İsbatı Vacip Konusunda Yeni Yaklaşımlar

talib

Kıdemli Üye

Muminaga

Yeni
Caner Taslaman söz konusu o kitabında evrim teorisine inandığına da yer veriyor mu?
Söz konusu kitapta anlattığı konu her neyse, ben evrim teorisine olan inancı nedeniyle bu isme şüphe ile bakıyorum.

talib

Kıdemli Üye
Her konuda Caner Taslaman'ı tavsiye etmiyoruz. Dini konularda özellikle. Ama isbatı vacip konusunda muhakkak tavsiye ederiz.

Caner Taslaman evrim konusunda nötr konuşuyor. Ne destekliyorum diyor, ne karşıyım diyor. Allah evrim süreci ile de yaratmış olsa, bizim dini bakış açımıza göre bir sıkıntı oluşturmaz diyor.

Muminaga

Yeni
Caner Taslaman'ı evrim teorisi konusunda görüşleri çerçevesinden şüphe ile yaklaştığımı söyledim. Diğer konularda varsa olumlu bir düşüncesi elbette ayrı olarak ele alınabilir.

Ama aynı kişi evrim konusunda "Allah evrim süreci ile de yaratmış olsa, bizim dini bakış açımıza göre evrim teorisi (dini açıdan) bir sıkıntı oluşturmaz" diyorsa ve altını doldurabiliyorsa, bana da mantıklı gelir.

kulcoşkun

Paylaşımcı
"Allah evrim süreci ile de yaratmış olsa, bizim dini bakış açımıza göre evrim teorisi (dini açıdan) bir sıkıntı oluşturmaz" diyorsa ve altını doldurabiliyorsa, bana da mantıklı gelir.

Her konuda Caner Taslaman'ı.

Arkadaşlar yapmayın, evrim teorisi ile İslam hiçbir şekilde ortak paydada buluşmaz. Evrim teorisine göre Hz. Adem yoktur hatta ilk insan diye bir şey yoktur.

Size bir de şunu söyleyim, özellikle talib kardeş sen oku. evrim teorisine göre, bütün memeliler balıktan türedi. yani insanların atası hayvanlar. ve hayvanlar anneleriyle bile cinsel ilişkiye girer. Şimdi, sevdiğimiz mübarek insanların ve kendimizin böyle dedeleri olduğunu kabul etmemiz gerekir eğer evrime inanırsak.

"
İslam ile Evrim Bağdaşır mı?

Değerli Kardeşimiz

Evrim teorisi canlıların bir müdahale olmaksızın tesadüfi kazalar sonucu oluştuğunu anlatır.Evrim teorisine göre ortada ne tasarım vardır nede tasarlayan...Herşey kendi kendine tesadüfen olup bitmiştir..

Böyle bir görüşle islam dinin yüksek hakikatleri asla bir araya gelemez.Çünkü Kainat Allah tarafından mükemmel bir şekilde yaratılmıştır.Her hadise Allah'ın takdiriyle gerçekleşmektedir.Anne karnındaki yavrudan tutun yağmurun yağmasına kadar her hadise Rabbimizin kudretinin kontrolündedir.

Evrim teorisi ile yaratılış görüşü birbirine temelden zıttır.Her iki tarafta birden durulması imkansızdır.

Evrim teorisi gibi bilimsel ispattan yoksun imkansızlıklar içerisinde savunulmaya çalışılan bir safsataya inanmaya gerek yoktur.Çünkü muhal içinde muhal kabul edilir.Bir ilah yerine zerreler adedince ilahlar kabul etmek elbette bir yaratıcıya iman etmekten çok daha zordur.

Selam ve Dua ile.."

Kaynak: sorularlaevrim

Muminaga

Yeni
" Siz bir şeyi açığa vursanız da gizleseniz de, biliniz ki Allah her şeyi hakkıyla bilendir."

Ahzab 54.

talib

Kıdemli Üye
Evrim vardır demedim. Caner Taslaman ile ilgili soruya cevap verdim. Onun düşüncesini söyledim. Bu arada yarın olsa gerek, Caner Taslaman ile Ebubekir Sifil bir araya gelecekler, o tartışmayı kaçırmayın.