İslâm Âlimlerinin,Hazret-i İsa Aleyhisselâm'ın Yeryüzüne İneceğini Tasdik Eden Sözleri

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Hz İsa'nın gelmeyeceğini dillendirenlerin refaransı da aynıdır,

Hz İsa'nın geleceğini dillendirenlerin de refaransı aynıdır.

O da Alim İmran Suresi ayet 55'tir...

Hz İsa'nın gelmeyeceğini dillendirenler, hadis merkezli bu ayete mana vermeye çalışmazlar, ayeti "yalın" olarak meallendirirler:

"Muhakkak ki seni vefat ettireceğim (öldüreceğim) ve katıma çekeceğim..."

İşte bu ayetle, Hz İsa'nın Allah tarafından öldürüldüğü ve katına çekildiği dillendirilir...

Hz İsa gelmeyecek diyenler ayete bu şekilde mana verirler ve ayeti bu şekilde anlarlar...

Lakin, Buhari ve Müslim'de Hz İsa'nın geleceğine dair hadisler olduğundan dolayı, mesela:

"Sahihi müslimdeki bir hadisi şerife göre: Hz. İsa, indikten sonra yer yüzünde-yedi sene kalacaktır, sonra vefat edecek, üzerine müslümanlar cenaze namazını kılacaklardır... Buharî ile müslimde anlatılan diğer bir hadisi şerif de gösteriyor ki: Hz. İsa, kıyamete yakın yer yüzüne inecek. Peygamber Efendimizin şeriatiyle hükmedecek, deccalı, domuzu öldürecek, hacı kıracak...

Hz İsa'nın geleceğini ifade edenler de bu hadislere göre ayeti meallendirirler ve ayeti anlamaya çalışırlar...

"Vefat ettireceğim" fiili, "İleride vefat ettireceğim" şeklinde ifade edilir, Hz İsa'nın geleceğine inananlar tarafından...

Bir bilgi olarak sizlere sundum...

Selamlar...

belirttiğin ayeti kerimeyi gelmeyecek olarak mana verenler, hangi tarihten itibaren bunu dillendirmekteler..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
belirttiğin ayeti kerimeyi gelmeyecek olarak mana verenler, hangi tarihten itibaren bunu dillendirmekteler..

Bir bilgi olarak zikrettim dalaşmak olarak değil... Yoruldum...

Falan tarafta da değilim ya da falan taraftanım da demedim...

Selamlar...

Rahatına bak... İnancına bak...

Tamam mı canım..?

Yahayy

Kıdemli Üye
Sorun zaten burada, Kuranniyucu denilen takım bile, Kur an ı açarlar ordan sapıkta olsa ahkam keserlermiş, yahu sizde o da yok, okuduğunuz meali Kur an sanıyorsun daha,,, bundan daha ne olabilir..

Yahayy, ingilizce hayırlı işler nasıl denir...
Bu nasıl saçmasapan bir savunma methodu böyle, 50 adet çeviri okuyabilme imkanın var şuan, önemli olan ayetin senin zihninde salt metni ile canlanması.
Lafonsa verdim aynı örneği sana ds vereceğim.

"Allah'tan başka yakarıp durduğunuz kimseler ancak sizin gibi kullardır, kıyamete kadar sizi duyamazlar, cevap veremezler"
Mealindeki bir ayeti bir çoban da okusa, mühendis de okusa aynı şeyi anlar, dua ve ibadetine Allah'tan başka bir varlığı karıştırmaması gerektiğini anlar.

Sadece çeviri olarak okuduğunda başka bir şey anlama imkanı yoktur, doğru olan da o anladığı manadır.

Ama ben akletmiyeyim aklımı başka anlayanların akıllarına teslim edeyim dersen bu ayetten, Allah'a yakarıldığı gibi Allah katında şefaat hakkı bulunan veli kulların ruhlarına da yalvarılabilir, aracı yapılabilir diye bir manaya kadar götürür.
Kaldı ki, bu bir satırlık ayet içn 2 sahife açıklama yazar hepsi senin böyle anlamanın zeminini sağlamak için zanna dayalı felsefe yapar.

Şimdi kim anladı Kur'anı kim anlamadı, Sen Ruhul Beyan okuyarak Allah'ın mesajını okuduğunu mu sanıyorsun.
Anlama merkezli Meal okuyan biri hiç olmazsa Allah'ın muradını anlama derdinde tefsirci zatın kini değil.
İman kimseye terkedilemez, al benim yerime sen öğren ben senin anlattıklarına iman ettim geçerli bir iman değildir, daha doğrusu ortada iman edilmiş bir şey yoktur.

Her Mü'min Kur'an okumak ve tek tek imanını Kur'ana doğrulatmak zorundadır, yoksa yaptığı kuru bir din taklitçiliğidir vesselâm.

nizamname

Paylaşımcı
Öncelikle Müslümanlar içinde yaşayan Deccal kılıklı, kafirlerin farkına iyi varmak gerekiyor.

nizamname

Paylaşımcı
Tolerans vermek, kendinden bir ödün daha vermek ve bitmeyen bu ödünler, bitmeyen aşırı iyilikler, müslüman Müslümana döndürüyor bıçaklarını bu kez. Belki kanlı bıçaklı noktalara geliyor.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bu nasıl saçmasapan bir savunma methodu böyle, 50 adet çeviri okuyabilme imkanın var şuan, önemli olan ayetin senin zihninde salt metni ile canlanması.

önemli olan, canlanması, sonra salla gitsin... ne ayet ne hadis...

"Allah'tan başka yakarıp durduğunuz kimseler ancak sizin gibi kullardır, kıyamete kadar sizi duyamazlar, cevap veremezler"
Mealindeki bir ayeti bir çoban da okusa, mühendis de okusa aynı şeyi anlar, dua ve ibadetine Allah'tan başka bir varlığı karıştırmaması gerektiğini anlar.

aynen öyle değilmi, burda ne devreye giriyor biliyormusun, Allah ın yapabildiği işler, insanların yababildiği işler gibi, Müşriklerin, göklere karışan Allah inancı ile yerlere karışmayan Allah inancı...

Sadece çeviri olarak okuduğunda başka bir şey anlama imkanı yoktur, doğru olan da o anladığı manadır.

ahmet mehmet çeviri yapacak bunu Kur an sanacağız öylemi.... Bu ayeti kerime hakkında, Efendimiz aleyhisselam ne buyurmuşun hiç önemi yok...veyahut sahabei Kiram en anlamış veyahut Müfessirler ne anlamış ne önemi varki...nasıl anlayacağız, Yahayy gibi...

Ama ben akletmiyeyim aklımı başka anlayanların akıllarına teslim edeyim dersen bu ayetten, Allah'a yakarıldığı gibi Allah katında şefaat hakkı bulunan veli kulların ruhlarına da yalvarılabilir, aracı yapılabilir diye bir manaya kadar götürür.
Kaldı ki, bu bir satırlık ayet içn 2 sahife açıklama yazar hepsi senin böyle anlamanın zeminini sağlamak için zanna dayalı felsefe yapar.

Şimdi kim anladı Kur'anı kim anlamadı, Sen Ruhul Beyan okuyarak Allah'ın mesajını okuduğunu mu sanıyorsun.
Anlama merkezli Meal okuyan biri hiç olmazsa Allah'ın muradını anlama derdinde tefsirci zatın kini değil.
İman kimseye terkedilemez, al benim yerime sen öğren ben senin anlattıklarına iman ettim geçerli bir iman değildir, daha doğrusu ortada iman edilmiş bir şey yoktur.

Her Mü'min Kur'an okumak ve tek tek imanını Kur'ana doğrulatmak zorundadır, yoksa yaptığı kuru bir din taklitçiliğidir vesselâm.
Allah ım sen gök işlerine bak, benim doktorum var... işte bu sissiniz....bende Ruhull Beyan yok, olsada okurdum sıkıntı yok, taberi tefsiri var, İbni Kesir Tefsiri var , Ruhul Furkan Tefsiri birde Safvetüt Tefasir var, yeterlimi..bu Tefsirlerde, her bir ayeti kerimenin, nuzul sebebinden tutta, Efendimiz aleyhisselamın o ayeti kerime hakkında varsa beyanları, sahabei Kiramın beyanları ve tabiun ve selef alimlerinin beyanları ve en sonundada varsa tefsir sahibinin beyanı o vardır..., sen diyorsunki, bunların hiç bir kıymet ve harbiyesi yoktur,ahmet mehmetin kendi dünyası ile çevirdiği meali okurum içtihadımı yapar uygularım, o esnada, Ayet i Kerime Ve Hadisi Şeriflere aykırı beyan etmişim, etmemişim . ne önemi varki... bunada din diyorsun değilmi...

adams77

Kanalizasyoncu
İsa kim? O 'nu nasıl tanımayı düşünüyorsunuz.

Konu başlığıda çok ilginç İslam alimlerinin tasdik eden sözleri :) abdillah abi İsa neden niçin niye gelsin amaç nedir?

adams77

Kanalizasyoncu
Yahudiler Mesih bekliyor?
Hristiyanlar İsa bekliyor?

Müslümanlar? Mesih+İsa

peki güzel kardeşim size son elçi gelmedi mi? Din kemale ermedi mi?

Şüphesiz biz onu (ömür boyu yürüyeceği) yola koyduk. O bu yolu ya şükrederek ya da nankörlük ederek kat eder.

lafons7275

Kıdemli Üye
peki güzel kardeşim size son elçi gelmedi mi? Din kemale ermedi mi?

Din kemale erdi de dini yaşantı hangi ülkede var? Halkı müslüman olmasına rağmen baştaki idareciler hep zalim, adil bir düzen yok. Kendi kendimize kuracağımız da yok.

Ali İmran 179:

Allah mü'minleri, sizin hâkim olduğunuz düzende yaşamaya terkedecek değildir.

adams77

Kanalizasyoncu
Din kemale erdi de dini yaşantı hangi ülkede var? Halkı müslüman olmasına rağmen baştaki idareciler hep zalim, adil bir düzen yok. Kendi kendimize kuracağımız da yok.

Şüphesiz biz onu (ömür boyu yürüyeceği) yola koyduk. O bu yolu ya şükrederek ya da nankörlük ederek kat eder.

Elini taşın altına sokmayı denemelisin o idarecileri kim seçiyor? Kim oy veriyor?

Din kemal ermiş ise bırak sende vucüt bulsun, süpermen gelip senin yerine düzen kuracak değil? İslam sende vucüt bulmadığı sürece düzende bir değişiklik bekleme, önce hak etmiş olman gerek

Herkes evinin önünü temiz tutmuş olsa kurtarıcı bekler mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Ali İmran 179:

Allah mü'minleri, sizin hâkim olduğunuz düzende yaşamaya terkedecek değildir.

Ayetleri bağlamından koparmak ile bir yere varamazsın. Gerçi bu ayeti tam olarak buraya getirmiş olsa idin kendi ayağına sıktığının farkına varabilirdin!! bu ilim ile zor ama Allah rahmetinden umut kesilmez :)

lafons7275

Kıdemli Üye
Elini taşın altına sokmayı denemelisin

süpermen gelip senin yerine düzen kuracak değil? İslam sende vucüt bulmadığı sürece düzende bir değişiklik bekleme, önce hak etmiş olman gerek

Herkes evinin önünü temiz tutmuş olsa kurtarıcı bekler mi?

Allahın sünneti hep böyle olmuştur:

“(Ey müminler!)Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenlerin benzeri sizin de başınıza gelmeden cennet’e gireceğinizi mi sandınız?! Onlara yoksulluk ve sıkıntı öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki nihâyet peygamber ve beraberindeki müminler, “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?” demişlerdi. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı yakındır.” (Bakara, 2/214)

ENFAL 9. Hatırlayın ki, siz Rabbinizden yardım istiyordunuz. O da, ben peşpeşe gelen bin melek ile size yardım edeceğim, diyerek duanızı kabul buyurdu.

ALİ İMRAN 124. O zaman sen, müminlere şöyle diyordun: İndirilen üç bin melekle Rabbinizin sizi takviye etmesi, sizin için yeterli değil midir?

ALİ İMRAN 125. Evet, siz sabır gösterir ve Allah’tan sakınırsanız, onlar (düşmanlarınız) hemen şu anda üzerinize gelseler, Rabbiniz, nişanlı beş bin melekle sizi takviye eder.

adams77

Kanalizasyoncu
Allahın sünneti hep böyle olmuştur:

“(Ey müminler!)Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenlerin benzeri sizin de başınıza gelmeden cennet’e gireceğinizi mi sandınız?! Onlara yoksulluk ve sıkıntı öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki nihâyet peygamber ve beraberindeki müminler, “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?” demişlerdi. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı yakındır.” (Bakara, 2/214)

ENFAL 9. Hatırlayın ki, siz Rabbinizden yardım istiyordunuz. O da, ben peşpeşe gelen bin melek ile size yardım edeceğim, diyerek duanızı kabul buyurdu.

ALİ İMRAN 124. O zaman sen, müminlere şöyle diyordun: İndirilen üç bin melekle Rabbinizin sizi takviye etmesi, sizin için yeterli değil midir?

ALİ İMRAN 125. Evet, siz sabır gösterir ve Allah’tan sakınırsanız, onlar (düşmanlarınız) hemen şu anda üzerinize gelseler, Rabbiniz, nişanlı beş bin melekle sizi takviye eder.

İyide sen hazır yıkılmaz bir saltana bulmadın mı? Şimdi bana bu ayetleri hangi akıl ile sıralıyorsun?

Senin ataların seni sıkıntıya bırakacak miras bıraktı mı?

adams77

Kanalizasyoncu
adam İsa bekliyor Mehdi bekliyor?

Levlake diyor!! Alimleri peygamberlerin varisi diyor!! daha neler neler diyor ortaya güzel bir çorba yapıyor farkında değil

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Hazret-i İsa niçin gelecek?

Sual: İsa, kıyamete yakın tekrar gelecek demek, (Peygamberimiz görevini yapamadı, İsa tamamlayacaktır) anlamına gelmez mi?
CEVAP
Böyle bir iddia çok çirkindir. Her peygamber görevini yapmıştır. Musa aleyhisselam, dinini yayarken, kardeşi Harun aleyhisselamın yardımcı olmasını istemişti. Allahü teâlâ da, ona yardımcı olarak, kardeşi Harun aleyhisselamı peygamber olarak göndermişti.

Eshab-ı kiram, dinimizin yayılmasına hizmet ettiği gibi, kıyamete kadar gelecek bütün âlimler de, dinimize hizmet etmeye devam edecektir. Bu hizmet, dinimizin emridir. Hâşâ bu, Peygamber efendimizin, görevini yapamadığını göstermez. Her Müslümanın elinden geldiği kadar bunun için çalışması, birinci vazifesidir. Bu hizmete Hazret-i Mehdi ve Eshab-ı Kehf de katılacaktır. İsa aleyhisselam da, Allahü teâlâdan Peygamber efendimize ümmet olmayı istemiş ve isteği kabul edilmiştir. Kıyamete yakın, peygamberlik vazifesi ile değil, bu ümmetin bir ferdi olarak gelecek ve İslamiyet’in yayılması için çalışacak, Hristiyanlık dahil, diğer bütün bâtıl dinleri kaldıracaktır. Bir âyet-i kerime meali:
(Elbette o [İsa aleyhisselamın Kıyamete yakın gökten inmesi],Kıyametin yaklaştığını gösteren bilgidir. Sakın bunda şüphe etmeyin! Bana tâbi olun; tek doğru yol budur.) [Zuhruf 61, Beydavi]
Resulullah efendimiz, bu âyet-i kerimeyi açıklayarak buyuruyor ki:

(Allah’a yemin ederim ki, Meryem’in oğlu İsa, âdil bir hakem olarak gökten inecek, haçı kıracak, [Hristiyanlığı kaldıracak]domuzu öldürecek, [domuz etini yasaklayacak] İslam’dan başka şeyi yasaklayacaktır.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İ. Ebi Şeybe]

(İsa, inince evlenecek, bir oğlu olacak, kırk yıl kadar yaşayıp ölecek ve benim yanıma defnedilecektir.) [Tirmizi, Mevahib]

İsa aleyhisselam, (Deccal’ın çıkması Kıyamet alametidir. Ben gökten inip onu öldüreceğim) dedi. (Müslim, İ. Mace, Ebu Davud, İ. Ahmed, Taberani, İ. Süyuti, İ. Münavi, İ. Nevevi, Kenzil ummal, Mecmul zevaid)

Bu hadis-i şeriflerin hiç birini, hiç bir Müslüman, inkâr etmez.

İslâm âlimleri Nebiler gibidir
Sual
: Peygamber efendimizden sonra, bir peygamber gelmeyeceğine göre, Hazret-i İsa’nın peygamber olarak gelmesi Kur’ana aykırı değil mi? Eskiden her bin senede yeni bir din ile bir resul gönderiliyormuş. Şimdi aradan bin sene geçse de, Peygamberimizden sonra peygamber gönderilmemesinin hikmeti ne olabilir?
CEVAP
Hazret-i İsa, yeni bir peygamber olarak gelmeyecek, İslamiyet’i kuvvetlendirmek için gelecek. Hazret-i Mehdi de aynı görevle gelecek. Eskiden nebiler geliyor, Resullerin getirdiği dini kuvvetlendiriyordu. Muhammed aleyhisselamdan sonra gelen âlimler bu işi yapıyorlar. Onun için Peygamber efendimiz, (Ümmetimin âlimleri beni İsrail peygamberleri gibidir) buyurdu. (İmâm-ı Yâfiî, İmam-ı Rabbani, Abdülgani Nablusi, Neşr-ül-mehasin)

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
İsa aleyhisselam gökten inerek, ahir zaman Peygamberinin dinine uyunca, Onun hakîkati, kendi makamından yükselerek, Ona uyduğu için, hakîkat-i Muhammedînin makamına gelir. Onun dinini kuvvetlendirir. Bunun için, eski dinlerde, ülülazm Peygamberden sonra bin yıl içinde, yeni bir peygamber gönderilirdi. Bunlarla, o peygamberin dini kuvvetlendirilirdi. Onun dininin zamanı bitince, başka bir ülülazm Resul ile yeni bir din gönderilirdi. Muhammed aleyhisselam, Peygamberlerin sonuncusu olduğu için ve Onun dini hiç değiştirilemeyeceği için, Onun ümmetinin âlimleri, nebiler gibi oldu. İslamiyet’i kuvvetlendirmek işi bunlara yaptırıldı. Resulullahın vefatından bin yıl geçtikten sonra, gelecek âlimlerin sayısı az ise de, İslamiyet’i tam kuvvetlendirmeleri için, çok yüksek derecede olacaklardır. Bunlardan başka, ülülazm bir Peygambere de [Hazret-i İsa’ya da], Onun dinini kuvvetlendirme işi verildi. (1/209)

adams77

Kanalizasyoncu
Senin sıkıntı kavramın ile benim sıkıntı kavramım çok farklı. Ben acıyı severim.

Burger King seni çağırıyor.

Elçi sana kitap ile geldi ve sana kitabı bıraktı sen ne yaptın? Bu kitabın bahsetmediği ne kadar konu varsa hepsini kitaba dahil ettin

Peki şimdi sana soruyorum sen elçiden daha iyi mi biliyorsun?
sen elçiden daha iyi mi biliyorsun?

söyle dostum levlake dediğin elçiden Alemler rahmet olarak gönderilen elçiden sen daha iyi mi biliyorsun?

buyur de bakem sen elçiden daha iyi mi biliyorsun?