Intifada bizi harap etti | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Intifada bizi harap etti

arifan yolcusu

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Puanları
48
Yaş
39
İNTİFADA BİZİ HARAP ETTİ

TEL AVİV - Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail-Filistin görüşmelerinin çıkmaza girmesi halinde Filistinlilerin silahlı mücadeleye başlayabileceği yolundaki iddiaları kesin bir dille reddederek, "Biz intifadayı denedik, intifada bizi harap etti" dedi. Abbas, Londra'da Arapça yayımlanan El Hayat gazetesine verdiği demeçte, yerleşimlerdeki inşaat yasağı konusunda bir anlaşmaya varılamazsa, Filistin kurumlarına ve Arap Birliği'ne başvuracaklarını belirtti.
Filistin lideri Abbas'ın, Arap Birliği'nden barış görüşmeleriyle ilgili olarak bir an önce toplanmasını istediği de bildirildi.
Abbas, El Hayat'a açıklamalarında, inşaat yasağı konusunda ABD'den ve İsrail'den düne kadar somut bir formül gelmediğini ifade ederek "Nihai bir cevap bekliyoruz" dedi.
Mahmud Abbas, ABD Başkanı Barack Obama'nın Filistin devletiyle ilgili açıklamalarını da hatırlatarak, Obama'nın hem bu konuda hem de yerleşimler konusunda Filistinlilere bir garanti sağlamadığını, sadece temennilerini dile getirdiğini vurguladı. Abbas, "Obama'nın ve ABD yönetiminin tutumlarıyla ilgili açıklamalarının, tepkilerinin iyi temenniler olduğuna kuşku yok, ama asıl sınav uygulamadadır" görüşünü dile getirdi.
Filistin lideri, Amerikalıların, İsrail-Filistin görüşmeleri için bir yıllık bir süre belirlediklerini hatırlatarak, "İyi bir sonuç almak için bir yıl yeterli dediler. Bunu kelime kelime dile getirdiler. Biz de bunu bir anlaşma ve söz olarak kabul ettik" diye konuştu.
Filistin halkına yapılan tüm zulme rağmen, barış ve adaletin gelmesi için Filistin halkının özgürlük ve istikbaline yönelik çabalarından geri adım atmayacağının altını çizen Abbas, bir yıl içinde bir barış anlaşmasına varılması için elinden geleni yapacağını söyledi.
Amerikan tarafının doğrudan görüşmelerde yer almasını "yararlı" olarak nitelendiren Abbas, "En azından görüşmelerde bir şahit var" diye konuştu.
Abbas, Amerika'da Yahudi toplumu liderleriyle yaptığı görüşmede sarf ettiği sözlere de açıklık getirerek, Yahudi devletini kabul ettiği savlarına karşı çıktı. Abbas onlara, "Siz (İsrailliler), her sene bizden başka bir şey istiyorsunuz. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz" dediğini aktardı.
"Yahudi devleti derken, oradaki (İsrail) Araplardan kurtulmak istiyorlar" diyen Abbas, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın toprak ve insan değişimini öngören barış anlaşması önerilerine de karşı çıkarak, "Biz bunu asla kabul etmeyeceğiz... Bunu unutsunlar" ifadesini kullandı.
Filistin Devlet Başkanı, görüşmelerin bozulması halinde intifadaya geri dönüp dönmeyecekleri sorusuna ise, "Biz intifadayı denedik...İntifada bizi harap etti" sözleriyle karşılık verdi ve şöyle devam etti:
"Benim bir hakkım var. Bütün dünya benden yana... Hakkımı isteme konusunda hiçbir ülkenin bana karşı çıktığını görmedim. Uluslararası hukuka göre, İsrail ile Filistin yönetimi arasında daha önce yapılan anlaşmalara göre, 1967 yılı sınırları üzerinden bir Filistin devletinin kurulmasını kabul etmediği sözünü hiçbir devletten duymadım."
TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUĞU
Abbas ayrıca İsrail-Suriye görüşmelerinin Filistin müzakerelerini olumsuz etkileyeceği yolundaki görüşleri de kabul etmedi.
"Tam tersine bu görüşmelerin başlaması yardımcı olur. Biz, İsrail-Suriye görüşmelerinin, Türkiye'nin arabuluculuğunda başlamasını temenni ediyoruz. Bizim (ABD Özel Temsilcisi) George Mitchell ile, Beyrut ve Şam'ın her ikisine de gönderdiğimiz mesaj buydu" dedi.
Mahmud Abbas, Suriye ile Şebaa Çiftlikleri sorununun çözüm beklediğini de ifade edip, "Nerede işgal edilmiş bir toprak varsa, o konuda çözüm gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Abbas, New York'ta İran'la görüştükleri iddiaları konusunda da "İranlı temsilcilerle bir görüşmeleri olmadığını, buna karşı da olmadıklarını" ifade ederek, "Ama onların da bizim iç meselelerimize karışmaya hakları yok" görüşünü dile getirdi.http://www.aa.com.tr/tr/intifada-bizi-harap-etti.html
 

Afelay

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
24 Ocak 2010
Mesajlar
9
Puanları
0
arifan yolcusu böyle forumlarda ne işin var senin :)
bu forum milli görüş düşmanı değilmi?
 

arifan yolcusu

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Puanları
48
Yaş
39
tam tersi burda herkes milli görüşçü,
soralım istersen:)
 

Afelay

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
24 Ocak 2010
Mesajlar
9
Puanları
0
Bu forumun moderasyonu çok katı olduğu için buraya gelmiyorum pek. müslümana zerre saygısı yok. mesaj silmek ne demek, çok ayıp bir davranış.
 

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
Afelay, biz öyle katı bir yönetim olsaydık, senin şu yorumunu dakika bekletmezdik. Bak dünden beri ellememişiz. :)

Hem ne demek "mesaj silmek ne demek, çok ayıp bir davranış." ??? Adam haddini aşmışsa, ne dediğini bilmiyorsa, sallıyorsa, atıp tutuyorsa tabiki mesajı da konusu da silinir. Buradaki haklar ve kurallar herkese... Fikrine karşı olduğunuz kişiye sizinle aynı fikri paylaşmıyor diye hakaret edemezsiniz, hee ederseniz tabiki sileriz. Ya da forum kurallarına uymayan bir mesaj yazamazsınız, heee yazarsanız o da silinir. :)

Ayrıca milli görüş karşıtlığı söz konusu bile değil... Bir insan ne dediğini bildiği, fikriyatını edebiyle ortaya döktüğü sürece forumda her zaman saygı görür.
 
Üst