imamhatipli ihvanlar derneğimiz.. (: herkes davetlimizdir genede (:

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
imamhatipliyim gururluyum :)
imamhatibimde geçirdiğim her gün için çok mutluyum :)
iyiki imamhatipliyim :)
benden başka imamhatipli illaki vardır :)
kimler imamhatipli görelim bakalım :)

Ezrak Yektâ'

NisyanDireniŞ
Yine mi yoklama alınıyor :D

Burdayız hamdolsun, bitirdik. Rahatız.
Genelleme yapamıyorum ama bizim okul aşırı disiplinliydi ve çoğu zaman canımızdan bezdiğimiz oldu. Kapılarda kaldığım, derse alınmadığım, sınava giremediğim çok olmuştur. Ayrıca yasakları saysam burdan bizim köye yol olur... Her türlü haksızlık yapıldı bize.
Müfredat şeçimimiz berbattı. Meslek derslerimizin en önemlileri son seneye verildi ve öss'ye mi çalışalım, ana derslere mi şaşırdık. Ayrıca ikinci dönem izinli olduğumuz için meslek derslerimizin bi kısmı da yarım kaldı....

Bu gün tekrar okur muydun diye sorsalar, Evet okurdum, sırf bu düzeni değiştirmek için yine okurdum ve dönüp bu düzeni değiştirmek için elimden geleni yapardım...

Hamdolsun ki erkeklerle aynı sıralarda, kur'an'ın sadasının aksetmediği, maneviyattan uzak beton yığınlarının arasında lise hayatımı heba etmedim....

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
beni de sorarsaniz yeri geldi bizde cok zorlandik :)
en buyuk zorlugu sayimizin az olmasindan dolayi cektik :)
bu yuzden hep sozel olmak zorunda kaldim :)

ama imamhatipli oldugum icin cok gururluyum :)
bi daha gelsem dunyaya gene imamhatili olmak isterdim :)
hocalarimi cok ozluyorum
kmi zaman atissakta :)
uzeinde haklari coktur :)
basimisi actirmamalari icin az savas vermedik :)
bir cok ayaklanmada birlik oldu :)
bu ugurda her zaman yanimizda olan hocaarima cok tesekkur ediyorum:)
iyiki imamhatipliyim:)

vakt-i seher

Paylaşımcı
bende bir imamhatipliyim... imamhatip diplomalı olmaktanda son derece mutluyum ...ama okulumun gidişatını beğenmiyorum diğer liselerden çok farkı kalmadı gibi...Allah ıslah etsin...

efruz

Kıdemli Üye
Ben de imam hatipliyim ve bundan gurur duyuyorum.

ziruh

Kıdemli Üye
bizde ailecek imamhatipliyiz ;)

(elhamdülillah)

Rakaful

Asistan
Web sitesi
www.tevhidkalesi.com
Karşı cephe almadan cevab verecek olursa soruyorum:

Taviz vermeden bu okulda okunabiliyor mu ve ilerki tercihler tavizsiz tercihler olabiliyor mu?

Bu konuyu öğrenmek için soruyorum (münakaşa ya da aşağılama için değil), benim düşüncelerimi merak edenlerle de paylaşabilirim, tabi ilk önce benim sualime cevab alırsam...

ziruh

Kıdemli Üye

Taviz vermeden bu okulda okunabiliyor mu ve ilerki tercihler tavizsiz tercihler olabiliyor mu?

Bu konuyu öğrenmek için soruyorum (münakaşa ya da aşağılama için değil), benim düşüncelerimi merak edenlerle de paylaşabilirim, tabi ilk önce benim sualime cevab alırsam...

taviz derken neyi kasdettiniz biraz açar mısınız?
tam anlamadım kusura bakmayın :(

Ezrak Yektâ'

NisyanDireniŞ
Sanırım örtü konusunda bir tavizden bahsedildi.
Hayra giden hiç bir yol engelsiz değildir.
Taviz vermeniz elbette ki bir yerlerde isteniyor.
Ama tavizi verip vermemek yine sizin kararınız.
Bizim okulda ilk sene beden eğitimi dersinde başımız açmamız istendi.Sınıfın tamamı başını açtı.
O günleri hatırlamak bile istemiyorum. İlk derse girmedim. Ama olacak gibi değil, bu kez de devamsızlık sorunu olacak.
Derse başörtüsüyle katıldım. büyük tepkiler bekliyor ve kendimi onlara hazırlıyordum.
Hatta ısrar edilirse okulu bırakmayı bile göze almıştım.
Ama beklediğim gibi bi tepki görmedim.
Hatta hiç tepki görmedim ki buna hakları yok zaten.
Bizim okulda bayan öğretmenler bile kapalıydı.
Sonra bütün sınıf zamanla tek tek kapandı.
Bir daha da böyle bi sorun yaşamadık.
Ta ki Üniveriste sınavına başvurana kadar...

ziruh

Kıdemli Üye
kasdedilen başörtüyse çok şükür taviz vermedik diyebilirm
beden eğitimi derslerinde hiç problem olmadı
eşortman üzeri uzun tunik yada etek giyilmesine müsade etmişti hocamız

sadece milli güvenlik hocamız eşarpların açılmasını diretmiş diğer sınıfa, onlar kimisi kaçmış sınıftan, kimisi gelmemiş ,kimisi ağlamış v.s

tabi bizdende açmamızı isteyeceği için biz sınıfcak karar aldık hocaya açık açık söyledik böyle kabul etmiyosanız bizi sınıfta bırakabilirsiniz diye
bu cesaretde hocanın hoşuna gitmiş:)
tabiki Rabbimize duaların neticesindede onlarda bu işkenceden kurtulmuştu...
elhamdülillah...

erkek öğrencilerin sayısıda bir hayli azdı her sınıfta 3 yada 4 tanelerdi
onlarda çok dikkat ediyorlardı konuşmalarına davranışlarına bizler gibi...

vakt-i seher

Paylaşımcı
çok şükür ne milli güvenlikte nede beden eğitiminde sorun yaşamadık...

Erkam.

Kıdemli Üye
Bende İmam Hatipliyim Hamdolsun..

Meryem

Komplike
İmamhatip mezunuyum ama bu benim için hiç bir anlam ifade etmiyor, ne yazık ki...

vér@

SuSTuM..
Bende imam hatip mezunuyum ve bundan gurur duyuyorum..

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
İmamhatip mezunuyum ama bu benim için hiç bir anlam ifade etmiyor, ne yazık ki...

sizin adınıza üzüldüm açıkçası
ben gerçektne yaşanmadan bilinmez duygular yaşadım imamhatipte...
sizin bunu yaşayıp görmemezlikten yada görüpte dediğiniz gibi sizin için bi anlam ifade etmemesi tek kelimeyle çook kötü..
yazıkkk...

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye

taviz tavizi doğurur..
ama ezrak kardeşimin dediği gibi taviz vermemek kişinin elinde...
zaman zaman bizde imtahan edildik.kimi zaman başımız kapalı diye gençlik yürüyüşünden kovulduk,kimi zaman milli güvenlik derslerinde başınızı açın diye başımıza dikildiler..
ama her beraber bir bilek olarak çoğunun üzerindne geldikk.
çok şükür...

Rakaful

Asistan
Web sitesi
www.tevhidkalesi.com
Yorumum sert olabilir ama sadece hakikati söyleyeceğim.

Ben taviz derken külli bir mana kastetmiştim.Hatta başörtüsünü değil, tesettürü kastetmiştim.Bilmiyorum siz alışkanlık olarak mı başörtüsü dediniz ama, ben başörtüsünü tesettür olarak görmüyorum ve başörtüsünü tesettür zannedenlerin durumu da ortadadır. (Siz öyle zannetmiyorsanız sizi tenzih ederim.)

Bu okullarda ayrıca erkekler de var.Şu durumda, bir taviz onlarla yakınlık kurmaktır.İkinci taviz, dediğimiz gibi tesettürdür.Üçüncü taviz, resmi ideoloji altında öğrenilen bir dîn, sahîh değildir ve olamaz.

Öğretilen dîn sahîh değilse, tesettür (bu ifade erkekler için de geçerlidir) nasıl sahîh olabilir?Öğretilen dîn sahîh değilse, kızlar ve erkeklerin bulunduğu ortamda, onlar birbirlerinin bakışlarından daha da ilerisi, şeytânın onlara kurduğu tuzaklardan nasıl korunabilirler?

Diyelim ki lisede herşey tastamamdı, sâlih ve sâliha mü'minler yetiştiler.Bu mü'minler bir şekilde üniversiteye gitmek istiyorlarsa, o ortamda yine aynı şeyler yok mu?Hem de hanım kardeşlerimiz tesettürlerinden kesinlikle taviz vermek zorunda kalacaklar...Ama bu durumda erkekler için bir ruhsat olabilir, çünkü onlar ev geçindirmekle sorumlular ve üniversiteye giden de ilim için değil, daha iyi bir işte çalışmak için gittiğine göre onlara belki izin verilebilir.

Şimdi bana şu sorulacak: Okula gitmeyelim de cahil mi kalalım?Ya da Müslümanlar okumasınlar da kendini Müslüman sanan gayri-müslimler mi okusunlar?

O zaman ben de derim ki; okula gidin ama size farz olan ilimleri öğrenebileceğiniz bir okula gidin.Diyelim ki size farz olan ilimleri tahsil ettiniz ve ille de üniversiteyi Türkiye'de okumak istiyorsunuz, o zaman açıktan okuyun. (Tabi ben bir kez bile tesettürden taviz verilmesi taraftarı değilim, o sebeble bir kez bile taviz verilmeyecekse, olabilir derim.)

Son olarak, bunlar benim düşüncelerim değildir.Bedir gibi bir mekanda, namazlarından taviz vermeyenler, taşların altında ezildiği halde Ehad nağaraları atanlar, Sizin hayatı sevdiğiniz kadar, ölümü seven bir ordu ile üzerinize geliyorum diyenler, değil farzlardan, sünnetlerden bile taviz vermemişler, onun yerine başlarını vermeyi tercih etmişlerdir.

Bunları, siz hanım kardeşlerime çok değer verdiğim için söylüyorum.Eğer bunları aleyhinize söylenmiş sayıyorsanız, çok yanılıyorsunuz derim.Şerefli, onurlu bir İslâm kadını, aç kalsa da örtüsünü çıkarmaz.

Ve's Selam.