İmam Şafi için Türkiye'de ilk sempozyum

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,168
Puanları
113
İslam düşüncesinin ilk mimarlarından İmam Şâfi için Türkiye'de ilk kez sempozyum düzenleniyor.Şarkiyat Araştırmaları Derneği tarafından Diyarbakır'da yapılacak 'Uluslararası İmam Şâfi Sempozyumu'nda, özellikle Doğu ve Güneydoğu'da toplumsal yaşamın şekillenmesinde önemli etkisi olan Şâfi mezhebi ele alınacak. 'İmam Şâfi usulünün temel ilkeleri' ve kurduğu mezhebin bilimsel bir şekilde irdeleneceği toplantıya Malezya'dan Mısır'a, Amerika'dan Ürdün'e kadar birçok ülkeden 60 ünlü bilim adamı tebliğ sunacak.


Uluslararası İmam Şâfi Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bilen, 7-9 Mayıs arasında gerçekleştirilecek sempozyuma Malezya, ABD, Libya, İran, Katar, Sudan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'den dünyaca isim yapmış ilahiyatçıların katılacağını söyledi. Toplantıda tebliğ sunmak için 150'den fazla akademisyenin kendilerine başvurduğunu anlatan Bilen, bilim kurulunun yaptığı incelemeler sonucunda 60 bilim adamının tebliğinin kabul edildiğini dile getirdi.


Bilen, Türkiye'de diğer mezhep ve mezhep imamları hakkında bugüne kadar çok sayıda sempozyum ve konferans düzenlendiğini; ancak İmam Şâfi konulu bu sempozyumun bir ilk olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Sempozyumda özellikle İmam Şâfi'nin düşünce yapısı üzerinde durulacak. Onun yaşadığı dönemde hadis ve rey olmak üzere iki ekol vardı. Kendisi bu iki ekolü birleştirmiş. Rey (yorum ağırlıklı) ve hadisi (nakletme esası) birleştirerek İslam hukuk usulüne dair ilk eseri yazmıştır. Hadise yaptığı vurgu ve onu düşüncesinin temeline oturtması yönüyle dikkat çekmiştir."


Doğu ve Güneydoğu'da halkın tabi olduğu Şâfi mezhebinin batı illerinde çok az bilindiğine dikkat çeken Bilen, program sayesinde Şâfiliğe herkesin aşina olacağını vurguladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenecek toplantıya, büyükşehir, ticaret ve sanayi odası ile MÜSİAD Diyarbakır şubesi destek veriyor. Bilim adamlarının sempozyumda yapacağı sunumlar kitaplaştırılacak.


Zaman
 
Üst