IŞİD Gerçeği...

imam

Yeni
husbenleşme! ypg kalıcı, ışid barbarları ise geçici. ypg bizim kürdlerin akrabası
.

Sen bizim kürtlerin akrabası dersen husben de çıkar ışide katılanlar da bizim müslüman kardeşlerimiz der.

Kimse teröriste sahiplenmesin.

Mugalata

Kıdemli Üye
Sen bizim kürtlerin akrabası dersen husben de çıkar ışide katılanlar da bizim müslüman kardeşlerimiz der.

Kimse teröriste sahiplenmesin.

hayır, teröristi sahiplenmiyorum. dikkat edersen, ypg'nin demokratikleşmesi gereğinden söz ettim. teröre başvurmamalı. ışid'e karşı kendi yurdunu savunması elbette silahla olacak. ama diğer kesimlere karşı silaha başvurmamalı.

imam

Yeni
hayır, teröristi sahiplenmiyorum. dikkat edersen, ypg'nin demokratikleşmesi gereğinden söz ettim. teröre başvurmamalı. ışid'e karşı kendi yurdunu savunması elbette silahla olacak. ama diğer kesimlere karşı silaha başvurmamalı.

Işidin çekirdek kadrosu o yurtların asıl sahibi. Irak Şam İslam devleti : ışid.

Mugalata

Kıdemli Üye
Işidin çekirdek kadrosu o yurtların asıl sahibi. Irak Şam İslam devleti : ışid.

çekirdek kadro ırak'lı. olabilir ama bu başkalarını o yurtlardan kovma hakkını ona vermez. pyd'ye nasıl demokratikleşmesi ve başkalarına saygı göstermeyi öğrenmesi gerekliliğnden söz ediyorsak, ışid'in de başkalarını kabullenmesi gerekirdi. ama ışid'in zihniyeti ve ideolojisi buna engel. pyd demokratikleşebilir belki, ama ışid için bu imkansız. eşyanın doğası gereği imkansız.

kilicarslan

Kıdemli Üye
catisma neden ciktigi hakkinda haber7 deki haberi okumanizi tavsiye ederim.
SOK IDDIA! CATISMA NEDEN CIKTI?>> http://www.haber7.com/guncel/haber/1473255-sok-iddia-isidle-catisma-bu-yuzden-cikti

Sinir, olayin cikis nedeni ve sikayetlerin olmasindan anlasildigi üzre delik desik. Öyle anlasiliyorki alinan bazi duyumlarda haklilik payi var.
Önceden de bir ara Kerry iside suriyenin komusu olanlar yardim ediyor derken adam pekde haksiz degilmis. Israrla isim vermemisti.

Genel tavir iside hicbir destek verilmeyecegi yönünde olsada, anlasilan bazilari bu tavir disinda hareket ediyor. Öyleki isid´in günde 1-2 Milyon dolarlik petrol satisi yaptigi ve önemli kaynak sagladigi söyleniyor.
Alinan duyumlara göre bu petrolün bir kismi türkiyeye aktariliyor, bu duyumlar ne kadar gercekcidir orasi elbette arastirilmali . Ancak bölge halki arasinda böyle bir kani hakim.

imam

Yeni
çekirdek kadro ırak'lı. olabilir ama bu başkalarını o yurtlardan kovma hakkını ona vermez. pyd'ye nasıl demokratikleşmesi ve başkalarına saygı göstermeyi öğrenmesi gerekliliğnden söz ediyorsak, ışid'in de başkalarını kabullenmesi gerekirdi. ama ışid'in zihniyeti ve ideolojisi buna engel. pyd demokratikleşebilir belki, ama ışid için bu imkansız. eşyanın doğası gereği imkansız.

Işid ile pyd kıyası yapılmaz, yapılmamalı. İkisi de Türkiye'nin güvenliğini tehdit ediyor. Yok edilmeli.

Mugalata

Kıdemli Üye
Işid ile pyd kıyası yapılmaz, yapılmamalı. İkisi de Türkiye'nin güvenliğini tehdit ediyor. Yok edilmeli.

ikisi de güvenliğimizi tehdit ediyor, doğru. ama pyd ile anlaşmaya çalışılmalı. türkiye devleti de bunu yapmaya çalışıyor. başarılı olunamazsa tabii ki üzerine gidecekler. ama başarılı olunursa bütün taraflar için faydalı olur.

ışid geçici ve ithal. üstelik karanlık ve güvenilmez. kimlerin taşeronu olduğu bile belli değil. pyd ise sonuçta daha bir anlaşmaya yatkın duruyor.

imam

Yeni
ikisi de güvenliğimizi tehdit ediyor, doğru. ama pyd ile anlaşmaya çalışılmalı. türkiye devleti de bunu yapmaya çalışıyor. başarılı olunamazsa tabii ki üzerine gidecekler. ama başarılı olunursa bütün taraflar için faydalı olur.

ışid geçici ve ithal. üstelik karanlık ve güvenilmez. kimlerin taşeronu olduğu bile belli değil. pyd ise sonuçta daha bir anlaşmaya yatkın duruyor.

pyd pkk nın bir uzantısıdır. Şirin göstermen senin için iyilik getirmez. Bu tip forumlar sürekli takiptedir. Sempatini gizle bari.

Mugalata

Kıdemli Üye
pyd pkk nın bir uzantısıdır. Şirin göstermen senin için iyilik getirmez. Bu tip forumlar sürekli takiptedir. Sempatini gizle bari.

ilgisi yok. şirin göstermek bir yana, daha dün onları açıkça lanetledim.

ama sen de şunu düşün o zaman: devlet yetkililerimiz halen pyd ile görüşüyor. buna ne diyeceksin? ben de bunu savunuyorum sadece.

imam

Yeni
ilgisi yok. şirin göstermek bir yana, daha dün onları açıkça lanetledim.

ama sen de şunu düşün o zaman: devlet yetkililerimiz halen pyd ile görüşüyor. buna ne diyeceksin? .

Görüşmeler bitti. Operasyonlar başladı. Haber sitelerinin hepsinde bu haber var. Ayrıca şu resimi de bir paylşayım:

11707605_10153492926977012_3710080666098294435_n.jpg

Mugalata

Kıdemli Üye
Görüşmeler bitti. Operasyonlar başladı. Haber sitelerinin hepsinde bu haber var.

görüşmeler tekrar başlamış. operasyon da şimdilik ışid'e karşı. bizimkisi kaç bin yıllık devlet geleneği olan bir devlet. işini biliyordur herhalde. kabile devletlerinden değiliz.

imam

Yeni
ben pyd ile görüşmelerden söz ediyorum. bunlar içeriye karşı operasyonlar. elbette olacak ve olmalı. silahlı külahlı militanlara ve onların cinayetlerine hiç bir devlet izin veremez.

pyd ile pkk arasında ne fark var?

Mugalata

Kıdemli Üye
pyd ile pkk arasında ne fark var?

az da olsa var. ama hiç yoksa bile devletin onlarla görüşmesi zaten olması gerekeni gösteriyor. devlet onlarla kara kaşları için görüşmüyor. çözüm amaçlı görüşüyor. olmazsa kanlı çözümler devreye girecek, o olmasın diye görüşüyor.

kendi güneyinde güvenli sınırlar istiyor. şmdi nasıl barzani ile iyi ekonomik ilişki kuruldu ve olumlu etkileri görülüyor, pyd ile de olsun isteniyor. her iki taraf da faydalanır bundan. iki tarafın da işine gelir. ama şiddet, terör, totaliterlik ve ayrımcılık yapmamayı öğrenmesi gerek oradakilerin.

imam

Yeni
az da olsa var. ama hiç yoksa bile devletin onlarla görüşmesi zaten olması gerekeni gösteriyor. devlet onlarla kara kaşları için görüşmüyor. çözüm amaçlı görüşüyor. olmazsa kanlı çözümler devreye girecek, o olmasın diye görüşüyor.

kendi güneyinde güvenli sınırlar istiyor. şmdi nasıl barzani ile iyi ekonomik ilişki kuruldu ve olumlu etkileri görülüyor, pyd ile de olsun isteniyor. her iki taraf da faydalanır bundan. iki tarafın da işine gelir. ama şiddet, terör, totaliterlik ve ayrımcılık yapmamayı öğrenmesi gerek oradakilerin.

Bu görüşmeler yapıldı, sonuç alınmadı. Bu sürede pkk iyice palazlandı. Hükümet barış için elinden geleni yaptı ve sonuç alınamadı. Artık devletin gücünü gösterme zamanı geldi.

Mugalata

Kıdemli Üye
Bu görüşmeler yapıldı, sonuç alınmadı. Bu sürede pkk iyice palazlandı. Hükümet barış için elinden geleni yaptı ve sonuç alınamadı. Artık devletin gücünü gösterme zamanı geldi.

pkk ile değil, pyd ile görüşülüyor. pkk ile de yeniden görüşülebilir. çıkmaz yol sonuçta terör. sonu hüsran olmaya mahkum. eni sonu silahlar susacak.