"İnsanla Kur'an ikiz kardeştir."

melami

Paylaşımcı
Katılım
25 Eki 2006
Mesajlar
238
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
İSTANBUL
Resulullah Efendimiz boşuna mı demiş? (El insanu vel Kur'anu tev'emani) "İnsanla Kur'an ikiz kardeştir." Kur'anda ne var ise,insanda da var. Seyyid Muhammed nur'ül Arabî de Kur'anın üç kısım olduğunu bize bildiriyor.İnsanın yüzünde Kur'anı okuyor.
Vechi üzre gör ne yazmış
Defteri Rahman'a bak
Vechinde manayı Kur'an okuyan
Eylemez Evrat içinde lafzı Kur'anı bahs.
Kim senin yüzünde Kur'anın manasını okuyorsa,o kağıt üzerinde yazılmış Kur'an sözlerinden bahsetmez.Biraz önce, Seyyid Muhammed nur'ül Arabî Kur'anın üç kısım olduğunu bildirdiğinden bahsetmiştik.
1) Lafzı Kur'an: Bu Mushaf Şeriftir.Kur'anın sözleridir.
2) Suveri Kur'an: Bu kainatta gözümüz ne görüyorsa,bunlar da Kur'andır.Yalnız,bu kainatın kitabını okumak için,ledün ilmini tahsil etmek lazımdır.Mısri Niyazi Efendi bunu şu beyitleriyle açıklamıştır:
Hep kitabı Haktır eşya sandığın
Ol okur kim seyri evtan eylemiş
Senin bu eşya sandıkların,hep Hakk'ın kitabıdır.Seyri meratip görenler,bu eşyanın,kitap olduğunu bilirler ve onu okurlar.
3) Şimdi gelelim üçüncü manaya: Bu,Maani Kur'andır.Bu Kur'anı da insan kendisinde bulacaktır.Ancak,o vesileyi bulanlara okutulacaktır.Hiçbir ilim öğretmensiz öğrenilmez.Her ilmin bir öğretmeni vardır.Bu ilmin öğretmenini bulduğumuz zaman,kainatın nasıl bir kitap olduğunu,insanın yüzünün de Rahmanın defteri olduğunu,nasıl okuyabileceğimizi bize bu öğretmen öğretecek,Yunus'un bir sözü var:
Hasta olmuş iniler Kur'an ün'ünü dinler
Kur'an kendisi olmuş kendi Kur'an içinde
 

dayi

Profesör
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Yaş
68
Eyvallah derviş..:)
 

Amine1

Doçent
Katılım
11 Eki 2006
Mesajlar
1,228
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
29
Konum
UZAK DİYARLAR
SaĞolun Mevlam Razi Olsun Mevlam Hepİmİzİ Bu OkuduĞumuzdan Ders Çikaralardan Eylesİn İnŞ.:)
 

ankakusu

Asistan
Katılım
28 Kas 2006
Mesajlar
254
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Konum
İSTANBUL KÖYÜ
Bir abimiz güzel konuşmuş.;
:good[1]:
Hâkikat hayvana değil, insana benzer. İnsan çıplak gezemezse, hâkikat, yani Allah ve tasavvuf kelâmında çıplak olamaz, hep örtülü, kapalı; rumuzludur. Bunun için (İlmi Ledün) diyorlar. Her peygamber ona bir elbise giydirmiştir. Hakikatin elbisesi din ve şeriattır.
 
Üst