'İnternette % 99 güvenilirlik sağlanabilir'

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44
Bilgi Güvenliği Akademisi tarafından TÜBİTAK, ''İnternet Güvenliğinde Vaka Örnekleri'' oturumu düzenlendi. Oturumda konuşan İnternet kurulu başkanı Serhat Özeren, internette yüzde 99 güvenilirlik sağlanabileceğini belirtti.


İnternet kurulu başkanı Serhat Özeren, ADSL şifresinin paylaşılmaması, bilinmeyen içeriklerin kullanılmaması, korsan yazılımdan kaçınılması ve bilgisayar antivirüs kullanımının güncellenmesi gibi önlemlerle, internette yüzde 99 güvenilirlik sağlanabileceğini belirtti.
Bilgi Güvenliği Akademisi tarafından TÜBİTAK Feza Gürsey Konferans Salonu'nda ''İnternet Güvenliğinde Vaka Örnekleri'' oturumu düzenlendi.
İnternet kurulu başkanı Serhat Özeren, burada yaptığı konuşmada, özel ve kamu temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı kurulun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.
Siber güvenlik konusunun ''kırmızı kitaba'' girerek ulusal bir devlet politikası haline geldiğine işaret eden Özeren, bu konunun özellikle gelişmiş ülkelerin öncelikli konuları arasında olduğunu söyledi.
Wikileaks belgelerine ilişkin görüşlerini de açıklayan Özeren, ABD'nin güvenlik konusuna büyük bir yatırım yaptığını anlattı ve ''Wikileaks ortaya çıkardı ki, işletmeler ne kadar önlem almaya çalışsa da güvenlik tehdidi aslında içeride başlıyor. Bu nedenle Kurumların kendi siber güvenlikleri kadar çalışanlar konusunda da önlem alınması gerekiyor'' dedi.
Özeren, internet kullanıcılarının alması gereken önlemleri sıralarken de ADSL şifresinin paylaşılmaması, bilinmeyen içeriklerin kullanılmaması, korsan yazılımdan kaçınılması ve bilgisayar antivirüs kullanımının güncellenmesi gibi önlemlerle, internette yüzde 99 güvenilirliğe erişileceğinin altını çizdi.
2007 yılında Estonya ile Rusya arasında başlayan siber savaşların, her saniye ülkelerin tümünde yaşandığına dikkati çeken Özeren, bu nedenle Türkiye'nin TÜBİTAK, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla bu alanda büyük bir ilerleme sağladığını kaydetti.
Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Adli Bilişim Uzmanı Çığır İlbaş da bilinçsiz internet kullanıcılarının, farkında olmadan bilişim suçlarına iştirak edebildiğini vurguladı.
Türk insanının, yapısı gereği yardımlaşmayı sevdiğini ancak bu özelliğinin teknoloji dünyasında büyük sıkıntılar yaratabileceğine işaret eden İlbaş, ''Özellikle ADSL şifrelerinin paylaşımı büyük bilişim suçlarına neden olabiliyor. İnternet aboneliği, ruhsatı üzerimize kayıtlı silah gibidir. IP adresini bir silahın seri numarası olarak düşünebiliriz'' diye konuştu.
Bir banka müdürünün, ADSL şifresinin kırılarak, bir firmaya bu bağlantı üzerinden tehdit mailleri gönderildiğini ve bu olayın davalık olduğunu anlatan İlbaş, ''Bu nedenle özellikle ADSL şifresinin bırakın verilmesini, kolay kırılabilir olmamasına da dikkat edilmeli'' şeklinde konuştu.
İnternet üzerinden indirilen müzik ve görsel içerikli videoların ''paylaşıma açma'' suçu yaratabildiğini belirten İlbaş, 112 kişinin bu yüzden gözaltına alındığını anımsattı.
DNS adresinin değiştirilmesinin de teknik olarak bir tehdit unsuru olduğuna işaret eden İlbaş, ''DNS sunucusu değiştirildiğinde, adres alınan hizmet sunucusu da değişiyor. Bu, özellikle toplu kullanım alanlarında büyük bir güvenlik açığı yaratıyor'' ifadelerini kullandı.
Anadolu Ajansı Görüntülü Haberler Müdür Yardımcısı Ali Duatepe de e-devlet uygulamalarında kişisel bilgilerin güvenliğinin sağlanmasının önemine işaret etti. ''Savaşların artık cephede değil elektronik ortamda gerçekleştiğini'' dile getiren Duatepe, Türkiye'nin de bu konuda farkındalık yaratmak için önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Duatepe, pek çok kamu hizmetinin internet üzerinden yapılmasının da güvenlik konusunu gündeme getirdiğini vurguladı.
AA
 
Üst