İsmailağa Cemaati Defne Joy için "Nasıl yaşarsan öyle ölürsün" dedi

manifesto

Yasaklı
İsmailağa Cemaati Defne Joy için "Nasıl yaşarsan öyle ölürsün" dedi

Bizim memleketin, 10 kişinin yaralandığı bir trafik kazasını belgesel tadında 10 dakika anlatan televizyon haberleri, olayları bire 5 katarak anlatan gazeteleri vardır. Öyle ya bir kişi ölmüş, 5 kişi yaralanmıştır. Bunu dakikalarca acı çeken insanları tekrar tekrar göstererek anlatmanın ne gereği var!
Aman bir kişi ölmeyi versin, ölen kişi de ünlü olmayıversin! Dakikalarca verilen hayat hikâyeleri, geçmişi, hataları, anıları� Bu kadar da olamaz dersiniz artık. Çünkü o da her fani gibi ölmüştür. Ama nasıl ölmüş!

Hepimiz bir gün öleceksek ve bu ölümün yeri, tarihi ve saati belli değil ise, o ölüme her an hazır olmak gerekmez mi?

Hani bir iş başvurusu yaparken, o işe çok layık olan, aranan bütün özellikleri fazlasıyla taşıyan bir kişi bile ilk iş görüşmesinde, giyinişine, hal ve hareketlerine dikkat eder ya! Çünkü ilk intiba çok önemlidir.

Bizde Rabbimizin huzuruna nasıl çıkmak istiyorsak o şekilde yaşamalıyız. Çünkü nasıl yaşarsak o şekilde ölme ihtimalimiz % 100 dür. Atalarımızın dediği gibi "su testisi su yolunda kırılır."

Medya demiştik ya, televizyon kanallarında ölen ünlüler anlatılıyor. Bakıyorsunuz kimi film setine giderken, kimisi film setinde veya şarkı sahnesinde, kimi çıplak bir halde, kimi alkollü sarhoş ve başka birinin evinde vermiş son nefesini.

Peki, çok mu hoş bir ölüm? Elbette hayır. Ama bunu konuşan yok. "Niye ölmüş" sorusu soruluyor. Hâlbuki "ne hal üzere ölmüş" sorusunun sorulup ibret alınması gerekiyor. Ölüm onu, o an bekliyordu, niçin evinde namaz kılarken veya yatağında abdestli bir şekilde uyurken, elinde tesbih ile Allah'ı zikrederken, Kur'an okuyup Mevla ile irtibata girmişken veya ailesi ile vakit geçiriyorken ölüm onu bulmasın? Ölüm anı önemli değil midir?

İnsanın ölüm şekli, yaşantısının bir yansımasıdır.

Bu sebeple Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor:
"Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz: Nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz." Bu gerçek başka bir hadiste de şöyle dile getirilir: ?
"Kim ne halde iken ölürse, Allah onu o şey üzerine diriltir"

"De ki; sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacaktır. Sonra hem gizliyi, hem de aşikarı bilen (Allah'a) döndürüleceksiniz. O size (bütün) yaptıklarınızı haber verecektir."(Cuma Suresi 8)

Düşünün! 24 saat içinde bir an.

Ölüm bizi de bekliyor. Günümüz, saatimiz, saniyemiz ve dahi salisemiz belirlidir. Bizde ne zaman öleceğimizi bilemediğimize göre yaşantımıza öyle bir şekil verelim ki, ölüm bizi Allah'ın razı olmadığı bir halde bulmasın. Zaten biz kulluğumuzda samimi olursak, Allah bizim ölümümüzü çok güzel bir zamana denk getirir İnşallah�

"Ölümü en çok hatırlayandır ve ölümden sonra en iyi hazırlığı yapandır. İşte bunlar en akıllı kimselerdir.� (Kütüb-i Sitte Terc. 17/598)

arifan yolcusu

Profesör
bu ifadeler şunun yada bunun değil islamın ifadesi...
nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz,
nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz...
velhasılı kelam her aklı başında insan bunu demeli deriz...

Meryem

Komplike
Samanyolu Tv'de de Oktay usta epey gözyaşı döktü merhumun ardından, kendisi, ekibi ve kanal yetkilileri Defne'nin nasıl yaşadığını ve nasıl öldüğünü bilmiyor muydu ve bu kanal böyle bir soytarılığa nasıl müsade etti? Ben hala bunun şaşkınlığı içindeyim.

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Samanyolu Tv'de de Oktay usta epey gözyaşı döktü merhumun ardından, kendisi, ekibi ve kanal yetkilileri Defne'nin nasıl yaşadığını ve nasıl öldüğünü bilmiyor muydu ve bu kanal böyle bir soytarılığa nasıl müsade etti? Ben hala bunun şaşkınlığı içindeyim.

Hadi,öldüğünü ilan edebilir ama abartılmasını anlamıyorum.Şehitlere bile bu kadar değer verilmiyor...

Hikem

Kıdemli Üye
Demekki fazla değer verilmemeli(TV ye atıf):)

|SEÇKiN|

Profesör
neden anlamıyorum, bizim camia bu tip kişilerin ölümünde birilerinin ağzına sakız gibi çiğnetmek istediği bu mevzuu uzatırda uzatır... yav kadın ölmüştür, günahıyla sevabıyla gitmiştir yaradanın huzuruna. bundan sora hesap ona kalmıştır. bize ne yav, bize ne?!

bu tür konuları konuşmakla iki şey oluyor: 1. ya o kadının günahı kutsanıyor, adeta normalmiş gibi takdim edilmeye çalışılıyor ve bunları konuşmakla bize böyle bir zoka yutturuluyor... 2. ya da onun günahları sürekli anlatıla anlatıla adeta yaygınlaştırılıyor, reklamı yapılıyor... her ikisi de sakat ve gereksiz şeyler... e diğer taraftan ölünün arkasından konuşmak da biraz nazikçe olmuyor, doğru olmuyor. bırakalım da bundan soraki hükmü onu yaradan versin, hesabını o sorsun!

MüGe

Ben, Keyfim ve Kâhyam
neden anlamıyorum, bizim camia bu tip kişilerin ölümünde birilerinin ağzına sakız gibi çiğnetmek istediği bu mevzuu uzatırda uzatır... yav kadın ölmüştür, günahıyla sevabıyla gitmiştir yaradanın huzuruna. bundan sora hesap ona kalmıştır. bize ne yav, bize ne?!

bu tür konuları konuşmakla iki şey oluyor: 1. ya o kadının günahı kutsanıyor, adeta normalmiş gibi takdim edilmeye çalışılıyor ve bunları konuşmakla bize böyle bir zoka yutturuluyor... 2. ya da onun günahları sürekli anlatıla anlatıla adeta yaygınlaştırılıyor, reklamı yapılıyor... her ikisi de sakat ve gereksiz şeyler... e diğer taraftan ölünün arkasından konuşmak da biraz nazikçe olmuyor, doğru olmuyor. bırakalım da bundan soraki hükmü onu yaradan versin, hesabını o sorsun!

Ağzınıza sağlık vesselam...Kime ne yani kime ne..?

manifesto

Yasaklı
Oktay Usta üzülmüş ise kendi bilir yani ölüme sevinecek değiliz.Buradan şu anlaşılmamalı bu kadıncağızın ölümüne hele bu şekilde ölümüne seviniyor falan değiliz.Ben de şahsen sevinmedim öldüğüne sonuçta kötü de olsa çocuğunun bir annesi olacaktı.Neyse mevzu şu ki iri medya bu ölüm üzerinden ciddi bir sempati uyandırmak istedi defne için yani bir mazlum kişi rolü,çocuklar dahi "ayy hocam duydunuz mu defne joy ölmüş"diye bana geldiklerinde bende üzüldüm.Çünkü çocuklarımız model olarak bu insanları alıyor ne yazık ki. çarpıklıklara da parmak basmak ölünün arkasından konuşmak olmasa gerek.