islam zannedilen tasavvuf

kilicarslan

Kıdemli Üye
Yayın şu an devam ediyor, bende yeni gördüm.

Tasavvufun sapkınlıklarını tasavvufun kendi metinlerden okuyarak ortaya koyuyorlar. Çok tuhaf şeyler var gerçekten.

Birileri emek veriyor ilim öğreniyor, tasavvuf erbabı ise ilmi Allah' tan direk alıyormuş.
Hatta vahiy alıyorlarmış, üstelik aracısız, Allah Rasulüllerine vahiy meleğiyle vahyediyor, bu zatlara ise direkman... vs...

sırada vahdeti vücud var..

talib

Kıdemli Üye
Birileri emek veriyor ilim öğreniyor, tasavvuf erbabı ise ilmi Allah' tan direk alıyormuş.
Hatta vahiy alıyorlarmış, üstelik aracısız, Allah Rasulüllerine vahiy meleğiyle vahyediyor, bu zatlara ise direkman... vs...

Bu kadar saçmalamak ancak sizlere mahsus diyeceğim ama kendinizi de aşıyorsunuz :)

Sana binlerce zahiri ulemadan insan sayarım ehli tasavvuf olan aynı zamanda. Sen de böyle tiplerle oyalanır durursun. CHP'nin dine bakışı nasılsa, bunların da ehli tasavvufa bakışı budur.

kanal kendisine yakışanı yapmış :)

kilicarslan

Kıdemli Üye
Bu kadar saçmalamak ancak sizlere mahsus diyeceğim ama kendinizi de aşıyorsunuz :)

Sana binlerce zahiri ulemadan insan sayarım ehli tasavvuf olan aynı zamanda. Sen de böyle tiplerle oyalanır durursun. CHP'nin dine bakışı nasılsa, bunların da ehli tasavvufa bakışı budur.

kanal kendisine yakışanı yapmış :)

git aç kanalı dinle o zaman. siz tasavvufçu geçinip tasavvuftan bir habersizsiniz galiba. Tasavvufu zühd yaşam olarak anlıyorsunuz. O ilk dönem tasavvuftu ondan sonra köprünün altından ne sular aktı.

Adamlar tasavvufun kaynaklarından naklediyor. Bunun lamı cimimi kalmış artık.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İslam'ın "meşru" gördüğü hiçbir şeye düşman olunmaz.

Tasavvuf da "değer"leriyle kendisini sunmalıdır muhataplara...

Çünkü, İslam da erbebından öğrenilir, doğrudur ama O'nun insana yüklediği mükellefiyetler de erbabında muhataba arzedilir...

Biz tasavvuf'a, "Buyur değerlerini arzet" dediğimiz de,

O da "Bağlan" cevabını veriyor...

İşte tam da burada bir terslik sözkonusudur...

Bunun aşılması gerekir...

NOT

Proğrama havi bir yorum yapmadım, evde televizyonum yok, televizyonla olandan bitenden haberim yoktur...

talib

Kıdemli Üye
git aç kanalı dinle o zaman. siz tasavvufçu geçinip tasavvuftan bir habersizsiniz galiba. Tasavvufu zühd yaşam olarak anlıyorsunuz. O ilk dönem tasavvuftu ondan sonra köprünün altından ne sular aktı.

Çok cahilsiniz diyeceğim ama cehalet değil bu sadece. Müslümana açık açık düşmanlık. Bunu çok net söylüyorum. Az önce dedin ki tasavvuf ehli ilmi direk Allah'tan alırmış birileri ilim peşinde koşarken.. Halbuki sen de bilirsin ki, tasavvuf ehli nice büyük alimler vardır. Zahiri ulema arasında da... Sizin tarikat düşmanı üç beş çapulcudan çok daha alim nice insanlar vardır ehli tasavvuf. Bunu görmemek için körlük dahi yetmez.

Tabi ki ilmi ledün de vardır. Bu da kimsenin tekelinde değil. Allahu Teala beyan etmiş:

Mealen: "Kim bildiği ile amel ederse Allah ona bilmediklerini de öğretir."

Hasede gerek yok, sizler bizler de öğrendiklerimizle amel ederim, bakarsınız Allahu Teala bize de öğretir.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Çok cahilsiniz diyeceğim ama cehalet değil bu sadece. Müslümana açık açık düşmanlık. Bunu çok net söylüyorum. Az önce dedin ki tasavvuf ehli ilmi direk Allah'tan alırmış birileri ilim peşinde koşarken.. Halbuki sen de bilirsin ki, tasavvuf ehli nice büyük alimler vardır. Zahiri ulema arasında da... Sizin tarikat düşmanı üç beş çapulcudan çok daha alim nice insanlar vardır ehli tasavvuf. Bunu görmemek için körlük dahi yetmez.

Tabi ki ilmi ledün de vardır. Bu da kimsenin tekelinde değil. Allahu Teala beyan etmiş:

Mealen: "Kim bildiği ile amel ederse Allah ona bilmediklerini de öğretir."

Hasede gerek yok, sizler bizler de öğrendiklerimizle amel ederim, bakarsınız Allahu Teala bize de öğretir.
ezbere konuşacağına aç izle diyorum... kendi kaynaklarından naklediyorlar.
O kitapları uzaylılarmı yazdı be mübarek.
Hasedle bu işin alakası yok, islam dışı şeyleri islam diye sunanlar var ve bizde buna sessiz kalalım değilm mi, bunu istiyorsunuz.

Tasavvufta keşf diye bir şey duymuşşundur mutlaka, Keşf nedir bilmiyorsan bir araştır. Ilmi direk Allah' tan aldıklarını, levhi mahfuzdan aldıklarını iddia ediyorlar. Bir çok kişinin de tanıdığı tasavvuf erbabı; "ben keşf yaptım bu rivayet doğrudur " diyor mesela.

Siz bir araştırın bunları, bulursm programın tekrarını buraya koyarım, izlersiniz. Dinlemeden hemen savunma pozisyonuna geçiyorsunuz. Bu tavırla doğru , yanlıştan nasıl ayır edilebilinir.

müttaki

Profesör
Hasedle bu işin alakası yok, islam dışı şeyleri islam diye sunanlar var ve bizde buna sessiz kalalım değilm mi, bunu istiyorsunuz.

Tasavvufta keşf diye bir şey duymuşşundur mutlaka, Keşf nedir bilmiyorsan bir araştır. Ilmi direk Allah' tan aldıklarını, levhi mahfuzdan aldıklarını iddia ediyorlar. Bir çok kişinin de tanıdığı tasavvuf erbabı; "ben keşf yaptım bu rivayet doğrudur " diyor mesela.

Siz bir araştırın bunları, bulursm programın tekrarını buraya koyarım, izlersiniz. Dinlemeden hemen savunma pozisyonuna geçiyorsunuz. Bu tavırla doğru , yanlıştan nasıl ayır edilebilinir.
islam dışı dediğini islamdan çıkarırsan geriye ne kalır. Onu anlat bizde bakalım gerçek islam ne imiş.

Yahayy

Kıdemli Üye

Kendi kaynaklarını okumak istediklerini nereden çıkarıyorsun,
şu an tasavvuf ehli bile kendi kaynaklarının okunmasını istemiyor ki.
kılıf da şudur, O'nları herkes anlamaz, gönül ehli olmak gerek,
bazıları sekr halinde söylenmez, zahire bakarak hüküm veriyorsun, batıni yönü var...

Ivır zıvır, Muhiddin İbni Arabi evliyanın başı diyorlar ama kitaplarını okumak yasaktır,
tasavvuf ehli bile şuan okunmasının neredeyse haram derecesinde yasak olduğunu söylüyorlar,
nedenmiş çünkü kesin olarak anlamadığımız için içinde küfür gerektiren sözler var sayar mışız.

İmam-ı Rabbani, neredeyse avami ifade ile "ne saçmalamış bu adam bize Fusûs değil, Nusûs gerek" diye dalga geçiyor,
ama evliyalar arasındaki atışmalar konu dışı onlar Allah adamı, tasavvufçu olmayanlar şeytan adamı ya...

Bunlar İslâm'ı beğenmeyip kendilerine olmasını istedikleri gibi din icad edenler, elleriyle kendi hoşlarına giden dini inşa edenler
başka açıklaması yok.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Mesnevi ‘den: "Hüzünleri giderir bir şifadır kalplere, Ledünnî mana verir müteşabih ayete, Kur'an-ı Kerim gibi kimini hidayete, Kimini hak ettiği dalalete sevkeder." [ Mesnevi, s.9, 13-16. mısralar]

Şerefli kâtiplerdir onun yazıcıları, Temastan men ederler temiz olmayanları, Kalbe mutluluk verir huyları güzel eyler, O ilhamla inmiştir alemlerin Rabbından, Gelemez bâtıl onun önünden ve ardından, Koruyucu olan Hak onu korur gözetir, Ki o merhametlilerin merhametlisidir, Mesnevi kitabının başka adları da var, Adlarını verense Allah'ın kendisidir." [a.g.e. s.10]

-----------------

mesnevi eşittir, kuran deyin olsun bitsin bari.

-----------------

Muhyiddin ibn Arabi:"Arif, hakkı (Allah'ı) her şeyde gören, belki her şeyin kendisi olarak görendir." [Ibn Arabi, Fususu'l-Hikem, Bali Şerhi, 374, Kaşani Şerhi, 1/192]

"Kâmil arif, tapılan her şeyin hakkın açığa çıktığı ve kendisinde hakka ibadet edildiğini görendir. Onun için tapılan bu tanrılara taş, ağaç, hayvan, insan, yıldız, melek gibi özel ismi yanında tapanlar onlara ilah adını vermişlerdir." [Fususu'l-Hikem, 1/195, Afifi neşri. )….

O bana hamleder, ben ona hamlederim, o bana ibadet eder, ben ona ibadet ederim." [Fususu'l-Hikem, 1/83.]

Bayezid el-Bistami: "Allah'tan Allah'a çıktım. Nihayet bende 'Ey ben sen olan' diye seslendi." [Dr. Abdurrahman Bedevi, Şatahatu's-Sufiyye, 28-32; Feriduddin Attar, Tezkiretu'l-Evliya, 1/160]

"Sübhani (noksanlık sıfatlarından münezzehim), mâ a'zame şe'nî (şanım ne yücedir)!" [A.g.e. s.30.] "Allah'ım! Senin bana itaatin benim sana itaatimden daha büyüktür." [A.g.e. s.30]

"Allah'a yemin ederim ki sancağım Muhammed'in sancağından daha büyüktür. Nurdan olan sancağamın altında cinler, insanlar ve peygamberler bulunmaktadır." [A.g.e. s.30]

"Beni bir defa görmen, rabbini bin defa görmenden hayırlıdır." [A.g.e. s.30] "Öyle bir denize daldım ki, peygamberler onun sahilinde kalmışlardı." [A.g.e. s.31]

---------
belki biz anlayamadık, bunların varsa bir tevili rica edelim lütfen.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Men bende-i Kur’anem, eğer can dârem.
Men hak-i reh-i Muhammed Muhtâr’em.
Eger nakl koned cüz în kes ez güftârem.
Bîzarem ezû vez-ân sühan bîzârem.
…………………………………………
Ben hayatta olduğum müddetçe Kur'an'ın kölesiyim.
Ben Muhammed Mustafa’nın ayağının tozuyum.
Biri benden, bundan başka bir söz nakledecek olursa,

Ondan da şikayetçiyim, o sözden de şikayetçiyim.

Hz. Mevlana...

müttaki

Profesör
Mesnevi ‘den: "Hüzünleri giderir bir şifadır kalplere, Ledünnî mana verir müteşabih ayete, Kur'an-ı Kerim gibi kimini hidayete, Kimini hak ettiği dalalete sevkeder." [ Mesnevi, s.9, 13-16. mısralar]

Şerefli kâtiplerdir onun yazıcıları, Temastan men ederler temiz olmayanları, Kalbe mutluluk verir huyları güzel eyler, O ilhamla inmiştir alemlerin Rabbından, Gelemez bâtıl onun önünden ve ardından, Koruyucu olan Hak onu korur gözetir, Ki o merhametlilerin merhametlisidir, Mesnevi kitabının başka adları da var, Adlarını verense Allah'ın kendisidir." [a.g.e. s.10]

-----------------

mesnevi eşittir, kuran deyin olsun bitsin bari.

-----------------

Muhyiddin ibn Arabi:"Arif, hakkı (Allah'ı) her şeyde gören, belki her şeyin kendisi olarak görendir." [Ibn Arabi, Fususu'l-Hikem, Bali Şerhi, 374, Kaşani Şerhi, 1/192]

"Kâmil arif, tapılan her şeyin hakkın açığa çıktığı ve kendisinde hakka ibadet edildiğini görendir. Onun için tapılan bu tanrılara taş, ağaç, hayvan, insan, yıldız, melek gibi özel ismi yanında tapanlar onlara ilah adını vermişlerdir." [Fususu'l-Hikem, 1/195, Afifi neşri. )….

O bana hamleder, ben ona hamlederim, o bana ibadet eder, ben ona ibadet ederim." [Fususu'l-Hikem, 1/83.]

Bayezid el-Bistami: "Allah'tan Allah'a çıktım. Nihayet bende 'Ey ben sen olan' diye seslendi." [Dr. Abdurrahman Bedevi, Şatahatu's-Sufiyye, 28-32; Feriduddin Attar, Tezkiretu'l-Evliya, 1/160]

"Sübhani (noksanlık sıfatlarından münezzehim), mâ a'zame şe'nî (şanım ne yücedir)!" [A.g.e. s.30.] "Allah'ım! Senin bana itaatin benim sana itaatimden daha büyüktür." [A.g.e. s.30]

"Allah'a yemin ederim ki sancağım Muhammed'in sancağından daha büyüktür. Nurdan olan sancağamın altında cinler, insanlar ve peygamberler bulunmaktadır." [A.g.e. s.30]

"Beni bir defa görmen, rabbini bin defa görmenden hayırlıdır." [A.g.e. s.30] "Öyle bir denize daldım ki, peygamberler onun sahilinde kalmışlardı." [A.g.e. s.31]

---------
belki biz anlayamadık, bunların varsa bir tevili rica edelim lütfen.

anlayamadığın şeyin peşinden gitmekle kendine zulmetme. Bunları anlamaktan sorumlu değilsin. Fakat kendini anlamaktan sorumlusun. Ne zamandan beri varsın. Mahşer günü sen susacaksın azaların konuşacak. Demekki sen dil kulak göz el ayak değilsin. Peki sen kimsin? Ciğer mide böbrek kalpmisin. Kimsin. Kuran sana kimsin diyor. sen anlat bunları bizde sana o sözleri tevil edelim.

Ahter

Kıdemli Üye
Mesnevinin sıradışı bir kitab olduğuna dair inancım var..Mesnevi adeta her insana mesajı olan bir kitab...ben bunu yaşadım...Yaşayan bilir...Hariçten gazel okumak kolaydır.

saniyen ilk sayfadaki emekli akedemi,syeni tanıyorum..Hadislere karşı tutumu iyi değil maalesef..

müttaki

Profesör
Usta bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış. Büyük usta, öğrencisini uğurlamış. Çırağına " Yaptığın son resmi, şehrin en kalabalık meydanına koyar mısın?" ...demiş.
" Resmin yanına bir de kırmızı kalem bırak. İnsanlara, resmin beğenmedikleri yerlerine bir çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmeyi de unutma" diye ilave etmiş.
Öğrenci, birkaç gün sonra resme bakmaya gitmiş. Resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasının yanına dönmüş. Usta ressam, üzülmeden yeniden resme devam etmesini tavsiye etmiş.
Öğrenci resmi yeniden yapmış.Usta, yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş.
Fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını söylemiş.
Yanına da, insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki, resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş.
Usta ressam şöyle demiş:
"İlkinde, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı.
İkincisinde, onlardan müspet,yapıcı,olumlu olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi."
- Emeğinin karşılığını, ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamazsın.
- Değer bilmeyenlere sakın emeğini sunma.
- Asla bilmeyenle tartışma.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Mesnevi değil ki sadece "sıradışı" olan. Tasavvuf zaten başlı başına bir sıradışılıktır...

Akıl çözemez... Akıl anlayamaz... Akıl mütala edemez vs...

Bu şekilde olunca o çember, sırf buna havi olarak orası ya da kimse o muhatap, mübarek olur, mukaddes olur vs...

Tasavvuf akl'ın almayacağı düzlemde işini bitirir... Zaten işte bu tasavvuftur...

Söylemleri de buna havidir...

Yoksa akl'ın ekseninde tasavvuf olamaz...

Esad COŞAN'ın anlattıklarında 100.000 daha videosunu dinle İslam Fıkhı ekseninde bir yapılanmadan bahsetmiş olacak mı..?

Konuşmaz çünkü bunlarla muhatapları motive olmaz...

Rüyada ya Peygamber görülecek... Ya Hz Ömer ya da Ebubekir vs...

Bunlardan anlatacaksın dinleyeni de uçuracaksın kendine kul köle kılacaksın...

Yani bu haliyle de tasavvuf yalanın merkezidir...

Genelleştirmedim, özellerinden edindiğim intiba...

Ahter

Kıdemli Üye
Biz şer'i şerifle kayıtlı İslami tasavvufu kabul ediyoruz..Şeri şerifle kayıtlı olmayan batiniye vb. her türlü gayri islami tasavvufu reddediyoruz..İmamı rabbaninin dediği gibi, ölçümüz ehli sünnetin muhakkik usuluddin ulemasının eserlerinde beyan ettiği düsturlardır..

select.php
Islah ve Tecdit Hareketleri Özelinde Tasavvuf
Muhammed Salih Ekinci

DİVAN KİTAP

Yahayy

Kıdemli Üye
Bu keramet ehli ve her Allah dostunda standart donanımlar listesinde yer alan,
"itinayla tayyi mekan yapılır", özelliği neden yeni nesil Allah dostları (!) nda yok acaba.
Artık herkes yanında fotoğtaflı cep telefonu, kamera vs filan taşıdığı için mi gerek kalmadı bu mübarek keramete acaba.

Menakıb okuduğumuzda görüyorus ki Demirci Ali efendi bile istediği zaman Mekke Medine, öyle sahralar filan geziyorlar,
gidip oralarda ihvanlarıyla bir selfi çeksinlerde görelim şu tayyi mekan nasıl oluyormuş.
Ahir zaman peygamberine Allah mucize vermedi diye herhal Ahir Zaman evliyalarından da keramet özelliği kaldırıldı.
Tek kerametleri itinayla oturduğu posttan günde X bilmem kaç bin dudak zikri kerametleri var.