İncinmeleri kuma,iyilikleri kayaya kazı

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....

İncinmeleri kuma,iyilikleri ise,kayaya kazıyın:

Çölde yolculuk eden iki arkadaş hakkında bir hikaye anlatılır.
Yolculuğun bir aşamasında iki arkadaş tartışırlar biri ötekine bir tokat atar. Tokatı yiyenin canı çok yanar ama,tek kelime etmez ve kum üzerine şu sözleri yazar:

"BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BANA BİR TOKAT ATTI."

Yıkanabilecekleri bir vahaya rastlayana dek yürümeyi sürdürürler.Tokatı yiyen,yıkanırken batağa saplanır.Tam boğulmak üzereyken,arkadaşı tarafından kurtarılır. Boğulmak üzere olan arkadaş, selamete çıktıktan sonra,bir kaya parçası üzerine şu sözleri kazır:

"BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BENİM HAYATIMI KURTARDI."

Tokatı vuran ve sonra en iyi arkadaşının hayatını kurtaran kişi ona şöyle der ,

" senin canını yaktığımda,bunu kum üzerine yazdın ama simdi kayaya kazıyorsun,neden?"

Öbür arkadaş ona şöyle cevap verir:

"Biri bizi incittiğinde,bunu kum üzerine yazmalıyız. ki,bağışlama rüzgarı estiğinde onu silebilsin.

Ama biri bize iyi bir şey yaparsa,onu da kayaya kazımalı ki,onu hiçbir rüzgar yok etmesin. "

İNCİNMELERİNİZİ KUMA, GÖRDÜĞÜNÜZ İYİLİKLERİ KAYALARA KAZIMAYI ÖGRENİN."

Denilir ki:

özel birini bulmak bir dakikanızı alır,onu değerlendirmeniz bir saat içinde olur, onu sevmek için bir gün yeter ama,sonra onu unutabilmek için bir ömrün geçmesi gerekir.

Güzel huylu bir padişah, bir gün kölelerinden birisine bir meyve verdi. Köle meyveyi öyle güzel, öyle iştahla yemeye başladı ki sanki daha önce hiç öyle bir şey yememişti! Kölenin ağzını şapırdatarak yemesine padişah da imrendi, yemek istedi. Dedi ki:

"Bir parçacık da bana ver, pek iştahlı yiyorsun, imrendim dogrusu!"

Köle padişaha da o meyveden bir parça sundu.Ama padişahın meyveyi ısırmasıyla kaşlarını çatması bir oldu: meyve öyle acıydı ki! Dedi ki:

"A köle, bu işi başka kim yapar? Böyle acı bir meyveyi bu kadar iştahla kim yer?"

"Şimdiye kadar elinden yüzlerce armağan aldım, yedim padişahım" dedi köle. Hepsi de birbirinden lezzetliydi. Bir kerecik de elinden böyle acı meyve geldi diye hemen elimi etegimi çekip, suratımı buruşturmam ki! Hep senin nimetlerinle beslenip sana şükreden bana, senin elinden gelen bir nimet nasıl olur da acı gelir?"

Sen de O'nun yolunda zahmetlere uğruyorsan katlan; Bil ki o zahmet rahmetin tâ kendisidir...

"Biri bizi incittiğinde,bunu kum üzerine yazmalıyız. ki,bağışlama rüzgarı estiğinde onu silebilsin.

Ama biri bize iyi bir şey yaparsa,onu da kayaya kazımalı ki,onu hiçbir rüzgar yok etmesin. "

İNCİNMELERİNİZİ KUMA, GÖRDÜĞÜNÜZ İYİLİKLERİ KAYALARA KAZIMAYI ÖGRENİN."

Denilir ki:

özel birini bulmak bir dakikanızı alır,onu değerlendirmeniz bir saat içinde olur, onu sevmek için bir gün yeter ama,sonra onu unutabilmek için bir ömrün geçmesi gerekir.