İmam İsviçreli Din Adamlarını Şaşkına Çevirdi! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İmam İsviçreli Din Adamlarını Şaşkına Çevirdi!

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
Üsküdar Kuzguncuk'taki kilisede dinler arası hoşgörünün somut bir örneği yaşandı.

Kiliseyi gezmek için gelen İsviçreli din adamları, kilise görevlisine, "Cami ve kilise yan yana, fakat Müslümanlarla aranız nasıl? Uyum sağlayabiliyor musunuz?" diye sordu.

Kilise görevlisi ise buna karşılık, "İşim çıktığı için geç geldim. Sizi gezdiren kişi Kuzguncuk Cami'nin imamı. Kilisenin tanıtımını imam yapıyor, siz karar verin artık aramız nasıl?" karşılığını verdi.

Cami, kilise ve sinagogun yan yana olduğu Kuzguncuk, sadece mekansal yakınlıkla değil, yaşanan olaylarla da hoşgörünün adresi oluyor.

Dünya'da 3 ibadethanenin yan yana olduğu ender yerlerden olan bu mekanın hoşgörü sembolü olduğu Kuzguncuk Cami İmamı Aydın Vatan'ın başından geçen bir olayla da tescillendi.

Kuzguncuk'ta 20 yıldır camide görevli olarak çalıştığını söyleyen Aydın Vatan, burada farklı dinlere ve milletlere mensup insanların huzur ve barış içerisinde yaşadığını aktardı.

Yurt dışından gelenlerin bu birlik ve beraberliği görünce şaşırdığını belirten Vatan, bunun somut örneğini geçtiğimiz aylarda İsviçreli Hristiyan bir grup din adamıyla yaşadıklarını ifade etti.

Misafirlerin cami ve kiliseyi yan yana görünce şaşırdıklarını ve kiliseyi de görmek istediklerini anlatan Aydın Vatan, "Zile bastık, kilise görevlisi yoktu. Oğlu açtı. Ben de içeriye girdim ve kilisenin tarihi ve mimarisi hakkında bilgi verdim.

Konuşmanın arasında kilisenin görevlisi Aram Safaryan geldi. Hemen misafirler, Aram'ın yanına giderek Müslümanlarla aranız nasıl? Anlaşa biliyor musunuz? diye sorular sormaya başladı. Aram da 'Caminin imamı sizleri almış getirmiş, kilisenin tarihçesini anlatıyor. Aramız nasıl olsun, siz görüyorsunuz. Siz karar verin nasıl' diye karşılık verdi. Din adamları bu sözler karşısında şaşkınlığını gizleyemedi." dedi.

Türkiye'deki bu hoşgörünün iyi anlatılması gerektiğini belirten Aydın Vatan, dışarıdan gelenlerin "Burada Hristiyanlar, Yahudiler bir arada yaşıyorlarmış." diye şaşırdığını aktardı. Farklı inançlara mensup insanların yüzyıllardan beri bu topraklarda birlik ve beraberlik içinde yaşadıklarını hatırlatan Vatan, Kuzguncuk'ta aynı apartman içerisinde Hristiyan, Yahudi ve Müslümanın bir arada kardeşçe barış içerisinde yaşadığını söyledi.

'AVRUPA GÖRSÜN! DÜRÜSTLÜK, DOSTLUK, AKRABALIK BUDUR'

Kilise görevlisi Aram Safaryan da, anlatılanların aynen doğru olduğunu aktararak, söylediği sözler karşısında din görevlilerinin şaşırdığını ifade etti. Yaşanan olayın Avrupa'ya gösterilmesi gerektiğini belirten Safaryan, "Yurt dışına Avrupa'ya 'dürüstlük, dostluk, akrabalık budur' diye anlatmak gerekiyor. Yani hoşgörü dinlerin içerisindedir. Bir dinin imamı dese ki 'biz kiliseye girdik, Hristiyanlara gezdirdik' bütün dünya şaşırır. Ama artık şaşırmaktan ziyade anlamaya çalışmalılar." diye konuştu.

Türkiye'ye 13 yıl önce geldiğini aktaran Aram Safaryan, ilk geldiğinde cami imamı Aydın Vatan'ın kendisine çok yardımı olduğunu söyledi.

Komşuları sayesinde sıkıntı çekmeden uyum sürecini atlattığını ifade eden Safaryan, "Burada vatandaş oldum, çoluk çocuk okula gidiyorlar. Komşularımdan çok memnunum. Onların sayesinde ayakta kaldım. Dışarıdan gelenler çok şaşırıyorlar. Burada kilisede imam ya da kuzguncuktaki diğer insanlar kiliseyi gezdirebilirler. Burada kilise ve cami aynı yerdir. Bir gün bile kimse kapıyı çalıp sen 'Hristiyansın, Ermenisin' diye dışlamadı." ifadesini kullandı.

habervaktim
 

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Puanları
0
Yaş
34
Bizim insanlarımıza dokunmadıktan sonra,dinimizi yaşamayı engellemedikten sonra bizim kimseyle işimiz olmaz.
 
Üst