İslamda yönetim şekli nedir?

islamda yönetim şekli nedir?

• padişahlık

Oy: 0 0.0%
  • krallık

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    38

çelebiler

Kıdemli Üye
demokrasi çoğunluğun görüşüdür
kuran kuran deyip okumadığınız da belli oluyor

islam demokrasinin bir kısmı kabul eder
tümünü değil

Tebrikler Kuran okumadığımı nereden anladınız?

İslam demokrasiyi kısmen de olsa kabul ediyor yani öyle mi?

Siz İslam adına hangi yetki ile konuşuyorsunuz?

CENGİZHAN

Yasaklı
Hodri meydan tartışalım...

Neyin var ki... İçi boş tenekesin sen...

Adam gibi yazacaksın, bilmediğin konulara girmeyeceksin, İslam'a saygılı olacaksın, İslam'ın içeriğini bilmeden boldan boldan atmayacaksın..!

Anlaştık mı..?

İslami Devlet Yönetimini hem kabül edeceksin hem inkar edeceksin, bi karar ver hangisi...

Bu ikilemler bilmediğini gösterir, iki yüzlülüğünü gösterir, inanmadığın bir şey için güya inanıyormuş gibi yazı yazmak...

Kişiliğini değiştir, bir şey ol...

Tamam mı...?

Adam olacaksın!!!

Evet...

ANASINDAN, BABASINDAN ,AİLESİNDEN TERBİYE GÖREMEMİŞ , YÜZSÜZ GURURSUZ VE CİBİLLİYETSİZ
YARATIKLARI MUHATAP ALMA TENEZZÜLÜNDE
BULUNMAYACAĞIM...

Hattabi

Ordinaryus
:D bunun başka bi bildiği yok habire bunu söylüo :D Allahım ne günlere kaldık.Sen bunlara akıl fikir ver.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an buyurur ki:

"Zinaya yaklaşmayınız..."

Bu bir ayet ama, bu ayetten yola çıkarak, devletin bünyesinde bir sürü anayasa ve hukuk maddesini de peş peşe sıralayabilirsin...

1-Mesela okullarımızın durumu.

16, 17, 18 yaşında olan erkekler ve kızlar ahıra tepilir gibi okullarına tepiliyorlar... Kızlar gayet dekolte bir vaziyette... Bu karma yapılanma kadını ve erkeği zinaya etken kılabilir...

Allah ne buyurdu,

"Sakın zinaya yaklaşmayın..."

İşte devlet, kendi bünyesinde var kılacağı, eğitim ve öğretimde İslam'ın bu doktrini bağlamında bir sürü hukuk ya da anayasa maddesini peşi peşi sıralar...

Bu sadece bir örnek...

Dolayısıyla,

Devlet, yönetimini ve müntesiplerinin yönetimini İslam'ın değerleri bağlamında tanzim eder yani etmek zorundadır...

Müslüman için bu böyledir...

Eğer bu devlet içersinde,

Yahudiler, Hıristiyanlar, Kafirler falan var ise onlara iman bağlında, islamın ibadetleri bağlamında baskı yapılmaz onlar kendi değerleri istikametinde hayatlarını tanzim ederler...

Bu konu bağlamında,

İslam'a düşman olanların yorum yapmamaları gerekir...

Bu konu onları ilgilendirmez...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Evet...

ANASINDAN, BABASINDAN ,AİLESİNDEN TERBİYE GÖREMEMİŞ , YÜZSÜZ GURURSUZ VE CİBİLLİYETSİZ
YARATIKLARI MUHATAP ALMA TENEZZÜLÜNDE
BULUNMAYACAĞIM...

Tesettüre bürünmüş kadınların o hallerinden zorla açtırılmasını Kur'an'ın medeni yorumu diye takdim edenden daha edepsiz, daha hayasız, daha ahlaksız, daha aile terbiyesi almamış biri var mı acaba..?

Burada buldun seni ciddiye alanları sen de sandınki adam oldum...

Yok öyle...

İslam seni ilgilendirmez, yorum yapmayacaksın...

Terbiyeni takın...

Hakperest

Kıdemli Üye
Tebrikler Kuran okumadığımı nereden anladınız?

İslam demokrasiyi kısmen de olsa kabul ediyor yani öyle mi?

Siz İslam adına hangi yetki ile konuşuyorsunuz?

yetkili ben değilim
bunu nerden çıkardınız
yetkili kuran ve sünnettir

islam, demokrasideki seçim sistemini redetmez
ancak çoğunluk istiyor diye de kuran emirlerine sırt dönülmez

yani kuranın emri dışındaki (mübah işler, emri dışında derken ihtiyari şeylerde) işlerde ancak demokratik araçlara izin verir
dolayısıyla demokrasi kısmendir ve sınırsız demokrasiye izin vermez

çelebiler

Kıdemli Üye
yetkili ben değilim
bunu nerden çıkardınız
yetkili kuran ve sünnettir

islam, demokrasideki seçim sistemini redetmez
ancak çoğunluk istiyor diye de kuran emirlerine sırt dönülmez

yani kuranın emri dışındaki (mübah işler, emri dışında derken ihtiyari şeylerde) işlerde ancak demokratik araçlara izin verir
dolayısıyla demokrasi kısmendir ve sınırsız demokrasiye izin vermez
Teşekkürler

Mübah olmayan birşeyi halka sormak diye birşey olmaz zaten değil mi?

Öyleyse size göre de İslamdaki yönetim şekli demokrasidir öyle mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Teşekkürler

Mübah olmayan birşeyi halka sormak diye birşey olmaz zaten değil mi?

Öyleyse size göre de İslamdaki yönetim şekli demokrasidir öyle mi?

Alak nedir? Siz neden yaratıldınız da demokrasiden söz ediyorsunuz merak ediyorum!!

Demokrasi ile krallığın ne farkı var bana bir tane fark gösterin lütfen!!

kilicarslan

Kıdemli Üye
demokrasi den tam olarak ne kast ediliyor?

Fikir ve vicdan özgürlügüyse bu islamda var.
Azinliklarin haklarinin korumansiysa buda var.
Kendi din ve inancini yasamaksa buda var.
Özgürlükler ise bunu basklarinin hakkina gasp etmeden uygulayan en adaletli dindir.

Islam kemale ermis bir dindir, yani her alanda kemale ermis, her alanda ve söyleyecek bir seyi olan, kurallar prensibler getirmis bir dindir/ hayat tarzidir.

Bu baglamda islami bir düzende demokrasi gereksinimi yoktur cünkü demokrasinin vaat ettigi seyleri zaaten icinde barindirir ve bunu pratige gecirirken demokrasinin yanlislarina düsmeden yapar.

adams77

Kanalizasyoncu
İslam mülk Allah 'ındır der. Demokrasi mülk edinme şansı tanır ve bizzat himayene verir? Hümeze ve lümeze!!

Peki islam ibadetlerin yerine getirilmesine karşılık hayatında istediği gibi yaşama özgürlüğümü veriyor!!

kebîkec

İhvan Forum Üye

Laiklik için bir ayet mi olması gerekiyor. ????

Modern bir devlette internet kanunu yapmak için ,Kur'anda internetle ilgili ayet mi arayacağız..???:D

Modern devletler Kurandan ayet aramayan devletlerdir diyorsan sözüm yok. Kurana muhalif modernlerden biri de sen olursun. Ama savunduğun teze inanıyorsan Kurana ters anayasa olmamalı ve Kurandan laiklik kavramını bulamayacağına göre Kurana göre bir toplum oluşturmak zor olduğu için topluma uygun Kuran bulmaya çalışıyorsun derim. :gl

Sana bir internet ayeti. Nur 19

İnananlar arasında hayâsızlığın yayılmasını arzu eden kimseler var ya; onlar için dünya ve ahirette elem dolu bir azap vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Kaptan

Mecra Yazarı
demokrasi den tam olarak ne kast ediliyor?

Özgürlükler ise bunu basklarinin hakkina gasp etmeden uygulayan en adaletli dindir.

Islam kemale ermis bir dindir, yani her alanda kemale ermis, her alanda ve söyleyecek bir seyi olan, kurallar prensibler getirmis bir dindir/ hayat tarzidir.

Bu baglamda islami bir düzende demokrasi gereksinimi yoktur cünkü demokrasinin vaat ettigi seyleri zaaten icinde barindirir ve bunu pratige gecirirken demokrasinin yanlislarina düsmeden yapar.

Aynen katiliyorum. Basliga verilebilecek en dogru cevap buydu.

İslam'dan bahsediyorsak konustugumuz kavramlar da dogal olarak İslami olmak zorundadir. İslam disi kavramlarla İslam anlasilmaz.

Dun dunya komunizmi denedi olmadi, sosyalizmi denedi olmadi, kukla kraliyetleri denedi olmadi dini denedi o da olmadi. Simdi ise demokrasiyi deniyorlar ama o da olmayacak ve iflas edecektir. İslam'a gore butun bu dinlerin yani "yasam sekli dayatan" butun izmlerin hepsi batildir, kufurdur.

Asr-i Saadet ve sonrasi 4 halife doneminde ana referans İslam'di. Gunah ve sevap aksenli bir yonetim sekli vardi. Bugun ise ne hukukumuz ne ahlakimiz ne de siyasetimiz bize ait degildir. Dunya'da resmi otorite kimse butun bunlari onlar belirlemekte ve onlarin gudumunde isleyisini surdurmektedir. Bunu gorun artik. Eger ABD ve Bati, demokrasiyi İslam ulkerine ihrac etmeye calisiyorsa anlayin ki bunda bir hinlik vardir ve bu asla İslam'in, muslumanlarin hayrina degildir. Tarih bunun ornekleri ile doludur. Musluman daha kac kez ayni delikten isirilmaya devam edecek?

İnsanlarin ilah ve rab edinildigi bir dunya'da yasiyoruz. Kulu kula mahkum eden, kulun kulu somurdugu, kulun kulu ilah edindigi bir dunyan bu. İlah ve Rab deyince bazi saftirik Muslumanlarin aklina bu kelimelerin ilk anlamlari geliyor.

Halbuki ilah; kendisinden korkulan, cekinilen, umut beklenilen, istenilen, yuceltilen, sevilen, tevekkul edilen, dua yapilan, itaat edip isyan edilmeyendir. Ayni zamanda "kanun koyan, rizik veren ve hesaba cekendir". Bunlarin hepsi sadece Allah,a yapilir. Bunun aksini yapan "la ilahe illallah" sozundeki ihlasini bozmus demektir.

Rab; insanlari terbiye eden, ihtiyaclarini gideren, koruyup gozetleyen, emredip yasaklayan, egemenligin sahibi, kanun ve yasamanin kaynagi, dunyanin-kainatin-yeryuzunun-yeraltinin ne varsa hepsinin sahibi, efendisi.

Ya bunu boyle kabul edecek Musluman kalacaksiniz ya da demokrasi diyerek Allah'tan baska İlah, O'dan baska Rabler edinmek suretiyle baska varliklarin, izmlerin rububiyyetine teslim olacak ve İslam dairesinden cikacaksiniz.

Bundan baska ucuncu bir secenek yok. Hak batildan ayrilmistir. Ya hak vardir ya da batil, tercih sizin.

Simdi birilerine bu masal gibi geliyor biliyorum ama butun bu soylediklerimi tek tek ayetlerle delillendirebilirim. Hem de tek bir yorum getirmeden.

adams77

Kanalizasyoncu

Haram aylar (süre tanınmış dört ay) sıyrılıp-bitince (çıkınca) müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip-tutun. Eğer tevbe edip namaz kılarlarsa ve zekatı verirlerse yollarını açıverin. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. Tevbe 5

Müşrik nedir tanımını yapmama gerek yok sanırım.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ama savunduğun teze inanıyorsan Kurana ters anayasa olmamalı ve Kurandan laiklik kavramını bulamayacağına göre Kurana göre bir toplum oluşturmak zor olduğu için topluma uygun Kuran bulmaya çalışıyorsun derim. :gl

:)

Aynen oyle, yapilmak istenen tam da budur.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Haram aylar (süre tanınmış dört ay) sıyrılıp-bitince (çıkınca) müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip-tutun. Eğer tevbe edip namaz kılarlarsa ve zekatı verirlerse yollarını açıverin. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. Tevbe 5

Müşrik nedir tanımını yapmama gerek yok sanırım.

kardes öncesini de oku, istersen tarihi arka planida katarak bir bütün seklinde degerlendir. Bu genel bir söylem degil , hususi bir ifade var.
Genel olsa Mekke fethinde müsriklerin ordan cikarilmasi degil, ölüm cezasi yemeleri gerekirdi.

Konuyla pek de alakali oldugu kanisinda da degilim.

adams77

Kanalizasyoncu
ölüm cezasi yemeleri gerekirdi.

Yemediler mi? diyorsun ayet ve tarih ben ayete değil tarihe bakarım diyorsan ben sana karışmam

Ebu lehebin iki eli kurudu biliyorsun değil mi!! konu ile alakalı değil tabi dilediğini bulursun dilemediğini bulmazsın

adams77

Kanalizasyoncu
kardes öncesini de oku,

1. (Bu,) Müşriklerden kendileriyle antlaşma imzaladıklarınıza Allah'tan ve Resûlü'nden kesin bir uyarıdır.
2. Bundan böyle yeryüzünde (size tanınmış bir süre olarak) dört ay dolaşın. Ve bilin ki Allah'ı aciz bırakacak değilsiniz. Gerçekten Allah, inkâr edenleri hor ve aşağılık kılıcıdır.
3. Ve büyük Hacc (Hacc-ı Ekber) günü, Allah'tan ve Resûlü'nden insanlara bir duyuru: Kesin olarak Allah, müşriklerden uzaktır, O'nun Resûlü de… Eğer tevbe ederseniz bu sizin için daha hayırlıdır; yok eğer yüz çevirirseniz, bilin ki Allah'ı elbette aciz bırakacak değilsiniz. İnkâr edenleri acı bir azabla müjdele.
4. Ancak müşriklerden kendileriyle antlaşma imzaladıklarınızdan (antlaşmadan) bir şeyi eksiltmeyenler ve size karşı hiç kimseye yardım etmeyenler başka; artık antlaşmalarını, süresi bitene kadar tamamlayın. Şüphesiz, Allah muttaki olanları sever.
5. Haram aylar (süre tanınmış dört ay) sıyrılıp-bitince (çıkınca) müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip-tutun. Eğer tevbe edip namaz kılarlarsa ve zekatı verirlerse yollarını açıverin. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

buyur sen oku benim okuma yazmam yok alakasız alıntılar yapıyorum

kilicarslan

Kıdemli Üye
@adams77 müsrikler görüldükleri yerde öldürülecek diye bir kural mi var?
Hic böyle bir uygulama mi var?

Adamlar anlasmayi bozmus, savas hali olusmus, onlara gördükleri yerde gül atacak degiller herhalde. Önünü onun icin oku diyorum .
Islamda din, vicdan hürriyeti esastir, " dinde zorlama yoktur " diye net ifade var. Buna niye itiraz ediyorsun anlamiyorum.

adams77

Kanalizasyoncu
@adams77 müsrikler görüldükleri yerde öldürülecek diye bir kural mi var?
Hic böyle bir uygulama mi var?

Adamlar anlatmayi bozmus, savas hali olusmus, onlara gördükleri yerde gül atacak degiller herhalde. Önünü onun icin oku diyorum .
Islamda din, vicdan hürriyeti esastir, " dinde zorlama yoktur " diye net ifade var. Buna niye itiraz ediyorsun anlamiyorum.

Kardeş sen müşrik nedir bir tekrar yap istersen öldürmeye sonra geçeriz olur mu!!

tevbe 1 'den başla ve 5'e kadar devam et kitabı tarih ile birlikte okursan anlamakta zaten zorlanırsın gayet normal bir durum ne antlaşmayı bilirsin nede savaşı sonuç olarak gül mü atacaksın karar veremezsin.

evet dinde zorlama yok tarih ve uygulamaları dikkate alma dinini yıkanlara gül ve çiçek dağıtmaya devam et