iskender 4 hak mezhep yokken hak olan neydi onu biliyon mu

iskender

Üye
:eek:fftp: cahil olduğumu özellikle de dini konularda ahkam kesmeyi sevmem, lütfen dört hak mezhep'ten önce neler vardı bilen veya bildiğini düşünenler yardımcı olursa sevinirim.

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
4 hak mezhebin temeli kuran ve sünnete dayanır yani vermiş olduğu kuralları allah ve resulunden alır

4 hak mezheb yokken kuran ve sünnetin kendisi vardı. O zamanın şartlarında herkes tarafından rahatlıkla anlaşılır ve uygulanırdı ama zaman ve teknoloji ilerledikçe insan tembelliğe ve hazırcılığa düşkün oldular

işte hal böyle olunca allah onlardan razı olsun islamın emirlerini herkesin rahat bi şekilde anlayabileceği dille anlati verdiler yani bir nevi sadeleştirdiler ama bunu yaparken kendi akıl ve isteklerine göre değil yine kuran ve sünnet işiğinda yaptılar allah onlardan razı olsun.

iskender

Üye
bana asıl tembelliği sen yapıyorsun gibi geldi. tarih bilgilerime göre konu biraz farklı gibi geldi. istersen mezheplerin faaliyet alanlarını bir incelesen?

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
tembel olduğum doğru ama ben sana özet olarak yazmak istemiştim yoksa ciltler dolusu bilgi aktarırım buraya ki bunu sende okumazsın.

parmak ayı gösterirken parmağa değil aya bakmak lazım.

ne mutlu anlayabilene!

iskender

Üye
ayrılıklar, peygamberimiz hayattayken (Hz. Ömer ve Efendimiz arasında vb) de vardı? ama vahiy ile sorunlar çözülüyordu. mezheplerden önce kuran ve sünnet vardı demek biraz kolaycılık gibi.

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
demek senin bildiğin farklı kaynaklar veya bişeyler var bize anlat ki bizde öğrenelim tek cahil sen misin sanıyorsun :D

iskender

Üye
Mezhep görüşleri
İtikatta hak mezhep tektir ve “Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat” mezhebidir. Ehl-i sünnet mezhebinin iki imamı vardır. Bunlar; İmam-ı Muhammed Mansur Maturidi ve Haseni’l-Eş’ari Hazretleridir.
İtikatta mezhep imamı umumiyetle İmam-ı Muhammed Mansur Maturidi Hazretleridir. Amelde mezhebe gelince. Günümüzde, tahrif olmamış ve takipçisi bulunan amelde hak mezhep dörttür; Hanefi, Şafii, Hanbeli ve maliki. Süleyman Efendi (k.s.) ve talebelerinin (umumiyetle) amelde mezhebi ise, İmam-ı Azam Ebu Hanife tarafından kurulan Hanefi mezhebidir.
Dört hak mezhep dışındaki mezhep ve görüşler; “doğru yol”un “sapık kolları” olarak nitelendirilmektedir. Hatta bazıları, “sapma” sınırını aşmış ve “kopma” noktasına gelmiş veya kopmuştur.
Süleyman Efendi (k.s.) talebelerine, Şerh-i Akaid dersiyle İslam’dan sapmış cerayanlardan korunma yollarını göstermiştir. Emali ve Nesefi adlı kitaplarda İslam akaidinin ve ehl-i sünnet fikrinin temelini öğretmişlerdir. Bu sağlam ilim neticesinde talebeleri arasında itikadi noktadan en ufak bir sapmaya rastlanmamıştır

Hasan

Kardeşiniz
İslamiyetin doğuşunda efendimiz vardı ondan sonra halifeler geldi onlardan sonra sahabiler ,sahabilerden sonra onları gören tabiin, daha sonra onlarıda gören teba i tabiin geldi.Bu noktadan sonra islam çok büyük bir coğrafyaya yayıldı ve büyük islam alimleri nezaretinde mezhepler doğdu.Yani mezheplerden önce efendimiz ,hulefa i raşidin,sahabiler,tabiin ve teba i tabiin vardı kardeşim.SELAMETLE.

U

ummuhan

Guest
bana asıl tembelliği sen yapıyorsun gibi geldi. tarih bilgilerime göre konu biraz farklı gibi geldi. istersen mezheplerin faaliyet alanlarını bir incelesen?

iskender kardeş bişi demek istiyosun ben anladım da biraz açık söylesen de tam ve etraflı anlasak hı?

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
iskender kardeş senin anlattıklarında doğru bilgiler ama niye sadece süleyman hilmi tunahan ve onun düşünceleri!