İslam'da Tekfir Var mıdır

Kaçak

Yeni
Tartışma , konuşma ve diyalog kültürümüz oldukça kötü bizim ..
Soru şu “ islamda tekfir var mı ? “
Soru sorulan N. Yıldız ...
Bence demeli ki ...
Kardeş önce soru sormayı öğren , sonra sor ...
Ben islam değilim , benim sözüm , fikrim bana aittir beni temsil eder ...
İslam adına söylenmiş sözler iki kapak arasında ve bu işte tek yetki sahibi olan Allah Resul’ündedir...
Benim sözlerim sadece beni bağlar , N. Yıldız’ın anladığına göre tekfir var yada yok demesi lazımdı ...
Hoca tekfir yok demiş , beriki hoca da var diyor ...
Hangisi islam siz seçin ...
Zihinler işte böyle bulanıyor ...
Soru hocam sizce tekfir var mı olmalıydı ve bizde bu cevabı hocanın görüşü neymiş diye okumalıydık ...
Ama birileri islamın tek yetkili merci gibi konuşmayı sevdiği için , orta ona göre açılıyor ki gole dönsün ..

Dikkat edin pek çok konu ve söylem böyledir ...
İslamda demokrasi yoktur mesela :)
Veya vardır dediğinde de sonuç değişmiyor ...
İslam mı laiklik mi ?
Yahu Hinduizm mi islam mı desen daha makul ama :)
Her türlü düşünce ve kavramı tek bir kelimeye - ki sihirli bir kelime zaten muhattap itiraz etse islama itiraz gibi oluyor - indirgemek cehalet değilse , şark kurnazlığı ...

Hakperest

Kıdemli Üye
Allah cc Rasulü ve ahiret gününe imân eden müslümandır.
Allah cc indirdiğini inkar etmemesi lazımdır. Ayrıca bile isteye kafir saflarında islama ve müslümanlara savaş açmamalıdır. Zira iman edip hicret etmeyen bir takım insanlar bedir savaşında müslümanlar karşısında öldürülmüş ve sahabe bu duruma üzülmüş, ayet onları cehennemlik addedinceye kadar şaşırmışlardır; bu açıdan bakıldığında bazen amel imanı geçersiz kılabilmektedir.

Müslüman saflarında gözüken fakat kalplerinde hastalık olan, bile isteye müslümanlara savaş halinde olanlar ise münafıklardır. Münafıklar ile mücadele ise biraz farklıdır, fiili savaş yapmadan onlara savaş yapılmaz. Fetö yapılanması münafık bir yapıdır. Yaptıları darbe girişiminden sonra inkarcı müamelesi yapılabilir zira sadece devlet sistemine değil müslümanları da derinden etkileyecekti.

Farklı yorum ve meşrebe sahip islami fırkalar gulat olmadıkça tekfir yapılmaz. Bu konuda kılı kırk yarmak lazım, zaten günümüzde kafirler dururken müslümanlar ile uğraşmak islam ve müslümanlara zarar verir.
İslamoğlu vb gibi tasavvuf ehlini şirkle suçlaması yanlıştır; tarikatlerin sünneti inkar etmeden hadisleri gereksiz tenkid eden cenahı da tekfir etmemesi lazımdır. Bu davranışlar ümmet bilinciyle bağdaşmaz.

Darul_Beka

Profesör
kişiler değil fiiler tekfir edilmelidir

ilke

Paylaşımcı
İslâm; küfrü, putperestliği, azgınlığı ve yeryüzünde serseri mayın gibi dolaşmayı ortadan kaldırmak için insanlığa gönderilmiş bir dindir. İnsanların başı-boş bırakılmadığını ve bu dünyada mesuliyetleri ve görevleri olduğunu va'z eder ve bunların nasıl yapılacağını gönderilen peygamberler vasıtasıyla gösterir. Yeryüzünde sayıları her devirde iman edip, güzel işler işleyenlerden çok daha fazla olan küfreden ve kafir olan topluluklar vardır ! Küfreden bir insanı da küfründen dolayı ikaz etmek ve uyarmak lazımdır. Şayet, onun bu küfrüne ses çıkarılmazsa dilsiz şeytan rolü üstlenilmiş olur ! Küfründe ısrar eden tekfir edilir, ve müslümanalrın böyle kişilerden uzak kalmasına dikkat çekilir.
"İslamda tekfir var mı? Tekfir etmek müslümana yakışmaz ! Tekfir nefistendir !" v.b. gibi tuhaf düşüncelerle müslüman kimlik asla bir arada bulunamaz ! Müslümanlar, insanlara iyiliği emredip, kötülüklerden sakındırmaları bir emr-i ilâhidir. Bunun içinde, küfredenlere küfre girdiklerini bildirmek ve bu düşünce ve amelinden dönmesini tembih etmek de vardır ! Günümüzde hiç bir şeye karışmayan ve suya - sabuna dokunmayan TATLI SU MÜSLÜMANLARI maalesef çok türemiştir ! Herkesi buradan uyarıyorum !
Şayet, bu tatlı-su müslümanları gibi bir hayatı yeglerseniz şuna emin oun ki, yarın öte alemde size muhakkak ateş dokunacaktır ! Vesselâm...

UBEYDUN

Ordinaryus
Alllah razı olsun
Din malum Ali imran suresindede bildirildiği gibi iki kısımdır.
Muhkemat
Müteşabihat
Muhkemat icmali bir kavram olduğundan tafsilat hakkında bazen Kur’an bazen de Rasulullah sallallahu aleyhi vesselam cevab verir
Bazende buralarda bulamayız..O zamanda fukahaya yöneliriz.
İşte mesele burada başlıyor. Din öyle hüküm vermek için herkesin konuşabileceği bir alan değildir. Fakihlik ise herkesin gelebileceği bir mertebedir.Keşke gelebilsek .

Bir cümle rttim başka bir konuda
O cümle benim zannım.
Amma herhangi bir şahıs için bunu söylemem. Sadece bu ihtimal dahilindedir
Cenan hanıma ikazı için de teşekkür ederim
Ala külli hal islamda sapkın düşüncelerede yer yoktur. Her sapkın düşünce sahibi için değerli olanilir fakat bu bizim saygı duyacağımız bir düşünce olmaz.
Bu ümmetin sevadı azam olan yolunun muhafazası adına herkes sorumludur. Herkes bu dinin adamı olmalıdır

Kaptan

Mecra Yazarı
Şevket Eygi'nin dediği gibi ; "Kuran’ı seviyor ama Kuran’a göre yaşamıyor"

Korkunç bir tenakuz. Ne yapacağız şimdi.
Dünyaya geliş gayesi kulluk olan bir dine inanıp gaflet içinde yaşayanlara müslüman muamelesi yapmak sizi bilmem ama bana dogru gelmiyor.

Unutmayalım ki Kuran'ın bir adı da hakla batılı ayıran Furkan'dır. Bu anlamda safların ayrışması yanlış bir şey değildir. Hem tekfir meselesi her ne kadar ayaklara kadar düşmüş olsa da başıboş bırakılmış bir alan değildir şartları vardır öyle zannedildiği gibi uluorta herkesin önüne gelene işlettiği bir şey de değildir.

Cenan

Ordinaryus
Üniv. 1 veya 2. Sınıfta il müftüsü din eğitimi dersine gelmişti. Arkadan üç ahbap çavuş "tağutun müftüsüsün, kafirsin." diye bağırmışlardı.

Bunlara bu yetkiyi kim verdi? Cesareti nerden buldular?

Önüne gelen din adına kimseyi tekfir edemez. Yukarıdaki üçlü de din adına sorsanız Kur'an ve sünnet ışığında müftüyü tekfir etmişlerdi.

Son söz, küfre düşüren söz ve davranışlar bellidir. Böyle bir durumda bile kalp ürperir, dile getiremez işi ehline bırakır da kişi küfürde midir değil midir onlar karar verir.

Kaptan

Mecra Yazarı
İşin ehline bırakamayız Cenan hn. Zira birçok ahkam bu mesele üzerine bina edilir. Evlilik, miras, dostluk-dusmanlik, velayet vb.

Cenan

Ordinaryus
Bu forumun neredeyse %70 i tekfir edildi. Tekfir edenlerde tekfir hakkını kendisinde görenler. Mesela tekfir ettikleriniz arasında yol olarak tasavvufu seçmiş Cenan var.

Mümkün ise bu soruya cevap vermemenizi istiyorum. Sadece düşümenizi istiyorum.

Cenan

Ordinaryus
Özür dilerim soruyu yazmamışım.
Ne soracaktım onu da hatırlamıyorum.
Vardır bundada bir hayır.

ilke

Paylaşımcı
Çoğunuz ezbere konuşuyorsunuz ezbere !.. Her şeyden önce bir insan ne söylerse veya nasıl bir tavır-eda takınırsa küfre girer bundan haberiniz yok ! Bundan haberiniz olmayınca da ortaya çıkıp" İslâmda tekfir var mıdır?" diye soru soruyorsunuz ! Ecdad, bu konuda yani "Elfaz-ı Küfür" konusunda kafa patlatmış ve küfür sözleri koskoca bir kitap haline getirmiş ! Bu kitabı okudunuz mu diye sorsalar, şüphesiz ki birçoğunuz hemen afallayacaksınız ! Yani, dinden hiç haberiniz yok! Ama, absürd sorular sormada ve her gün bilerek yada bilmeyerek küfre girmede üstünüze yok vesselâm !

Son düzenleme:

Cenan

Ordinaryus
Zahit Kotku hazretleri küfre götüren halleri yazmıştı ve bu forumda da yayınlanmıştı.

ilke

Paylaşımcı
Zahit Kotku hazretleri küfre götüren halleri yazmıştı ve bu forumda da yayınlanmıştı.

"İslamda tekfir varmdır?" diye soru sorduğun kişilerden biri, M.Zahid Kotku Hazretlerini hi,ç tanımadığı gibi, yazdıklarına da "O'nun manifestolarına ihtiyacımız yok" demektedir ! Bundan haberiniz oldu mu acaba ?..

Cenan

Ordinaryus
Cedelden hoşlanmayan, sonu olmayan münazaralardan yıllardır uzak duran ben nadıl olduda iki haftadır her konunun içindeyim anlamadım.

Fakiri abinin bahsettiği kardeşim, Allah rızası için M. Zahit Kotku hazretlerinin kaleme aldığı küfre düşüren sözleri, halleri bulup okuyun sonra fikir beyan edin inşallah. Pişman olmayacaksınız.

Benden bu kadar. Herkesin bayramı şimdiden mübarek olsun. Arefe günüde bizi kardeş bilenler duada unutmasın inşallah.

Selam ve dua ile...

Hakperest

Kıdemli Üye
Cedelden hoşlanmayan, sonu olmayan münazaralardan yıllardır uzak duran ben nadıl olduda iki haftadır her konunun içindeyim anlamadım.

Fakiri abinin bahsettiği kardeşim, Allah rızası için M. Zahit Kotku hazretlerinin kaleme aldığı küfre düşüren sözleri, halleri bulup okuyun sonra fikir beyan edin inşallah. Pişman olmayacaksınız.

Benden bu kadar. Herkesin bayramı şimdiden mübarek olsun. Arefe günüde bizi kardeş bilenler duada unutmasın inşallah.

Selam ve dua ile...
Okuduktan sonra onun gibi tekfirci olacaksam kalsın
Beni kaç defa tekfir etti sayısını bilmiyorum

Her alimin her yazdığını okuyamam öyle bir zorunluluk da yok

cemaliii

Kıdemli Üye
Bu forumun neredeyse %70 i tekfir edildi. Tekfir edenlerde tekfir hakkını kendisinde görenler. Mesela tekfir ettikleriniz arasında yol olarak tasavvufu seçmiş Cenan var.

Mümkün ise bu soruya cevap vermemenizi istiyorum. Sadece düşümenizi istiyorum.

Cenan abla hangi tariktensiniz?