iSA (A.S) TEKRAR GELECEK Mi ? - MEHMET OKUYAN - YÜKSELEN SÖZLER (17.07.2014)

çelebiler

Kıdemli Üye
iSA (A.S) TEKRAR GELECEK Mi ? - MEHMET OKUYAN - YÜKSELEN SÖZLER (17.07.2014)

Ahter

Kıdemli Üye
İsa peygamberin tekrar gelmesi yani nüzülü meselesi ümmetin hemen hemen tamamının kabul ettiği inaçlardan biridir.. Mısırda ingilizlerin desteği ile mısır müftülüğüne getirilen M. Abduh gelinnceye kadar ümmet içinde genel kabul gören bu mesele , ilahiyat camiası içinde bazı kimseler tarafından tartışmaya açılmaya, nüzülü isanın Kurandan onay almadığı gibi demogojik söylemlere açık hale geldi..arkadaş bir video paylaşmış, bizde ona farklı bir bakış açısıyla katkıda bulunalım istedik..

www.youtube.com/watch?v=zuxOfTtib2Y

çelebiler

Kıdemli Üye
İsa peygamberin tekrar gelmesi yani nüzülü meselesi ümmetin hemen hemen tamamının kabul ettiği inaçlardan biridir.. Mısırda ingilizlerin desteği ile mısır müftülüğüne getirilen M. Abduh gelinnceye kadar ümmet içinde genel kabul gören bu mesele , ilahiyat camiası içinde bazı kimseler tarafından tartışmaya açılmaya, nüzülü isanın Kurandan onay almadığı gibi demogojik söylemlere açık hale geldi..arkadaş bir video paylaşmış, bizde ona farklı bir bakış açısıyla katkıda bulunalım istedik..

Ümmetin hiçbir tanesi bu yalanı kabul etmiyor.Çık sokağa kime sorarsan sor.Sana deli muamelesi yapar.Hadis ve tarikat yalanlarıyla aklı başından alınmış kimseleri bulursan ancak isa gelecek der onlara da anlatınca nasıl bir yalana inandıklarını görüyorlar çünkü inanabilinecek bir yalan değil her tarafından dökülüyor.Akıl,iman ve vicdanın kabul edebileceği birşey değil .

Ahter

Kıdemli Üye
Ümmetin hiçbir tanesi bu yalanı kabul etmiyor.Çık sokağa kime sorarsan sor.Sana deli muamelesi yapar.Hadis ve tarikat yalanlarıyla aklı başından alınmış kimseleri bulursan ancak isa gelecek der onlara da anlatınca nasıl bir yalana inandıklarını görüyorlar çünkü inanabilinecek bir yalan değil her tarafından dökülüyor.Akıl,iman ve vicdanın kabul edebileceği birşey değil .

çelebilerin yukardaki yazısını okuyunca hafiften tebessüm ettim..:) Arkadaş galiba islam inançlarının sokaktaki vatandaşın reyi ile şekilleneceğini sanıyorki, ''Çık sokağa kime sorarsan sor'' deme gafletinde bulunmuş!! Ne güzel bir buluş!! Artık bir konuda ihtilaf var ise hemen bir anket düzenleyelim, işi halledelim!

Ne güzel demokratik bir çözüm!!şaka bir yana kaldıki, bu mesele ihtilaf edilmiş bir mesele değil..Ümmetin bütün alimleri, müfessirler(abduh ve çömezleri hariç) bütün mezhebleri bu konuda ittifak halindedir!!Hakkında nas olan bir konuda zaten ihtilaf söz konusu edilemez...Mehmet Okuyan sadece felsefe ile işi hallettiğini zannediyor...Okuduğu ayetlerden,Mehmet Okuyana, sadece arabca kurallarına göre bile açıklansa , kendisinin tabiriyle ''ekmek çıkmaz''' !!Mehmet okuyana tek bir misal ile cevab vererek bütün söylediklerinin buharlaştığını görmesine yardımcı olalım.

''Ve kesin olarak onu öldürmediler, bilakis(arabisi =bel) Allah onu kendisine yükseltmiştir''kavli şerifinde,

1-Öncelikle ayetin siyakı , yahudilerin Hazreti isayı öldürdükleri şeklindeki sözlerini(benzerini öldürdüklerini beyan etmekle) iptal sadedindedir..Hazreti İsanın şahsının Yahudilerden kurtarılması ise ancak hissi=bedeni yükseltme ile olur.

Ayrıca ayette kullanılan ''bel'' sözü ancak bu şekilde yani bedeni yükseltme ile uyumlu hale gelir..Eğer Mehmet Okuyanın dediği gibi Allah onu öldürerek kendine yükseltmiş olsaydı, '' bel'' lafzı öncesi ve sonrası ile uyumlu olmayacaktı.Allah manasız, uygunsuz kelime kullanmaktan beridir!arabca bilenlerin bileceği gibi, ''bel'' sözü öncesi ve sonrası ile çtezad (zıt)teşkil eden cümlelerde bir anlam ifade eder..

Dolayısıyla ''Mehmet Okuyanın dediği bedeniyle yükseltilmemesi=makamının yükseltilmesi ile öldürme işi arasında tezad bulunmadığı için, bu ikisi arasına ''bel''(bilakis' edatının gelmesi sahih olmaz..

2-Bir şahsın yüksetilmesi ile ilgili olarak '' Allah Onu yüksetti'' ifadesinin ''ila'' lafzına bağlanması, buradaki yüksetmeyi ''makamını yüksetmek'' anlamına yormak suretiyle mecazi anlamı kasdetme ihtimalıni ortadan kaldırır

Sayın mehmet okuyanın konuşmasında,bazı arabca kurallardan bahsederken, bu konulara değinmemesi ,zaten fikrinin ne kadar çürük temellere oturduğunu gösteriyor..Konu uzun olduğu için şimdilik bukadarla yetiniyoruz...

Çelebiler , gördünmü, mesele ''sokaktaki vatandaşa '' sorulacak türden bir mesele değil.. Ama yinede ,Çelebileinr bu meseleye demokratik bir çözüm getirmesi! demokratlık açısından belki bir anlam ifade eder.:)

adams77

Kanalizasyoncu
Ne İsa 'yı tanıyorlar nede Yahudileri biliyorlar.. Bekleyin bakalım beklediğiniz gibi birisi gelecek mi!!!

Ahter

Kıdemli Üye
Adams konuyu başka mecraya çekmiş, nüzül meslesinde ''bekleme '' diye bir durum yoktur...Bu akaid meslesidir..İnanırsın veya ınanmazsın..O kadar..

adams77

Kanalizasyoncu
Ahter nüzül ne demek!! beni aydınlatırsan sevinirim...

Ahter

Kıdemli Üye
nüzül, nezele fiiilinden gelir...İsa aleyhisselamın tekrar yeryüzüne gelmesi anlamında kullanılır..Yani senin dediğin bekleme ile bir ilgisi yoktur..

adams77

Kanalizasyoncu
peki tekrar geldiğinde ne gibi bir görevi var.. bekleme ile ilgisi yok ise hayatımdaki yeri nedir?

Ahter

Kıdemli Üye
siteye durmadan giriş yapmak zorunda kalıyorum..Bu yüzden kesintiler olabilir..

sen önce bu akaid meselesine icmali olarak inanacaksın sonra tafsili iman için ilgili kitablara müracat edeceksin..Ayet ve hadis gelecek diyorsa gelecektir...Beni tafsili durumu hiç ilgilendirmiyor!!

adams77

Kanalizasyoncu
siteye durmadan giriş yapmak zorunda kalıyorum..Bu yüzden kesintiler olabilir..

sen önce bu akaid meselesine icmali olarak inanacaksın sonra tafsili iman için ilgili kitablara müracat edeceksin..Ayet ve hadis gelecek diyorsa gelecektir...Beni tafsili durumu hiç ilgilendirmiyor!!

o zaman geldi.... seni ilgilendirmediği için görmedin

adams77

Kanalizasyoncu
o zaman nüzül etti ve sen farkına varamadın!!! oldumu?

Ahter

Kıdemli Üye
Benim beklemeyle ilgili bir sıkıntım olmadığı için , dönüp bakmıyorum: Kim gelmiş diye!!

NOT: Nuzülü İsa , bekleme meselesi değil, itikadi bir mesledir, onun için akaid kitablarına girmiştir!!

adams77

Kanalizasyoncu
Benim beklemeyle ilgili bir sıkıntım olmadığı için , dönüp bakmıyorum: Kim gelmiş diye!!

O zaman bekleyenler yanlış anlamışlar galiba!!

Peki inmesi nasıl olacak? İnmesi nasıl ilgilendiriyor seni?