IŞİD Gerçeği...

cahid

Kıdemli Üye
10470832_673373169398778_1849783135445708792_n.jpg

Bu ne şirret bir resimdir... Işid bölgeden gelen haberlere bakılırsa tekfirci harici zihniyetinde. Hizbullah , Abd , İngiltere , İsrail'i konuşmaya lüzum yok da El Kaide'yi neye göre taşeron görüp bir de liderlerini tekfir ediyorsunuz? Allah'ın (c.c.) izniyle yakında ak koyun , kara koyun ortaya çıkacak diye ümit ediyorum.. O zaman bazıları ya kaybeden tarafta yer alacak (Maazallah) ya da utancından yerin dibine geçecek..

Muminaga

Yeni
Yazdıklarımız arada kaynamasın diye ayrı bir başlık açmayı uygun gördük @Dua Nur, @zulk@rneyn, @levent48, @elbiss, @muallim08, @Mugalata, @Mahabad, @Dadaş, @dostluk kardeşlerimin dikkatine…
IŞİD'in Lübnan'a yönelmesinin başlıca sebebi olarak Lübnan Hizbullahı'nın İsraile karşı yeni bir cephe açmasının yol açtığını düşünüyorum.

http://www.ihvanforum.org/showthrea...eni-Bir-Askeri-Cephe-Açmak-İstiyor&highlight=

şu yukarıdaki linkte geçen haber, Lübnan Hizbullah'ının israile karşı savaşmak üzere hazırlık yaptığı açıklamasına yer veriliyor.
Hizbullah'ın açıklamasından hemen sonra IŞİD Lübnana yöneliyor.
IŞİD'in, Hizbullah'ın israile karşı harekete geçmesini sekteye uğratma niyet ve amacına hizmet ettiği konusunda yeterli inandırıcı sebep var.

IŞİD israile yönelik silahlı bir mücadele başlatmayacağını, israil fitne unsuru değildir şeklinde beyanda bulunarak tavrını açıkça ilan etmişti. Bu demektir ki, IŞİD israile karşı hiç bir tepkide bulunmayacağı gibi, israile karşı cephe açacağı beyanında bulunan Hizbullahın, israile karşı direnişi başlatamadan engellemeye çalıştığı izlenimi veriyor.

IŞİD'in uluslararası alanda hangi güçlere dayandığı konusunda henüz belli bir odak tarafından yapılmış resmi, gayri resmi açıklama ve kanıt olmayabilir, fakat IŞİD'in Suriyedeki Es'ed muhalifi güçlere yönelik saldırıları, Suriye'de zaten var olan bir sunni-şii çatışmasını tüm coğrafyaya sıçratması ve diğer faaliyetleri IŞİD'in gerçek niyeti ve amacı konusunda tek bir olumlu işaret vermemektedir.

IŞİD'in dünya kamuoyu önünde barbar ve vahşi görüntülere imza atarak İslam dini adına hareket ettiğini açıklayarak dünya kamuoyunu yalan yanlış algılarla İslam düşmanlığı olgusunu arttırması, siyonist propagandaya güç katıyor.

Bu konu bağlamında, İrangate skandalı irdelenmelidir. Eğer Irangate skandalı tam anlamıyla değerlendirilip incelenirse, IŞİD'in, Maliki rejimi ve İran'ın, siyonist israil devletinin ne yapmak istediğinin ve çerçevede Mısır'da darbe yönetimi ile diğer piyonların nasıl bir oyun içinde olduklarının büyükçe bir resmi ortaya çıkar.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Isin dogrusu suki, isid ´in yerinde olsam bende israile ilismezdim . En azindan simdilik. Bölgeye iyice yerlesmeye calisirdim.
Önce kücük lokmalar yutulur, büyük lokmalar sonra. Isid ´in bu strajisine fazla sasirmamak lazim.

Bununla beraber sira acaba ne zaman Baas´a gelecek diye insan düsünmüyor degil. Maden bunlar siilere gicik, o zaman Er yada gec Baas´i bölgeden silmek zorundalar. Bana kalsa hic saga sola didismeden direk Baas´a dalsalar ama nerde.

Soru: Isid ín israil hakkinda yaptigi aciklama teyid edildi mi? Yoksa asparagas mi cikti?

ummuhan

Kıdemli Üye
Ayrıca şunu ilave etmek isterim ki: Bu gün Müslüman İnancındaki kardeşlerimiz malum sosyal ortamlarda çocuklarını kurban etmemek için "dindar" gördüğü ve nereden nasıl tanıdığını hesaplayamadığı insanlara çocuklarını emanet etmekte onunla olursa çocuğunu kurtarabileceğini düşünmekte fakat bu tür insanların küçümsenmeyecek sayıda olanları IŞID örgütüne örgüt üyesi toplama çalışması yapanlardır aman dikkat !!Bir kaçına şahid olanlardan dinlediğim de çok endişelendim... Allah doğru yolu açsın tüm inananlara Mü'minler olarak dikkatli olmakla memuruz...
Evlatlarımızı inançlı imanlı amelli yetiştirmenin ilk yolu Ehl-i Hal olmak ikincisi onları bildiğimiz ve güvendiğimiz cemaat toplantılarına bizatihi götürmektir..

Muminaga

Yeni
Isin dogrusu suki, isid ´in yerinde olsam bende israile ilismezdim . En azindan simdilik. Bölgeye iyice yerlesmeye calisirdim.
İsraile şimdilik ilişmeme ve bölgeye iyice yerleşme meselesi değildir.
Lübnan'a girmesi israil ile çatışmaya girmesinden daha risklidir.
Ve açıklanabilir bir tarafı yoktur.
Ürdün'e yönelmesi beklenirken, Lübnan'ı seçmesi israil çıkarlarına % 100 uygundur.

Lübnan hizbulahının müslümanların ümmet olma yolunda engel olması bakımından IŞİD'ten hiç farkı yok.
Şii Hizbullah'ın Suriye'de Irak'ta ne yaptığını biliyoruz. Ama müslümanlar arasında şii-sunni çatışmasını körükleyen ve arttıran Lübnan Hizbullah'ı ve IŞİD'i karşılaştırdığımızda Lübnan Hizbullah'ının geçmişte ve şu durumda siyonist israile yönelik müslümanların genelinin yararına yıllardır direnişte olduğu, mücadele yürüttüğü gerçeği ile karşı karşıyayız.

IŞİD'in niteliği, asıl amacı ve niyeti konusunda şüpheler mevcuttur. Bu şüpheleri arttıran ise bizzat IŞİD'in yaptığı açıklamalara dayandırıyoruz.
IŞİD, israile yönelik stratejik anlamda bir duruş sergilemiyor. IŞİD, israile olumlu yaklaşan bir zihniyeti taşıyor. Düşünebiliyor musunuz IŞİD'e göre israil fitne unsuru değil miş. Bu açıklamasına baktığınız da stratejik açıdan tam olarak güçlenip daha sonra israile yöneleceği anlamını nerden baksanız göremezsiniz.
israil şu dağınıklık ve karışıklıktan faydalanarak her istediğini koparıp, müslüman ülkeleri tümüyle güçsüz ve direniş imkanlarından yoksun bıraktıktan sonra sözde IŞİD güçlenip -hiç ihtimal vermiyorum- israile yönelse ne fayda?

lafons7275

Kıdemli Üye
Ürdün'e yönelmesi beklenirken, Lübnan'ı seçmesi israil çıkarlarına % 100 uygundur.

Lübnan hizbulahının müslümanların ümmet olma yolunda engel olması bakımından IŞİD'ten hiç farkı yok.
Şii Hizbullah'ın Suriye'de Irak'ta ne yaptığını biliyoruz. Ama müslümanlar arasında şii-sunni çatışmasını körükleyen ve arttıran Lübnan Hizbullah'ı ve IŞİD'i karşılaştırdığımızda Lübnan Hizbullah'ının geçmişte ve şu durumda siyonist israile yönelik müslümanların genelinin yararına yıllardır direnişte olduğu, mücadele yürüttüğü gerçeği ile karşı karşıyayız.

IŞİD'in niteliği, asıl amacı ve niyeti konusunda şüpheler mevcuttur. Bu şüpheleri arttıran ise bizzat IŞİD'in yaptığı açıklamalara dayandırıyoruz.
IŞİD, israile yönelik stratejik anlamda bir duruş sergilemiyor. IŞİD, israile olumlu yaklaşan bir zihniyeti taşıyor. Düşünebiliyor musunuz IŞİD'e göre israil fitne unsuru değil miş. Bu açıklamasına baktığınız da stratejik açıdan tam olarak güçlenip daha sonra israile yöneleceği anlamını nerden baksanız göremezsiniz.
israil şu dağınıklık ve karışıklıktan faydalanarak her istediğini koparıp, müslüman ülkeleri tümüyle güçsüz ve direniş imkanlarından yoksun bıraktıktan sonra sözde IŞİD güçlenip -hiç ihtimal vermiyorum- israile yönelse ne fayda?

Işid militanlarının içinde "Neden İsrail ile savaşmıyoruz?" diyenlerin olduğunu umut ediyorum. Bunların sayısı ve cesareti çoğaldıkça Işid taraftar kaybetmemek adına İsraile göstermelik de olsa birkaç salto yapacaktır. Bu hem onların sayısını arttırır hem de onlara bilenenlerin cesaretini kırar.

ummuhan

Kıdemli Üye
Tarih boyunca hangi örgüt (!) güçlenmiş söz sahibi olmuş, problemi çözmüş, haklıyı haksızı ayırmış .... v.s de başarılı olmuş?
Devlet var elimizde DEVLET... devletimiz güçlendikçe dünya üzerinde söz sahibi oldukça çözecektir problemleri tek tek...
Güçlenmesini engelleyecek her çalışma ve oluşum hainliktir vesselam...

bi husben

Kıdemli Üye
Lübnandaki hizbullah israili fethese bile nazarimizda katil olarak kalacaktir nusayri rejimine destek vermekle ona olan sempatimiz bitmiştir katiller sinifina adini yazdirmiştir.

Muminaga

Yeni
Tarih boyunca hangi örgüt (!) güçlenmiş söz sahibi olmuş, problemi çözmüş, haklıyı haksızı ayırmış .... v.s de başarılı olmuş?
Devlet var elimizde DEVLET... devletimiz güçlendikçe dünya üzerinde söz sahibi oldukça çözecektir problemleri tek tek...
Güçlenmesini engelleyecek her çalışma ve oluşum hainliktir vesselam...
israile karşı mücadele yürüten direniş gruplarının ve 1940'lı ve 196o'lı yıllardaki arap devletleri askeri güçlerinin Filistin problemini çözemediği, yer yer israile karşı gerileyerek toprak ve güç kaybettiği gerçeğini göz önüne alındığında ancak güçlü bir devletin iradesiyle ve baskısıyla ortadoğuda kangrenleşmiş sorunların çözüleceği kesin kes doğrudur.
Fakat güçlü bir devletin tarih sahnesine çıkışını bekleyerek, pasif kalmak demek ki mümkün olmuyor..

ummuhan

Kıdemli Üye
Ferdi olarak hiç pasif olmadık ki... elimizden geleni yapmaya çabalıyoruz, maddi manevi yardımlarla destek olmak hatta bizzat gidip savaşa katılmaya kadar... lakin güçlü bir Devlet otoritesi olmadan problemi kökten çözmek hayal...

Yetim

Kısıtlı Erişim
Işid militanlarının içinde "Neden İsrail ile savaşmıyoruz?" diyenlerin olduğunu umut ediyorum. Bunların sayısı ve cesareti çoğaldıkça Işid taraftar kaybetmemek adına İsraile göstermelik de olsa birkaç salto yapacaktır. Bu hem onların sayısını arttırır hem de onlara bilenenlerin cesaretini kırar.

ışidin içinde bırak müslümanı insan olduğuna dahi inanmıyorum.
Aynı zamanda İngiltere almanya fransa ve İsrail destekli bi terör örgütü olduğuna inanıyorum...

kilicarslan

Kıdemli Üye

önceden de sormustum, bu haber(Israil fitneye karismazsa..) teyid edildimi ? Bu haberin kaynagi ne ?
Sözde isid kabeyi de yikacak, kurani da yeni den yazacakmis.
Adeta birileri ya bilip bilmeden her duydugunu servis ediyor yada kasitli bir dezinformasyon var. Burda akla ilk gelen Iran oluyor.

Isid´in asil amaci konusunda degisik süpheler var elbette.
Bunlara tipik komplo teorileride dahil , ancak biraz da zanni yorumlardan kurtularak olgulara bakarak yorum üretelim. Isid birielrinin masasi olabilir, ancak su anda isid´i kendi stratejisi dogrultusunda hareket eden bir örgüt gibi düsünmek en azindan bunu göz önünde bulundurmak zorundayiz.

Isid Lübnana gercekten saldirdimi, kendi verdikleri haberlere göre Suriyede ilerliyorlar, tabi kürtlerle catisiyorlar bir yerden.
Inanmayacaksiniz ama iside bagli twitter hesabi 150 ISrail askerini öldürdügünü söylüyor.
hani Isid Israile bulasmayacakti ?

Muminaga

Yeni
önceden de sormustum, bu haber(Israil fitneye karismazsa..) teyid edildimi ?
Şu sıralar sadece IŞİD beyanları teyite muhtaç olarak düşünülüyor.
Oysa IŞİD dışında odaklara ilişkin olumlu veya olumsuz her haber teyit talep edilmeden doğru olarak kabul ediliyor.

Sözde isid kabeyi de yikacak,
IŞİD şu durumda Kabe-i Şerif'ten coğrafik olarak çok uzakta.
Irak'ta Hz.Yunus (a.s) türbesini yıktığı ölçü olarak alınırsa Kabe-i Şerifi yıkmayacağı garantisini kim verebilir?

kilicarslan

Kıdemli Üye
Şu sıralar sadece IŞİD beyanları teyite muhtaç olarak düşünülüyor.
Oysa IŞİD dışında odaklara ilişkin olumlu veya olumsuz her haber teyit talep edilmeden doğru olarak kabul ediliyor.

IŞİD şu durumda Kabe-i Şerif'ten coğrafik olarak çok uzakta.
Irak'ta Hz.Yunus (a.s) türbesini yıktığı ölçü olarak alınırsa Kabe-i Şerifi yıkmayacağı garantisini kim verebilir?

garanti abska bir sey, benim sorum bu tür haberlerin kaynagi ne ? Adamlarin agzindan böyle bir sey cikmis mi yoksa baskalari mi ortami bulandiriyor.

O hesab IS´eait, yorumlara, cevaplara iyi dikkat edin.
---
düzeltiyorum .

Bir daha baktim, hesap Isid´ e ait, ancak Tweet al kassamin, ama isid atmis gibi görünüyor.

Muminaga

Yeni
garanti abska bir sey, benim sorum bu tür haberlerin kaynagi ne ? Adamlarin agzindan böyle bir sey cikmis mi yoksa baskalari mi ortami bulandiriyor.
5-10 adamı olan örgütler basınla-medyayla iletişim sağlayacak burolar kuruyorlar. Bu şekilde hem bir taraftan propaganda yürütüyor, hemde (eğer örgüt aleyhine karatma ve yalan yanlış bilgi akışı varsa) önleme açısından tedbir almış oluyorlar.
IŞİD hem teknik hemde fiziki şartlar bakımından Hamas'a bazaran elinde çok fazla imkan var.
Ayrıca, bölgedeki gazetecileri bilgilendirecek IŞİD aleyhinde -eğer varsa- yalan yanlış yönlendirmeler hakkında anında müdahale edip, cevap verecek imkanları -fazlasıyla- var.

IŞİD bu iddiaları önemsemiyor falan şeklinde gerekçeye de sığınılamaz.
IŞİD iddia ve ithamları basın burosu kurarak, açıklamada bulunarak önleyemeyeceği gerekçesi de herhalde kimsenin kabulleneceği bir savunma şekli olamaz. Zira saçmalıktır.

Sen -yani IŞİD- kanlı bir çatışmanın içindesin, önüne hedef koyup bir amac güdüyorsan basın burosu gibi çok basit, çok rahat ve risksiz bir iş olan basın burosu kurma girişiminden kaçıyorsan, IŞİD hakkında ortalıkta gezen iddia ve ithamlar karşısında sessiz kalıyorsan demek ki bütün söylenen iddia ve ithamları baştan kabulleniyorsun.

yapılan suçlamaların ciddiyeti ve önemini hatırlatarak şöyle bir soru soralım : Yöneltilen iddia ve ithamlar yanı sıra, IŞİD'e yönelik suçlamalar karşısında örgütün sessiz kalması iddia edilen her şeyi kabullenmek değil midir?
hayır mı?
nasıl yani!?

kilicarslan

Kıdemli Üye
5-10 adamı olan örgütler basınla-medyayla iletişim sağlayacak burolar kuruyorlar. Bu şekilde hem bir taraftan propaganda yürütüyor, hemde (eğer örgüt aleyhine karatma ve yalan yanlış bilgi akışı varsa) önleme açısından tedbir almış oluyorlar.
IŞİD hem teknik hemde fiziki şartlar bakımından bölgedeki gazetecileri bilgilendirecek IŞİD aleyhinde -eğer varsa- yalan yanlış yönlendirmeler hakkında anında müdahale imkanları -fazlasıyla- var..
IŞİD bu iddiaları önemsemiyor falan şeklinde gerekçeye de sığınılamaz.
Sen -yani IŞİD- kanlı bir çatışmanın içindesin, önüne hedef koyup bir amac güdüyorsan basın burosu gibi çok basit, çok rahat ve risksiz bir iş olan basın burosu kurmayıp, IŞİD hakkında ortalıkta gezen iddia ve ithamlar karşısında sessiz kalıyorsan demek ki kabulleniyorsun.

yapılan suçlamaların ciddiyeti ve önemini hatırlatarak şöyle bir soru soralım : Yöneltilen iddia ve ithamlar yanı sıra IŞİD'e yönelik suçlamalar karşısında sessiz kalmak suçu kabullenmek değil midir?
hayır mı?
nasıl yani!?

iyide abi , dedigini yapiyor iste, sosyal medyadan.
Az da etkili degil yani, ha ne kadar yeterli , ne kadar itibar edilir söyledikleri orasi baska tabii. Onalrin söylediklerini de teyit etmek lazim.

Muminaga

Yeni
iyide abi , dedigini yapiyor iste, sosyal medyadan.
Az da etkili degil yani, ha ne kadar yeterli , ne kadar itibar edilir söyledikleri orasi baska tabii. Onalrin söylediklerini de teyit etmek lazim.
Sosyal medya derken twitterde bir kaç hesabı kast ediyorsun herhalde..
Ben basın burosu diyorum.
Şu anda Irak veya Suriye'de tam anlamıyla denetimi sağladığı şehir, kasaba veya uygun bir yerde basın burosunu kuracak araç ve gereçleri çok kolayca sağlayabilir. Elinde onca adamı arasından örgütün mesajlarını iletecek sorum/lular tayin edebilir.
IŞİD'e yönelik ağır suçlamalara EVET veya HAYIR, DOĞRUDUR veya GERÇEK DEĞİLDİR şeklinde dünya kamuoyunu geçelim Müslüman kamuoyuna yönelik aydınlatıcı bilgiler verebilir.

Ve IŞİD'in kendisi eğer bilgilendirme ve kendini ifade etme açısından uygun şart ve pozisyona sahip olduğu halde bu yola başvurmuyorsa IŞİD hakkında hala iyi niyet beslemek bence çok çok yanlış bir tavır olur.