İnsansı Robot; Wakamaru

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
32
100 cm boyundaki Linux ile çalışan bu şirin robot; konuşuyor, dinliyor ve yüzleri tanıyabiliyor. Bebek bakıcısı olarak geliştirilen Wakamaru hakkındaki ayrıntılı bilgiler haberimizde.

Mitsubishi tarafından geliştirilen 100 cm boyundaki bu robot 10 taneye kadar yüzü tanıyabiliyor ve 10000'e kadar kelimeyi anlayabiliyor. Büyüyen bir çocuk hayal edilerek tasarlanan bu robot, dikkat çekmesi için sarı renk olarak üretilirken, bu rengin aynı zamanda mutluluğu çağrıştırdığı söyleniyor.


Wakamaru'nun bütün fonksiyonları insanlarla iletişim ön planda tutularak geliştirilmiş. Diğer önemli özelliklerinden biriyse insanlara ihtiyaç duymadan kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kendi yaşam döngüsünde kendini şarj edebilen Wakamaru tam bir aile robotu. İnternet bağlantısına da sahip olan bu robot, insanlara çeşitli konularda öneriler de sunabiliyor.

İşletim sistemi olarak Linux kullanan bu robota sahip olmak istiyorsanız, şimdilik sadece Japonya'da olduğunuz zamanlarda bu dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü sadece Japonya'da 14.000$'lık bir ücret karşılığı kiralanıyor.


Kaynak
 
Üst