İnsan beyninin olgunlaştığı yaş

ismail

Yeni

Universty College London'dan Prof. Sarah-Jayne Blakemore ve ekibinin yaptığı araştırmada insan beyninin olgunlaştığı yaş belirlendi.

Yapılan yeni araştırmalar, beynin 40'lı yaşların sonuna kadar gelişmeye devam ettiğini gösterdi.
Bilim adamları, beynin fiziksel gelişimini çocukluğun ilk dönemlerinde tamamladığını düşünüyordu ancak yeni yapılan araştırma, beynin orta yaşlarda da gelişmeye devam ettiğini ortaya koydu.
Daily Telegraph'taki habere göre, yapılan beyin taramalarında, alnın arkasındaki prefrontal korteksin 30'lu ve 40'lı yaşlarda da şekil değiştirmeye devam ettiği belirlendi.
Bulgunun önemli olduğu, çünkü prefrontal korteksin insanı insan yapan önemli bir beyin bölgesi olduğunun düşünüldüğü belirtildi. Söz konusu bölgenin karar alma, toplumsal iletişim ve diğer pek çok kişilik özelliğini belirlediği düşünülüyor.
Universty College London'dan Prof. Sarah-Jayne Blakemore, yeni bulguyu İngiliz Nöroloji Sempozyumunda sundu.
Blakemore, bundan 10 yıl önce insan beyninin gelişmesinin çocuklukta tamamlandığının düşünüldüğünü belirterek, ''Ancak beyin taramalarında, bunun doğru olmadığını ve beynin on yıllarca daha gelişmeye devam ettiğini gördük'' dedi.
Prof. Blakemore, beynin ergenliğin sonlarına doğru yeniden düzenlendiğini ve 30'larla 40'larda gelişmeye devam etiğini söyledi

türkü

Kıdemli Üye
edebiyat hocamız vardı..sinirli bir kadın..ister ki sınıfında ders işlenirken çıt çıkmasın herkes konuya çalışmış olsun ve dahi bir fikri olsun..herneyse..
derdi ki: "insan beyni hani ceviz gibidir girintili-çıkıntılı..biliyor musunuz kişi her bilgi edindiginde/ögrendiginde orda bir çizgi oluşur, kıvrımları ne kadar çok bilgisi olduguna bir nebzede işarettir.. sizin beyniniz zannediyorum ki dümdüz.." :D
ne zaman beyine ve gelişimine dair bişeyler okusam, duysam aklıma hep bu sözleri gelir :D

ismail

Yeni
düz mantıkta düz beyinden geliyor o zaman

serkan..

Profesör
6 yaşıma kadar olgunlaşma işini hallettim :crying: çok yorucu ve zahmetliydi..

son raddeye vardı 7 yaşında kemale erdi beynim

ondan sonra emek sarfetmedim

saldım çayıra :Cool:

iyi yani bu yaşa kadar idare etti..

İstihya

Doçent
Efendimize 40 yasında peygamberlik verilişinin hikmeti...

mü'HÜR

Ordinaryus
İnsan beyni şekil itibari ilede cevize benzer. O yüzden doktorlar, cevizin beyne çok iyi geldiğini her fırsatta dile getirirler..Desenize daha çok zaman var olgunlaşmak için... Teşekkür ederiz