İslam Ülkelerinden Devrim Gibi Atılım

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,169
Puanları
113
İslam Ülkelerinden Devrim Gibi Atılım

İhsanoğlu'nun liderliğindeki İslam Konferansı Örgütü, 57 üyenin katılımıyla bağımsız İnsan Hakları Komisyonu kuruyor.
İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) bünyesinde İnsan Hakları Komisyonu kurulması çalışmalarında son noktaya gelindi. Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Genel Sekreterliğini yaptığı İslam Konferansı Örgütü'nün son beş yıldan bu yana süregelen reformunun en önemli yapıtaşlarından birisi geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız gerçekleştirildi.

57 üyenin destek verdiği bağımsız İnsan Hakları Komisyonu'nun kuruluş çalışmaları tamamlandı. İslam dünyasındaki insan hakları normlarını yükseltmeyi hedefleyen bu bağımsız kurul, önümüzdeki günlerde Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de, Dışişleri Bakanları toplantısında üyelerin onayına sunulacak. Burada onaylanarak yürürlüğe girmesi beklenen Komisyon, BM İnsan Hakları Yüksek Konseyi gibi bağımsız çalışacak. Tavsiye niteliğinde kararlar alacak olan Komisyon, sadece üye ülkelerdeki sivil, demokratik, siyasi, sosyal ve ekonomik hakların iyileştirilmesi yönünde faaliyet gösterecek.

Komisyon'un kurulmasının tarihi bir adım olduğunu belirten İhsanoğlu, "Komisyon, İslam dünyasında insan hakları normlarını yükseltmeyi hedefleyen bir kuruluş olacaktır"dedi.


Aktif Haber
 
Üst