İSKİYE TAKAN KÖRLERİN GÖZÜNE !

kebîkec

İhvan Forum Üye
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 56 sayfalık bir rapor hazırlamış.

Adı: STK (Sivil Toplum Kuruluşu)-Okul-Yurt Faaliyeti Raporu 2018.

Ensar, TÜRGEV, TÜGVA, T3, Aziz Mahmud Hüdayi gibi; yönetim profillerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hem akrabalık, hem de siyasi bağlar ile yakınlığı bulunan vakıflara, İBB olanaklarıyla verilen hizmetler ayrıntılarıyla yer alıyor.
Rapor, iktidara yakın bu vakıflara aktarılan kamu kaynaklarını net ve şık biçimde ortaya koyuyor. (Tasarım ve renkleriyle şık bir rapor.) Ama gelin görün ki, bu rapor ilan edilmemiş. İBB, geniş kamu kaynaklarını seferber ettiği bir alana dair faaliyet raporunu, İBB Meclisi'ne getirip tartışmaya açma gereği duymamış.
Oysa bu paralar hepimizin vergilerinden oluşuyor. O yüzden İBB'nin nedense paylaşmadığı listeyi burada paylaşalım. Biz de bir kamu hizmeti yapalım.
İBB'nin vakıf, dernek, okul, okul spor salonlarına yaptığı desteğin toplam tutarı:
847 milyon 592 bin 858 lira, 27 kuruş.

“TANIDIK” VAKIFLAR

“2018 yılı ve öncesini” kapsayan tabloda aslan payı, 74.3 milyon TL ile TÜGVA'nın.
Onu 51.6 milyon TL ile TÜRGEV, 41.4 milyon TL ile T3 Vakfı, 29.8 milyon TL ile Ensar Vakfı izliyor. Ensar'dan sonra, İBB'den en çok yardım alan vakıf, mütevelli heyetinde Bilal Erdoğan'ın bulunduğu Okçular Vakfı: 16.6 milyon TL. Onu da küçük bir farkla Ahmet Hamdi Topbaş'ın başkanlık ettiği Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı izliyor: 16.5 milyon TL.
İBB'nin 74.3 milyon TL destek verdiği TÜGVA'nın Yüksek İstişare Kurulu'nda Bilal Erdoğan'ın; TÜRGEV yönetiminde de İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın yer aldığını not düşelim. Kısa adı T3 olan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın Mütevelli Heyeti Başkanı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı ve yerli İHA üreticisi Baykar Makina'nın teknik müdürü Selçuk Bayraktar.

OKÇULAR'A 4.4 MİLYON NAKİT

İBB'nin vakıflara desteği farklı kalemlere dayanıyor. Maliyet rakamları, raporda tek tek listelenen şu desteklerden oluşmuş:
Ulaşım, malzeme, yeme-içme, tefrişat, bakım onarım tadilat, yer tahsisi, konaklama, Beyaz Gezi, personel desteği, spor malzemesi, eğitim materyali, kiralama bedeli, bilişim malzemesi, proje, tanıtım-medya. Maliyet kalemleri arasında en yüksek tutarı bazen kiralama, bazen tefriş oluşturuyor. Okçular Vakfı'nda olduğu gibi 4.4 milyon TL “proje” başlığı altında nakdi yardım yapıldığı da görülüyor.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ VAKFI

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı için 2018'de biri Gaziosmanpaşa, dördü Üsküdar'da olmak üzere toplam 5 bina kiralanmış. 3 milyon 35 bin TL'lik tahsis yapılmış. 2014-2018 döneminde ödenen toplam kira bedeli ise 8.3 milyon TL.
Bu vakıf son günlerde Acıbadem'deki TİBAŞ arsası olarak bilinen alana yargı kararı çiğnenerek yaptırılan “kız öğrenci yurdu” inşaatı dolayısıyla gündemde. Yıllar önce kamu yararına bedelsiz terk edilen bu arazi, Üsküdar Belediyesi'nce vakfa 29 yıllığına devredilmiş. Mahalle sakinlerinin açtığı davada İstanbul 5. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen, birkaç gün önce mühür kırılarak inşaat yeniden başladı.

“Çocuklarımızın geleceği”

Raporun saklı tutulduğunu İBB Meclis üyesi Tarık Balyalı'yı arayarak öğrendim. “Protokoller görüşülmüştü elbette. Ama böyle bir çalışmadan haberimiz olmadı” diyen Balyalı, büyük uğraş verdiklerini anımsattı.

“Arsa ve bina tahsislerinin 1 milyar TL'ye ulaştığını gördük. Özellikle yandaş dernek ve vakıflar üzerinden yeni eğitim sistemini dizayn ediyorlar. Bu bir proje. O yüzdendir ki yer bulamayınca 3. Şahıslardan alıp kiralarını üstleniyorlar. Yurtlar beş yıldızlı otel konforunda. Çocuklarımızın geleceği yandaş vakıfların kurs ve yurtlarına kalmıştır maalesef.”

1548760305579.png

Çiğdem TOKER

kebîkec

İhvan Forum Üye
Demekki neymiş vakıflara yani bu miletin öz benliğine para aktarılmış. Sosyalist tiyatroculara, homolara lezbiyenlere değil vakıflara derneklere aktarılmış. :)

ihvanistanbul

AkhenAton
yazıklar olsun senin müslümanlığına...

Ne demek <Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hem akrabalık, hem de siyasi bağlar ile yakınlığı bulunan vakıflara, İBB olanaklarıyla verilen hizmetler> ?

Bu peşkeş değil mi? Bu yandaş doyurma değil mi? Hani liyakat? Hani hak edene hakkını vermek?

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Demekki neymiş vakıflara yani bu miletin öz benliğine para aktarılmış. Sosyalist tiyatroculara, homolara lezbiyenlere değil vakıflara derneklere aktarılmış. :)

İBB’nin kültür-sanat bütçesinden en büyük payı alan, konser ve müzik organizasyonlarının yapıldığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü...
379 kişinin çalıştığı bu müdürlüğün 2016 bütçesi 193.645.000 lira...
Geçen yıl 154.923.000, 2014’te ise 115.122.000 liraymış...
Bir önceki yıla göre 39 milyon arttığına göre bu yıl daha fazla konser izleyeceğiz gibi gözüküyor...
Bütçesi en çok düşen ise Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü olmuş...
209 kişinin çalıştığı bu müdürlüğün bütçesi 2015 yılında 19.865.000’ken, 2016’da 7.002.000’e düşmüş...
Orkestralar Müdürlüğü’nün 2016 yılı bütçesi 14.025.000, Basın Yayın Müdürlüğü’nün bütçesi ise 19.350.000...
5 müdürlüğün 2016 bütçesi toplandığında ortaya, Kültür Daire Başkanlığı’nın yönettiği 295 milyonluk dev bir bütçe çıkıyor...

(haberlerden)

kebîkec

İhvan Forum Üye
yazıklar olsun senin müslümanlığına...

Ne demek <Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hem akrabalık, hem de siyasi bağlar ile yakınlığı bulunan vakıflara, İBB olanaklarıyla verilen hizmetler> ?

Bu peşkeş değil mi? Bu yandaş doyurma değil mi? Hani liyakat? Hani hak edene hakkını vermek?

Haberi yapan sizin kafadan birileri :) Ama itiraf gibi söylemişler demekki AK PARTİ halkın bağrından gelenleri destekliyor. Para halkın kendisine geri gidiyor. Üniversite öğrencisinin Kuran Kursu öğrencisinin garibin gurabanın yararına harcanıyor. :) Çatlamak serbest... :)

ihvanistanbul

AkhenAton
He ya okculuk vakfi halkin barinma giyinme garip gurabanin yetimin rizkinin peşinde. Keza ensarda oyle zaten.

Utanmadan arlanmadan meziyetmis gibi kendinize yakin yerleri beslediginizi soyluyorsunuz. Yuzun kizarmiyor bide ovunuyorsun. Bilal erdoganin vakfina para akmis bu para halka akmis gibi davraniyorsun.
Yaziklar olsun ne diyeyim... yaziklar olsun!

kebîkec

İhvan Forum Üye
He ya okculuk vakfi halkin barinma giyinme garip gurabanin yetimin rizkinin peşinde. Keza ensarda oyle zaten.

Utanmadan arlanmadan meziyetmis gibi kendinize yakin yerleri beslediginizi soyluyorsunuz. Yuzun kizarmiyor bide ovunuyorsun. Bilal erdoganin vakfina para akmis bu para halka akmis gibi davraniyorsun.

Lafına dikkat et. Belediye ne işe yarar ne yapar ne eder. Mal bulmuş mağribi gibi her şeye saldırıyorsun. Belediye bu her kesime yardım eder ama yardım ettiğinin muhalifleri açıklama yapar. Git başka kaynaklara onlar da cemevlerine yapılan yardımların çetelesini tutuyor ve hep Alevilere yardım ediyorsun diyorlar.

Senin vaktin çok olduğu için hepsini eleştiriyorsun. :) Biraz mola ver sana da yazık...

tengiz

İhvan Forum Üye

Çok ayıp. İşsizlik fonu-deprem hibe leri ile hangi hakla duble yol yapabilir bir müslüman?

Hangi din kanunu, hangi mevcut düzen veya uluslararası norm andlaşması buna müsade eder?

Resmi Eşkiyamısınız? Sorusunu bu bağlamda sormamda bir sakınca bulunmamaktadır çünkü bu paralar aleni amacı dışında yerlere aktarılmıştır. Yani işcilerin fonu ve depremzedenin hibe parası beton olmuştur. Buharlaşmıştır yandaş betonmütaitine akmıştır.

ihvanistanbul

AkhenAton
Belediye asli isini yapsin evvela. Vakiflar araciligiyla ihtiyac sahiplerine yardim ettigini iddia ediyorsa cemaat ve siyasi baglantili vakiflari degil halka inenleri desteklesin yoksa boyle bir vakif bizzat kendisi halka insin.
Lafimin neyine dikkat edecegim. Evet sana yaziklar olsun. Hak dini birakmis ak dine gecmissin. Paylaştığın yazinin basinda bile erdogana yakin ve siyasi baglantilari olan vakiflar diyor. Vakiflarin isi siyasi baglanti kurmak bi yerlere yakin olmak midir?

Bu arada baslikta İskiye takanlar demissin ama iski konusuna karislik actigin konudaki tum hakaret ve ithamlarini yedin! Caktigin ortaya cikinca sil mesajlari olsun bitsin. İskiye takili kalan sensin sanirim?

Ayrica evet piyasanin icine ettiginiz icin bos vaktim normalden fazla oluyor. Bir memur kadar olmasada ozel sektore gore epey bos vaktim var.

alanyali07

Kıdemli Üye

söylüyor zaten milletin "öz benliğine" diye..
bunlara göre özbenlik akp yandaşı erdoğan yakını dernek ve vakıflar..
bundan gayrisi öz değil :D

boşuna demiyoruz akp chplileşti diye.. bir zaman chpnin kemalizm söylemi ile kemalist kılıflarla yaptıkları işleri bugün "tayyibist" kılıfla yapılıyor..
birisi modernizm söylemini kılıf yaptı diğeri din söylemini..
ikisinin de yaptığının ne modernizmle ne dinle alakası yoktu halbuki..
arkasındaki kitleleri uyutmak ve tepkisizleştirmek gerekiyordu birşekilde..

kebîkec

İhvan Forum Üye
Belediye asli isini yapsin evvela. Vakiflar araciligiyla ihtiyac sahiplerine yardim ettigini iddia ediyorsa cemaat ve siyasi baglantili vakiflari degil halka inenleri desteklesin yoksa boyle bir vakif bizzat kendisi halka insin.
Lafimin neyine dikkat edecegim. Evet sana yaziklar olsun. Hak dini birakmis ak dine gecmissin. Paylaştığın yazinin basinda bile erdogana yakin ve siyasi baglantilari olan vakiflar diyor. Vakiflarin isi siyasi baglanti kurmak bi yerlere yakin olmak midir?

Bu arada baslikta İskiye takanlar demissin ama iski konusuna karislik actigin konudaki tum hakaret ve ithamlarini yedin! Caktigin ortaya cikinca sil mesajlari olsun bitsin. İskiye takili kalan sensin sanirim?

Ayrica evet piyasanin icine ettiginiz icin bos vaktim normalden fazla oluyor. Bir memur kadar olmasada ozel sektore gore epey bos vaktim var.

Takıntılı olduğum doğrudur. :)

Herkes kendi ettiğinden sorumludur. Haram yedilerse haram zıkkım olsun. Yemedilerse itham edenler utansın...

Piyasanın içine edenler okuyup gülüyordur yazdıklarını... :)

ihvanistanbul

AkhenAton
E tabi haram var haramcik var...

Belediye kaynaklarini yandasa akitmis bide ovunuyor bide haram yedilerse diyor. O kaynaklari liyakate gore dagitmamak HARAM! Sen islami sadece kil namazi tut orucu dini mi saniyorsun?

Evet piyasanin icine eden kitleden biri gulucugu koymus yazinin sonuna.

kebîkec

İhvan Forum Üye
söylüyor zaten milletin "öz benliğine" diye..
bunlara göre özbenlik akp yandaşı erdoğan yakını dernek ve vakıflar..
bundan gayrisi öz değil :D

boşuna demiyoruz akp chplileşti diye.. bir zaman chpnin kemalizm söylemi ile kemalist kılıflarla yaptıkları işleri bugün "tayyibist" kılıfla yapılıyor..
birisi modernizm söylemini kılıf yaptı diğeri din söylemini..
ikisinin de yaptığının ne modernizmle ne dinle alakası yoktu halbuki..
arkasındaki kitleleri uyutmak ve tepkisizleştirmek gerekiyordu birşekilde..

15 Temmuzda amma tepkisizdi millet değil mi . Hele o tankın karşısında çıplak elle duranlar en tepkisiz onlardı. Yere yatarak engellemeye çalışanlar en tepkisizlerin en tepkisiziydi.

Açıkça söyleyin ve deyin ki biz mideye dokunan işlere kadar sessizdik ne zaman işin içine ekonomik boyut girdi dilimiz açıldı. Yoksa dolar yükselmese piyasa bozulmasa Tayyip ERDOĞAN başarılı bir liderdi deyin...

Asıl siz uyuyorsunuz. Korkulu rüyayla sayıklıyorsunuz bile KABUS resmen :) Böööö diyeceğim uyandığınızda ... Allah ömür verirse AK PARTİ den sonrasını da göreceğiz bakalım ağzınız kulaklarınıza varacak mı :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
E tabi haram var haramcik var...

Belediye kaynaklarini yandasa akitmis bide ovunuyor bide haram yedilerse diyor. O kaynaklari liyakate gore dagitmamak HARAM! Sen islami sadece kil namazi tut orucu dini mi saniyorsun?

Evet piyasanin icine eden kitleden biri gulucugu koymus yazinin sonuna.

İnşallah sen belediye başkanı olunca yaparsın. :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
20 gösterime 13 cevap

Ben konu açmasam sinek avliyorsunuz sayın mızikacılar. :)

ihvanistanbul

AkhenAton
Yumurta yemek icin yumurtlamaya gerek yok. Belediye baskani olamam. Yandas besleyemem Allahtan korkarim.

Ama sende o istidad var. gerekirse batila hak dersin siyasette onun acik gibi

İnsaAllah birgun aklini kullanirsin

4556E1B1-5157-4F93-A37A-EA5D573921A8.jpeg

kebîkec

İhvan Forum Üye
İAdı geçen vakıfların zararı yok faydası var. Tek tek linkleri ekleyecektim ama uzun sürer. Bunlardan ve bunlara yardımdan rahatsız olmak doğru değil...