• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

İngiliz karbonatının faydaları nelerdir?

Sepia

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
25 Ağu 2007
Mesajlar
2,801
Beğeniler
215
Puanları
63
#1
İngiliz karbonatı olarak bilinen sodyum bikarbonat, muhtemelen dünyanın en yararlı maddelerinden biridir. İlaç firmaları ve doktorlar çok fazla dile getirmese de, halk arasında sodyum bikarbonatın kanser, böbrek hastalığı ve diğer birçok hastalığa iyi geldiğine inanılmaktadır.

Bikarbonat, tüketilmesi tehlikeli olan bir madde değildir. Hatta dünyanın pek çok bölgesinde içme suyuna bikarbonat katılan insanlarda ölüm oranı ve hastalıkların daha az görüldüğü gözlemlenmiştir. Sodyum bikarbonat ilaç olarak kullanılmaktadır ve farmasötik bileşenleri farklıdır. Sodyum bikarbonat toksisite değerlendirilmesi için klinik denemeler gerektirmeyen, doğal ve toksit olmayan bir maddedir.(1)

İngiliz karbonatının sağlığa olan faydaları

Sindirim problemlerini rahatlatır: İngiliz karbonatı, mide asidini nötralize etmesiyle bilinen antiasit maddesi içermektedir. Böylece yaygın yaşanan mide ekşimesi olarak bilinen reflü hastalığı için etkili olabilmektedir. Suda çözünmüş karbonat tozu mide hidroklorik asidini nötralize ederek (etkisizleştirerek) yardımcı olur ve mide ekşimesini ortadan kaldırır. Diğer yandan İngiliz karbonatı şişkinlik ve gaz gibi mide sorunlarını da hafifletmektedir.

Antiseptik olarak yardımcı olmaktadır: İngiliz karbonatı bakterileri, mantarı, küfü ve parazitleri öldürmek için hafif bir antiseptik olarak hareket etmektedir. Sonuç olarak, sadece dişleri temizleyip beyazlatmakla kalmaz; aynı zamanda diş eti hastalıklarının oluşumunu engellemektedir. İngiliz karbonatı ile hazırlanan su gargara olarak kullanıldığında da boğaz ağrısı ve kronik öksürük belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Alkalinite yeteneğine sahiptir: Karbonat dokuları alkalileştirme yeteneğine sahip olduğu için sağlıksal açıdan birçok faydaya sahiptir. Alkalinite asitliğin tam tersidir. Asit sindirim sistemi fonksiyonları için çoğu zaman oldukça gereklidir. Fakat artık oldukça tüketimi yaygın olan şekerli gıdalar, kahve ve soda gibi yiyecek ve içecekler son derece asidiktir. Bunlar kronik vücut asitliği ile bağlantılı artrit, osteoporoz ve kanser gibi birçok dejeneratif hastalıklara neden olabilmektedir. Fakat İngiliz karbonatı asidite ile ilgili hastalıkları alkalize ederek etkisini azaltmaktadır.

Gut hastalığını tedavi etmektedir: Ürik asit kan, idrar ve dokularda biriktiği gut isimli bir artrit tipi rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. İngiliz karbonatı ise vücudunuzun pH dengesine etki edebilmektedir. Bazı doktorlar asit seviyesini dengelemek ve gut tedavisini tamamlamak için kimi zaman karbonat tüketimini önerebilmektedir. Karbonat kullandığınızda suyun içinde tamamen çözündüğünden emin olmalısınız. Bununla beraber tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir: Eğer idrar yolu enfeksiyonlarından muzdaripseniz karbonat suyu deneyebilirsiniz. Bir bardak suyun içine attığınız 1 çorba kaşığı İngiliz karbonatı tozu idrar yolu enfeksiyonları belirtilerini azaltmak için yardımcı olabilmektedir. Bazı durumlarda, karbonat tozu idrar asitliğini azaltarak vücuttaki enfeksiyonlu durumlarla vücudun savaşabilmesini sağlamaktadır.

Mesane enfeksiyonu için faydalıdır:*Bakteriler genellikle asidik ortamlarda gelişmektedir. Bu nedenle, birçok kişi mesane asitliği nedeniyle mesane enfeksiyonların muzdarip olma eğilimindedir. Enfeksiyon kaybolana kadar her gün İngiliz karbonatı içerek bu tür enfeksiyonların üstesinden gelebilirsiniz. Tedavi edilecek rahatsızlığın türüne göre farklı dozajlar belirlenmektedir; 1 çay kaşığı karbonat tozuyla başlamak mantıklıdır fakat önemli olan karbonatın suyun içinde çözündüğünden emin olmaktır.

Böbrek sağlığını desteklemektedir: İngiliz karbonatı doğal asitlere sahip olduğu için vücuttaki pH kontrolüne yardımcı olmaktadır. Kronik böbrek hastalıklarının görülen en sık sebepleri diyabet veya hipertansiyon olarak bilinmektedir. Kötü çalışan böbrekler vücuttaki asidin kaldırılması için oldukça zorlanmaktadır. Bu genellikle, metabolik asidoz olarak bilinen bir durum ile sonuçlanır. İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, ileri derece böbrek hastalığı yaşayan ve metabolik asidoz rahatsızlığı olan kişilerde karbonat tüketiminin oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Kanserle mücadele etmektedir: Karbonat üzerine yapılan çalışmalarda kan, sağlıklı dokular ve pH değerlerini bozmadan tümörlere etki edebildiği görülmüştür. Henüz insanlar üzerinde klinik çalışmalar yapılmamış olmasına rağmen, karbonatın meme kanseri gibi kanser türleri üzerinde etkili olduğu belirtilmiştir. İngiliz karbonatlı suyun kanserle mücadele edebilmesi için sağlıklı bir besin programı ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu durumda karbonat bağışlığı desteklemek için yardımcı olacaktır.

Hazımsızlığa ve mide ekşimesine iyi gelmektedir: İngiliz karbonatı karşı antiasitler içermektedir. Ara sıra oluşan mide ekşimesi ve hazımsızlığı rahatlatmak için en az maliyetli ve etkili yöntem olarak yarım fincan suyun içine attığınız yarım çay kaşığı karbonat tozu yemeklerden bir ya da iki saat içildiğinde mideyi rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.

Atletik açıdan fayda sağlamaktadır:*Karbonat üzerine yapılan bazı çalışmalarda, su ile karıştırılan karbonat tozunun atletik performans için faydalı olabileceği sonucuna varılmıştır. Kaslarda biriken laktik asit ağrıya neden olmaktadır fakat İngiliz karbonatlı su bu durumda egzersiz yaparken yardımcı olabilmektedir.

Soğuk algınlığı ve grip ile mücadele eder: İngiliz karbonatı ile hazırlanan su, soğuk algınlığı ile mücadele edebilmek için oldukça klasik olmuş bir çaredir. Bu nedenle, sadece grip hastalığının süresini azaltmakla kalmaz aynı zamanda mikropların vücuttan atılmasını sağlamakta ve canlanma hissi yaratmaktadır.

Sodyum bikarbonatın sağlığa olan faydaları

Yaygın haliyle kabartma tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat (NaHCO3) yaşam için çok önemli olan asit dengesini düzenlemekte ve vücuttaki pH oranını dengede tutmada faydalıdır. Ayrıca hücre ve dokuların oksijenasyonuna yardımcı olan CO2 oranını artırır.

Sodyum bikarbonat diş macunu yerine kullanmak ve gargara olarak hazırlamak için bilinen popüler bir bileşendir.Sodyum bikarbonat tozu kullanarak deodorantın yan etkilerini yaşamadan kötü vücut kokusuyla mücadele etmek mümkündür.Vücutta pH düzeylerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır.Yapılan çalışmalara göre, bikarbonat kandaki pH değerlerini bozmadan asidik tümörlerin pH dengesi artırmaktadır. Henüz insanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalar olmasa da, özellikle meme kanseri gibi kanser türlerini inhibe edebildiği düşünülmektedir.Böcek ısırıkları için bikarbonat ve su ile hazırlanan merhem etkilenen cilt üzerine uygulanabilmektedir. Böylece kaşıntı hafifletilmektedir. Ayrıca, İngiliz araştırmacılar bikarbonatın sedef hastalarındaki kaşıntı ve tahrişi azaltmak için de etkili olduğunu söylemektedir.Bikarbonat mide ekşimesi ve hazımsızlığı rahatlatmak için faydalıdır.Sodyum bikarbonat soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların semptomlarını hafifletmek için yardımcı olabilmektedir.Yenileyici ve canlandırıcı bir etkisi vardır. Sabahları güne enerjik başlamak için banyo suyuna sodyum bikarbonat ve kokulu uçucu yağlar ekleyebilirsiniz.

Alkali suyun sağlığa olan faydaları

Alkali su doğal olarak oluştuğunda, su kayaları üzerinden geçerek alkalin düzeyini artıran mineralleri almaktadır. Günümüzde bazı iyonlaştırıcı şirketler, elektroliz adı verilen bir kimyasal sürecinde alkalin suyunu üretebildiklerini söylemektedirler. Fakat diğer yandan, bazı doktorlar ve araştırmacılar bu iddiaların destekli araştırmalardan yoksun olduğunu vurgulamaktadır.

Alkali su serbest radikallerle mücadele edebilen antioksidan özellikler barındırmaktadır.Alkali suyun bir diğer faydası ise vücudu temizleme özelliğidir. Özellikle kolondaki kirli birikimi ortadan kaldırabilmektedir. Vücudumun nemini korumak için alkali su ideal bir seçimdir. Vücuttaki suyun dengesinin korunması optimum sağlığa kavuşmak için esastır.Alkali su vücudun pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Alkali su antioksidanlarla dolu olduğu için grip ya da soğuk algınlığına yakalama riskini azaltmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.Asit genellikle şişkinlik, mide bulantısı, hazımsızlık ya da kusma gibi başka sorunları da beraberinde getirir. Alkali su gibi alkalize gıdalar ise asit etkilerini nötralize ederek iyi sindirim sistemini desteklemektedir.Alkali su osteoporoz gibi kemik hastalıklarının oluşmasını engellemek için yardımcı olabilmektedir.Vücut dokularındaki aşırı asidite ciddi sorunlara neden olabilir. Alkali su tüketimi vücuttaki asitliği azaltarak kilo almaya neden olan yağın depolanmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Alkali su tüketimi asidi nötralize etmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda pH değerini de koruyarak sağlıklı bir yapı oluşturulmasını desteklemektedir. Sonuç olarak, kanseri önlemek için oldukça etkili bir hale gelebilmektedir.Pankreas vücutta şeker düzeylerinin ve yeterli enerji üretiminin sağlanmasından sorumlu olan insülini oluşturan bezdir. Pankreasın fonksiyonu ise alkalin ortamlar tarafından desteklenir. Alkali su içerek kolayca bunu elde edebilirsiniz. Böylece, diyanetin önlenmesi için pankreasa yardımcı olmuş olursunuz. Alkali su eklem, iskelet ağrısı ve kemik yaralanmalarını işlemek için en iyi yolu olarak kabul edilen asidoz ile kalsiyum kaybını önlemeye yardımcı olur.Alkali su, çeşitli fizyolojik sistemlerin sağlıklı çalışmasını destekleyerek vücudun genel sağlığını korumaktadır.Alkali su, fiziksel egzersizi daha kolay hale getirebilmek için eklemleri ve kasları güçlendirir.pH değerlerinin denge altında tutulması cilt sağlığını korumak için son derece önemlidir. Alkali su, vücuttaki en büyük organı sulu tutmaktadır. Alkali su savunucuları bu suyun bağırsak sağlığını geliştirmek için faydalı olabileceğini söylemektedir.

İngiliz karbonatının zararları

Karbonatlı suyu içmek çeşitli faydalara sahip olsa da herkes için en iyi seçenek değildir. Tamamen sağlıklı insanların bile uzun zaman boyunca günlük olarak karbonat çayı tüketmesi doğru değildir. Çok fazla tüketimi vücut için zararlıdır. Doğru koşullar altına alınmadığı takdirde karbonatlı su tüketmek bir sürü hasara neden olabilmektedir.

Hipertansiyon veya yüksek kan basıncından muzdaripseniz, karbonatlı su içmekten kaçınmalısınız. Doktorunuzun tüketimi için size özel miktarlar belirlemesi gerekmektedir. Bu nedenle, kan basıncı düzenini sağlamak için bundan kaçınmalısınız.

Ödem ve ya karaciğer hastalığı olan hastalarda, karbonatlı su içmek kötü bir fikir olabilmektedir. Karbonatlı su tüketimi elektrolit dengesini sadece kötü bir duruma getirecektir.

Hamile ya da emziren kadınların doktor tavsiyesi olmadan karbonatlı su tüketmesi önerilmemektedir.

Reçeteli ilaçlar bireyler söz konusu olduğunda, doktora danışmanız çok önemlidir. Karbonatlı su bazı ilaçlarla etkileşime girebilmektedir.

5 yaşından küçük çocukların karbonatlı su tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Mide sorunları için küçük ve güvenli dozlarda karbonatın su ile tüketimi en doğrusu olacaktır.

Yarışmaya katılan sporcular öncesinde karbonatlı su tüketmediğinden emin olmalıdırlar. Bazı spor müsabakalarında performans arttırıcı olarak yasaklanmıştır.

Yemek yedikten hemen sonra karbonatlı su içmemelisiniz. Tok karna içilen karbonatlı su yarardan çok zarara neden olabilir. Eğer tüketmek istiyorsanız biraz sindirim için beklemelisiniz.

Tavsiyeler

Karbonat tozuyla kabarma tozu aynı şey değildir; bu nedenle karıştırılmamalıdır.60 yaş altı kişilerin 24 saat içinde 6 bardaktan fazla karbonat suyu, çayı tüketmesi önerilmemektedir. 60 yaş üstünde miktar yarıya inmelidir.Karbonat çayını 2 haftadan daha fazla tüketmek tavsiye edilmemektedir.Alüminyum içermeyen karbonat tozu tercih etmeye çalışmalısınız.Karbonat tozu vücudunuzdaki B vitaminlerini, kromu, folatı, vitamin ve mineralleri azaltabilir; bu nedenle dikkatli olmalısınız.Karbonat tozu sodyum diyeti olan kişiler için uygun değildir.Karbonat tozunu her zaman suda tamamen çözüldüğü zaman tüketin.Karbonat çayını boş mide ile tüketmek tavsiye edilmemektedir. Yemeklerden 1-3 saat sonrasında içilmelidir.Eğer içtikten sonra mide bulantısı hissediyorsanız, içmeye devam etmeyin


/Alıntı

https://www.faydalarizararlari.com/ingiliz-karbonatinin-faydalari-nelerdir/
 

Sepia

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
25 Ağu 2007
Mesajlar
2,801
Beğeniler
215
Puanları
63
#2
Ben uyguluyorum midem ağrıdıkca, faydasını gördüm oldukca etkili
 

Kaçak

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
21 Ara 2012
Mesajlar
7,686
Beğeniler
472
Puanları
83
#3
Adından gıcık kaptım ama ...
ingiliz karbonatı içiyorum demekten haya ederim ...
Şimdi doğrumu anladım ..
bir paket kabartma tozunu bir su bardağına döküp içiyorum ve heman oluyorum ??
 

Sepia

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
25 Ağu 2007
Mesajlar
2,801
Beğeniler
215
Puanları
63
#4
Neden ingiliz bilmem belkide kaliteli olduğundandır. Katkısız karbonat olacak yeterli sanırım. Dr. Oetker kulanıyorum.
 

Sepia

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
25 Ağu 2007
Mesajlar
2,801
Beğeniler
215
Puanları
63
#5
KANDİDA MANTARI ENFEKSİYONU

Aşağıda belirtilen şikayetlerden biri ya da bir kaçı sizde de var mı ?

Dilde paslanma, ağız kokusu, pamukçuk, aft

Ağız kuruluğu

Gaz, hazımsızlık

Kabızlık veya ishal

Aşırı kilo alma veya alamama

Baş ve kulak ağrısı

Tekrarlayan kulak enfeksiyonları

Sinüs akıntısı ve mukoza artışı

Şişen ve ağrıyan eklemler

Kas ağrıları

Yorgunluk hali, depresyon, unutkanlık

İdrar yolları problemleri

İnatçı genital bölge kaşıntıları, akıntılar

Geçmeyen prostat şikayetleri/prostatit

Alerjik yakınmalar, gıda duyarlılığı

Baş ağrısı, baş dönmesi

Akne, sivilce, saç dökülmesi

El ve ayaklarda, tırnaklarda mantar

Çocuklarda hiperaktivite, öğrenme bozuklukları

Şayet cevabınız “evet” ise evde yapabileceğiniz basit bir test öneriliyor ;

Tükürük (Selva)Testi Nasıl Yapılır ?

İhtiyacınız olan, şeffaf ve desensiz bir bardak ve su… sabah aç karnına, ağız temizliği yapılmadan ve su içilmeden önce su dolu bardağa tükürünüz.2-3 dakika bekleyiniz. Bardağınıza gün ışığında yandan ve üstten bakınız. Tükürüğünüz suyun üzerinde kalıyorsa % 95 olasılıkla enfeksiyon taşımıyorsunuz, eğer iplikçikler halinde dibe çökme eğilimi gözlemliyorsanız Kandida Mantar Enfeksiyonunuz var demektir.

Testi her hafta başı uygulayarak mantarın üremesini takip edebilirsiniz. Tedavi süresi sabır gerektirebilir.

Kandida (Candida Albikans) Mantarı Nedir ?

Kandida, maya formunda bir mantar çeşididir. Her sağlıklı insanda olmakla birlikte, kontrolsüz bir şekilde*çoğaldığında vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır.

Stres, hazır gıdalar, şeker tüketimi ve antibiyotik kullanımı mayanın gelişimi için asidik yani uygun ortam oluşturmaktadır. Bilinçsiz antibiyotik kullanımları, hazır/katkılı ve genetik yapısı bozulmuş yiyeceklerin tüketiminin artışı ile birlikte de hızla artış göstermektedir.

Tedaviye direnen birçok hastalığın temelinde kandida yer almaktadır. Teşhisi edilmesi zor olduğundan, çoğu vaka teşhis edilene kadar ciddi bir sorun haline gelmektedir. Hastalığa odaklı muayene ve tedavi şekli de çoğu zaman kandida olasılığını gözden kaçmaktadır ne yazık ki. Oysa ki sadece ilaç kullanımı tedavi için yerli değildir !

Kandida mantarı, olması gerektiğinden fazla çoğaldığında bağırsakların içine tutunarak ince ve kalın bağırsakta doku hasarına neden olur. Bu hasar, henüz sindirilememiş yiyeceklerin bağırsak duvarından geçmesine ve yiyeceklerdeki toksinlerin ayrıştırılamadan kan dolaşımına karışmasına yol açar. Kandidası olan çoğu kişide gıdalara ve kimyasallara karşı duyarlılık vardır. Bu hasar, uzun vadede bağışıklık sisteminin kafasını karıştırarak farklı isimlerdeki hastalıkların temelini oluşturabilir.

Ne Yapılmalı ?

Tedavi için ilk hedef beslenme tarzının değiştirilmesi olmalıdır. Yani aslında doğal ve dengeli beslenmeye geçilmeli ve hazır gıdadan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tüm katkılı gıdalar mantarın üremesinin sebeplerindendir.

ÖNERİLMEYEN LİSTESİ

İşlenmiş et ürünleri (salam,sosis,sucuk)

Hazır/ katkılı gıdalar

Şekerliler ve yapay tatlandırıcılar

Mayalanmış ürünler, karbonhidratlar, unlular, nişastalılar(yulaf hariç)

Alkol özellikle bira

Süt ve peynir

Sigara

ÖNERİLENLER LİSTESİ

Tüm sebzeler, baklagiller ve az miktarda meyve

Organik yağlar : Sızma zeytinyağ, tereyağ ve Hindistan cevizi yağı

Sağlıklı etler, yumurta

Evde yapılmış Lahana turşusu/turşular (az miktarda başlanarak kontrollü)

Evde yapılmış Kefir ( az miktarda başlanarak ve kontrollü)

Evde yapılmış Yoğurt

Keten tohumu (günlük çekilerek)

Zeytin

Soğan ve sarımsak

Organik/ev yapımı elma sirkesi

Yeteri kadar sağlıklı su

Normal bağırsak florasını sağlayabilmek için Probiyotik takviyesi de gerekli olabilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme esas olmak koşuluyla. son yıllarda, İngiliz karbonatı yani bikarbonatın doğru kullanıldığında kandida enfeksiyonunda etkili olduğuna dair çalışmalar yapılıyor. Hatta Dr. Tullio Simoncini adındaki İtalyan onkolog, 2003 yılında kanserin sebebinin kandida mantarı olduğunu ve kanserli bölgelere bikarbonat enjekte ederek olumlu sonuçlar alınabildiğini savunuyor.

Sabah kahvaltıdan en az yarım saat önce ve gece yatarken suda eriteceğiniz 1 çay kaşığı bikarbonat kürü denenebilir. Ancak özellikle tansiyon, haşimato ve tiroidi olanlar dikkatli olmalı ve kür döneminde tuz tüketimini azatlmalıdırlar.

(Bu makalede paylaşılanlar tavsiye niteliğindedir, lütfen doktorunuza danışınız )Derleyen: Deniz A. Çetin
 

Verda

Gales
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,919
Beğeniler
993
Puanları
113
#6
İngiliz anahtarı duymuştum da ingiliz karbonatını ilk defa duydum :blink:
 
Üst