iSA (A.S) TEKRAR GELECEK Mi ? - MEHMET OKUYAN - YÜKSELEN SÖZLER (17.07.2014)

Ahter

Kıdemli Üye
evet böyle akılcılığın etkisinde her şeye bir akli tefsir yapmış ...kendiside bunun tefsir olduğunu söylüyor.

bu adamcağızı kafir ilan ettinde,yazdıklarına ebced cifirci,işaret tefsiri said nursi için ne diyorsun?

evet böyle akılcılığın etkisinde her şeye bir akli tefsir yapmış ...kendiside bunun tefsir olduğunu söylüyor.

bu adamcağızı kafir ilan ettinde,yazdıklarına ebced cifirci,işaret tefsiri said nursi için ne diyorsun?

Abduhu tenkid ne zamandan beri küfürle nitelenebiliyor! Abduhun batının teknik üstünlüğü karşısında bazı kuran ayetlerindeki mücizeleri reddetmesindeki ''akılcı'' tutumunu Seyyid kutubda tefsirinde iafde ediyor, Abduhu ''Akılcı ekole mensub olmakla'' tenkid ediyor..Abduh Meleklerin ontolojik varlıklarını dahi kabul etmiyor!!

Üstad SaidNursiye gelince onun , Kurandahi sarih ayetleri, nasları zahir olarak kabul etmediğine dair bir örnek yok..Eğer Üstad Nasları zahiri manalarına hamletmeyip sadece işari manalarına göre anlasaydı o zaman tenkidin bir kıymeti olurdu..Üstad nasları zahiri manalarına göre kabul ettikten sonra , şu işari manalarda olabilir diyor. Bunun ne sakıncası olabilir?

Ömer en-Nesefi diyorki:''Naslar zahiri manalarına hamledilir.Bu zahiri manalrı bırakıpta , nasları , Batinilerin ileri sürdüğü manalara hamletmek ilhaddır.Nasları reddetmek küfürdür''(Şerhul Akaid) üstadı Batinilere benzemek ona yapılacak bir zülümdür.Ebcedi kabul eden alimde var kabul etmeyende var..Buradaki tehlike , nasların zahiri anlamlarının inkarıdır..

lafons7275

Kıdemli Üye
Vay beeee hergün ağzından hakaret eksik olmayan lafonten ahlak abidesi rolü kesmeye başlamış.Seni gibi şirinlik muskası senii...

Evet ben de hatalıydım. Kim bundan sonra hoş olmayan bir uslup kullanırsa o kişiyi aramızdan dışlayalım. Müslümana yakışır biçimde yazışalım. Var mısın kardeşim?

çelebiler

Kıdemli Üye
Evet ben de hatalıydım. Kim bundan sonra hoş olmayan bir uslup kullanırsa o kişiyi aramızdan dışlayalım. Müslümana yakışır biçimde yazışalım. Var mısın kardeşim?

Tutamayacağın sözler verme boşuna bu senin ilk denemen değil ki öncelerini de biliyoruz ama yine de ben varım ithamlar,yakıştırmalar yapmadan ,hakaret etmeden ne kadar dayanabileceksin merak ediyorum.

adams77

Kanalizasyoncu
Tutamayacağın sözler verme boşuna bu senin ilk denemen değil ki öncelerini de biliyoruz ama yine de ben varım ithamlar,yakıştırmalar yapmadan ,hakaret etmeden ne kadar dayanabileceksin merak ediyorum.

beni de yazın beni de yazın :)

lafons7275

Kıdemli Üye

İlk sinirlenen ve uslubu bozulan kişi kimsesiz çocuklar için 5 TL bağışta bulunsun.

adams77

Kanalizasyoncu
Seni bir şartla yazarım kardeşim, Kuranın Arapça olduğunu kabul edeceksin ve ayetleri batıni manada değil gerçek manalarında anlayacaksın.

r-kelly-usher-shocked-music-video-reaction-gif-1363306207k.gif

lafons7275

Kıdemli Üye
çelebiler kardeşim bu adams77 ye sen de birşeyler söyle. Kafasına göre Kuran ayetlerini yorumluyor ve kelimelere olmadık manalar veriyor. Biraz nasihat et kardeşimize.

çelebiler

Kıdemli Üye
çelebilerin yukardaki yazısını okuyunca hafiften tebessüm ettim..:) Arkadaş galiba islam inançlarının sokaktaki vatandaşın reyi ile şekilleneceğini sanıyorki, ''Çık sokağa kime sorarsan sor'' deme gafletinde bulunmuş!! Ne güzel bir buluş!! Artık bir konuda ihtilaf var ise hemen bir anket düzenleyelim, işi halledelim!

Ne güzel demokratik bir çözüm!!şaka bir yana kaldıki, bu mesele ihtilaf edilmiş bir mesele değil..Ümmetin bütün alimleri, müfessirler(abduh ve çömezleri hariç) bütün mezhebleri bu konuda ittifak halindedir!!Hakkında nas olan bir konuda zaten ihtilaf söz konusu edilemez...Mehmet Okuyan sadece felsefe ile işi hallettiğini zannediyor...Okuduğu ayetlerden,Mehmet Okuyana, sadece arabca kurallarına göre bile açıklansa , kendisinin tabiriyle ''ekmek çıkmaz''' !!Mehmet okuyana tek bir misal ile cevab vererek bütün söylediklerinin buharlaştığını görmesine yardımcı olalım.

''Ve kesin olarak onu öldürmediler, bilakis(arabisi =bel) Allah onu kendisine yükseltmiştir''kavli şerifinde,

1-Öncelikle ayetin siyakı , yahudilerin Hazreti isayı öldürdükleri şeklindeki sözlerini(benzerini öldürdüklerini beyan etmekle) iptal sadedindedir..Hazreti İsanın şahsının Yahudilerden kurtarılması ise ancak hissi=bedeni yükseltme ile olur.

Ayrıca ayette kullanılan ''bel'' sözü ancak bu şekilde yani bedeni yükseltme ile uyumlu hale gelir..Eğer Mehmet Okuyanın dediği gibi Allah onu öldürerek kendine yükseltmiş olsaydı, '' bel'' lafzı öncesi ve sonrası ile uyumlu olmayacaktı.Allah manasız, uygunsuz kelime kullanmaktan beridir!arabca bilenlerin bileceği gibi, ''bel'' sözü öncesi ve sonrası ile çtezad (zıt)teşkil eden cümlelerde bir anlam ifade eder..

Dolayısıyla ''Mehmet Okuyanın dediği bedeniyle yükseltilmemesi=makamının yükseltilmesi ile öldürme işi arasında tezad bulunmadığı için, bu ikisi arasına ''bel''(bilakis' edatının gelmesi sahih olmaz..

2-Bir şahsın yüksetilmesi ile ilgili olarak '' Allah Onu yüksetti'' ifadesinin ''ila'' lafzına bağlanması, buradaki yüksetmeyi ''makamını yüksetmek'' anlamına yormak suretiyle mecazi anlamı kasdetme ihtimalıni ortadan kaldırır

Sayın mehmet okuyanın konuşmasında,bazı arabca kurallardan bahsederken, bu konulara değinmemesi ,zaten fikrinin ne kadar çürük temellere oturduğunu gösteriyor..Konu uzun olduğu için şimdilik bukadarla yetiniyoruz...

Çelebiler , gördünmü, mesele ''sokaktaki vatandaşa '' sorulacak türden bir mesele değil.. Ama yinede ,Çelebileinr bu meseleye demokratik bir çözüm getirmesi! demokratlık açısından belki bir anlam ifade eder.:)

Bir dahaki sefere alıntı yaparak cevap verirsen menun olurum.Kaçak tartışma böyle yazdığında cevabını göremiyorum geç cevap vermek istemem sana.Bir an önce gerçeklere ulaşman gerektiğini düşünüyorum.

Din tüm insanlara gönderildi kardeşim farkında mısın bir gurup insan üstü özellikler atfettiğiniz kişilere değil sadece.Onun için Allah'ın dini tüm insanların anlayabileceği ve yaşayabileceği gibi evrenseldir.Hıristiyanlar bile böyle akıl ve insanlık dışı inançlardan kurtulmak için ateizm yolunu seçiyor.

Üstelik sen ve senin fikriyatındaki ehli sünnet ve şii başta olmak üzere tüm mezhepçiler "Artık bir konuda ihtilaf var ise anket düzenleyelim" gibi bir espiri yapma hakkına sahip değilsiniz çünkü bu sizin için bir espiri değil uyulması gereken Allah'ın kanunu gibi bir uygulamadır.Sizler icmayı dinin delili olarak kabul ediyorsunuz zaten icma dediğin şey söylediğinden farklı birşey değildir.Çoğunluk olmak haklı olmaya yeterli oluyor sizin için.Allah'ın ne dediğinin önemi yok aslında umarım bu yanlışın farkına varırsın.

Diğer bahsettiğin evirip çevirmelerin yanlışlığını anlatmak için zahmet edemeyeceğim kusura bakma.

Kuran'da Allah İsa'nın öldüğünü söylediği halde nerede tekrar dirilip geleceğini söylüyorsa buyur ayeti yaz yoksa İsa'nın öldüğünü Kuran'da İsa kendisi söylüyor buna iman et ya da etme bana ne.

çelebiler

Kıdemli Üye
çelebiler kardeşim bu adams77 ye sen de birşeyler söyle. Kafasına göre Kuran ayetlerini yorumluyor ve kelimelere olmadık manalar veriyor. Biraz nasihat et kardeşimize.

Kafasına göre mi anlıyor ne diyorsun?Bundan daha kötü birşey olamaz değil mi?

Bence kelimelere olmadık manalar verdiğini söylemeden önce bir sözlük edin.bahsi geçen kelimelerin tüm manalarına bak.

Sana önceden fussilet ve beyan kelimeleriyle alakalı açıklamalar yapmıştım.Araştırmanı da istemiştim ama sen araştırmamıştın değil mi?

çelebiler

Kıdemli Üye
Çelebiler hala zannediyorki, nuzülü İsa konusunda sadece hadisler var....Bu sitede mebzül miktarda yazıldı...Ya okumadın yada okuduğuni anlamak istemiyorsun..Lakin gözü görmeyenin güneşi inkarı hakikati değiştirmiyor!

Ümmetin bütün müfessirleri(Abduh ve çömezleri hariç) bütün alimleri, bütün mezhebleri.....Nuzülü İsa konusunda ayet olduğunu görmüşte, Mehmet Okuyan ve tabileri mi görememiş!!!Ümmetin kahir ekseriyet alimlerinin, hakkında nass olan bir konuda yürdükleri caddeyi kübrayı bırakıpta , İngiliz desteğiyle mısrda müftülük makamına oturan ve Batının teknik üstünlüğünün psikolojisi altında ezilip büzülen ve bun u eserlerine yansıtan Abduhun yürüdüğü dar sokağa tenezzül edenin aklına şaşarım!!!

Boşver Abduhu mabduhu ben tanımıyorum saydığı isimleri eminim sen de tanımıyorsun sadece sana birileri kimi nasıl tanıtırsa onu düşünmeden kabul ediyorsun.Kişilerin önemi yok.Başkalarının uydurmalarına inanıp onların adamı olma Allah'ın adamı ol.

Var mı konu ile alakalı senin söylediklerini doğrulayan bir tanecik ayet?İsa'nın dönüşü,mehdi ,deccal için seni doğrulayan bir tane ayet istiyoruz çok mu zor senin için?

Ahter

Kıdemli Üye
Bu sitede bu konular çok yazıldı..İsa Aleyhisselamın ölmediğini ifade eden hem ayet hem hadisler var...Sen yazılanlara gözü
nü kapayıp , ''nerde ayet var'' diye çırpınıp duruyorsun..Gözünü kapatanların güneşi inkarında garipsenecek bir şey yok.
Ama sana sondefa yazalım..İsa Peygamberin ölmediğine , Allahın kendisine yükselttiğini ifade eden ayet: Nisa 157-158

İsa aleyhisselamın öldüğüne delil getirilen Müteveffike kelimesi almak, kabzetmek anlamındadır, bu kelimenin ölüm anlamına gelmesi ise mecazidir.Bak. Esasul Belağa /Zemahşeri...

adams77

Kanalizasyoncu
@çelebiler

İsa 'nın kim olduğunu ve nüzülünü bile kafasına sorun etmeyen bir kişi ile konuştuğun ve tartıştığın şeylere bak...

çelebiler

Kıdemli Üye
Bu sitede bu konular çok yazıldı..İsa Aleyhisselamın ölmediğini ifade eden hem ayet hem hadisler var...Sen yazılanlara gözü
nü kapayıp , ''nerde ayet var'' diye çırpınıp duruyorsun..Gözünü kapatanların güneşi inkarında garipsenecek bir şey yok.
Ama sana sondefa yazalım..İsa Peygamberin ölmediğine , Allahın kendisine yükselttiğini ifade eden ayet: Nisa 157-158

İsa aleyhisselamın öldüğüne delil getirilen Müteveffike kelimesi almak, kabzetmek anlamındadır, bu kelimenin ölüm anlamına gelmesi ise mecazidir.Bak. Esasul Belağa /Zemahşeri...

Güzel Kardeşim neden ayeti bile burada yazmadan sana söylenen yalanlara inanıyorsun?Bu Allah'ın Kitabıdır ve sen bunu anlamak ve yaşamakla mükellefsin.Aklını birilerine teslime etmekle Allah'ın azabından kurtulabileceğini mi zannediyorsun?

Bak bakalım Nisa 157- 158 senin dediğin gibi İsa'nın ölmediğini mi bildiriyor yoksa yahudilerin İsa'yı öldüremediğini mi söylüyor?

Kuranı Kerim Türkçe okunuş :
4.157 - Ve gavlihim innâ gatelnel mesîha îsebne meryeme rasûlallâh, ve mâ gatelûhu ve mâ salebûhu ve lâkin şubbihe lehum, ve innellezînahtelefû fîhi lefî şekkim minh, mâ lehum bihî min ılmin illettibâaz zann, ve mâ gatelûhu yegînâ.

Diyanet Meali :
4.157 - (156-157) Bir de inkârlarından ve Meryem'e büyük bir iftira atmalarından ve "Biz Allah'ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük" demelerinden dolayı kalplerini mühürledik. Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, bu konuda kesin bir şüphe içindedirler. O hususta hiçbir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesin olarak öldürmediler.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali :
4.157 - Ve «biz Allahın Resulü Mesih Isâ ibni Meryemi katlettik» demeleri sebebiyle, halbuki onu ne katlettiler ne salbettiler ve lâkin kendilerine bir benzetme yapıldı, ve filhakıka onda ıhtilâf edenler bundan dolayı şekk içindedirler, ona dair bir ilimleri yoktur ancak zann ardında giderler, halbuki onu yakînen katletmediler

Ömer Nasuhi Bilmen Meali :
4.157 - Ve «Muhakkak biz Meryem'in oğlu Allah'ın peygamberi İsâ'yı öldürdük,» demeleri sebebiyle (lânete hedef olmuşlardır). Halbuki, O'nu ne öldürdüler ve ne de asıverdiler. Fakat onlar için bir benzetilmiş oldu. Ve şüphe yok ki, onda ihtilâf edenler, ondan dolayı şekk içindedirler. Onlar için buna dair zanna uymaktan başka bir bilgi yoktur ve O'nu hakikaten katletmiş değildirler.

Kuranı Kerim Türkçe okunuş :
4.158 - Ber rafeahullâhu ileyh, ve kânallâhu azîzen hakîmâ.

Diyanet Meali :
4.158 - Fakat Allah onu kendisine yükseltmiştir. Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali :
4.158 - doğrusu Allah onu kendine doğru ref'eyledi, Allah bir azîz, hakîm bulunuyor

Ömer Nasuhi Bilmen Meali :
4.158 - Hayır, Allah Teâlâ O'nu kendisine yükseltmiştir. Ve Allah Teâlâ azîzdir, hakîmdir.

Gördün mü ayeti?Bu ayetin manasını nasıl olurda "İsa ölmedi" olarak değiştirebilirsin?Bunu Allah sana sormaz mı?Bu manayı değiştiren efendilerine sormaz mı?Hiç mi akletmiyorsun?Hiç mi Allah'tan korkmuyorsun?

Allah İsa'yı kendisine yükseltmiş her ölen Allah'a yükselmez mi?158. ayette de İsa'nın Allah tarafından öldürüldüğü anlaşılıyor zaten.

Buyur Maide Suresi İsa Allah'ın kendisini öldürdüğünü söylüyor.

5.116 - Ve iz gâlallâhu yâ îsebne meryeme eente gulte linnasittehızûnî ve ummiye ilâheyni min dûnillâh, gâle subhâneke mâ yekûnu lî en egûle mâ leyse lî bihagg, in kuntu gultuhû fegad alimteh, tağlemu mâ fî nefsî ve lâ ağlemu mâ fî nefsik, inneke ente allâmul ğuyûb.

5.117 - Mâ gultu lehum illâ mâ emartenî bihî eniğbudullâhe rabbî ve rabbekum, ve kuntu aleyhim şehîdem mâ dumtu fîhim, felemmâ teveffeytenî kunte enter ragîbe aleyhim, ve ente alâ kulli şey'in şehîd.

5.116 - Allah şunu da söyledi: "Ey Meryem oğlu İsa! Allah'ın yanında beni ve annemi de iki tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?" İsa dedi: "Hâşâ! Tespih ederim seni. Hakkım olmayan bir şeyi söylemek benim haddime değildir. Eğer onu söylemişsem sen onu elbette bilirsin. Sen benim içimde olanı bilirsin ama ben senin zatında olanı bilmem. Çünkü sen, evet sen, gaybları çok iyi bilensin!"

5.117 - Onlara, senin bana emrettiğin şu sözden başka bir şey söylemedim: 'Benim Rabbim ve sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin.' İçlerinde olduğum sürece üzerlerine tanıktım. Sen beni vefat ettirince üzerlerine yalnız sen gözetleyici oldun. Ve sen zaten her şey üzerinde bir Şehîdsin, bir tanıksın.

Müteveffike,teveffeyni hepsinin manası vefattır.Dünyanın neresine gidersen git vefat,ölmektir.Hiç boşuna kelimelerin manalarıyla oynama.Allah'ın ayetlerini çarpıtanların aleti olma.

Ahter

Kıdemli Üye
Bak bakalım Nisa 157- 158 senin dediğin gibi İsa'nın ölmediğini mi bildiriyor yoksa yahudilerin İsa'yı öldüremediğini mi söylüyor?/@çelebiler

Şimdi düşün bakalım, isa aleyhisselam, idam edilerek ölseydi, nolurdu? Ki yahudilerce öldürülen bir çok peygamber var değilmi? Demekki burada olağan dışı seyreden bir durum var! Allah İsa aleyhisselamın öldürülmediğini beyan ederek , yahudilerin maksadının gerçekleşmediğini söylemiş olmuyormu? Yahudilerin maksadı Onun ölümü değilmi? Eğer İsa Peygamber yahudiler tarafından değilde, vesile olmaksızın Allah tarafından vefat ettrilmiş olsaydı, sonuç değişecekmiydi, yani gene yahudilerin maksadı gerçekleşmiş olacaktı..Oysa Allah Yahudilerin maksadının gerçekleşmediğini , onun yerine başkasının idam edildiğini, İsa peygamberi ise kendisine yükselttiğini açıkca beyan ediyor!!

Şun cümlende ilginç: ''
Allah İsa'yı kendisine yükseltmiş her ölen Allah'a yükselmez mi?158. ayette de İsa'nın Allah tarafından öldürüldüğü anlaşılıyor zaten.'' demişsin..Peki Allah niçin özellikle bunu ifade etmişte, mesela Zekeriya peygamberde öldürüldüğü halde onun için bu şekilde bir ifade kullanmamış! Aslında sen ipucunu yakalamışsın ama tersinden baktığın için göremiyorsun..!

adams77

Kanalizasyoncu
bunlar kurani manaları pek takmıyorlar ASMAK ne demek ellerin ve ayakların çaprazlama kesilmesi ne demek? Bunlar kulaktan dolma bilgiler ile konuşuyorlar ne adem 'i biliyorlar ne insan 'ı ne kitab 'ı neden Kuran 'ı bunların tek bildikleri atalarının bıraktığı kaynaklar yaratılana yada yaratılmışa bakmazlar hayata bakmazlar anlat ki anlasınlar şimdi