İnternetten gelen dua makbul mu

K

Kaçak

Guest
Sonunda bunuda yaptık ...
Sizin gözünüze nasıl göründü merak ettim dogrusu ...
Buyrun ilgili haber ...

Dua kardeşliği ve Selamet Seferi nedir? Ne yapmak istiyorlar, kim bunlar? İşte tüm bu soruların cevabını dünyanın farklı coğrafyalarındaki dilleri ve tenleri farklı ama Sevgili Efendimiz 'sallallahu aleyhi vesellem' etrafına pervane olan "sanal" yürekleri bir araya getirerek kurulan Katre.org sitesinde bulabilirsiniz.
Biz bu soruların cevabını bu işi organize edenlere soralım istedik. Katre.org sitesinin Selamet Seferi etkinliği koordinatörü İsmail Hakkı Böğrek ile konuştuk.

23642.jpg

Dua kardeşliği ve Selamet seferi nedir?
“De ki; Eğer duanız olmasa Rabbim’in katında ne ehemmiyetiniz var." (Furkan suresi 77.Ayet) diye buyuruyor yüce Yaratıcımız. Türkiye’deki birçok siteden farklı bir etkinliği Katre bünyesinde gerçekleştiriyoruz. Farklılığımız; dilleri, tenleri farklı ama aynı sevda ile bir araya gelmiş ve İslam kardeşliği etrafında kenetlenmiş dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizle, bizleri sıkıntıya sokan uhrevi ve dünyevi sıkıntılarımızı dua kardeşliği ile izale etmeye çalışmamızdır. Biz bu dua kardeşliğimize Selamet Seferi ismini (Reaching happiness The Sefer ) verdik.
Altını önemle çizdiğimiz husus ise, Seferimize yani dua kardeşliğine sadece Türkiye’den değil bir çok dünya ülkesinden katılımlar olmasıdır. Selamet Seferi Mısır, Bahreyn, Dubai, İngiltere, Sudan, Hindistan, Ürdün, Kuveyt gibi daha burada sayamadığımız birçok yerlerden insanların daha önce hiç görmedikleri, seslerini dahi duymadıkları Müslüman kardeşleri için yapmış oldukları dualarla yol alan kutlu bir seferdir. Buna ilaveten selamet seferinde okuma yapan kardeşlerimize puanlama yöntemi getirerek birinci, ikinci ve üçüncü olan kardeşlerimizi yurt dışındaki bu halka içerisinde olan kardeşlerle tanışma fırsatı bulmaları için tüm yolculuk masraflarını bizler üstlenerek, bu kardeşlerimizle buluşma ve tanışma imkanlarını sağlıyoruz.

Nasıl katılıyor insanlar bu sefere?

Sıkıntısının izalesi için dua isteyen kardeşimiz, Katre.org üzerinden Selamet Seferi başvuru formunu doldurup tarafımıza iletmesi sonucu sıraya alınıyor. İlk zamanlar sıradaki kardeşimize bir hafta boyunca okunurdu, yoğun katılım nedeni ile bu süreyi 3’er güne indirmek zorunda kaldık. Seferimizi yola çıkarttığımız ilk günden bu zamana kadar çok büyük bir taleple ve katılımla karşılaştık.Bu vesile ile de tüm Selamet Seferi katılımcılarına sizler vesilesi ile teşekkürlerimi sunuyorum.

23643.jpg

Nasıl dua ediyorsunuz?
Bizim farklılığımız, sıkıntısını gidermeye çalıştığımız kardeşimize, “Allah sıkıntılarını gidersin, sana mutluluklar versin” tarzındaki dualardan ziyade, Allahu Teala’nın rızasını, Peygamber Efendimiz’in ve Ehli Beyti’nin hoşnutluğunu kazanarak ve onları vesile ederek, uhrevi ve dünyevi sıkıntılarının giderilmesidir. Şöyle düşünelim; bugün bir Cumhurbaşkanına veya Başbakana bir durum arz ederken bile insan traşından elbisesine kadar özen ve itina gösterir. Bizler uhrevi ve dünyevi tüm sıkıntılarımızın ilacının Rabbimiz ve Efendimiz’in hoşnutluğu ile giderileceğini bildiğimizden dolayı sadece onlardan yardım dileriz. Biz Onların fakirleriyiz. Dolayısıyla Alemlerin Sultanı’na sıkıntımızı arz ederken elimiz boş gitmemek adına dualarımızdan bir buket gül, gözyaşlarımızdan küçük bir katre hediye ederek, “Ya Resulallah, biz sana hayranız, Sen’in fakiriniziz, tut elimizden ne olur. Verme ele bizi, kayır bizi!” diye okuduğumuz Yasin-i Şerifleri, Fatihaları, Salavat-ı Şerifleri, Kelime-i Tevhidleri, gönül birlikteliği içerisinde, kardeşimiz adına sultanımıza arz ederiz.

23644.jpg

Herkese açık mıdır?
“Ben dertliyim, sıkıntılarım var” diyen, ruhum daralıyor diyen ve bu konuda yardım isteyen ve yardım bekleyen tüm Müslüman kardeşlerimize açık bir seferdir. Hiç bir cemaat kaygısı gütmeden, sırf Allah ve Peygamber sevgisiyle, aşkıyla, dolmuş yüreklerin, bir araya gelerek oluşturdukları bu birliktelik, suya düşen bir katrenin etrafında oluşturduğu dalgalar misali büyüyerek tüm Ümmet-i Muhammed’e ve bütün kainata nefes olacaktır; ufacık katremiz insanlığa hayat olacaktır.

Sevban Can sordu

HENGAMe

Yeni
başlığa ithafen,neden olmasın çok ilgincime gitmedi
sosyal paylaşım sitelerinde onlarca grurp var dua jkervanı adı latında..
cüz dağıtıyorlar dua istiyorlar..rica ediyorsunuz şu sıkıntım var diye onlarda sayfalarında ilan ediyorlar milyonlarca yüzünü görmeiğiniz insanın duasını alıyorsunuz...

|SEÇKiN|

Profesör
hayatta aklımın ermediği konulardan biridir bu sanal dua seansları...
karşı olmak gibi bir düşüncem yok, zira gerekçeli bir nedenim yok.
yanında olamıyorum, çünkü aklen, mantıken bir çerçeve içine oturtamıyorum.
biraz "kaçak"mı güreştik yoksam?! :)

HENGAMe

Yeni
seyyah abi
ozaman siz ölenlerin arkasındanda dua etmeyin
yanında olamıyorsunuz amin seslerini duyamıyorsunuz..:)
ha kablolar şase yapar ulaştırma zduamı adresine korkusundaysınız o başka tabe:)

Bir kimse yanında olmayan mümin kardeşine dua ederse, melekler de ''sana da öyle olsun'' diye kendisine dua ederler..h. şerif

duanın sanalı reeli olmaz..dua duadır
ben oturduğum yerden fizandaki arkadaşıma nasıl dua ediyorsam sanalda aynı şekilde

HENGAMe

Yeni
insanlar zât-ı Ahmediyenin (a.s.m.) duasına"âmin" dedikleri gibi,
arş ve ferş ve serâdan Süreyyâya kadar bütün mevcudât onun nuruyla iftihar edip, alâkadarlık gösteriyorlar.
Zâten ubûdiyet-i Ahmediyenin (a.s.m.) ruhu, duâdır.
Belki, kâinatın harekâtı ve hidemâtı bir nevi duâdır.
Meselâ, bir çekirdeğin hareketi, Hâlıkından, bir ağaç olmasına bir nevi duâdır.

eylül

Veled-i kalbî
peki; insan tanımadığı kişinin yürek yangını hissedebilir mi?

Böyle deyince aklıma, şu an zor durumda olan ülkeler, o ülkelerin çocukları geliyor ama onlarla yine bir çatının altındayız....

Tanımadığım, yürek yangını hissedemediğim kişiye nasıl dua edebilirim?

Eğer bunu hakkıyla yerine getirebiliyorlarsa, her isteğe aynı duyuşla karşılık verebiliyorsa... Takdir etmeli, o kalplerden Rabbim bize de vresin...

ama dua etmek hiç kolay bir iş değil...

K

Kaçak

Guest
Birazda sıkıntı ondan mutevvelli gibi Sayın Eylül ...
Dua kime edilir , kendinemi , yoksa karşındakinemi o konuda kadim bir tartışma varmıdır bilmem ..
Ama yoksa eğer üzülürüm doğrusu ...
Benim anama babama evladıma ettigim dua , onlaramı yoksa özünde ve nihayetinde ucu bana dokunan bir eylemmidir bilemiyorum ...
Duayı dudak şişirten , göz yoran bir eyleme dönüştürme ihtimali oluyor ki ...
Duamız olmasa neyimiz var ?
Velev duaya durdugumda , konuyu Rabbime Türkçe arz ediyorsam olayda sıkıntı görüyorum ...
Arapça metne sadakatimden degilde kaygım , gönlümle degil , dilimle ifade etmeye başladıgım anlamına geliyor ..
Hasılı dua hali , 3 cüz bitti hali olmamalı kanımca ...
Hayırlısı bakalım ...

|SEÇKiN|

Profesör
seyyah abi
ozaman siz ölenlerin arkasındanda dua etmeyin

kardeş,
açık açık itiraf ettim... bu konuda içimde çok net bir düşünce şekillenmiş değil.
dua nihayetinde din'in özü olan ibadetlerin başında gelir. bunun masa başında, klavye aracılığıyla ve sanal bir şekilde
ifası... kafam basmıyor işte, ne yapayım, mazur görün... cehaletime bağışlayın!
hayır, karşı çıktığımı falan zannetmeyin, böyle bir iddiada zaten bulunmadım.
sadece içimde olanı, düşüncemi belirtmek istedim. bu görüşüm sadece şahsımı bağlar,
kesin bir hüccetim olaydı iddia ederdim zaten. yanlışlığını beyan ederdim, delilleriyle beraber...
siz bana bakmayın ablacım, dua edin, samimi olarak bu tür kampanyalar düzenleyin...
kötü ve zararlı olmadığı konusunda mutabıkız... gerisi önemli değil.:gul

HENGAMe

Yeni
ESYAĞFİRULLAHTA
Ben anlamadı siz klavyeyle sayfaya dua yazmayamı bastıramıyorsunuz aklınıza ağabey?
BEN ÖYLE BİR ATRAKSİYON YAPMIYORUMKİNE HEM:)
AÇILMIŞ SAYFALAR VAR GÖRÜYORUM HOİŞUMA GİDİYOR..
HEM NE DEMİŞLER SÖZ UÇAR YAZI KALIR:)

mü'HÜR

Ordinaryus
peki; insan tanımadığı kişinin yürek yangını hissedebilir mi?

Böyle deyince aklıma, şu an zor durumda olan ülkeler, o ülkelerin çocukları geliyor ama onlarla yine bir çatının altındayız....

Tanımadığım, yürek yangını hissedemediğim kişiye nasıl dua edebilirim?

Eğer bunu hakkıyla yerine getirebiliyorlarsa, her isteğe aynı duyuşla karşılık verebiliyorsa... Takdir etmeli, o kalplerden Rabbim bize de vresin...

ama dua etmek hiç kolay bir iş değil...

Katılıyorum eylül...

Ama olsun,yürekten hissedilmese de yine dua etmek iyidir zararı yoktur ya.

Belki de tanımadığı halde müslüman kardeşi için "yürekten olmasa da" dönen lisanın hürmetine;

Rabbim dualarımızı kabul buyurur inşaAllah...