlüklü ve Osmanlı eserlerinin bulunduğu bölgede de kazı çalışmalarının başlatıldığı ifade edildi.


itibarhaber
 
Üst