internetin sahibi kim :?

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
internetin sahibi kim :?


bilindiği üzere internet ip adresleri üzerinden çalışan bir network ve her alan adı bir ip demek ise (yakında bu ip lerin tükeneceğine dair söylentiler mevcut:D) elinde en çok domain adı bulunanın internetin sahibi olduğuna hükmedilebilir.

benim bulduğum kadarıyla

namemedia

namemedia.com sahip olduğu 50 milyon alan adıyla lider
ayrıca bu şirket alt şirketleriyle piyasada hakim
BuyDomains.com ve Afternic.com


marchex

sahip olduğu alan adlarıyla yekün oluşturan diğer bir firma ise marchex.com 200 bin alan adına sahip
alan adı deyince akla ilk gelen firmalardan birisi ise
godaddy.com

godaddy
sahip olduğu alan adları konusunda herhangi bir sayısal bilgi mevcut değil ancak tahmini olarak 1 milyon civarında bir alan adına sahip olabilir.

Gelelim bu kadar alan adınız olsa ne yaparsınız konusuna bu firmalar ABD menşeli olduğu için ve internet gelişirken alan adı toplamaya başladıklarından internetin en çok aranan kelimelrini parsellemiş durumdalar

, bu alan adları arama motorlarına kayıtlı olduklarından bu alan adlarına reklamlar alınmakta ve bu durum hatırı sayılı bir gelir getirmekte. Ne yaparsınız zenginin parası fakir bildirgeççinin parmaklarını yorarmış :)

:D efendim gelelim fasulyenin faydalarına...
neymiş efendim!

Amerika (şirketlerin sahibi yahudiler) sizleri çok çok seviyoruz çok yaşayın emi:D
o kadar çok seviyoruz ki
bizi öldürmeniz için size para veriyoruz.:D

bitmedi devam edicem:crying:
 

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
Kim bu internetin sahibi?

Bu soruya şöyle bir cevap verilir genelde: “İnternetin sahibi yoktur.” Teoride internetin sahibi yoktur. Ancak önemli uzantılı isim kayıtlarının yapıldığı ICANN(şimdi tekel olmayacak) değil miydi senelerce?


Veya google internetin sahibi değil midir? Onlarca internet servisiyle 150 Milyar doları geçen büyüklüğü ile, neredeyse tüm sitelerin ziyaretçi potansiyelini oluşturması sebebiyle olamaz mı?


Veya facebook internetin sahibi değil midir? İnsanların 1 saniyede aynı anda geçirdikleri vaktin 24 saatten fazla olduğu, her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği site.


Aslında kim bu internetin sahibi sorusu internetin sahibi değil de bizim sahiplerimiz kim diye sorulabilir. Fiziksek değil zihinsel sahiplik.
İşte bizim sahiplerimiz artık google, facebook, yahoo, forum, oyun siteleri, sohbet siteleri oldu.
 

urban

Paylaşımcı
Katılım
24 Mar 2007
Mesajlar
182
Tepkime puanı
3
Puanları
0
IP adresleri biteceğine dair söylenti dolanır fakat başka bi söylentide derki türk telekom yeteri kadar IP bloğuna sahip olmuştur böyle bi sıkıntıyı yaşamayacağız.tabiki bunlar söylenti fakat buda 2000 de pclerin çökeceği gibi bi haber bence bu şekilde kalmayıp yeni teknolojiler ilaki üretilecek.
burda bizim artık internet ve yazılımın hamalığını değil yeni teknoloji geliştiren ve söz sahibi olan bi statüye sahip olmamız gerekir ki başkalarının sahipliğinden kurtulalım.
 
Üst