islam tarihine iz bırakanlar 2

kul emir

Profesör
Katılım
17 Haz 2006
Mesajlar
2,862
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Konum
yalnızlık ülkesinden
Tarık bin Ziyad miladi 711 yılının 19 Temmu’zunda dört gemi ve yedibin askeriyle birlikte İspanya ayak bastı bir avuç askeriyle bir bilinmeyene gelen büyük komutanın tek hedefş vardı rabbinin ismini bu yeni yerde yaymaktı islam ordusunun gediğini duyan ispanya kralı yüz bin kişilik bir ordu tedarik ederek Tarık bin Ziyad ve ordusunun üzerine yürüdü. Tarık bin Ziyad; Vali Musa bin Nusayr' dan yardım istedi. Yardım talebine ancak beş bin kişi göndererek cevap verebildi. İslam ordusu yeni katılanlarla beraber on ikibin kişiden oluşuyordu. Buna karşılık Kral Rodrik'in ordusu yüz bin kişiyi geçmişti.

Bu durum Tarık bin Ziyad'ı endişeye düşürmedi, bazı tarihçilerin bildirdiğine göre ordusunu savaşa daha iyi motive etmek için gemileri yakarak tarihi bir hutbe irad etti:

"Ey mücahitler!

Arkanızda deniz, önünüzde düşman nereye kaçacaksınız?

Vallahi! Sizin için ancak sadakât ve sabır kalmıştır.

Bu adada, alçak ve cimrilerin sofrasındaki yetimlerden daha zavallı olduğunuzu iyi biliniz. Muhakkak ki, düşmanınız sizi ordusuyla karşılamıştır, silahı, teçhizatı ve erzakı boldur.

Sizin silah olarak ancak kılçlarınız, erzak olarak da düşmanın elinden çekip alabilecekleriniz vardır.

Böyle bir durumda olduğunuz hâlde, eğer başarı ve zafere ulaşmakta gecikirseniz, işinizi gerektiği şekilde bitiremezsiniz, güç ve kuvvetiniz zayıflar, düşmanınızın kâlplerindeki korku cesarete dönüşür.
evet bu savaştan büyük bir galibiyetle ayrılan yüce kumandan ispanyanın hemen hepsini feth etmişti
o sadece görünen gemileri yaktı rabbimde bizim kalbimizdeki gemileri yakmayı nasip etsin
 
Üst