İnsanlığın en önemli sorunu nedir ?

• Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi

İnsanlığın en önemli sorunu nedir ?

• Lider yoksunluğu

Oy: 3 5.2%
  • Adalet eksikliği

Oy: 6 10.3%
  • Ekonomik dengesizlikler

Oy: 4 6.9%
  • Ahlaki dejenarasyon

Oy: 44 75.9%
  • Terör ve şiddet

Oy: 1 1.7%

• Kullanılan toplam oy
    58

agbi

Yasaklı
Bana göre hepsi birbirinin zincir halkasıdır.

Biri olmazsa diğerleri var olmayabilir veya TAM OLARAK var olamaz

Lider yoksunluğumuz İnanç olmazsa Lider nasıl ortaya çıkar.

İnanç eksikliği Bence ana temellerden biri.

Adalet eksikliği İnançsız Lider adaleti sağlayamaz.

Ekonomik dengesizlikler " " "

Ahlaki dejenarasyon

Terör ve şiddet

Düşüncenin özeti BİLİNÇLİ yaptığını yapmak için değil yapılması gerektiği gibi yapan TOPLUM larda her zaman İSTİKRAR vardır.

türkü

Kıdemli Üye
zengin olursak refaha erecegiz gibi mi okunuyorum ordan? dengeli dagıtımdan sözediyorum ben. o gelirde fakirin hakkı vardır. üstünlük taslama hakkının erdem (takva) ile degil mal varlıgı ile ölçüldügü bir sistemin bertarafından..açların daha aç ve sömürüye tabi olmalarının kırılabilir olması gerektiginden..bu işin küffar ile dindar meselesi degil insanlık sagduyusu ile yapılabilecegi gerçeginden..vs..erdem sinirimi zıplatma :D

K

Kaçak

Guest
Yok yahu benim istedigimle alakası yok ...

İnanç eksikliği epey öne geçmiş durum da ama inanmak herşeyi düzeltmiyor ...
Kaldıki her inanç dogru ve güzeldir diyemeyiz ...
Bunu İslam penceresinden ele alırsak , İslam harici diğer inançları doğru kabul etmeyiz en başından ....
Kaldıki bir harama düşen kişiye inançı eksik denmez , günahkar denir ...
Bir kişi alkolun haram olduguna inanıyordur , ama içtigi anda inancını degil eylemini sorgular ve cezalandırırız gerekiyorsa ...
Bu anlamda değil insanlıgın sorunu müslümanların bile sorunu inanç eksikliği degildir ...

Ekonomik sebepler denmiş ...
Ekonomik sebepler ve Ali Şeriatinin tespiti bence dogru ..
Evet bugun gidip Pakistanda(sel felakati ile ilişkilendirilmiştir) veya Afrikada Din anlatamazsınız ...
Aç insana ancak ekmek anlatırsınız ...
Karnını doyurma , güvenliğini sağlama telaşındaki insanın önceliği bunlardır ...
Veya şöylede bakabiliriz ..
Dünyada sıkı yönetim ilan ettik ve tüm kaynakları yarından itibaren eşit olarak dagıttık ...
Ertesi güne dünya güllük gülistanlık olmayacaktır , aksine daha fazla kaos daha fazla kan akar ...

Bence insanlığın sıkıntısı "adalet" dir ...
İnsanlık adil bir gelir dağılımı , adil bir hukuk sistemine sahip degildir ...
Tüm inançları bir arada tutacak yegane muessese adil bir hukuk sistemidir ...
Kısaca Adalet mülkün temelidir kanımca :)
Ve adalet hayatın mimarıdır ...

Selamlar ...

Ahlak,ekonomideki iyileştirmeler v.b durumlar adaletle ilgili olduğundan bunların düzelmesi adeletin ihsas'ı anlamına gelir.
İslam Dini zaten adalet üzerine inşaa edilmiş bir dindir.

İnanan ve inanmayan herkes fıtratlarında ki vicdanları gereği yaptığımız ahlaksızlıkların farkındadır.
Ayetlerde buyurulduğu gibi bildikleri halde kibirlerinden dolayı inkarı seçip nefislerine-şeytana ve cahilliklerine uyma sonucu,
İslam Dinini ve zamanındaki ehil dinleri kabul etmemişlerdir.Bu nedenle inancın varlığını fıtrat gereği zaten biliyorlar.
Sonradan anne ve babalarının dinlerini seçiyorlar,ama akil bali olduktan sonra ve bu kadar teknolojik imkanlar sunulduktan sonra
mutlaka doğmamış ve doğrulmamış olan tek Allah'ı onaylayıp,Peygamberimizi (S.A.V)kabul edip,son din İslam demeden kurtuluşa eremezler.

Her türlü ahlaksız girişimlerde bulunarak,ekonomideki bereketsizliğimizide kendimiz getirmekteyiz.
Ayetlerde ibadetlerden uzaklaşıp günah işlemeye başlandığında bir müslüman Allah CC. kişinin rızkını bereketsizlendireceğini
buyuruyor.

Tabii ben temel sorun olarak sizin belirlediğiniz başlıklar haricinde şunların olma gerekliliğine inanıyorum,
1-Sahih kaynaklar ile insanları aydınlatan ve ilmiyle amil olan ALİM'lere intisap etmek.(Onların her dönemde var olması için elimizden geleni yapmak)
2-Kavli olan güçlü GENÇ MÜCAHİD ve ihlaslı ANNE ve BABA'lar.(Alimlerden hem dünya hemde ahiret ilimlerini öğrenmiş olmaları için çaba sarf etmemiz gerek.)
3-Fizik ,Kimya,Matematik,Astronomi,ahlaka uygun sanat ve zanaat v.b. ilimleri bilip gerekli silahlara sahip olmamız gerekli ve zarurettir.

korakademik

Ordinaryus
başlıklar birbirinin benzeri
birbirini destekler mahiyette
anket gelişi güzel açılmamalı defalarca dedim.

insanlığın sorunu derken bu kişinin eğitimine
anketin hedefine göre eğilimler değişir
kimisi sağlık der.
kimisi açlık
savaş bölgesindeysen adalet dersin
kurak bölgede çevre sorununa dönüşür

kararım hepsi

K

Kaçak

Guest
Dogru seçeneklerde "otoritenin güzide gücüne teslim olmak " yok özür dileriz ...
Bir dahakine sizden izin alırım inş...
Ama sizde tutup bunu otoriteye sorarsanız bozulurum belirtiyim ...

HENGAMe

Yeni
an başta ben olmak üsere herkes haklı..:D
hepsi birbirini kapsayan ögeler.
inanç ve ahlak olmassa adalet çöker sonra ekonomik dengesizlikler baş göstermeye başlar,terör ve şiddet gaza basar eksiler çoğaldıkçada lider yoksunluğu çekeriz

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Ahlak,ekonomideki iyileştirmeler v.b durumlar adaletle ilgili olduğundan bunların düzelmesi adeletin ihsas'ı anlamına gelir.
İslam Dini zaten adalet üzerine inşaa edilmiş bir dindir.

İnanan ve inanmayan herkes fıtratlarında ki vicdanları gereği yaptığımız ahlaksızlıkların farkındadır.
Ayetlerde buyurulduğu gibi bildikleri halde kibirlerinden dolayı inkarı seçip nefislerine-şeytana ve cahilliklerine uyma sonucu,
İslam Dinini ve zamanındaki ehil dinleri kabul etmemişlerdir.Bu nedenle inancın varlığını fıtrat gereği zaten biliyorlar.
Sonradan anne ve babalarının dinlerini seçiyorlar,ama akil bali olduktan sonra ve bu kadar teknolojik imkanlar sunulduktan sonra
mutlaka doğmamış ve doğrulmamış olan tek Allah'ı onaylayıp,Peygamberimizi (S.A.V)kabul edip,son din İslam demeden kurtuluşa eremezler.

Her türlü ahlaksız girişimlerde bulunarak,ekonomideki bereketsizliğimizide kendimiz getirmekteyiz.
Ayetlerde ibadetlerden uzaklaşıp günah işlemeye başlandığında bir müslüman Allah CC. kişinin rızkını bereketsizlendireceğini
buyuruyor.

Tabii ben temel sorun olarak sizin belirlediğiniz başlıklar haricinde şunların olma gerekliliğine inanıyorum,
1-Sahih kaynaklar ile insanları aydınlatan ve ilmiyle amil olan ALİM'lere intisap etmek.(Onların her dönemde var olması için elimizden geleni yapmak)
2-Kavli olan güçlü GENÇ MÜCAHİD ve ihlaslı ANNE ve BABA'lar.(Alimlerden hem dünya hemde ahiret ilimlerini öğrenmiş olmaları için çaba sarf etmemiz gerek.)
3-Fizik ,Kimya,Matematik,Astronomi,ahlaka uygun sanat ve zanaat v.b. ilimleri bilip gerekli silahlara sahip olmamız gerekli ve zarurettir.

Allah razı olsun kardeşim. Çok güzel demişsin.

Elbette en mühim problem inanç eksikliğidir.

Bakınız, İslam buyuruyor: Siz nasılsanız yöneticiniz öyle olur.

Eğer inançta eksiklik varsa, inançta eksik yöneticimiz olacaktır.

Eğer inançta eksiklik varsa ve inançta eksik bir yönetici bize verilmişse adalet olmayacaktır.

Elbette adaletin olmadığı yerde sermaye belli zümrenin eline geçer.

Ahlak sukut eder.

Eğer iman bir şehirden gitse o şehirde zahirde asayiş var gibi gözüksede anarşi hakimdir.

Demek inanç eksikliği ana sebeb, diğer her şey inanç eksikliğinin neticesidir.

Aslında anket sonucu çok net bir sonuca ulaştıracak.

Kim ana sebebi kim neticeyi seçiyor anlaşılacak.

korakademik

Ordinaryus
Dogru seçeneklerde "otoritenin güzide gücüne teslim olmak " yok özür dileriz ...
Bir dahakine sizden izin alırım inş...
Ama sizde tutup bunu otoriteye sorarsanız bozulurum belirtiyim ...

psikoloğa git derim.
takıntı hastalğın var.

yazımı tekrar oku sakin olunca cevap verme gereği bile duymazsın

konu ile alakalı zaten yorumumu yaptım
takıntılarını kenara bırak
veya başka konuya geçicez

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
niye diğer dinleri,isanın musanın bozulmamış dinlerini kabul etmek biz müslümanların şartları arasında gelmiyormu..
Diğer peygamberlere dolayısıyla dinlerine iman etmek müslüman olarak yeminlerimiz içinde.
Gerçekten o dinleri hakiki dejenere olmamış haliyle yaşayanlar var,müslümanlık son din fakat bunu sadce müslümanların sorunu olarak görmemek ve
evrensel olarak baklazım

Hak olan tek din dedim, Tabikide bizim akaidimizde diğer hak dinlerede iman vardır. ama bozulmuş olanlara değil. İslam dini geldiğinde diğer dinler insanlar tarafından bozulduğu için batıl din olmuşlardır. Biz Tüm peygamberlere ve kitaplarına iman ediyoruz elbette.. ama benim demek istediğim günümüzde ki dinler ve inançlar..
Peygamber efendimiz peygamber olarak gönderildiğinde tüm dünyaya gönderildi belirli bir kavime değil ve Kuranı Kerim evrensel bir kitaptır. yani evrensel din islamdır...

K

Kaçak

Guest
Da arkadaşlar insanlığın diye soruyor soru ...
Şu an yaklaşık dünya nufusunun % 20 si müslüman nufus ...
Geri kalan % 80 de dahil oldugu sorun nedir diyor zaten ...
Kalan % 80 yarın sabaha müslüman olmayacagına göre ...
Bugun insanlıgın sorunu ne ?

Takıntım var dogru , siz otoriteden vazgecmedikce ben söylemimden vazgecmem ...
Hala otoritenin otoriteliğine söz söyleyememiş insanların takıntıdan bahsetmesi garip duruyor ...

korakademik

Ordinaryus
Da arkadaşlar insanlığın diye soruyor soru ...
Şu an yaklaşık dünya nufusunun % 20 si müslüman nufus ...
Geri kalan % 80 de dahil oldugu sorun nedir diyor zaten ...
Kalan % 80 yarın sabaha müslüman olmayacagına göre ...
Bugun insanlıgın sorunu ne ?

Takıntım var dogru , siz otoriteden vazgecmedikce ben söylemimden vazgecmem ...
Hala otoritenin otoriteliğine söz söyleyememiş insanların takıntıdan bahsetmesi garip duruyor ...

takıntı takıntıdır yanına inat ı ekleyince

senin bahsettiğin konuda zaten cevabını alıp oturmuştun yerine
ihh nın da bu foruma üye olup da kudüs ü ziyarete giden herkes gibi senin otoretinden zaten izin alarak yapılan işlemler.
konuyu niye değiştirmek istiyorsun anlamıyorum.
senin efendilerin her kimler ise söz konusu otorite ye karşı konuştular da ne oldu.
daha çok müslümanın ölmesi dışında
müslümanların zarar görmesi çok mu hoşuna gidiyor

K

Kaçak

Guest
Hala otorite derdindesin yani ...
Düşmanda IHH ...
Dogru otoriteninde düşmanı o :)
Hayırlı işler ...

ibrahimi

Has Uşak
zengin olursak refaha erecegiz gibi mi okunuyorum ordan? dengeli dagıtımdan sözediyorum ben. o gelirde fakirin hakkı vardır. üstünlük taslama hakkının erdem (takva) ile degil mal varlıgı ile ölçüldügü bir sistemin bertarafından..açların daha aç ve sömürüye tabi olmalarının kırılabilir olması gerektiginden..bu işin küffar ile dindar meselesi degil insanlık sagduyusu ile yapılabilecegi gerçeginden..vs..erdem sinirimi zıplatma :D

Çok sosyalist müslüman gördüm seni :D Niye sinirlerin zıplıyor sen eskiden daha sabırlıydın :) Meryem mi sabırsızlaştırdı seni.Ne diyor Allah,ilmi isteyene malı istediğime veririm.İnsanların kazançları bizi alakadar etmez diye düşünüyorum.Sistemi konuşacaksak konu çok başka bir hal alır.

başlıklar birbirinin benzeri
birbirini destekler mahiyette
anket gelişi güzel açılmamalı defalarca dedim.

insanlığın sorunu derken bu kişinin eğitimine
anketin hedefine göre eğilimler değişir
kimisi sağlık der.
kimisi açlık
savaş bölgesindeysen adalet dersin
kurak bölgede çevre sorununa dönüşür

kararım hepsi

Üretmeyen ama sürekli eleştiren insan profili.Oldu kardeş bir dahakine senin onayını alırız.Sorarız korakademik bu anket uygun mudur diye? Bu insanlar burada fikir teatisi yapıyorsa demekki anket konuşulabilecek bir konu.Seni eleştiren değil üreten kısımda da görmek isteriz.Aksi halde sözlerin bizim için pek anlam taşımayacak.

türkü

Kıdemli Üye
Ali Şeriati yapmış olabilir kimilerine göre devrim beni bozdu :p kendimi dogru ifade edemeyeşimin sıkıntısı sabırsızlık olarak görülebilir. yoksa mezhebim hala geniş ama sabırsızlık tabiatımda hep var olmuştur biraz. yani yegen :D mesele hem birbirinden bagımsız gibi görünen ama birbirini tamamlayan içeriklerin dogrudüzgün işleyebilme umudunda saklı gibi. herkes evinin önünü temiz tutmakla başlasın işe. bir kişi bir aileyi degiştirir sonra bir mahalle gelir kimbilir, bir şehir kadar büyürse imkansız duvarı aşılmış olur :)

ismail

Yeni
ben z şıkkı diyorum

insanlığın en önemli sorunu hangi dinden,ırktan olursa olsun insanlık!
İnsan ne demek bunu öğrenmek gerek
İnsanlar kendi kendilerine fikir üretemiyorsa kendine yakıştığını düşündüğü bir fikri üzerine geçiriverir.
İnsanlar kendi güçlerinin iradelerinin farkında olmazsa hep bir kurtarıcı bekleyecektir (kimi isa bekler kimi mehdi)
Hep bir sürü psikolojisi uydurmuşlar ayrılanı kurt kapar diye yani illa sürü olacaksın.(Koyun postu giymiş kutları hesaba katmıyorum)
Ne güzel demiş yazar:adam arayanlar adam olsa sokaklar adam dolardı.
Uydum kalabalığacıları geçip ortamdan rahatsız olanlara bakalım herkes bir kurtarıcı bekliyor.

korakademik

Ordinaryus
Üretmeyen ama sürekli eleştiren insan profili.Oldu kardeş bir dahakine senin onayını alırız.Sorarız korakademik bu anket uygun mudur diye? Bu insanlar burada fikir teatisi yapıyorsa demekki anket konuşulabilecek bir konu.Seni eleştiren değil üreten kısımda da görmek isteriz.Aksi halde sözlerin bizim için pek anlam taşımayacak.

üretmek için ilgili dalda uzmanlaşmak gerekir.
anketin uygun olup olmaması ayrı bir mesele zaten niye açtınız diyen yok.

bir konunun konuşulması ayrı anket açılmasına gerek var mıydı ayrı bir mesele
zaten anket hakkındaki fikrimi defalarca söyledim.
hepsi diyorum
şıkkı eklerseniz onay tuşuna basarım.

konu başlığı ile tercihte bırakılan şıklar birbirine uyumlu olmalı.
alternatif yoksa bir manası yok.
seçme şansı bile yok
hangisini elerseniz eleyin
dünyanın herhangi bir bölgesinde o şıkka ihtiyaç olabilir
eğer sadece ülkemiz için sorulsaydı
o zaman iş değiştirdi yaşadığımız olaylar gösteriyor ki ülkede liderlik sorunu var cevabım dünya ile alakalı soruya vereceğim cevap olmazdı.

ibrahimi

Has Uşak
Ankete oy kullanıp kullanmamak senin elinde.Var ise tavsiyen başka şık eklenir,çıkartılır.Din eksenli olmasın diye inancı kaldırdık.Tepkim söylediklerine değil söyleyiş biçimine.Anketin anasayfaya koyulmasının sebebi ise konunun daha fazla tartışılmasını sağlamak yani bir bakıma vitrine koymak.Selamlarımla.