İnsanlar Amerika'yı en az 16 bin yıl önce keşfetmiş!

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,324
Puanları
113


Teksas'ta yapılan arkeoloji kazılarında yeni bulunan yaklaşık 150 bin civarında taş aletler, kıtada insan yerleşiminin sanılandan en az 3 bin yıl daha eski olduğunu gösteriyor.1920'lerde arkeologlar, New Mexico'daki Clovis yakınlarındaki arkeoloji kazılarında eski eserler keşfettiler. Bu kazılarda elde edilen bulgular insanların kıtadaki geçmişi hakkında bilinen tezleri hayli sarstı.

Keşfedilen eserler, Amerika'nın Batı Yarıküresi'nde bulunan topraklarda o güne dek bilinen en eski insan yapımı nesnelerdi. Arkeologlar bulgulara dayanarak o yıllarda ilk insanın Amerika'da ayak basmasının yaklaşık 13.000 yıl önce gerçekleştirdiği savunular.Onlarca yıldır araştırmacılar, Amerika'da erken insan izlerinin ilk olarak 13.500 yıl önceye ait olduğuna inanıyorlardı. Ancak şimdi insanların 16.000 hatta belki de 20 bin yıl önce kıtada yaşadığını gösteren kanıtlar ortaya çıktı.

Geçtiğimiz haftalarda, Texas State Üniversitesi'nden bir grup arkeolog, “Clovis İlk” varsayımını çökerten yeni bulgulara ulaştı.Gault Arkeolojik Sit Alanı'ndaki kazılar Amerika Tarihini değiştirdiYakın zamanda Teksas'taki Killeen yakınlarındaki Gault Arkeolojik Sit Alanı'nda yapılan arkeolojik çalışmalarda yaklaşık 150.000 eser keşfedildi. Bulunan eserler, Amerika kıtasının tarihi zaman çizelgesini bir hayli geriye götürüyor.

Amerika'da insan yerleşimi daha önceki tahminlerden en az 3,000 yıl önceYeni kanıtlara göre Amerika'da insan yerleşimi daha önceki tahminlerden en az 3,000 yıl daha geri gidiyor.

Gault'ta çalışan arkeologlardan Teksas Devlet Üniversitesi öğretim üyesi Tom Williams, “Şu anda Amerika'daki en eski insan yerleşimine dair paradigmayı tamamen değiştiren aletler keşfettik" diyor.

'Clovis eserleri' Amerika'daki ilk tarih öncesi araçlar değil

Teksas'ın yerleşim merkezi yakınlarındaki Gault arkeolojik alanında değişik tabakalarda bulunan yaklaşık 150.000 taş alet, 1920'lerde New Mexico'da bulunan ve 13 bin yıl öncesine tarihlenen Clovis eserlerini Amerika'nın en eski insan yapısı aletleri olmaktan çıkarttı.

Yapılan açıklamaya göre; yeni keşfedilen eserleri çevreleyen çökeller ve tortullar incelenerek, aletlerin en son ısıya veya güneş ışığına maruz kaldığından beri geçen zaman miktarını optik aletler ölçüldü ve simüle edilmiş lüminesans çalışması ile tarihlendirme yapıldı.Arkeolog Tom Willliams, testlerin Gault sitesinin alt katmanlarındaki noktaların 16.000 ila 20.000 yıl arasında olduğunu gösterdiğini belirterek “Şu anda bu aletlerin yapımına benzeyen başka teknoloji bulamadık” dedi.Araştırma ekibi, Clovis tarzı araçlar yapan avcı-toplayıcı grubun zaten yerleşik nüfusa sahip bir bölgeye göç ettiklerini öne sürüyor.

Not: 16.000 sene önce. İslamiyetten, Hristiyanlıktan, Musevilikten çok çok önce.

Selam ve dua ile.
 

redyellow

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,169
Puanları
0
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Kim söylemiş hatırlamıyorum bir yerde okumuştum:

Kolomp Amerikayı keşfetmekle iyi bir iş yapmış.
KEŞFETMESEYDİ çok daha iyi bir iş yapmış olurdu!!


Katılıyorum, insanlar keşke keşfetmeseydi!!
 
Üst