islamda kadına dayak atılır mı?

UBEYDUN

Ordinaryus
efendimiz aleyhisselam hiç dövmedi.
hele hendek zamanı gözlerin fırlıyacak gibi olduğu ,medinede yiyecek sıkıntısının başladığı bir zamanda hani bize elbiseler alacaktın diyen annelerimize kızmadı bile

era

Asistan
Hikmetli, nasihatçi laf etmesini bilmeyen müslüman, İslam'da kadına dayak atılmasa bile dayak atmak için bir yolunu bulur.

era

Asistan
"İtaatsizliklerinden endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, uslanmazlarsa onları yataklarında yalnız bırakın. Yine de dinlemezlerse dövün." (Nisâ:34)

Bu ayette geçen "itaat"in İslam ile paralelliği dikkate alınırsa , itaatkar olmayan kocaya İslam'da ne yapılır?

cahid

Kıdemli Üye
Bu ayette geçen "itaat"in İslam ile paralelliği dikkate alınırsa , itaatkar olmayan kocaya İslam'da ne yapılır?

Güzel bir soru.. Kadı olsaydı kadıya şikayet ederdiniz o cezalandırır da şimdi kim kadı olacak :) Namaz kılmayana , içki içene, hırsızlık yapana cezalar var çeşitli hangi cinsten olursa olsun.. Şuan yapanın yanına kâr kalıyor diyemeyeceğim fazlasıyla zarar getirse de hiçbir müeyyideye tabii tutulmuyor.. Devlet islam devleti değil mahkeme islami değil hükümün islami olmasını beklemek fazla iyimser olur herhalde..

CANSUYU

Profesör
KADIN ERKEĞİN KABURGASINDAN YARATILDI.
AYAKLARINDAN YARATILMADI,
ÖYLE OLSA EZİLİRDİ.
ÜSTÜN OLMASIN DİYE BAŞINDAN DA YARATILMADI.
AMA GÖĞSÜNDEN YARATILDI, EŞİ OLSUN DİYE.
KOLUN BİRAZ ALTINDA KORUNSUN DİYE.
KALP HİZASINDA SEVİLSİN DİYE

:flwDayakta neki?:crying:

cemaliii

Kıdemli Üye

“Ben bir şeye çok hayret ediyorum, bazı bayanlar ekranlarda kadın erkek eşitliği diyor, eşit haklara falan eyvallah ama, diğeri yaradılışa ters.”
başbakanımız çok yerinde bir şey söylemiş. katılıyorum. gelelim itaat kelimenize;erkek bayana karşı itaatkar olmaz.
olmamalıdır.:D

era

Asistan
“Ben bir şeye çok hayret ediyorum, bazı bayanlar ekranlarda kadın erkek eşitliği diyor, eşit haklara falan eyvallah ama, diğeri yaradılışa ters.”
başbakanımız çok yerinde bir şey söylemiş. katılıyorum. gelelim itaat kelimenize;erkek bayana karşı itaatkar olmaz.
olmamalıdır.

Kadın erkek eşitliğini savunmak gibi bir dert ile soruyu sormadığımı belirteyim.

İtaati, Allah'a itaat noktasında ele aldığım için bu soruyu sordum. Erkek, karısından namaz kılmasını istediğinde nasıl ki itaat etmek zorunda ise ve itaatsizliği halinde sonuca ses çıkarmak gibi bir hakkı yoksa; kadın da, kocasından namaz kılmasını istediğinde bu itaati bekleyebilir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında aslen itaat ne erkeğe olacaktır ne de kadına. Ama birinin yaptırımı belli iken ve itaatin mecburi olmadığı durumlar da dahil edilip iştahla uygulanıyorken, diğerinin yaptırımı askıda kalıyor.

CANSUYU
KADIN ERKEĞİN KABURGASINDAN YARATILDI.
AYAKLARINDAN YARATILMADI,
ÖYLE OLSA EZİLİRDİ.
ÜSTÜN OLMASIN DİYE BAŞINDAN DA YARATILMADI.
AMA GÖĞSÜNDEN YARATILDI, EŞİ OLSUN DİYE.
KOLUN BİRAZ ALTINDA KORUNSUN DİYE.
KALP HİZASINDA SEVİLSİN DİYE

Şu sözler romantik geliyor ama bazı kadınların hak ettikleri için dayak yemesi daha romantik geliyor bana. :D

cahid
Güzel bir soru.. Kadı olsaydı kadıya şikayet ederdiniz o cezalandırır da şimdi kim kadı olacak Namaz kılmayana , içki içene, hırsızlık yapana cezalar var çeşitli hangi cinsten olursa olsun.. Şuan yapanın yanına kâr kalıyor diyemeyeceğim fazlasıyla zarar getirse de hiçbir müeyyideye tabii tutulmuyor.. Devlet islam devleti değil mahkeme islami değil hükümün islami olmasını beklemek fazla iyimser olur herhalde..

Peki, cümlelerinizi "kadınlar mağduriyetiyle kalmak zorundalar" şeklinde özetledikten sonra başka bir şey daha sorayım. İlgili ayete dayanarak çarpma, toplama işlemi yapanların; itaatsizliklerinden şikayetle kadına dayak atmalarında -hak ölçüsünde- ne derece doğruya isabet ettiklerinin de kadıya sorulması gerekir mi?

cemaliii

Kıdemli Üye
era kardeşim erkek kadına itaat etmek zorunda değildir. hala yanlışınız var. kadın erkeğine itaatla mükellef.
yeni neslin feminen hastalığına dikkat edin. ,çaktırmadan muhafazakar kesimdeki bu kadın-erkek arasındaki güzelliği bozuyorlar farkında değilsiniz. yeni neslin muhafazakar bayanları,farkında olmadan feministlerle aralarındaki farkı azaltıyorlar. bu gidişle tek farkları birinin başı örtülü diğerinin açık ama ikisininde uygulaması feminist olacak,fark olmayacak.

tıpkı şeytan iyi yöndende yaklaşır misali,sizinde verdiğiniz ve itaat istediğiniz örnek güzel ama erkek asla ve asla kadına itaat etmek zorunda değildir. hatta itaat ederse yanlış yapar. erkeğin kadına itaati söz konusu bile değildir. isterseniz kapsamlı ve tarafsız şekilde araştırın. dindede eskiden bu yana gelen geleneklerimizdede erkek kadına itaat etmez. kadın erkeğe itaat etmelidir. BİR AİLEDE 2 REİS OLMAZ. OLDUĞUNDADA GÜNÜMÜZDEKİ GİBİ HERKES MAHKEMELERDE BOŞANMAK İSTİYORUM DER. olan çocuklara olur.

era

Asistan
:)

Feminizm mi? Anlaşılan feminizmi "kadının erkek karşısında hakkını araması "olarak kodlamışsınız. Oysa feminizm bundan çok daha fazlasıdır. Bu sebeple müslüman bir bayanın feminist olması inancıyla bütünleşmeyeceğinden mümkün değildir. Mümkün bulan inancını ölçüp tartsın dedikten sonra benim burada yaptığımı "İslam hukuku açısından kadın ne yapabilir, yine maruz kaldığının hukukla uygunluğunun ölçümü yapılabilir mi" şeklinde anlamaya çalışırsanız memnun olurum. Çünkü sorduğum budur.

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=101377&highlight=

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw, müslümanlar olarak bizim örnek almamız gereken şahsiyet kimdir Allah Aşkına ?.. Usve-i Hasene Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz değil mi ? Şu halde, O'nun hayatında hanımlarına karşı böyle bir şey var mı ? Yapmış mı ? daha ne diye böyle eksantrik bir soruyu soruyorsunuz ve islâm Düşmanlarıın ağzında sakız ettikleri bu konuda onlara kozlar veriyorsunuz ? Ne kadar da az ve sığ düşünceli insanlarsınız ! :eek:leyo:

spesifik

آزادی قید و بند
Erkeğe dayak atmak caiz mi acaba? :)
dermişim,

Nisa 34 tefsiri :58. Hz. Peygamber'in (s.a) bir hadisi bu konudaki en iyi tefsirdir: "En iyi kadın, gördüğünüzde sizi hoşnut eden, emirlerinizi dinleyen, evde olmadığınız zaman sizin malınızı ve kendi namusunu koruyan kadındır."
Bu bağlamda bir uyarı yapmak yerinde olacaktır. Allah'a itaat, kocaya itaattan daha önemlidir ve ondan önce gelir. Bu nedenle koca, karısına Allah'ın emirlerine aykırı bir şey yapmasını emrettiğinde, kadının ona itaat etmemesi gerekir. Bu durumda kocaya itaat etmek, büyük bir günah olur. Eğer kadın Allah'ın emrettiği bir ibadet yapıyor ve kocası onu engelliyorsa, kadın yine karşı koymalıdır. Karşı koymaz ise, günah işlemiş olur. Şayet kadını, nafile namazdan ve oruçtan kocası men ediyorsa, kadın kocasına uymak zorundadır. Uymadığı takdirde ibadeti makbul olmaz.
59. Eğer kadın isyankârsa, kocasına itaat etmiyor veya onun haklarını korumuyorsa, bunun da aynı anda yapılması gerektiği anlamına gelmez. Bunların üçüne de izin verilmiş olmasına rağmen, işin mahiyet ve niteliğine göre belli bir oranda uygulanması gerekir. Ufak bir uyarı yeterli ise, daha ileri bir adım atmaya gerek yoktur. Dövmeye gelince, Peygamber'imiz (s.a) buna isteksizce izin vermiştir. İzin verdiği halde bile, bundan hoşlanmamıştır. Fakat gerçek şu ki, bazı kadınlar dövülmeksizin hatalarını tamir etme yoluna gitmezler. Böyle bir durumda bile, Hz. Peygamber (s.a) kadınının yüzüne vahşice vurmayı ve vücutta yara izi bırakacak bir şeyle vurmayı kesinlikle yasaklamıştır.

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Erkek hep kendini kusurlu görmeli

Sual: İslamiyet kadına değer vermiyor deniyor. İslam’da kadının yeri nedir?
CEVAP
Dinimizi bilmeyen bir kimsenin İslamiyet’in kadına verdiği değerden bahsetmesi, körlerin fili tarif etmesine benzer. Körün biri, filin bacağına dokunur. Fil direk gibi der. Biri karnına dokunur, Fil duvar gibi der. Diğeri de hortumuna dokunur. Fil yılan gibi der. Görenle görmeyen bir olmadığı gibi, bilenle bilmeyen de bir olmaz.

Erkek hep kendini kusurlu görmeli
Kur’an-ı kerimde, insana gelen musibetlerin, günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. Fudayl bin İyad hazretleri, (Hanımım huysuzluk yapınca, dine aykırı bir iş yaptığımı anlardım. Hemen o işime tevbe edince, hanımın huysuzluğu da giderdi. Böylece tevbemin kabul edildiğini de anlardım) buyurdu. O halde, Müslüman erkek, hanımı ile iyi geçinir. Çünkü kadınların da, erkekler üzerinde hakları vardır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!) [Müslim]

Eve gelince hanımına selam verip hatırını sormalı, üzüntü ve sevincine ortak olmalı. Çünkü, o başkalarından ümitsiz ve yalnız kendisine alışmış bulunan dostu, dert ortağı, kendinin neşelendiricisi, çocuklarının yetiştiricisi ve çeşitli ihtiyaçlarının gidericisidir.

Erkek, hep kendini kusurlu görmeli, (Ben iyi olsaydım, o böyle olmazdı) diye düşünmelidir. Hanımının iyiliğini, iffetini Allahü teâlânın büyük nimeti bilmelidir. Onun huysuzluklarına iyilikle muamele etmeli, iyiliği çoğalıp, her işi seve seve yapınca, ona dua etmeli ve Allahü teâlâya şükretmelidir. Çünkü, uygun bir kadın büyük bir nimettir. İyi davranmak, sadece hanımı üzmemek değildir. Onun verdiği sıkıntılara da katlanmak demektir. Yani bir erkek, ben iyi bir kocayım diyorsa, hanımından gelen sıkıntılara katlanması lazımdır. Hadis-i şerifte, (Hanımının kötü huylarına katlanan erkek, belalara sabreden Hazret-i Eyyüb gibi mükafatlara kavuşur) buyuruldu. İyi Müslüman olmak için hanım ile iyi geçinmek şarttır. Kur’an-ı kerimde de mealen, (Onlarla iyi, güzel geçinin!) buyuruluyor. (Nisa 19)

Aklı olan karı koca, birbirini üzmez. Hayat arkadaşını üzmek, incitmek, ahmaklık alametidir. Zalim, huysuz kimsenin eşi, devamlı üzülerek sinirleri bozulur. Sinir hastası olur. Sinirler bozulunca, çeşitli hastalıklar hasıl olur. Hayat arkadaşı hasta olan bir eş, mahvolmuş, mutluluğu sona ermiş demektir. Eşinin hizmet ve yardımlarından mahrum kalmıştır. Ömrü, onun dertlerini dinlemekle, ona doktor aramakla, ona alışmamış olduğu hizmetleri yapmakla geçer. Bütün bu felaketlere, bitmeyen sıkıntılara kendi huysuzluğu sebep olmuştur. Dizlerini dövse de, ne yazık ki bu pişmanlığının faydası olmaz. O halde; eşine yapılacak huysuzluğun zararı kendine olur. Ona karşı, hep güler yüzlü, tatlı dilli olmaya çalışmalı! Bunu yapabilen, rahat ve huzur içinde yaşar, Allahü teâlânın rızasını da kazanır!

kaynak

cemaliii

Kıdemli Üye
ben dayak hakkında yazmadım.konu hakkında hiç yazmadım. ben sadece bir arkadaşın erkek ve itaat söylemi üzerine yazdım. yoksa dayağa karşıyız. değil insana hayvana bile dayak atılmasına karşıyız. ben konu hakkında yazmadım. günümüz nisalarının bazı yanlış düşünce ve tutumlarına yönelik yazdım.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Uslu at, sahibinden kamçı yemez.Serkeş atı herkes kamçılar.Onu dizginlemek hüner ister...Atın tımarı iyi olursa, bir de ona sahibi sevgi ile yaklaşırsa atı ona aşık olur.

Burada hanım kardeşlerimiz sakın alınmasınlar.Ben bu sözlerimi mecazi olarak sıradışı söyledim.Onların affına sığınırım.Maksadım asla hanım kardeşlerimi rencide etmek değildir.

cahid

Kıdemli Üye
@era kardeşim namaz konusunu misal olarak getirmişsiniz. Namazın ehemmiyetine binâen öncelikle müslüman kadının namaz kılmayan erkekle evlenmemesi gerekir. Velev ki evlenmeden önce kılıyorsa ve sonra bırakmış ise uyarılara rağmen namaz kılmamakta ısrar ediyorsa durum ne olur? buna dâir hüküm ne olur bilgi sahibi olan var ise paylaşırsa seviniriz. Şahsî kanaatim böyle bir durumda erkekten boşanma talep edebilir ki boşanması hayırlı olur diye düşünüyorum..

spesifik

آزادی قید و بند
@era kardeşim namaz konusunu misal olarak getirmişsiniz. Namazın ehemmiyetine binâen öncelikle müslüman kadının namaz kılmayan erkekle evlenmemesi gerekir. Velev ki evlenmeden önce kılıyorsa ve sonra bırakmış ise uyarılara rağmen namaz kılmamakta ısrar ediyorsa durum ne olur? buna dâir hüküm ne olur bilgi sahibi olan var ise paylaşırsa seviniriz. Şahsî kanaatim böyle bir durumda erkekten boşanma talep edebilir ki boşanması hayırlı olur diye düşünüyorum..

İman eden erkeklere Lut a.s karısı, iman eden kadınlara da firavunun karısında ibretler vardır.
Boşanma Allahın sevmediği helallerdendir.
Tr şartlarında hele ki dul kalmak çok da göze alınabilecek şeyler değil,kişi Rabbine nankör ise eşini varsa çocuklarını
daha çok mağdur eder velevki sabrederse Allah ona bir çıkış yolu gösterir,belki adam düzelir
ben her ne olursa olsun boşanmayı müslümanlra yakıştıramıyorum,Allah çekemeyeceğimizi yüklemesin
erkek ailesinin namazından sorumludur(yöneten olduğu için) ama kadın kendi namazından sorumludur
her kes hesabını verecek namaz kılmamak fıkıhta şer i boşanma nedeni midir hükmü bilmiyorum,hatırlamıyorum fıkıhta hiç rast gelmedi
ama Asiye hatuna binaen ,sabrın aileyi koruma açısınddan daha isabetli olacaağını düşünüyorum.Erkek eşine en büyük kötülüğü de etse boşanma taraftarı değiliz.Tabi zülme rıza göstersin demiyoruz ,mücadele etsin.Bence erkekler boşanma noktasında kadınlardan daha zayıf.