İnternetin patronundan güvenlik uyarısı

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44


İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren internet kullanıcılarını uyardı: Bilgisayarınızda orijinal yazılımlar kullanın. Tanımadığınız e-postaları açmayın. Özellik online alışverişlerinizde sanal kredi kartı kullanın. Karta o an yapacağınız alışveriş kadar kredi yükleyinİnternetin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer aldığını belirten Özeren, "Bilgisayarınızda orijinal yazılımlar kullanın. Tanımadığınız e-postaları açmayın. Özellik online alışverişlerinizde sanal kredi kartı kullanın. Karta o an yapacağınız alışveriş kadar kredi yükleyin" dedi.
Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de internet kullanıcı sayısı hızla artmaya devam ediyor.
Merkezi ABD'de bulunan Interactive Advertising Bureau'nun (IAB) ''Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması''na göre, Türkiye'de internet kullanıcı sayısı 24 milyonu geçti. Buna göre Türkiye'de kullanıcıların yüzde 86'sı her gün internete bağlanıyor. Uzmanlar internet kullanıcı sayısı artmasına paralel olarak önlem alınmaması durumunda güvenlik riskinin de artacağına dikkat çekiyor. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren kullanıcılara bir dizi uyarılarda bulundu.


İnternet gerçek hayat gibi
İnternetin artık hayatımızın bir parçası haline geldiğini anlatan Özeren, gerçek hayatta olan her şeyin internette de var olduğunu söyledi. İnternette iletişim kurulan kişinin gerçek kişi olmayacağının unutulmaması gerektiğinin altını çizen Özeren "İnternette böyle de bir gerçek var. İnterneti bilinçli kullanmayı öğrenmeliyiz. Hayatı bilinçli yaşamaya çalıştığımız gibi internet ortamına girince de böyle yapmak zorundayız" diye konuştu.


Mesajlara çok dikkat edin
Özeren bu teknolojiyi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: "ADSL şifrenizi kimseyle paylaşmayın. ADSL'inizi kullanmadığınız zaman mutlaka kapatın. Orijinal yazılımlar kullanın. Antivirüs yazılımlarını sürekli güncelleyin. Bilmediğinizi e-postaları sakın açmayın. Yanlarda bulunan reklam çubuklarını tıklamayın. Ebeveynler; çocuklarınızın sosyal medyadaki arkadaşlarını tanıyın. Çocukların bilgisayarlarına herkesin bulunduğu odada girmesini sağlayın. Aile çocuğun internette ne yaptığını görsün."


Riski azaltın
Online alışverişlerde sanal kredi kartı kullanılması gerektiğine vurgu yapan Özeren söz konusu karta da yapılan alışveriş kadar kredi yüklenmesi gerektiğini ifade etti. Özeren sanal kartla riskin minimum seviyeye ineceğini, bu tarz basit önlemler alındığı müddetçe güvenli bir internet kullanımı gerçekleştirileceğini aktardı.


Sanal Kart nedir?
Sanal kart, internette kullanılmak üzere tasarlanmış, limiti değişken mevcut kredi kartına ek kart olarak kullanılan bir kart türüdür. Bu uygulama ile internet üzerinden alışveriş yapılan banka aranarak ‘Sanal Kart’a alınacak ürünün tutarı kadar para aktarılır. Alışveriş bittiğinde karttaki hesap sıfırlandığından, kart bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçse de hesapta para olmadığı için para çekilemez.


Sakıncalı sitelere 86 bin ihbar
Türkiye'de sakıncalı görülen internet siteleri için 1 yılda toplam 85 bin 613 ihbar geldi. Şikayet edilen web sitelerden bin 306'sına ise erişim yasağı konularak kapatıldı. Kapatılan sitelerin yüzde 51'i müstehcenlik içerirken yüzde 44''ü de çocukların cinsel istismarına yönelik olduğu tespit edildi.


BUGÜN
 
Üst