İnternet Ne Kadar Büyük? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İnternet Ne Kadar Büyük?

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
İnternetin ne kadar büyük olduğu, hergün daha çok insanın internete girmeye başladığı söylenir durur. Peki, internet denilen bu dünya gerçekten ne kadar büyük. Rakamlar sizi şaşırtacak.

İnternet kullanımı tüm dünyada büyük bir hızla artıyor. Tüm dünya yavaş yavaş tek bir ağın altında toplanmaya adım adım ilerliyor, internetin insan hayatındaki önemi her geçen gün artıyor.

Peki, internet gerçekten ne kadar büyük? Bu konuda kesin rakamlar vermek zor olsa da bazı kaynaklardan elde edilen verilerle yaklaşık değerler sunmak mümkün.


İnternet kullanımı büyük bir hızla yaygınlaşıyor


Hangi Kaynaklar?


Focus adlı bir kurum da Netcraft, Verisign, Internet World Stats, Facebook, Twitter, Comscore, Pew Research Center, Flickr gibi kaynaklardan elde ettiği verileri bir araya getirerek internetin ne kadar büyük olduğunu ortaya koymaya çalışmış. Çıkan sonuçlar ise epey ilginç.


İnanılmaz Rakamlar

Elde edilen verilere göre, tüm dünyada hergün toplam 294 milyar e-posta gönderiliyor. Dünya çapında 2,9 milyar adet e-posta hesabı varken bunların %25'ini kurumsal hesaplar oluşturuyor.


E-posta en önemli iletişim araçlarından biri haline geldi


Yeni Siteler


Aralık 2010'da elde edilen veriye göre internet üzerinde toplam 255 milyon adet site var. Bunların 21,4 milyon adedi 2010 yılı içerisinde kurulmuş.

Tüm dünyada yaklaşık 2 milyar internet kullanıcısı olduğu belirtiliyor. 2010 yılında internet kullanıcısı sayısında bir önceki yıla göre %14'lük bir artış yaşanmış.


Sosyal Ağlar

Yapılan çalışmada sosyal ağların popülerliğine de değinilmiş. 2010 yılının sonunda yaklaşık 600 milyon üyeye ulaşan Facebook, bu üyelerin 250 milyonunu 2010 yılında kazanmış.

Twitter'da da durum pek farklı değil. 2010 yılında yaklaşık 100 milyon yeni üye kazanan sitede bu yıl içerisinde toplam 25 milyar adet ileti gönderilmiş.


Facebook birçok insanın hayatında önemli bir yere sahip


Video ve Fotoğraflar


Video ve fotoğraf paylaşımı da artan bir hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Verilere göre YouTube'da her gün 2 milyar video seyrediliyor. Siteye her dakikada 35 saatlik video eklendiği belirtiliyor.

Popüler fotoğraf paylaşım sitesi Flickr'a ise dakikada 3000 adet resim eklenirken, Facebook'a bir yıl içinde eklenen fotoğraf sayısı 36 milyarı buluyor.


Kaynak
 
Üst