İslamoğlunun Suriye Hutbesi

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Üveysi Karani hz. leri onca yolune sebeble kat etti acaba, duasını alın, lutfuna nasıl erişti acaba...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Tasavvufun "ÖZEL"lerinin İslam'la değil, "Hint Mistisizm"le bir alakası vardır, cem'an İslami değildir...

talib

Kıdemli Üye

Lutfen, bu dediklerini hakli cikaracak bir ayet, olmadi bir hadis soyleyebilir misin. Tek bir ayet veya tek bir hadis rica ediyorum.

"Eğer bilmiyorsanız, o halde zikir ehline sorun"

Ben arapça bilmem, mektep medrese de okumadım. Tabi ki tefsir konusunda güvenilir ulemaya soracağım. Herkesin uzman olduğu saha vardır. 40 yılını Kur'an ilmine adayan biri ile 40 yılını marangozluğa adayan birisi bir olur mu? Birisi sehpasını gidecek diğerinden alacak, diğeri de ayetin tefsirini zikr ehli olan, Kur'an ehli olan alime soracak.

talib

Kıdemli Üye

Alakası yok... Çok farklı birbirinden.. Ki burada hata şeyhlerin değil zaten.
Müridlerin..Abartıyı yapan kendileri... Ben hatmeye şahid oldum o nedenle ikna edemezsiniz..
Direk niyetlerini söylediler siz albeni katma gayretindesiniz. Şahid olmasa idim itiraz etmezdim..

Beni dediklerim ilgilendirir. Hatmede ne dediler size bilemem. Abartanlar elbet vardır. Size abartı gelmiş olan şeyler de vardır.

Cep telefonunu 30 yıl önce anlatsanız abartı gelirdi :) Onla ne alakası var demeyin. Abartıya örnek olsun diye dedim. Bilmediğimiz nice işler olabilir yani.

spesifik

آزادی قید و بند
Beni dediklerim ilgilendirir. Hatmede ne dediler size bilemem. Abartanlar elbet vardır. Size abartı gelmiş olan şeyler de vardır.

Cep telefonunu 30 yıl önce anlatsanız abartı gelirdi :) Onla ne alakası var demeyin. Abartıya örnek olsun diye dedim. Bilmediğimiz nice işler olabilir yani.

Efendi hazretleri gelecekmiş, gözünü açma kör olursun dediler
ama ben açtım :) neyse ... hala cansız nesneleri örnek veriyorsunuz ve nebinin hayatından delil
vermediniz, veremezsiniz çünki yok...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Cep telefonu elimizde somut ve konuşuyoruz...
Şeyhlerin özelleri halan soyut da soyut...
Kendin çal kendin oyna...
Ankara misket olsun devam...

Kaptan

Mecra Yazarı
"Eğer bilmiyorsanız, o halde zikir ehline sorun"

Ben arapça bilmem, mektep medrese de okumadım. Tabi ki tefsir konusunda güvenilir ulemaya soracağım. Herkesin uzman olduğu saha vardır.

Ayeti kendi baglamindan koparirsan varacagin netice bu olacaktir. Neden ayeti kirpiyorsun sevgili talip?

Diyanet; Senden önce de ancak, kendilerine vah yettiğimiz birtakım erkekleri peygamber olarak gönderdik. Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun. (Kitap ehline sorun. )

Süleyman Ateş; Biz senden önce de, kendilerine vah yettiğimiz erkeklerden başkasını elçi göndermedik. Sorun, Zikir ehline; eğer bilmiyorsanız.

Yukaridaki ayetten "ulemaya sorarim" anlami cikiyor mu? Bir onceki cumle neden bahsediyor?

talib

Kıdemli Üye

Efendi hazretleri gelecekmiş, gözünü açma kör olursun dediler
ama ben açtım :) neyse ... hala cansız nesneleri örnek veriyorsunuz ve nebinin hayatından delil
vermediniz, veremezsiniz çünki yok...

Siz ne kadar alıcı iseniz, biz o kadar vericiyiz buyurmuş büyük Veli.

Aslında çok örnek verdim ama siz almadınız :)

Bazen de buna şaşırırım.

Doktor cansız mı yani? Sahabe efendilerimizin canı yok muydu :)

Nebi'nin tüm hayatı tasavvufun temelini oluşturur zaten. Ashabı Kiramın hayatında Nebi aleyhisselam nasıl bir yer doldurmuş, iyi okunsa çok şey hallolur.

Bir insan ruhen bir yere gidemez size göre yani? Hemen bakacağız örnek var mı diye. Efendimiz aleyhisselam nasıl miraca çıktı? Uçakla mı, haşa!

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Şu da bir yalandır: Somut teknolojiyi ilgilendiren meselelerde "HAYRET" olmaz. Bugün somut telefon yarın somut başka bir alet, olabilir mümkündür... Hayretlik bir şey yoktur burada...

Mesela adam bana ne dedi:

"Velim Ahmed'e imdat ettim, benzin depom doldu..."

Yani bu cümle 100 sene tekrar edecektir ama "gören"den (bu da yalan da, yazdım işte) "görmeyene..."

Ya şunu bi de bana göster senin şu şeyhinin marifetini bir göreyim denildiğinde:

"Tıssssssssssssss" olurlar...

talib

Kıdemli Üye

Ayeti kendi baglamindan koparirsan varacagin netice bu olacaktir. Neden ayeti kirpiyorsun sevgili talip?

Diyanet; Senden önce de ancak, kendilerine vah yettiğimiz birtakım erkekleri peygamber olarak gönderdik. Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun. (Kitap ehline sorun. )

Süleyman Ateş; Biz senden önce de, kendilerine vah yettiğimiz erkeklerden başkasını elçi göndermedik. Sorun, Zikir ehline; eğer bilmiyorsanız.

Yukaridaki ayetten "ulemaya sorarim" anlami cikiyor mu? Bir onceki cumle neden bahsediyor?

Ne çıkıyor ayetten? Ne anlamalıyız?

Kaptan

Mecra Yazarı
Bana sorma, ulemaya sor :)

Latife yapiyorum, ortam cok gerilmesin.

Verda

Gales
Talib'in doktor örneği bitmez arkadaşlar :D

talib

Kıdemli Üye
Talib'in doktor örneği bitmez arkadaşlar :D

Usta çırak örneği de çok yaygındır. Daha ona gelmedim :)

Aynı şeyleri deyip duruyorlar, ben ne edeyim :)

Ya hu Allahu Teala bu dünyada esbab perdesi altında tasarruf ediyor, hükmünü sürdürüyor. Emir aleminde yaşamıyoruz.

Şifa doktordan geliyorsa, rızık patronundan geliyorsa, feyiz de şeyhinden gelir. Diğerleri nasıl oluyorsa, bu da olur. Diğerleri nasıl şirk olmuyorsa, bu da olmaz. Bir insan en fazla bence oradan gelmez diyebilir. O da bilgisizliğinden. Onu anlarız, cahil der geçeriz ama şirk mirk dediniz mi, çalışan herkes müşrik o zaman. Allah'a değil, patronuna dayanmış :)

Bak bu patron örneği de güzel oturdu rızık bağlamında :icon_petting: :D

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Somut öğretmenliğe karşı çıktığımız yoktur ki bizim:

Gittim Mahmut Efendi'nin sohbetine, Kur'an şunu diyor, hadis bunu diyor, şöyle olun, böyle İslam'ı yaşayın, ahlakınızı şöyle muhafaza ediniz vesair şeyler...

Bu şeyh öğretisine karşı çıkan kimdir ki, onu anlamadım..???

Yani, Peygamberin de öğretisi buydu, Sahabe de bunu alıyordu zaten...

Takva nasıl anlaşılır, kötülükle karşılaşıldığında ancak anlaşılır:

Oldu ya zina'ya davet edildiniz... Allah'tan korkup bundan tamamen kaçınacaksınız...
Namazınızdan Allah için korkacak, her daim onu "huşu" eksende, "takva" eksende ikame edeceksiniz...

Bunun üzerine tasavvufun özelleri, "Hint Yogosu"ndan öteye hiçbir mana taşımaz...

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne çıkıyor ayetten? Ne anlamalıyız?
Bak sana orjinal bir nakil vereyim, google'da bulamazsin.

Peygamberlerin insanlardan secilmelerinin gerekceleri baska ayetlerde dile getirilmektedir. Burada daha kestirme bir yol izlenmis ve "bilmiyorsaniz zikir ehline sorun" denilmistir. Bu isin ehli, kendilerine daha once peygamber gonderilmis ve bu peygamberlere iman etmis olanlardir ki bu konuda ilk akla gelenler Yahudiler ve Hristiyanlardir. Onceki donem insanlarina gonderilen peygamberler de insanlar arasindan secilmislerdir.

Butun peygamberler, peygamberliklerini ispat eden mucilerle destelenirler. Mucizeler peugambere iman etmenin araclaridir. Mucizenin kendisi amac degildir. Asil tabi olunacak ve uyulacak hususlar peygambere indirilen kitap ve sahifelerde bulunanlardir. Peygamber kendisine indirilen kitap veya sahifelere cagirir. Eger o peygambere kitap veya sahifeler indirilmemisse kendisinden once indirilmis olan kitap veya sahifelere cagirir. Peygamberimize de Kuran indirilmistir. Kuran, hem peygamberimizin peygamberligini ispat eden mucizesidir hem de kendisine indirilen talimatin tamamidir.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bence de bu kadar kafi. Yarin erkenden doktorla randevum var.