İslamoğlu: Ermeniler insanlıkta eşimizdir

kilicarslan

Kıdemli Üye
OSMANLI’YI BÖLMEK İÇİN ULUSÇULUK KULLANILDI

Avrupa’nın
300 birimini toplamak için de Osmanlı’nın bir birimini 300 parçaya bölmek için de ulusçuluk kullanıldı. Peki sonucunda ne oldu? Osmanlı’nın son dönemlerinde Ermeni Hınçak ve Taşnak örgütleri kuruldu. Bu örgütlerin Ermeni- Müslüman ilişkilerine verdiği zararı biliyoruz. Yoksa Osmanlı’nın I. ve II. Meşrutiyet’teki Meclis-i Mebusanı‘na bakınca Ermeni mebusları ve hatta bakanları görmek mümkündür.
Osmanlı’nın ilk Parlamentosunda Meclis Vekili de Ermeni Ohannes Allahverdi’dir hatta…Evet, I.Meşrutiyet’in Meclis Başkan Yardımcısı Ermeni… Bu Osmanlı’nın özgüvenidir ve aynı zamanda Ermeniler de bu özgüveni vermişlerdir.II. Abdülhamid’in Hazine-i Hassa’dan sorumlu üç tane Bakanı da yine Ermeni’dir…

..Ermeni sanatkârlar Osmanlı’nın yetiştirdiği en iyi sanatkârlar içindeydiler. Diğer taraftan Ortaköy Cami’nin mimarı da bir Ermeni’dir ve o cami bir gelin gibidir. Bunu Ermeni bir mimar yaptı diye biz namaz kılmayız diyen olmuş mudur, bilmiyorum.

Bu noktaya nasıl gelindi ?

Duygusal bir yırtılma yaşanmıştır. Duygusal yırtılma gerçekten de siyasî yırtılmadan çok daha derin etkiler bıraktı. Bunun da en büyük sebebi de maalesef 1915 olaylarıdır. 1915’e nasıl gelindi sorusunun cevabı da siyasete girmeden verilemez.
1915 olaylarını nasıl isimlendireceğimize dair bir kavgaya girişmek sonu gelmez bir polemik yarışına girişmekten başka bir sonuç getirmez ve hiçbir şeyi de çözmez.

Bu zincir çözülmeden Ermeni- Müslüman ilişkileri rayına oturmayacaktır. Bunun özellikle altını çiziyorum. Zira bu meseleyi 1915 olaylarını konuşmadan konuşamıyorsunuz. Oysaki 1915 olayları bizim Ermenilerle ilişkimiz içerisinde çok büyük yer tutmaz.

Soykırım oldu mu?

Bir kısmıyla evet katliam denilecek şeyler yapılmıştır. Soykırım mıdır? Soykırım yaptığınız bir kitleyi tehcire tabi tutamazsınız. Soykırım demek haksızlıktır. Soyunu kırıyorsanız kimi tehcir ediyorsunuz, hangi nüfusu sürüyorsunuz? Fakat katliama varıncaya kadar zulmedilmiş midir? Evet, edilmiştir. İki taraf da katliam yapmış mıdır? Evet, yapmıştır. İki tarafın da birbirine haksızlık yaptığı olmuş mudur? Evet, olmuştur. Ama ‘bir taraf devlet, öbür taraf da örgüttü, devlet örgüt gibi davranmamalıydı’ derseniz, haklısınız derim.

Hiçbir şekilde meşrû görülemez yani…Aynen öyle. Ermenileri korumakla görevli olan Osmanlı Devleti’dir. Bunun altınıçizmek gerekir. İttihat ve Terakki’nin yaptığı iyilikler yanında kötülükler de vardır. En önemlilerinden biri ırkçılığı Osmanlı’ya getirmiş olmasıdır maalesef… Hatta İttihatçılar ırkçılığı Osmanlı ideolojisi haline getirdiler. Bunun tarihsel sebepleri vardır ama hiçbiri bu durumu mazur gösteremez. Çok kültürlü, çok milletli bir devlet olan Osmanlı’yı Türk devleti haline getirmeye kalkınca iş çığırından çıkmış ve Avrupa da bunu kullanmıştır. Yani uluslararası güçler Türk ırkçılığının Osmanlı ideolojisi haline gelmesi arzusunu istismar ettiler. Bu istismarda kullandıkları iki millet de Ermeniler ve Rumlardı. Ermenileri kullanıp Abdülhamid’e suikast düzenlediler. Bu suikast teşebbüsü bir Ermeni komitacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Suikastçı yakalanmış ancak Abdülhamid onu idam ettirmemiş, baba şefkatiyle davranmış ve affetmiştir. Bu çok önemli bir husustur.

BU HALKLARIN KADERİ ORTAKTIR

Bu halkların kaderleri ortaktır. Gönlüm ister ki, Türkiye Cumhuriyeti böyle ülkelerine abilik yapsın. Buna Yunanistan ve ermenistan da dahildir. Bakın Osmanlı kimseyi sömürmedi, ingilizyer üçyüz yıl sömürdüler, ama buna rağmen İngiltere 21. Yüzyılda hala “Birleşik Krallık”. Buna “İngiliz Kurnazlığı” diyene derim ki: “Biz aptal olmak zorunda mıyız?” Tabii ki “abilik” darken, onların önündeki lokmaları da kendi yiyen obez bir abiyi kasdetmedim. Kendi lokmasını onlarla paylaşan ana gibi şefkatli bir abiyi kasdettim. Neden? Zira bu coğrafyanın bir anası yoktur. Olmadığı için de her taraftan karıştırılıyor. Küresel güçler havuc-sopa siyasetiyle dayılık yapıyor. Ve sonuçta ben-sen,o, yani biz kaybediyoruz. Bölgenin kaderini, hakkaniyet ve adalet ekseninde bölge halkları yazmalı, bunun için de ortak aklı harekete geçirmelidir.

röportajın tamamı http://www.haber10.com/haber/607196/#.VSwJmzcayrV

Kaçak

Yeni
hayır ağa , ulusalcı damarındır bunu dedirten...

Takiyüddin

Yasaklı
öylemi dersin, pkk, asalanın devamı değilmi....ya asala neyin devamıydı....
"Devamlılık"la, "devamı olmaklar"la kafayı bozmak da ulusalcılık damarından. Kaçak doğru söyluyor.

Bazı yönlerde, sözlerle, işlerle fazla mesayiyle fıtrattan (sağlıklı çalışma, olma halinden) uzaklaşıp damarlarınızı hasta ettiniz.

Varis olmuş şu damarınızı tağmir etmenin yolu fazla ayakta durmamak, sitres yapmamak, sakin sakin oturmak bazen de yürümek. Mümkünse biraz günübirlik "sipor yapmak" Vs.

Kaçak

Yeni
tc kimin devamı ağa ?
kim kurdu ?

Kaçak

Yeni
Senin mantıklamı cevaplıyım benim mantıklamı ?

Takiyüddin

Yasaklı
Hiçbir şekilde meşrû görülemez yani…Aynen öyle. Ermenileri korumakla görevli olan Osmanlı Devleti’dir. Bunun altınıçizmek gerekir. İttihat ve Terakki’nin yaptığı iyilikler yanında kötülükler de vardır. En önemlilerinden biri ırkçılığı Osmanlı’ya getirmiş olmasıdır maalesef… Hatta İttihatçılar ırkçılığı Osmanlı ideolojisi haline getirdiler. Bunun tarihsel sebepleri vardır ama hiçbiri bu durumu mazur gösteremez. Çok kültürlü, çok milletli bir devlet olan Osmanlı’yı Türk devleti haline getirmeye kalkınca iş çığırından çıkmış ve Avrupa da bunu kullanmıştır. Yani uluslararası güçler Türk ırkçılığının Osmanlı ideolojisi haline gelmesi arzusunu istismar ettiler. Bu istismarda kullandıkları iki millet de Ermeniler ve Rumlardı. Ermenileri kullanıp Abdülhamid’e suikast düzenlediler. Bu suikast teşebbüsü bir Ermeni komitacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Suikastçı yakalanmış ancak Abdülhamid onu idam ettirmemiş, baba şefkatiyle davranmış ve affetmiştir. Bu çok önemli bir husustur.
Yerinde tespit ve derlemeler. Ona teşkür ediyriz.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
arkadaşa, öyle cevap verdiğim için, üzüldüm cidden....böyle biri değilim,ama, sert mizaçlı insanlarla konuşamıyorum ve sevemiyorum....

Kaçak

Yeni
Senin mantıkla osmanlıyı yıkan ittihatın devamı kurdu ...

elbiss

Ordinaryus
Gönderilecek ülkeden uzaklaştırılacak olan ermeniler osmanlının devletiye aliyenin her vatandaşları gibi vatandaşlardı...

osmanlı zor dönem ve süreçten geçiyordu bir çok cephede zorluk yaşadığı gibi yokluklarda yaşıyordu ülke içerisinde ermeni ayaklanmaları ve öldürmeleri provakatif tarzında olunca ...osmanlı ülkesini insanlarını iyi biliyor ve tanıyordu...

o zamanların diliminde okur yazarlık malesef bugünlerdeki gibi çok değildi o dönemlerde bazı imamlar öyle söyleniyor işbirlik içindeydiler işte onların kışkırtmaları ile malasef halk ayaklanması kaçınılmaz beklendiği için osmanlı devleti hükümdarı her insanı koruma davası vardır..

işte bu dava için yine osmanlıya bağlı topraklardan en uygun vilaet seçilip oraya gitmeleri apar topar istenildi çünkü heran olası halk ayaklanması devleti zor durumda bırakabilirdi ki....o zamanların devlet yönetim şeklide oldukça belirgindi...devletin bekası herşeyden daha değerlidir diye...

yani ne olursa olsun beka korunmalıydı...zaten dış ülkelerden aşırı derece artan baskılar oldukça ortamı geriyordu...devamında yabancı destekli iç ayaklanmalar da ardı arkasındaydı üstüne planlanan bir olgu vardı halkı ermenilere kışkırtıp ermenilerin ölümünü sağlamaktı...

işte bunu önceden gören ileri görüşlü devlet insanları kıpırdanmaları farkettikleri an hiç zaman kaybetmeden apar topar ermeni halkını toplayıp uygun görülen nakil alanına götürmek istediler....

herşey hızlı ve süratli olunca malesef ermenilerin yanlarına fazla birşey alabilme imkanları olmadı...bu durumda ermenilere iştirak eden bazı osmanlı askerleri oldu fakat karışık ve zor şartlar altında olan bir devlete bilgiler eksikte gidebiliyor daha fazla sıkıntıda da bırakabiliyordu..

ortak noktada olması gereken bazı ermeniler ulaşamamış olabilir çünkü saraydan sızdırılan bilgiler malesef tamda kötü akla hizmet eder nitelikteydi...

osmanlı aslınd halkından gördüğü değerli ermenileri korudu ve korumak için en değerli yeri seçti..bazı nakillerde ve planlamalardaki aksaklıklar olabilir ama zor ve çetin yıllardan bahsediyoruz böyle zamanlarda çoğu ülke bu düşünceyi nasıl desem bu kadar kapsamlı bir tasviyeyi yapamaz...

osmanlı soykırım yapmak isteseydi zamanında toprakları kazandığında yapardı ama osmanlı 600 yıllık bir geleneği olan kocaman bir imparatorluktu hiç düşünebiliyormusunuz? bu koca imparatorluk halkına sahip çıkamadı demelerini?....

osmanlıyı osmanlı gibi düşünürseniz o zaman yaptıkları tecrit değil geçici tasviye idi gerekli güvenlik sulh ve barış ülkede hakim olacaga zamana kadar...malesef son yıllarında osmanlı aliyesi yönetim idaresinde oldukça fazla ajanlar vardı ki bunların bir çoğunun ülkelerine gönderdiği raporlarda oldu....

eğer bugünlerin dünyasında osmanlıyı anlamak isterseniz anlayamazsınız...

geçmiş dönemdeki ajanların raporlarına sahip olabilseydiniz aslında osmanlının niyetinin geçci tasviye olabildiği anlayabilirdiniz...kimbilir belki bir gün her hak gibi Yüce ALLAH ımız bu gerçeğide insanlığın huzuruna getirebilir...

Unutmayalım ki...

Hakkın ve gerçekleri tek hükümdarı ALLAH tır o yüzden bir gün cevaplar insanlığın elinde olunca insanlıkta göreceği kanatindeyim..

işlevsellikte belki hata olmayabilir ama icratı dairede bilemem...

bana göre ...

Böyle.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hımm... ermeniler, kışkırtıldı, onlarda, silaha sarıldı, ermenilerde silaha sarılınca, devlette, onları sürdü...mantık böylemi işliyor.....gönederen, kışkırtanın, kendisiydi yani.... hayır,,,,

bence, ermeniler, oyuna geldi, aynı şu anda, kürtlerin, oyuna geldikleri gibi...

Not...bu cevap kaçak aydı...

elbiss

Ordinaryus
hayır kışkırtılanlarla mücadele isyan olduğu için devletin bekası adına vardı...burada geçici tasviye ayaklanmayan köyler ve diğer beldelerde yaşayan mahsum Ermeni vatandaşlarımızın kurtarılmasıydı....

sen silaha sarılanı nasıl silahı bıraktırıp tasviyeye sürebilirsin ki :)(niyet belli istek belliyken).. böyle bir savaş stratejisini ben biliyorum ama bu zamanın teknolojisiyle asla olmaz bu zaman teknolojisinde olmazsa eski zamanda düşünmek bile imkansız..

İslamiyet dini mahsumların ve garip olanların hayatı yaşamı değerine çok önem verir...medreselerden geçen insanlar bu eğitim alır...ve aldıkları eğitimin başında bir değerli özellik daha var ne yaparsan yap zulmetmeyeceksin diye....

zaten medrese eğitimleri dini kuran öğretilerinin esasları ile başlar ki çoğu padişahlar değerli güzel hocaların elinden geçmiştir...ALLAH ı seven bilen bir otorite ve bu eğitimden geçmiş otorite fethettihleri toprakların halkına asla zulmetmez zulmetmediği gibi barış ve huzur içinde olmalarıda asli görevleridir..

ülkedeki yabancılara karşı hoşgörü ve misafirperverlik(istisna durumlar olabilir) bu geçmişlerden gelen değer ve maneviyattan ötürüdür yoksa dünyanın hiçbir ülkesinde türkler kadar yabancılara karşı hoşgörülü ve misafirperver millet bulamazsınız...

bu millet o kadar dayanıklı ve güçlü ki maşallah sıkılsada şükreder maşallah...bu milleti anlamak istiyorsanız öncelikle ALLAH ı doğru yerde aramalısınız diye düşünüyorum...,

bende arada kaynaştırayım :)

Böyle.

Takiyüddin

Yasaklı
hımm... ermeniler, kışkırtıldı, onlarda, silaha sarıldı, ermenilerde silaha sarılınca, devlette, onları sürdü...mantık böylemi işliyor.....gönederen, kışkırtanın, kendisiydi yani.... hayır,,,,

bence, ermeniler, oyuna geldi, aynı şu anda, kürtlerin, oyuna geldikleri gibi...

Not...bu cevap kaçak aydı...
"Oyuna geldiklerini iddia edip durmak"ta küçültücü adeta aşağılayıcı bir olay var;

yani durumu böyle ifade edersen senin konumun 100 yıldır süregelen kibirli ve yanlış konumdan çok çok farklı olmaz..

(bu arada özel olarak veya bir sebebe dayanarak sana takılmıyorum yazdıkların ilginç ve numunelik oluyor ne yapalım).

kilicarslan

Kıdemli Üye
Rusyayı unutuyoruz... bir zamanlar bir söz duymuştum. "Türklerin en büyük düşmanı ruslardır" Pekde anlam verememiştim.

Artık taşlar yerine oturuyor.. Her ne kadar sondönemde ruslara yaklaşma olsada . Tarihin sayfalarını karıştırınca rusların osmanlıyı çökertmek için, en azından küçültmek için ne alavereler ne dalavereler çevirdiğini görebiliriz.

Slav(ulusçuluğu) nüfuzunu kullanarak Balkan savaşlarını kışkırtanın Rusya olduğunu unutuyoruz, Yine sıddık diye tabir edilen bir milleti ayartan osmanlıya karşı ayaklandıranda yine rusyadır. Yine bunlara büyük ermenistan projesini pompalayanda. Yine ermenilerle birlikte azerbaycana savaş açanda.

Biz hep batı, batı diyoruz ancak doğudakiler de kuyumuzu kazmaktan geri durmuyorlar.

ulusçuluk batıdakileri hatta doğudakileri
birleştirirken, çok uluslu olan güzelim osmanlının dağılmasına en azından zemin hazırlamıştır ne yazıkki.