İnsani Yardım Vakfı

mostar

Profesör
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2010 Kurban Organizasyonu ile dünyada 125 ülke ve bölgede, Türkiyede 61 ilde 2 milyon kişiyle kurbanın bereketini paylaşacak.

2009 Kurban Organizasyonu ile 35 bin 639 kurban hissesi keserek 1 milyon 250 bin kişiye ulaşan İHH bu yıl yine Filistin, Irak, Lübnan, Ürdün, Pakistan, Afganistan, Patani, Moro, Darfur ve Somali gibi savaş ve kriz bölgelerinde, doğal afet bölgelerinde, mülteci kamplarında, misyoner kuşatma altındaki coğrafyalarda,

Müslümanların azınlık olarak bulunduğu beldelerde ve yoksulluğun ileri boyutlarda yaşandığı bölgelerde kurban organizasyonu gerçekleştirecek. Bu Kurban Bayramında da Uzakdoğudan Latin Amerikaya dünyanın farklı bölgelerindeki yetimlerle birlikte olacak, bayramlık elbise ve kırtasiye dağıtımlarında bulunacak.

Bu yıl tüm ülke ve bölgeler için organizasyon giderleri de dâhil olmak üzere belirlenen kurban bedeli 300 TLdir.
GAZZE GEMİSİ PAKİSTAN İÇİN YOLA ÇIKIYOR
Kasım ayında İstanbuldan demir alacak olan Gazze I, 3.000 tonluk yardım malzemesini Kurban Bayramı arifesinde Pakistana ulaştıracak.
Mayıs ayında Gazzeye insani yardım götürmek için yola çıkan Gazze I adlı yük gemisi, şimdi de Pakistana yardım götürmek için demir alıyor. Kasım ayında İstanbuldan hareket edecek olan Gazze I, 3.000 tonluk yardım malzemesini Kurban Bayramı arifesinde Pakistana ulaştıracak. İHH İnsani Yardım Vakfı bölgeye gönderdiği kargo uçağı ve yük treninin ardından Gazze I gemisiyle de Pakistan halkına yardımlarınızı ulaştıracak.
Temmuz ayı sonunda başlayan muson yağmurları nedeniyle tarihinin en büyük doğal afetini yaşayan Pakistan hâlâ sular altında. 170 milyonluk ülke nüfusunun 30 milyonu selden etkilendi. Selin üzerinden üç ay geçmesine rağmen suların hâlen çekilmediği bölgelerde insani yardım çalışmalarına ihtiyaç duyuluyor.

İHH, Pakistanın altı bölgesinde (Nowshera, D.I.Khan, Muzaffargarh, Sukkur, Muzaffarabad, Skardu) kurulan ofislerinden afetzedelere yönelik insani yardım çalışmalarını koordine ediyor. Hâlihazırda dört ayrı bölgede çadır kent kuran İHH, sel mağdurları için kalıcı konutların inşasına da başladı. Eylül ayında temeli atılan 100 konutun inşası tamamlandı. Aileler Kurban Bayramını yeni evlerinde karşılayabilecek. Proje kapsamında toplam 1.000 kalıcı konut inşa edilecek. Bunun yanı sıra Hamzawala bölgesinde de 50 haneli bir prefabrik köy inşa edilecek.

Bölgede sürdürülen çalışmalar:

a) İnşa projeleri (ev, okul, sağlık ocakları, prefabrik köy, çadır kent)

b) Sağlık hizmetleri (klinik hizmetleri, ilaç dağıtımı, hastane restorasyonu, ishal tedavi merkezi kurulması)

c) Sosyal yardımlar (gıda yardımı, sıcak yemek dağıtımı, kurban yardımları, tekstil vb. ayni yardımlar, nakdi yardımlar)

d) Canlı hayvan temini

e) Tohum ve gübre temini

f) Su arıtma tesisleri kurulması ve su kuyuları açılması

g) Motor-taksi (rikşa) temini

h) Mikro-kredi projesi

ı) Yetim destek projeleri

i) Eğitim yardımları

Yukarıda belirtilen projeleri desteklemek için Pakistan fonumuza dilediğiniz miktarda bağışta bulunabilirsiniz.

www.ihh.org.tr