İnsanlığın en önemli sorunu nedir ?

• Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi

İnsanlığın en önemli sorunu nedir ?

• Lider yoksunluğu

Oy: 3 5.2%
  • Adalet eksikliği

Oy: 6 10.3%
  • Ekonomik dengesizlikler

Oy: 4 6.9%
  • Ahlaki dejenarasyon

Oy: 44 75.9%
  • Terör ve şiddet

Oy: 1 1.7%

• Kullanılan toplam oy
    58
K

Kaçak

Guest
Sizce insanlığın en önemli sorunu nedir ?
Şıkları işaretlerken yorumlarınızda ilave ederseniz seviniriz..

ibrahimi

Has Uşak
Ben inanç diyorum.Aslında biz inanan insanlar olarak herşeyi inanca bağlıyor gibi gözükebiliriz.Aslında öyle de olmalı,insan inançları doğrultusunda hareket etmeli ve sorumlulukları yerine getirmeli.İnançsız insanların nasıl saldırgan ve nasıl amaçsız yaşadıklarını görüyoruz.Sorumluluk hissetmiyorlar çünkü.Öleceğiz de ne olacağız sadece gübre diye düşünüyorlar.Ama inanan insan bir amaç uğruna yaşar.Asıl problem ise teoride çok inançlı olduğumuz halde bunu pratiğe geçirememiz ve samimiyet eksikliğimiz diyebiliriz.Bu da inanç eksikliğini gösterir.

Anket için teşekkür ederim abi.Anasayfaya koyduk.Ne kadar kaliteli anket o kadar kaliteli tartışma demek.Ve kaliteli anketleri üye açmış yönetici açmış ayrımına girmeden anasayfaya taşıyacağız inşaAllah o yüzden önemli sizin anketlerinizde.Saygı ve selamlarımla...

K

Kaçak

Guest
Da soruyu iyi okursanız "insanlığın " ibaresi var ...
İnsanlığın inanç eksikliğinden bahsederseniz bu sefer Hİndu daha inançlı olsun ..
Hristiyan daha inançlı olsun ...
Putperest daha inançlı olsun ..
Müslümanda daha inançlı olsun demek istersiniz ...
Yoksa tüm insanlık Müslüman degil ...
Teşekkürler :)

ibrahimi

Has Uşak
Dar pencereden bakınca öyle.Ama bu dar pencereyi geniş açıya da uygulayabilirsin.Bahsettiğin hindular ve putperestler dünyanın ne kadarını oluşturuyor bilmem.Sonuçta geneli müslüman,hristiyan ve yahudidir.Ve müslüman olmasalarda kendi dinleri bazında inanan insanların da diğerlerine oranla daha oturakl ıve insani olacağını düşünüyorum.Öte yandan senin ilk şıkkın bizi etkiledi diyebiliriz."Lider yoksunluğumuz" Burada bizden yani müslüman camiadan bahsediliyor diyebiliriz.

Aslında diğer şıkları da irdelemek gerekir.Paramız olsa daha iyi insanlar mı olurduk daha çok azıtır mıydık.Allah'ın bize verdiği nimetlere daha çok mu şükrederdik yoksa O'na olan bağımız daha fazla mı kopardı.Bunları yaşamadan bilmek zor,fikir yürütmek de zor.Ama işin aslının para olduğunu düşünmüyorum.

K

Kaçak

Guest
1.Hristiyanlı k - 2.1 milyar
2.İslam - 1.3 milyar
3.Seküler/Dinsiz/ Agnostik/ Ateist - 1.1 milyar
4.Hinduizm - 900 milyon
5.Budizm - 708 milyon
6.Çin geleneksel dini - 394 milyon
7.Ana yerli inançlar - 300 milyon
8.Afrika geleneksel ve diasporal - 100 milyon
9.Sihizm - 23 milyon
10.Juche - 19 milyon
11.Tinselcilik - 15 milyon
12.Musevilik - 14 milyon
13.Bahailik - 12.5 milyon
14.Mormonizm - 12 milyon
15.Yehova'nın Şahitleri - 6.7 milyon
16.Jainizm - 4.2 milyon
17.Şinto - 4 milyon
18.Cao Dai - 4 milyon
19.Zerdüştlük - 2.6 milyon
20.Tenrikyo - 2 milyon
21.Neopaganizm - 1 milyon
22.Üniteryan Üniversalizm - 800.000
23.Rastafari akımı - 600.000

Kabaca Musluman ve Hristiyan ve dahi Museviler in toplamı % 50 nin altında :)
Bilgin olsun ...

HENGAMe

Yeni
benceside ahlaki dejenarasyon...
ahlak herşeyden önce gelir.diinmiz bile ahlakı önde tutmuş.
hangi dine mensup olunursa olunsun toplumda ahlak sızlıklar baş göstermeye başlamışsa dinin çökme sebebidir bu.
ülkemizden misal vereyim,
hemen hemen herkesim kafa kağıdında müslüman yazar,hırsızınkınkiindede,rüşvetçininkindede,afadersiniz hayat kadınınkindede ,annesine babasına asi geleninkinde,içki içeninde içmeyeninde vsvsvs
din yetmiyor demekki.
ahlak bozulmaya başladımı din kavramınıda kılıflara sokarak değiştirilinebilir.

türkü

Kıdemli Üye
ekonomik dengesizlik ne olacak?
Ali Şeriati (evet yine ali şeriati ama) :"aç insana maneviyattan konuşmak, büyük ahlaki degerlerden sözetmek hile ve faciadır" der. özellikle günümüz dünyasına bakıldıgında açların daha aç, zenginlerin çok daha fazla zengin olmaları bu dengesizligin "aşırılıgı" temel sorunun bu minvalde oldugunu gösteriyor gibi. adalet olgusunu fazla küçümsüyoruz gibime geliyor. biz dünya dindar olsa -ki dünya hızla dindarlaşıyor da ne oluyor-daha yaşanası bir yer olacagını sanıyoruz. oysa evvela burdan ekonomiden başlanmalı sonra maneviyata egilmeli gibi.

HENGAMe

Yeni
ha şunuda ekliyeyim,ahlak keniş kapsamlıdır,
tabiki en güzel ahlak hakliki anlamada allaha ve ahiret gününe iman etmektir.
zaten bu ikisi peşpeşe gelen olması gereken vurgulardır.
imansız olup güzel ahlaka sahip olan insanlarda vardır,içki içmez kumar oynamaz rüşvet almazvsvs
iman bu noktada devreye giriyor
allah korkusu olmayan hayatı boyunca asla rüşvet almadığını söyleyen dinden uzak bir insan çıkarları için kolaylıkla yalan söyleyebilir.
gözünü kırpmadan rüşvet alabilir,
yani şartlar değiştiğinde "mecbur kaldığını" söyleyerek, hiç yapmayı düşünmediği birşeyi yapabilir.
bir insanı öldürmeyi asla düşünemeyen din ahlakını yaşamayan bir insan, bir gün aşırı sinirlendiğinde kendini tutamayarak cinayet işleyebilmektedir.
ahlak ve din kelepçegibidir
biri olmadan diğeri ve diğerleri hiç bir işe yaramaz:)

HENGAMe

Yeni
Ali Şeriati (evet yine ali şeriati ama) :"aç insana maneviyattan konuşmak, büyük ahlaki degerlerden sözetmek hile ve faciadır" der. özellikle günümüz dünyasına bakıldıgında açların daha aç, zenginlerin çok daha fazla zengin olmaları bu dengesizligin "aşırılıgı" temel sorunun bu minvalde oldugunu gösteriyor gibi. adalet olgusunu fazla küçümsüyoruz gibime geliyor. biz dünya dindar olsa -ki dünya hızla dindarlaşıyor da ne oluyor-daha yaşanası bir yer olacagını sanıyoruz. oysa evvela burdan ekonomiden başlanmalı sonra maneviyata egilmeli gibi.

ahlak ve din olduğu zaman bunların hepsi çorap söküğü gibi gelir..
aşağıda sıraladım:)
ha şunuda ekliyeyim,ahlak keniş kapsamlıdır,
tabiki en güzel ahlak hakliki anlamada allaha ve ahiret gününe iman etmektir.
zaten bu ikisi peşpeşe gelen olması gereken vurgulardır.
imansız olup güzel ahlaka sahip olan insanlarda vardır,içki içmez kumar oynamaz rüşvet almazvsvs
iman bu noktada devreye giriyor
allah korkusu olmayan hayatı boyunca asla rüşvet almadığını söyleyen dinden uzak bir insan çıkarları için kolaylıkla yalan söyleyebilir.
gözünü kırpmadan rüşvet alabilir,
yani şartlar değiştiğinde "mecbur kaldığını" söyleyerek, hiç yapmayı düşünmediği birşeyi yapabilir.
bir insanı öldürmeyi asla düşünemeyen din ahlakını yaşamayan bir insan, bir gün aşırı sinirlendiğinde kendini tutamayarak cinayet işleyebilmektedir.
ahlak ve din kelepçegibidir
biri olmadan diğeri ve diğerleri hiç bir işe yaramaz:)

türkü

Kıdemli Üye
teori de muhakkak ki gerçektir bu söylediginiz ama pratikte ne yazık ki degil. yani ne yazayım şimdi kendi kendimizi mi karalayayım:) dindar insanları sütten çıkma ak kaşık görme hastalıgımız mı var, mübah kılma töleransımız mı?

HENGAMe

Yeni
bizde zaten konu olarak bunu tartışmıyormuyuz.sorunun mahiyeti belli..
toplumsal ve insansal olarak en önemli sorunumuz nedir?
biz müslümanlar mükemmeliz herşey tıkırında hani gelecek yüzyıllar için bir konu bu ,ilerde sorunlarımız ne olabilir tartışması yapmıyoruzki..
zaten ortadada bir çöküş var.
insalsal denmiş bunun içine her din mensubu ülke giriyor.
ve en başta dedim,ahlak önemlidir.dinden önce gelir,ahlak sahibi olan insanda birde allah korkusu varsa nurun ala nur olur.
sadece dini müslüman olan biri yine diyrum yukarda yazmıştım,ahlak olmadığı için allah korkusu olmadığı için hayat kadınlığıda yapar rüşvette alır.
demekki bizlerde biri eksikki sorunlarımız her bakımdan çok...
aslında konu bir nevi özelşetiri,yoğurdum ekşi diyoruz ne ak kaşığı:)

ibrahimi

Has Uşak

Katılmama gibi bir şansım var sanırım.Paramız olmadığı ama mutlu olduğumuz zamanları da bilirim.Karnını doyuracak kadar para sahibi olmakla,fuzuli harcamalara ayıracak kadar paranın olmaması ayrı şeyler bence türkü.Bizden öncekiler çok mu zengindi veya çok mu imkan sahibiydi.İman için paraya gerek yok diye düşünüyorum.

1.Hristiyanlı k - 2.1 milyar
2.İslam - 1.3 milyar
3.Seküler/Dinsiz/ Agnostik/ Ateist - 1.1 milyar
4.Hinduizm - 900 milyon
5.Budizm - 708 milyon
6.Çin geleneksel dini - 394 milyon
7.Ana yerli inançlar - 300 milyon
8.Afrika geleneksel ve diasporal - 100 milyon
9.Sihizm - 23 milyon
10.Juche - 19 milyon
11.Tinselcilik - 15 milyon
12.Musevilik - 14 milyon
13.Bahailik - 12.5 milyon
14.Mormonizm - 12 milyon
15.Yehova'nın Şahitleri - 6.7 milyon
16.Jainizm - 4.2 milyon
17.Şinto - 4 milyon
18.Cao Dai - 4 milyon
19.Zerdüştlük - 2.6 milyon
20.Tenrikyo - 2 milyon
21.Neopaganizm - 1 milyon
22.Üniteryan Üniversalizm - 800.000
23.Rastafari akımı - 600.000

Kabaca Musluman ve Hristiyan ve dahi Museviler in toplamı % 50 nin altında :)
Bilgin olsun ...

Saydıklarını da dahil etsek bile ilahi olmayan dinlerin bile içeriğini bilmesem de insanlara zararlı şeyleri emrettiğini düşünmüyorum.Ki ateistleri çıkartırsak bile %90 insan bir inanca bağlıdır.Dediğim gibi bağlı olmaktan ziyade yaşamak önemli.

Öte yandan ahlak ve inanç denmiş.
İnanç en başta gelir,bir insan ahlaksızsa zaten inancı da eksiktir ve inancını da yerine getirememiş olur.Ahlak maneviyat inancı tamamlayan şeylerdir.Ama sadece tamamlarlar en tepede inanç vardır tabi bu benim fikrim.

HENGAMe

Yeni
e tamam biz nedededik erdem kardeşim:)
ahlak ve inanç kelepçe gibidir..biri olmadan diğeri işe yaramaz
ama diğer yandan inananlardan hiç yolsuzluk yapan yokmu.
adam beş vakit namazında ağzından la ilahe illallah düşmüyor on dakka sonra komşu oturmasunda komşusunun onun bunun arkasından çekiştiriyor.
bu neprehiz bune lahana turşusu.
ahlak yoksa dinde imanda yarımdır

ibrahimi

Has Uşak
Kısmi katıldığım yeri söyledim delimiyim neyim.Ahlak,adalet,maneviyat bunlar alt kollardır inancı inanç yapandır.Ama tek başına inançla eşleştirilemez veya karşılaştırılamaz.

türkü

Kıdemli Üye
erdem bu biz meselesi degil ki. bizden çık dünya kadar bir bakış at! modern kölelik sisteminin kırılmasından bahsediyorum biraz da. ütopik bişey bu. ama kilit noktası da bu bence.
herneyse sevgi, saygı, selam:)

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
İnanç eksikliği diyorum bende..
Tek bir din varsa hak olan bu Dünyada kimisinde bu hiç yok kimisinde ise zayıf. bu yüzden insanlar inanç yoksunu, ki insanlığa genel olarak baksakta önce kendi dinimize mensup insanlar önde gelmeli diye düşünüyorum.çünkü biz birlik olursak, geriside gelecektir bi iznillah...

HENGAMe

Yeni
[ı]inanç eksikliği diyorum bende..
Tek bir din varsa hak olan bu dünyada kimisinde bu hiç yok kimisinde ise zayıf. Bu yüzden insanlar inanç yoksunu, ki insanlığa genel olarak baksakta önce kendi dinimize mensup insanlar önde gelmeli diye düşünüyorum.çünkü biz birlik olursak, geriside gelecektir bi iznillah...[/ı]
niye diğer dinleri,isanın musanın bozulmamış dinlerini kabul etmek biz müslümanların şartları arasında gelmiyormu..
Diğer peygamberlere dolayısıyla dinlerine iman etmek müslüman olarak yeminlerimiz içinde.
Gerçekten o dinleri hakiki dejenere olmamış haliyle yaşayanlar var,müslümanlık son din fakat bunu sadce müslümanların sorunu olarak görmemek ve
evrensel olarak baklazım

ibrahimi

Has Uşak
erdem bu biz meselesi degil ki. bizden çık dünya kadar bir bakış at! modern kölelik sisteminin kırılmasından bahsediyorum biraz da. ütopik bişey bu. ama kilit noktası da bu bence.
herneyse sevgi, saygı, selam:)

abla avrupada kişi başına düşen gelir belki türkiyenin on katı.ama dejenerasyonda hat safhada bunu nasıl açıklayacaksın o zaman.oradaki insanlar inanç noktasında çok üst seviyelerde mi? hristiyanlık onlara her hayvanlığı yapın diye mi emrediyor?

Bence hala dogru yolda ilerlemiyoruz :)

Konu ilerliyorda sanırım senin istediğin gibi ilerlemiyor.Yapacak birşey yok seyir bu :)