İmam-Hatip liseliye polislik yolu açılıyor

efruz

Kıdemli Üye
ÖSYM’nin yapısını değiştirmek için verilen kanun teklifine göre, imam hatip mezunları polis meslek yüksek okullarına girebilecek. Teklif, açıköğretim ve sağlık meslek liselileri de kapsıyor
Ak Parti tarafından TBMM Başkanlığı’na ÖSYM’nin yapısını değiştirmesi amacıyla sunulan kanun teklifinde İmam Hatip Lisesi ve Açıköğretim Lisesi mezunlarına da polis olabilmelerinin yolunu açacak bir düzenleme yer aldı.

Ak Parti Grup başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Mustafa Elitaş ile Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak tarafından sunulan kanun teklifiyle ÖSYM’nin yapısının değiştirilmesinin yanı sıra bazı kanun maddelerinde de değişiklik yapması öngörüldü.

ÖSYM’nin yapısını neredeyse bütünüyle değiştiren söz konusu kanun teklifiyle polis meslek yüksek okullarında okuma hakkı, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olan “tüm lise ve dengi okul” mezunlarına verildi.

Polis Akademisi’ne bağlı Polis Meslek Yüksek Okulları’nda mevcut düzenlemeye göre genel lise, erkek ve kız teknik liseleri ile ticaret-turizm meslek liseleri mezunları okuma hakkına sahipken, kanun teklifinde söz konusu uygulama değiştirildi. İmam Hatip Lisesi, açıköğretim lisesi, sağlık meslek lisesi mezunlarına da polislik yolunu açabilecek yeni düzenleme Ak Parti tarafından “Anayasa’daki eşitlik hakkı uyarınca” yapıldığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı atayacak

Kanun teklifinde ÖSYM Başkanı’nın devlet üniversitelerinde görev yapan profesör unvanına sahip öğretim üyelerinden YÖK’ün önereceği üç aday arasından Bakanlar Kurulu önerisiyle Cumhurbaşkanı’nca 4 yıllığına atanması da öngörüldü.

Teklife göre, sınavlarda, ses veya görüntü nakleden cihaz kullanarak kopya çeken veya kopya çekilmesine aracılık edenler, başka bir adayın yerine sınava giren veya kendi yerine bir başkasının sınava girmesine katkı sağlayanlar, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Sınavda kopya çektiği tespit edilen aday, sınavın yapıldığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle hiçbir sınava giremeyecek.

|SEÇKiN|

Profesör
bu haber beni çok mutlu etti.
sadettin tantan olacak yüzkarası meymenetsiz kapamıştı bu yolu. bizden biri bilirdik onu. hemşehrimdi aynı zamanda. beş vakit namazını kılan anne babanın çocuğuydu güya!
kan doğradı ekmeğimize... ihanet etti geldiği camiaya... bilmiyorum belki de ihanet etmedi de içimizde bir hain olarak bulundu. neyse!

oğlum ihl'yi 2005'de bitirmişti. düz liseden bir arkadaşıyla gece gündüz çalışıp makine mühendisliğini kazanmak için gayret ettiler. sınavlara girdiler, tevafuk bu ya, ikisi de aynı puanı aldılar. arkadaşı kazandı girdi, lakin oğlum aynı puana rağmen ihl'i olması sebebiyle kırılan 30 puanı yüzünden kaybetti. buna rağmen çok güzel yerlere puanı tutmasına rağmen küstü, kırıldı ve bu ülkede okumamağa ahdetti. "bu ülke beni başbakan bile yapsa durmayacağım burada" dedi. fethullah hoca cemaati o sıralar ihl mezunu olanlar için bir sınav açmıştı, yurtdışına götürmek için. 5 kişi götüreceklerdi sadece. 150 kişinin girdiği sınavda ilk 5'e girerek kazandı ve peruya gittiler. orada altı ay okuduktan sonra da venezzuellaya geçti. ve halen orada eğitimine devam etmektedir.

diğer ihl mezunu oğlum da bugünleri beklemedeydi. demek ki bu ülkede işler normale dönmeye başladı.

sabır gerekiyormuş sadece!

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Çok güzel, doğru bir gelişme.

İnşaallah danıştay vs. denen hukuk katillerinin olduğu yer bu güzel gelişmenin de içine etmez!

İlgilileri kutluyorum.