İsmet Özel : Anadilimiz Kur’an Bizde Anadilde Eğitim İstiyoruz | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İsmet Özel : Anadilimiz Kur’an Bizde Anadilde Eğitim İstiyoruz

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
İsmet Özel: Biz de anadilde eğitim istiyoruz!İstiklal Marşı Derneği Genel Başkanı İsmet Özel, anadilde eğitim taleplerine temas ederek, Müslümanların anadilinin Kur`an-ı Kerim`in nazil olduğu dil olduğunu, bir Müslüman için başka bir anadilin söz konusu olamayacağını belirterek; bu dilin Hatice anamızın, Aişe anamızın, Fatıma anamızın konuştuğu lisan olduğunu, bu manada anadilde eğitim istediğini beyan etti.


İstiklal Marşı Derneği`nce düzenlenen tartışmalı konferansların üçüncüsü “Uç Beyi? Uç Uç Böceği? Türksüz İslam Kimin Neyi” başlığı altında Ankara`da gerçekleştirildi. İstiklal Marşı`nın tamamının aslî bestesi ile okunmasıyla başlayan toplantıda ilk konuşmayı İstiklal Marşı Derneği Genel Başkanı İsmet Özel yaptı.
Konuşmasına bir Nasreddin Hoca fıkrası anlatarak başlayan İsmet Özel, Nasreddin Hoca`nın uzun zamandır borçlu olduğu kişiye “Peşin parayı gördün, gülersin tabii!” dediği hadisenin bir benzerinin bugün bizim başımıza geldiğini ifade etti. İnsanların kendilerine söylenen tatlı yalanların hepsini hakikat kabul ettiklerini, Nasreddin Hoca`nın ifade ettiği gibi, peşin paraya kavuştuğunu sanarak sevinmenin aldatılmışlığı içerisinde olduklarını dile getiren İsmet Özel İslam`a uzak düşüldüğü kadar Türklüğe de uzak düşüldüğüne dikkat çekti. İslam`ın ne olduğunun ayet-i kerimelerden ve hadis-i şeriflerden öğrenilmesi gerektiğini ancak bugün insanların kafirlerin işine yarayabileceğini sandıkları ayetleri ve hadisleri öne çıkarmaya çabaladıklarını beyan eden Genel Başkan İsmet Özel, Ahzab Suresi`nin 45. ayetinde Resullullah`ın (s.a.v.) bir şahit, bir müjde verici ve bir nezir olarak gönderildiği ve mü`minlere bir lütuf olduğu haberinin yer aldığını hatırlatarak bugün Müslüman adı altında ortaya çıkanların, mü`minlerin lütuflandırılacakları haberinden asla bahsetmediklerini, ama İstiklal Marşı`nın “Doğacaktır sana va`dettiği günler Hakk`ın” diyerek bunu dile getirdiğini söyledi. Ardından Fetih Suresi`nin 8. ve Müzemmil Suresi`nin 15. ayetlerini de bu bahisle alakalı olarak hatırlattı.

TÜRKSÜZ İSLÂM, MÜMESSİLSİZ KALMIŞ İSLÂMDIR
Türkiye`nin Miladî 13. Yüzyıl`da Türk vatanı olarak doğması hadisesi ile Osmanlı Devleti`nin kuruluşu hadisesinin birbirini tamamlayan ve aynı istikamette gelişen hadiseler olmadığını vurgulayan Genel Başkan İsmet Özel, Türk vatanının doğmasıyla Osmanlı Devleti`nin kurulması arasında oluşturulan illüzyonik irtibatın İstiklal Marşı Derneği`nce kırılması gerektiğini beyan etti. Bu meyanda Ankara`nın Osmanlı Devleti tarafından Ahilerin elinden kılıç zoruyla ele geçirilmiş bulunduğunu dile getirerek, Türklüğün ve -bir ihanet kültürü olan- Osmanlılığın hiçbir şekilde bir araya gelemeyeceğine dikkat çekti. Osmanlı idarecilerinin, Müslümanları olduğu kadar, kendi iktidarlarını ellerinden alabileceklerine kanaat getirdikleri Grekleri ve Arapları da merkezin dışında bırakmaya dikkat ettiklerini vurguladı. Müslümanlar açısından devlet-millet çatışmasının canlılığını her zaman koruduğunu, devletin başka bir dava güttüğünü, milletin ise başka bir davaya sahip çıktığını ifade eden İsmet Özel, “Türkler, devleti icap ettiği zaman korudu ve kurtardılar ama devlet hiçbir zaman Türkleri iyi bir pozisyona ulaşmaları için desteklemedi” dedi ve Türklerin her zaman İslam`ın mümessili olarak söz ve yetki sahibi olduklarını, Türksüz İslam`ın mümessilsiz kalmış bir İslam manası taşıdığını sözlerine ekledi.

BİZ DE ANADİLDE EĞİTİM İSTİYORUZ!
Türkiye`de her zaman Türkiye`nin selametini kendine dert edinen “enayiler”in ve kendini enayi yerine koydurmamaya yeltenen “uyanıklar”ın var olduğuna işaret eden İsmet Özel, uyanıkların Türkiye`nin yıkılmasına sebep olan kimseler olduklarını, son referandumda çıkan “evet” oylarının bu uyanıklara ait olduğunu, “hayır”cıların ise “enayiler”den değil, “şaşkın”lardan müteşekkil olduklarını beyan etti.

Anadilde eğitim taleplerine de temas ederek, Müslümanların anadilinin Kur`an-ı Kerim`in nazil olduğu dil olduğunu, bir Müslüman için başka bir anadilin söz konusu olamayacağını belirten İsmet Özel; bu dilin Hatice anamızın, Aişe anamızın, Fatıma anamızın konuştuğu lisan olduğunu, bu manada anadilde eğitim istediğini beyan etti.

İsmet Özel konuşmasında Batı dünyası tarafından yapıldığı haliyle tarihin periyodizasyona tabi tutulmasının insanlığın gelip varacağı yerin bugünkü Batı Medeniyeti olduğu iddiasını pekiştirmeye yönelik olduğunu, bunun aynı zamanda bugün “Geç antikite” ve “Ortaçağ” olarak bilinen zaman aralıklarında Türklerin optimum bir düzen oluşturmuş olmalarını gölgeleme çabasının bir ürünü olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara rağmen, Türk Milleti`nin hep “daha iyisi olur” denilerek kendi iyilerini harcama yoluna sürüklendiğini; İstiklal Marşı Derneği`nce İstiklal Marşı`nı bir talimat olarak kabul edilmesinin, marşın son mısraı da dikkate alındığında, hak edilmiş bir şeye sahip olmaya ve sahip çıkabilmeye müteveccih olduğunu ifade etti.

Avrupa Medeniyeti`nin 1914`te çöktüğüne, ancak Batı Medeniyeti`nin varlığını Amerika kıtasında ve bilhassa Kuzey Amerika`da mücerret olarak sürdürdüğüne; Batı Medeniyeti`nin müşahhaslığının ise 11 Eylül 2001`de temin edildiğine işaret eden İsmet Özel, George Walker Bush`un baklayı ağzından çıkararak yeniden bir Haçlı Seferi ilan ettiğini hatırlatarak tarihten öğreneceğimiz ve tarihe geçireceğimiz bir şey olan “Türklü İslam”ın dünyada yaşayan bütün insanların lehine olduğunu beyan etti.

İSLÂM DÜZENİ OLMADAN İSLÂMİ HAYAT OLMAZ
Müslüman olmanın Hıristiyanlık, Yahudilik ve sair inançlardan farklı olarak bütün hayatı ihata ettiğini, hiçbir şeyi dışarıda bırakmadığını belirten İsmet Özel, İslamî bir nizam ve hukuk olmaksızın İslamî bir hayatı devam ettirmenin imkanı olmadığını ifade etti. Bir Müslüman`ın ufkunda İslam düzeni olmadığı takdirde onun itikadî tamamlanmışlığından bahsedilemeyeceğini, bu uğurda bir muvaffakiyet elde edilemese bile bunun bilincinde olarak yaşamanın esas olduğunu vurgulayan İsmet Özel, üzerinde yaşadığımız toprakların Müslüman olarak kalmamızın mukabili olarak iki defa vatanlaştırıldığına dikkat çekti.


HABERVAKTİM
 

türkü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Tem 2007
Mesajlar
4,973
Puanları
113
bir tek "türklüge" bu kadar vurgu yapması sevimsiz geliyor. yani tümüyle söyledikleri ve şiirlerini anlayabildigimi söyleyemiyorum ama bir çaba içinde oldugunu görebiliyorum. kimilerine göre deli :) kimine göre ona deli diyen dünyaya bir bakmak lazım :) ama şu yukarda bahsi geçen konu yani "vahiyle dilinden muhatap olabilme arzusu" her müslümanın özünde istedigidir.
 

girdap

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
2,541
Puanları
0
Anadilimizde eğitim istemesek de anadil eğitimimizi istiyoruz elbet.
 

Hikem

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Puanları
0
İsmet Özele katılıyorum, en azından ingilizce kadar, arabca ve türkçeye(Osmanlıca) özgürlük istiyorum.Latin harfleri güzel türkçeyi kısırlaştırmıştır.AB. ve hayranları bu konuları galiba özgürlük alanı kabul etmiyorlarki ses =Tısss yok! Bazı aklı -evveller, 'aleviler camiye gitmeye zorlanmamalı, cemevine gitsinler/zaman gazetesi, diyenlerin bu meseleyi es geçmeleri calibi dikkattir.Asıl refarandum bu gibi konularda yapılmalı.
 

girdap

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
2,541
Puanları
0
İsmet Özel şimdi de Arap olmuş Şinasi

Birçok tıfıl dallamanın kompleksine merhem olacak hayat hikayesi, göz kamaştırıcı şiiri, entelektüel birikimi, velhasıl, müthiş bir "prestiji" vardı.

"İsmet Özel niçin Türk oldu?" (25 Aralık 2009, Yeni Şafak) başlıklı naçizane yazımda hulasa etmeye çalıştığım veçheyle, ne zamanki "prestiji" sarsıldı, bu zıpçıktı güruhu arkasına bakmadan çekip gitti.

Sünger gibiydiler...

Başka ağabeyler bulmak için yollara koyuldular.

Buldular da:

Kıblelerini şaştılar!

Hayır; bu yazarcıkların, bu şairciklerin halini, "şehrin insanı, şehrin insanı, şehrin / kaypak ilgilerin insanı, zarif ihanetlerin" dizeleri anlatmaz.

Kaypak da olsa hiçbir zaman şehirli olamadılar; her daim paçalarından damlıyordu köylülükleri.

İsmet Özel'den artık su bile yoktu; bir şey yapmak için değil, bir şey olmak için yola koyulanlara!

Kullanışlı düşünceler, kavramlar, ifadeler sunmayacaktı onlara.

Bunun için olsa gerek önlerine "Kalın Türk"ü falan koydu; basbayağı kalın geldi, topukları yağladılar.

İsmet Özel'in düşüncelerine katılırım, katılmam; ayrı mesele. O dallamalar gibi de "İsmet abi... İsmet abi..." diyerek etrafını tavaf etmedim hiçbir zaman.

Lakin nerde ne söylerse söylesin hep kulak kesildiğim bir mütefekkir, has bir şairdir.

Fikir babası, kurucusu ve genel başkanı olduğu "İstiklal Marşı Derneği"nde geçen gün yaptığı bir konuşmada, "Müslümanların anadili Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu dildir. Bir Müslüman için başka bir anadil söz konusu olamaz. Bu dil Hatice anamızın, Aişe anamızın, Fatıma anamızın konuştuğu lisandır. Bu manada biz de anadilde eğitim istiyoruz..." demiş.

Bu haberin yer aldığı medya sitelerindeki okur yorumlarına hassaten baktım.

İsmet Özel kimdir, necidir; nerden gelir, nereye gider; bu sözleri neyin üzerine getirmiş, ne demek istemiştir diye hiç düşünmeden, sormadan, soruşturmadan öyle şavullamışlar ki, yerlere yatarsınız!

"Sen okur makulesine ne bakıyorsun!" demeyin sakın!

Çünkü bunların yazar çizerleri de pek farklı değil.

Mesela, İsmet Özel bir televizyon programında AK Parti'yle dalga geçmeye çalışmış, Mutlu Mustafa'm bunu hayranlık zannetmişti.

Neyse fazla uzatmayalım da, "eğitim düzeyi yüksek" kesime hitap eden, "Beyaz Türklerin" meftun olduğu gazetelerden birinin internet sitesinde yer alan yüzlerce okur yorumundan kısa bir seçki sunalım.

Hem gülün, hem bi ufaktan memleketimizden insan manzaraları seyredin.

Hem de umulur ki...

İsmet Özel, malzemeyi adamakıllı görür de, kime, neyi, ne şekilde söylediği üzerine bir kez daha düşünür. Gayret bizden tevfik Allah'tan. (Yorumları okuyunca uydurduğumu zannedecek olanlar da, "google" marifetiyle kontrol edebilirler. Yorum sahiplerinin adlarını vermedim sadece.)

Buyurun bakalım:

"Seni o derneğe başkan yapanda kabahat..."

"Ananını da al git Arap..."

"Bunlar iktidar için ne olsa yaparlar..."

"Böyle örümcek kafalı birini İstiklal Marşı derneğine nasıl başkan yaparlar..."

"Erkekçe şeriat istiyorum desene..."

"Sen Türk müsün, Müslüman mısın? Unutma ki Türklük Müslümanlıktan önce de vardı..."

"Bir AKP yalakası daha piyasaya çıktı. Vatana millete hayırlı olsun..."

"Umarım ne kadar yanıldığını anlar, yoksa vay bu ülkenin haline!.."

"Bir Araplaştırılmadığımız eksikti..."

"Anayasa suçu işliyor. Devrim yasaları ivedilikle uygulansın. Ya da hükümet düşsün..."

"Türkiye Türklerindir..."

"Senin ana dilin Orta Asya'dan çıkarken kullandığın dildir. Zavallı adam..."

"Biraz da matematikle uğraş beynin gelişsin..."

"Bilim, uzay...3D, 4D iletişim, diğerleri. Dünya bunlarla meşgulken yurdum insanı İsmet Özel ne istemiş... Zavallı ülkem benim..."

"Allah akıl fikir versin, cahil..."

"Senin ilk seçimde AKP milletvekili olmak için Recep Beye yalakalık yaptığın apaçık ortada..."

"Ne mutlu Türküm diyene..."

Salih Tuna
Yenişafak
 
K

Kaçak

Misafir
Ne dediğini bende pek anlamıyorum doğrusu ..
Ama benim kıymetimi bilemediniz tarzında dilini bu kadar marjinalleştimesini ibretle izliyorum ...
Bu derece dil marjinalliğinin anlamı ne ki ?
 

girdap

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
2,541
Puanları
0
Bir hocamızın, "bu tür insanlar beni takip edenler söylediklerimi nasıl algılıyor, kaç kişi yanımda yürüyor diye düşünmezler bile, arkalarına bakmadan tek başına da olsa koşarlar.. Bizim görevimiz alabildiğimizi alıp pratik yaşama aktarmaktır" yorumu hoşuma gitmişti..

Anlarız belki bir gün.
 
K

Kaçak

Misafir
O zaman halkın anladıgını derdine çare aradıgı insanlar arkalarına bakıp ohhh epey olmuşlarmı diyor ...
Neden böyle agrasif dil ...
Kendi derdini anlatmak için kullan ama halka hitapda biraz ekabir düşüyor ..
Neyse herkeslerin paşa gönlü bilir ...
 

reis

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
15 Eki 2006
Mesajlar
10,901
Puanları
0
(İstisnaları ayrı tuttuğumuzda) Türkiye halkı sadece bir dilden anlar...

Dünyevi Menfaat
 

Hikem

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Puanları
0
İsmet Özel ; önce solcuydu, sonra İslamcı, dahasonra Milliyetçi oldu diyenleri şaşırtmaya devam ediyor.Anlayabilene aşkolsun, yani!
 

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
İsmet Özel : Anadilimiz Kur’an Bizde Anadilde Eğitim İstiyoruz

Kürtçe ana dilden sonra şimdi de Arapça ana dil isteği geldi. İsteği yapan ise İstiklal Marşı Derneği Genel Başkanı. İşte gerekçe.
İstiklal Marşı Derneği’nce düzenlenen tartışmalı konferansların üçüncüsü Ankara’da gerçekleştirildi.Toplantıda ilk konuşmayı İstiklal Marşı Derneği Genel Başkanı İsmet Özel yaptı.

Konuşmasında Kürtlerin anadilde eğitim taleplerine de değinen Özel şöyle konuştu: “

Müslümanların anadili Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu dildir.

Bir Müslüman için başka bir anadil söz konusu olamaz.

Bu dil Hatice anamızın, Aişe anamızın, Fatıma anamızın konuştuğu lisandır. Bu manada biz de anadilde eğitim istiyoruz.”

interhaber
 

ömer bekiroğlu

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
2 Ara 2010
Mesajlar
18
Puanları
0
İsmet Özele katılıyorum, en azından ingilizce kadar, arabca ve türkçeye(Osmanlıca) özgürlük istiyorum.Latin harfleri güzel türkçeyi kısırlaştırmıştır.AB. ve hayranları bu konuları galiba özgürlük alanı kabul etmiyorlarki ses =Tısss yok! Bazı aklı -evveller, 'aleviler camiye gitmeye zorlanmamalı, cemevine gitsinler/zaman gazetesi, diyenlerin bu meseleyi es geçmeleri calibi dikkattir.Asıl refarandum bu gibi konularda yapılmalı.
bende katılıyorum
 
Üst