İran, Yemen'i İşgal Etti | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İran, Yemen'i İşgal Etti

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Yemenli insan hakları savunucusu Nobel ödüllü Tevekkül Karman "Yemen bugün karşı devrimle ve tam teşekküllü bir darbeyle karşı karşıya. Karşı devrim, devrik diktatör Ali Abdullah Salih ve İran'ın maşa olarak kullandığı Husiler tarafından sahneye konmakta.

Bu darbe, Yemen devrimini baltalamayı ve halkın hayallerini çalmayı amaçlıyor. Peki Salih, Ali Hamaney ve Abdulmelik el-Husi başarıya ulaşacak mı? Hayır, asla!Yemen halkı onların hepsinden daha büyüktür. Halkın tamamı bu İran projesini reddedecek ve planlarını boşa çıkaracaktır." dedi.

"Darbecilerin ülkenin kuzey ucundan (Sa'da kentinden) geldiklerine işaret eden Karman "Yemen'de ekonomik gücü, petrolü, ülkenin gelir kaynaklarının ve insan gücünün tamamını elinde tutan büyük kitle Abdulmelik el-Husi'nin yönetimini asla kabul etmeyecek" öngörüsünde bulundu.

"Diren Hadi"

"Diren Hadi, Yemen halkı senin arkanda!" sözleriyle Cumhurbaşkanı Hadi'ye destek veren Karman, sözlerine şöyle devam etti:
"Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin direnişini selamlıyoruz. Cumhurbaşkanının silahlı milislere pabuç bırakmaması ve onların şartlarını kabul etmeye yanaşmaması her türlü takdirin üstündedir. Salih ve İran destekli Husiler başkent Sana'yı milisleriyle kontrol altına almış olsalar da alternatif bir cumhurbaşkanı ilan etmeye cesaret edemediler. "

"Her ne kadar Cumhurbaşkanı Hadi'nin geçiş dönemini yönetme konusunda zaafları olsa da, yolsuzlukları önlemede ve milisleri sindirmede başarısız kalsa da, ülkenin meşru Cumhurbaşkanı olduğunu, Yemen'in Hadi'nin önderliğinde anayasasını hazırlaması ve seçimlere gitmesi gerektiğini" belirten Karman, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanının evini kuşatma altında tuttukları ve 21 Eylül'den beri kendisini zorunlu ikamete tabi tuttukları halde başka birini cumhurbaşkanı ilan edemediler. Çünkü Yemen halkının onların yönetimini asla kabul etmeyeceğini gayet iyi biliyorlar. Ülkenin bütün kaynakları onların mukaddes merkezi kuzeyin en kuzeyinin (Sa'da kenti) dışındaki bölgelerdedir."

"Yemen İran işgali altında"

"Cumhurbaşkanının şu anda esir durumda" olduğuna dikkati çeken Karman, şu ifadeleri kullandı: "Ülke tarih boyunca Yemen'in başına bela olmuş kabileci ve mezhepçi bir odağın zulmü altındadır. Sadece Cumhurbaşkanı değil Yemen şu anda devrik başkan Ali Abdullah Salih tarafından koordine edilen İran işgali altındadır."
Nobel ödüllü insan hakları savunucusu Tevekkül Karman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Abdulmelik el-Husi elinde bulundurduğu şiddet vasıtalarıyla, devrik Salih'in desteğiyle ve silahlı güçle Yemen'e hükmedebileceğini zannediyor. Abdulmelik el-Husi sadece rüya görüyor. Yemen halkı Abdulmelik el-Husi'den daha büyüktür. Yemen halkı Abdulmelik el-Husi'yi başkentten çıkarıp geldiği yere geri göndermeye kadirdir. Bu kalkışma 11 Şubat Devrimine yönelik bir karşı devrim hareketidir. Yemen halkı bu darbecilere kim olduğunu gösterecektir."
Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. Bu gelişmelerin ardından önceki gün, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği iddia edilmişti.

Dün Gece ise Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi konularında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Ayrıca Husilerin Cumhurbaşkanı Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiği ifade edilmişti.

http://www.sondevir.com/manset/272400/iran-yemeni-isgal-etti.html
 

Verda

Gales
İhvan Üyesi
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,917
Puanları
113
Yemen’de İran darbesi

Yemen'de İran yanlısı Husiler başkent Sana’da kontrolü ele geçirerek Riyad destekli Devlet Başkanı Hadi'yi ev hapsine aldı. Hadi'nin Husilerin taleplerine boyun eğmesiyle anlaşma sağlandı. El Kaide ve Yemen İhvan’ı Islah Partisine de savaş açan Husiler, Batı’dan da sessiz destek görüyor.

Paris saldırılarını gerçekleştiren Kuaşi kardeşlerin Yemen El Kaidesi adına hareket ettiklerini açıklamasından sonra gözlerin çevrildiği ülkede, son bir hafta içinde ‘İran darbesi’ gerçekleşti. Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi'yi konutunda ev hapsine alan İran yanlısı Husi militanlar dün yönetime anlaşma dikte etti.
Riyad ve Tahran’ın bölgesel rekabetine sahne olan Yemen’de, İran yanlısı Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) dün başkent Sana da dahil iki kent dışında tüm ülkede kontrolü ele geçirdi. Husiler Riyad destekli Devlet Başkanı Hadi'yi de ev hapsine aldı. Günboyu süren pazarlıklar sonucu Hadi, Husilerin taleplerini kabul etmek zorunda kaldı.

ANAYASA DEĞİŞECEK


Anlaşma, anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik zafiyetinin giderilmesi konularında maddeler içeriyor. Yemen Cumhurbaşkanlığı açıklamasında Husilerin devlet kurumlarında tayin hakkı bulunduğu ve Şura Meclisi üye sayısının artırılması için hazır olunduğu, Husilerin de Cumhurbaşkanı Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i serbest bırakma ve başkentteki askeri varlığını sona erdirme teminatı verdiği ifade edildi. Bu arada Husilerin lideri Abdülmelik El Husi, ele geçirdikleri devlet kanalından, yaptığı açıklamada "İktidar yolsuzluk ve zorbalık batağına düşmüştü" dedi.

BATI'DAN SESSİZ DESTEK


Öte yandan Husilerin, silahla anlaşma dikte etmesine Batı dünyasından dün de kayda değer bir tepki gelmedi. Günlük basın toplantısında Hadi'nin meşru otorite olduğunu yineleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'nin Husilere yönelik cılız tepkisi dikkat çekti. Bir soru üzerine Psaki, "İran ile Husiler'in kaygı yaratan bir ilişkiye sahip olduğunu" söylemekle yetindi. Analistlere göre, El Kaide ve Yemen İhvan’ı Islah Partisine de savaş açan Husilere, Batı dünyası sessiz kalarak destek veriyor.

2004'TEN BERİ ÇATIŞIYORLAR


Yemen’in kuzeyinde etkin olan Şii Husi hareketi, ülke nüfusunun üçte birini oluşturuyor. Husiler, Sünni iktidarın azınlıkları dışladığını iddia ederek daha fazla hak ve özerklik için 2004’ten beri ordu güçleriyle çatışıyor. Sık sık tırmanan gerginlik son iki haftadır şiddetli çatışmalara dönmüş ve Husiler başkentteki etkinliğini artırmıştı.


Sıradaki hedefleri petrol kenti Marib


Yemen’de Sa’da, Amran, Sana, iki liman kenti El-Hudeyde ve El-Muha ile İbb'ı kontrolü altına alan Husiler gözlerini ülkeninin ikinci büyük kenti Taiz ile konumu itibariyle stratejik önemi bulunan Marib ve El Kaide'nin kontrolündeki El Beyda kentlerine çevirdi. Husi militanlar dün Marib kentine yakın bir bölgede yedeki askeri birliği kuşattı. Maribli aşiretler ise Husilere karşı orduya destek vereceklerini açıkladı. Suudi Arabistan tarafından desteklendiği iddia edilen Sünni kabilelerin kontrolündeki Marib, ülkenin sahip olduğu doğalgaz ve petrol yataklarına ulaşmak için kritik bir konumda bulunuyor. Zengin yataklara ve santrallere sahip olabilmek için bu kabileleri saf dışı etmek gerektiği belirtiliyor.


İran ve Arabistan Yemen’i görüşecek


İran dini liderli Ali Hamaney’in üst düzey güvenlik danışmanı Ali Şemhani, İran’ın Riyad Büyükelçisi Hüseyin Sadıki ile görüşerek İran’ın Arabistan ile ilgili bölgesel konuları kapsamlı ve şeffaf şekilde görüşmeye hazır olduğunu belirtti. Görüşmelerde IŞİD’in ele alınacağı kaydedildi ancak ismi telaffuz edilmese de asıl dosyanın Yemen olacağı belirtiliyor.


Husileri bırak İhvan’la savaş


ABD ve İran yanlısı melez duruşuyla dikkat çeken el Monitor haber sitesinde Alex Vatanka ismiyle yayımlanan makalede İran ve Suudi Arabistan’ın birlikte savaşacağı “ortak düşman” bulunduğu ve bunun Müslüman Kardeşler’in Yemen’deki temsilcisi Islah Partisi olduğu ileri sürüldü. Islah Partisi’nin Suudi güvenliğine tehdit olduğunu iddia eden yazar, İran'la işbirliğine girmesini tavsiye ettii Riyad’a “İran destekli Husileri bırak İhvan’la savaş” aklını verdi.


Tugayı ele geçirdiler


Husi militanlarının dün Yemen'in başkenti Sana’da füze ve roket depolarının bulunduğu tugay karargahında kontrolü ele geçirdiği, baskın sırasında ise askerlerin direnişiyle karşılaşmadıkları belirtildi. Nobel ödüllü insan hakları savunucusu Tevekkül Karman Husi milis güçlerinin Cumhurbaşkanlığı 3’üncü Muhafız Tugay Komutanlığı’ndan 300 tank, Bin 200 roketatar, 500 askeri teçhizat, 400 makineli tüfek, 20 uçaksavar ve 120 zırhlı askeri araca el koyduklarını iddia etti.

Y.ş

 

kilicarslan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Mar 2013
Mesajlar
4,054
Puanları
48
desene şii hilali arkadan dolaşmaya başladı..

suudun komşusu oldu. Ne stratejiymiş be. Kimderdi iran suudun komşusu olacak.
Buna şaşırmamak mümkün mü?
 

kilicarslan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Mar 2013
Mesajlar
4,054
Puanları
48
Sıradışı nı izliyorum... konuyla ilgili çok çarpıcı analizler..

Çarli baskını..
Yemen El Kaidesi biz yaptık diyor..
Yemen şii husilerin eline düşüyor.

Abd Suuda sen husileri bırak ihvanla uğraş onlar daha tehlikeli diyor.

Onun öncesi somalili korsanlara karşı gemilerini korudun diye irana eritede üss veriyor.. iran burdan husilere silah gönderiyor...

vs... vs...
 

nefahtü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
5,117
Puanları
0
Ülke TV
Sıradışını izleyin..
 

nefahtü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
5,117
Puanları
0
Şuanda olanları okuyamayanın dünyadan haberi yoktur...
 
Üst