İslamda Mezhepler Neden Var ?/Zakir Naik

hirahos

Kıdemli Üye
"Zakir ne diyorsa saçmalıktır. Zakir'in görüşü dinde sıfırdır" kendisi zaten itiraf etmiş. Mühim olan Kitap ve Sünnettir, diye devam ediyor.

Öyleyse Zakir kardeşimize kitap ve Sünneti iyi bilen alimlere tabi olmasını, onların eserleriyle fikir imal etmesini tavsiye ederiz. Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli... Bu dört mezheb olmadan İslam'ı yaşayamazsın. Ve bu dört mezheb, haram kılınmış tefrikayı değil, bir binanın dört sütununu ifade eder. Birbiriyle savaşan Müslümanlar ve tefrika bahsinde verilecek misaller değildir.

spesifik

آزادی قید و بند
Mesele bir mezhebi taklid etmek değil
mesele birbirini dışlamak bir görüşü diğerinden üstün tutmak ötekileştirmek

yorum bakış açınıza hayranım...

Mesele bir mezhebi taklid etmek değil
mesele birbirini dışlamak bir görüşü diğerinden üstün tutmak ötekileştirmek

yorum bakış açınıza hayranım...
Dört mezheb arasında birbirini dışlamak yoktur.Bu mezheblere tabi olan salikler birbirini kardeş bilir.Siz nerden çıkardınız yukarda yadıklarınızı anlamak mümkün değil.

dostluk

Kıdemli Üye
Videoları izlemedim benim atalarım bu adamlar değil..

Müslümanlar aralarında neden savaşıyorlar a takıldım bende mezhepler yokkende savaşmış müslümanlar..

Hucurat sûresinin, (Müminlerden iki fırka birbiriyle savaşırsa, aralarını bulun) mealindeki 9. âyet-i kerimede, savaşan iki tarafa da mümin denmekte ve devamındaki, (Müminler, elbette kardeştir. Kardeşlerinizin arasını bulun!) mealindeki onuncu âyeti, her iki tarafın mümin olduklarını açıkça bildirmektedir..

dostluk

Kıdemli Üye
İbni Teymiye’nin talebesi İbni Kayyım bile diyor ki:
İctihad şartı bulunmayanın, Kur'andan ve hadisten ahkam çıkarması caiz olmaz. Bir mezhebe uyması şarttır. Dört mezhepten başkasına uymak da caiz değildir. (İlamil Muvakkiin)

imanda da ve itikatta tek mezhep vardır..

Benim gördüğüm şuama kadar Mezhepsizler, bid’at ehline ve gayrimüslimlere gösterdikleri hoşgörüyü Ehl-i sünnete göstermiyorlar. Yahudilerle Hristiyanları ve bid’at ehlini Cennete rahatça sokabiliyorlar, ama nedense Ehl-i sünnete bunu çok görüyorlar.. : ))

Ya Rabbi, sana inanıyorum, seni ve peygamberlerini seviyorum. İslam bilgilerini doğru olarak öğrenmek istiyorum. Bunu bana nasip et ve beni, yanlış yollara gitmekten koru!

âyet-i kerime meali:
(Doğru yolu arayanları, saadete ulaştıran yollara kavuştururuz.) [Ankebut 69]

ömerusta

Kıdemli Üye
dostluk yaptığın en büyük hata ne biliyormusun?
kendini ehli sünnet sayıp karşındakileri itiyorsun oysaki kurana vede sünnete uymak kendine mesep tayin etmek değildir
mesep imamlarının görüşleri herkes tarafından benimsenecek diye bir kural yok dinde mesep te yok sonradan konmuş bidatlar bunlar
yoksa siz kendinizi ehli sünnet sayıyor bizi mesepsiz ehli sünnet dışı iylan ediyor bizlere kulağınızı tıkıyor gözlerinizi yumuyorsunuz
oysaki biraz dinleseniz düşünseniz kuranı okusanız ayetleri iyi okusanız yukardaki vidodaki müslüman kardeşiyin tek dayanağının kuran olduğunu göreceksiniz selametle kalın

spesifik

آزادی قید و بند
Günümüzde mezhep taassupçuluğu da var, Benim hizbim,cemaatim,partim, fikrim vs seninkinden daha hak anlayışı da var!