İnsanlığın en önemli sorunu nedir ?

• Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi

İnsanlığın en önemli sorunu nedir ?

• Lider yoksunluğu

Oy: 3 5.2%
  • Adalet eksikliği

Oy: 6 10.3%
  • Ekonomik dengesizlikler

Oy: 4 6.9%
  • Ahlaki dejenarasyon

Oy: 44 75.9%
  • Terör ve şiddet

Oy: 1 1.7%

• Kullanılan toplam oy
    58

Gülzar-ı İrfan

..............
Benim görüşüme göre de insanlığın şu sıralar en büyük sorunu olarak (her açıdan)AHLAKİ BOZUKLUĞU ön plana taşımak gerek..
Peygamber Efendimiz dahi“Ben başka bir maksatla değil, ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.”buyurarak vazifesinin özünü ifâde etmiştir.
O hâlde en mühim insanlık vasfımız olan ahlâkımızı tekâmül ettirerek îmanımızın zaafa uğramaması için gayret göstermemiz îcâb eder.
Zira dînin gâyesi de; güzel, ince ruhlu ve iç âlemini temizlemiş insan yetiştirmektir.

ALLAHA EMANET OLUN

TakVa

Ordinaryus
Hepsini kapsıyor bence

mü'HÜR

Ordinaryus
Bu şıkların içerisinden seçersek; ahlak dejenerasyon, diyorum ben. Zira, diğer şıklarıda kaplıyor.

Ahlaklı nesil; teröre katılmaz.
Ahlaklı nesil; iyi bir lider mutlaka çıkar.
Ahlaklı nesil; adalet kılıcını kendisi biler.
Ahlaklı nesil; herkes ahlaklı olsa, ekonomiz dengede kalır.

İslam, ahlak. Ahlak, islam.

ummuhan

Kıdemli Üye
vayh vayh vayh bensiz kalmış konu ha :)

Bu şıklara söyleneceği yukarıda güzel ifade etmişler....

Yalnız Dünyada dinlere göre insan dağılımında gözden kaçırılmış bazılarınca...

Ben onlardan direk : 14 milyon musevi tüm dünyayı yönetiyor siz uyuyun demelerini beklerdim.... olmamış...

Erkam.

Kıdemli Üye
Ahlak son dönemlerin en büyük sorunu bence. Son 20 senelik gençlerin %60'ı tamamen modern yaşam çevresinde ahlakını kaybetmiş avrupalılaşma çabasıyla ve onlara benzeyerekte ahlak çöküntüsüne sebebiyet vermiştir. Öyle bir nesilden gelen çocukların durumları ise hiç açıcı değil. Toplumumuzun ve insanlığın en büyük sorunu bu bağlamda AHLAK'tır.

mü'HÜR

Ordinaryus
vayh vayh vayh bensiz kalmış konu ha :)

Bu şıklara söyleneceği yukarıda güzel ifade etmişler....

Yalnız Dünyada dinlere göre insan dağılımında gözden kaçırılmış bazılarınca...

Ben onlardan direk : 14 milyon musevi tüm dünyayı yönetiyor siz uyuyun demelerini beklerdim.... olmamış...

Dünya musevilerin olsun ahiret bizlere kalsın inşaAllah.

korakademik

Ordinaryus
Bu şıkların içerisinden seçersek; ahlak dejenerasyon, diyorum ben. Zira, diğer şıklarıda kaplıyor.

Ahlaklı nesil; teröre katılmaz.
Ahlaklı nesil; iyi bir lider mutlaka çıkar.
Ahlaklı nesil; adalet kılıcını kendisi biler.
Ahlaklı nesil; herkes ahlaklı olsa, ekonomiz dengede kalır.

İslam, ahlak. Ahlak, islam.
altın nesil geldiğin de terör olmaz
altın nesil lidere ihtiyaç duymazçünkü herkes ne yapacağını bildiğinden birinin talimatına ihtiyaç bırakmaz
altın nesil döneminde herkes kendi hakkını bildiği gibi başkasının hakkının da kolluyacağına göre adalete ve orada istihdama ihtiyaç kalmaz
altın nesil de olsa makro ölçüde bir ekonomik yapıya ihtiyaç olucaktır. mikro düzeyde pek sorun çıkmayacağını sanıyorum.

yukardaki seçenekler dışında başka bir seçenek sunamaz mıyız.

bence utanma duygusu daha önemli en büyük eksiklik
utanma duygusunun ortadan kalkması

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Ahlak dejenarasyonu ön safhadadır.Çünkü bütün zulüm ve haksızlıklar bundan kaynaklanmaktadır.
Açın bakın,gazetelerin 3.üncü sayfasını, göreceksiniz ki ülkemizin ne hale geldiğini ve getirildiğini...

Gittikçe ülkemde ahkak yozlaşıyor.Bu gidiş nereye kadar olacak..

korakademik

Ordinaryus
haya sahibi olsalardı yaparlar mıydı.
ahlak bir evin temeli ise
haya çatısıdır.

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Hz. Ebu Bekir bir gün Efendimiz (sav) e "Ya Rasulallah biz islamla şereflenmeden önce de iyi nsanlardık yetim malı yemez, içki içmez, zinaya yaklaşmazdık. Bizim o zaman ki iyiliklerimiz ne olacak " diye sorar.
Efendimiz (sav) de " işte sizin o güzel ahlakınız İslamı bulmanıza vesiledir" buyurur.
Ahlak-i Hamide sahibi olamamk insanlığın en büyük sorunudur bence. Ahlak bozukluğu sadece içki içmek, zina etmek vs vs değildir. İyi insan olmak, erdemli olmak bize dinimizin emridir. Ama bunun ötesinde insanlığın gereğidir. Herşeyden önce İNSAN olmak gerekir.
Rabiatül Adeviye bir gündüz vakti eline fener alır ve sokaklarda gezmeye başlar. Onu görenler ne yapıyorsun delimisin deyince insan arıyorum der. Evet görünüşte hepimiz insanız. Ama acaba manevi suretlerimiz ne halde???

MECZUP

Profesör
Tabikide ahlaktandır . Çünkü her neyi yaparsanız yapın o sizn ahlakınızı ifade eder Efendimiz s.a.v buyurduğu üzere "Ben güzel ahlakı tamamlamak için yaratıldım "

Hz. Ebu Bekir bir gün Efendimiz (sav) e "Ya Rasulallah biz islamla şereflenmeden önce de iyi nsanlardık yetim malı yemez, içki içmez, zinaya yaklaşmazdık. Bizim o zaman ki iyiliklerimiz ne olacak " diye sorar.
Efendimiz (sav) de " işte sizin o güzel ahlakınız İslamı bulmanıza vesiledir" buyurur.
Ahlak-i Hamide sahibi olamamk insanlığın en büyük sorunudur bence. Ahlak bozukluğu sadece içki içmek, zina etmek vs vs değildir. İyi insan olmak, erdemli olmak bize dinimizin emridir. Ama bunun ötesinde insanlığın gereğidir. Herşeyden önce İNSAN olmak gerekir.
Rabiatül Adeviye bir gündüz vakti eline fener alır ve sokaklarda gezmeye başlar. Onu görenler ne yapıyorsun delimisin deyince insan arıyorum der. Evet görünüşte hepimiz insanız. Ama acaba manevi suretlerimiz ne halde???
Müslüman olmadan önce işlenen bütün günahları Cenab-ı Hak affeder, hatta sevaba da çevirir. Âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:
(Allah, kâfirken tevbe edip iman eden ve salih amel işleyenlerin seyyiatını hasenata [günahlarını sevaplara] çevirir. Allah çok affedici ve çok merhamet sahibidir.) [Furkan 70]

Müslüman olan bir kâfir, iman etmeden önceki yaptığı iyiliklerin karşılığına da kavuşur. Hakim bin Hazam, iman edince, (Önceki iyiliklerim ne oldu) diye sordu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Önceki iyi işlerin makbul olmak üzere Müslüman oldun.) [Buhari]

garip70

Ordinaryus
Lider yoksunluğu
Adalet eksikliği
Ekonomik dengesizlikler
Ahlaki dejenarasyon
Terör ve şiddet
Allahu Teala buyurmuş: Muhakkak ki yeryüzünde ben bir halife yaratacağım.
Melekler itiraz etmişler: Allahım onlar yeryüzünde kan dökecek, savaşlar yapacak, bozgunculuk çıkaracak....
Şimdi Kuranı Kerimde geçen bu konuşmadan sonra diyebiliriz ki, Ahlaki dejenarasyon, Terör ve şiddet
insanın kanında var... yani... değiştiremezsin...
insan halife olarak yaratıldığına göre, demek ki her insan lider olacak kapasitede...
Zekat da buyurulduğuna göre, Allahu Teala demek istiyor ki, bazınıza az bazınıza çok verip, zekat ve sadakayı da emredip, hepinizi deneyeceğim. Yani imtihan.
O zaman ekonomik dengesizlikler de normal.
Geriye bir tek şey kalıyor. ADALET
İşte bunu sağlayamadığın zaman, yukarıdaki tüm şıklar zuhur eder.

reis

Kıdemli Üye
-İnsanın kendisi
-Dünyaperetslik / Ahirete İmansızlık
-Menfaatperestlik

K

Kaçak

Guest
Sonuç hayli ilginç çıktı ...
Ahlaki dejanerasyon bir sonuçtur ...
Birşeylerin eksik kalması sonucu ortaya çıkan durumdur ...
Eksik kalan şey tamamlanınca , geldigi gibi giden bir olgudur kanımca ...
Ama sonucu yazdık bir kenara ....
Değerlendirelim inş.

ziruh

Kıdemli Üye
İnsan olmanın bilincinde olamamak ...

şıklarda ise; ahlak yoksunluğu butonunu işaretledim

K

Kaçak

Guest
O zaman her ahlaksızın insanlığından şuphe etmek gerekir ....
Oysaki günümüzde biliyoruz ki Ahlaksızlık kimi zaman mecburiyet , kimi zaman güç yetirememe , kimi zaman bir anlık cahillik, kimi zaman gidilen yolun mecburi çıkışı olarak tezahur ediyor ...
Evet insanlıgın en büyük sorunu "insan olamama" demek cümle yapısı açısından en sağlam cevap olur ....
O zaman şunu sorgulamak lazım ..
İnsan nasıl olunur ?
Ahlaklı olmaklamı ?

-Muhammed-

Profesör
Hepsi büyük sorunlar ancak En büyüğü adalet. Ahlaki bozulma en fazla gözümüze çarpanı ama adaletin olmadığı yerde zaten ahlaktan nasıl söz edebilirz ki?

türkü

Kıdemli Üye
biraz haddini bilmekle biraz da fazlaca bilmekle insan olunur zannımca. :) cehalet degil midir insanlıktan çıkaran?
yatırım alanlarını insanın kemalatı üzerine kursalar, bütün masraflar sırf bunun adına sarfedilse, heba edilse şu meta ve para denen lanet, erdem yüceltilmese olagan ve olması gereken bir vasıf haline getirilse, belki, işte o zaman adalet, ahlak, eşitlik, huzur vs..taşlar yerine oturacak gibi gibi..