İmam Hatip Liseleri'nin tarihsel gelişimi

veri

Yasaklı
İmam Hatip Liseleri'nin tarihsel gelişimi

28 Mayıs, 2004 13:40:00 (GMT +02:00)
Özlem Soğukdere - CNN TÜRK
YÖK yasası tartışmalarının odağındaki İmam Hatip okullarının serüveni 1924 yılında başladı.

Çok partili rejime geçilmesinin ardından partilerde başlayan oy kaygısıyla birlikte, dönemin politikacıları İslami kesime yakın durmak adına bu okulları açmaktan çekinmedi.

Menderes döneminde başlayan tavizler, Demirel döneminde doruk noktasına ulaştı.

Sağ partilerin yanısıra sosyal demokrat partiler de yeni İmam Hatip okulları açmaktan geri kalmadılar.

İktidar partileri kimi zaman, İmam Hatip konusunda asker-siyaset dengesine göre bir strateji izledi. 12 Eylül sonrası İmam Hatip sayısındaki artış, 28 Şubat döneminde aniden kesildi.

AKP’nin iktidara gelişi ile konu farklı bir boyuta taşındı. Konuyu Avrupa Birliği çerçevesine oturtan AKP, üniversitelere girişte İmam Hatip Liseleri'nin önünü açan bir yasayı gündeme getirdi...

İmam Hatip kronolojisi

1924
Okullarda laik eğitime geçiş kapsamında çıkarılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu’yla (Eğitim-Öğretimin Birleştirilmesi) birlikte medreseler kapatıldı.

Laikliği yeni benimseme aşamasında olan bir toplumda din eğitiminin gerekliliğine inanan Mustafa Kemal Atatürk, medreselerin yerine dört sınıflı 29 adet İmam Hatip okulu açtı.

Bir yıl sonra İmam Hatip sayısı 26'ya, iki yıl sonra 20'ye, üç yıl sonra da ikiye düştü.

1929-30 öğretim yılında ise son kalan İmam Hatip okulları da kapatıldı.

1946
Çok partili hayata geçilmesiyle birlikte partilerde oy kaygısı başladı. İslami kesime yakın durmak isteyen liderler, İmam Hatip Liseleri konusunda yumuşamaya başladılar.

1948
CHP, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam, hatip, vaiz ve yüksek din okulları açılması için Meclis'e kanun teklifi verdiler.

Teklif sonucu İmam Hatip okulları açılmadı ancak 10 ay süreli İmam Hatip kursları açıldı.

1949
Yıl başında dönemin iktidar partisi CHP Ankara ve İstanbul'da iki tane İmam Hatip kursu açtı. Bir süre sonra kurs sayısı sekize çıkartıldı.
Din derslerinin eğitim-öğretim müfredatına konulması da bu döneme rastlar.

Okulların dördüncü ve beşinci sınıflarında seçmeli olarak okutulmak üzere din eğitimi başladı. CHP'nin önerisi ile Ankara Üniversitesi bünyesinde ilk ilahiyat fakültesi açıldı.

1950
Demokrat Parti iktidara gelmesinin ardından mevcut İmam Hatip kurslarının yetersiz olduğuna kanaat getirip İmam Hatip okullarının açılmasını kararlaştırdı.

Adana, Ankara, Isparta, İstanbul, Kayseri, Konya ve Kahramanmaraş'ta ilk İmam Hatip okulları açıldı.

1958 yılında bu okulların sayısı 26'ya, 1969'da 71'e, 1997'de ise 600'e ulaştı.

1951-1959
Demokrat Parti lideri Adnan Menderes, 19 adet İmam Hatip okulu açtı.

1951 yılında İmam Hatip okullarının dört yıllık ortaokul ve üç yıllık lise bölümü olmak üzere yedi yıllık bir dönemi kapsaması kararlaştırıldı.

1962-1963
İsmet İnönü döneminde yedi adet İmam Hatip okulu açıldı.

1965-1971
Süleyman Demirel, 46 adet İmam Hatip okulu açtı.

1971
Askeri darbenin ardından Necmettin Erbakan başkanlığındaki Milli Selamet Partisi(MSP) ile Bülent Ecevit başkanlığındaki CHP koalisyon ortağı oldu.

Ağustos ayında yeni bir düzenlemeyle, İmam Hatip okullarının dört yıllık orta kısımları kapatıldı. Lise süresi ise üç yıldan dört yıla çıkartılarak meslek lisesi haline dönüştürüldü.

1973-74
1973–74 öğretim yılında CHP-MSP koalisyonu, İmam Hatip okullarının orta kısımlarını yeniden açtı ve İmam Hatip liselerine bütün üniversitelere giriş imkanı verdi.

1974 yılında 33 tane İmam Hatip okulu açıldı.

1974-1975
Bülent Ecevit, 29 adet İmam Hatip okulu açtı.

1975-1978
Süleyman Demirel, 233 adet İmam Hatip açtı.

1976
Kız öğrenciler de İmam Hatip okullarına alınmaya başlandı.

1978-1979
Bülent Ecevit, dört tane İmam Hatip açılmasını kararlaştırdı.
Askeri darbe de İmam Hatip okullarının artış hızını kesemedi

28 Mayıs, 2004 13:51:00 (GMT +02:00)
Askeri yönetim, İmam Hatip Lisesi mezunlarına diledikleri üniversiteyi seçme hakkı tanıdı.

1979-1980
Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel döneminde 36 adet İmam Hatip okulu açıldı.

12 Eylül askeri darbesinin ardından 35 tane daha İmam Hatip eğitime başladı.

1982
Askeri yönetim, İmam Hatip Lisesi mezunlarını üniversite sınavında diledikleri fakülteleri tercih etme hakkına kavuşturdu.

1982 Anayasası’nın 24’üncü maddesiyle din eğitimi devlet güvencesi altına alındı.

Seçmeli olarak okutulan din dersleri, ilk ve orta dereceli okullarda zorunlu hale getirildi.

1984-1989
Turgut Özal liderliğindeki ANAP döneminde 90 adet İmam Hatip Lisesi açıldı.

ANAP’ın Özal’dan sonraki lideri Mesut Yılmaz döneminde de 23 adet İmam Hatip Lisesi açıldı.

1990
DSP lideri Bülent Ecevit, CHP’den 23 yıl sonra oturduğu Başbakanlık koltuğunda İmam Hatip okullarının orta kısımlarının kapatılmasını kararlaştırdı.

1990-92
ANAP lideri Mesut Yılmaz, 23 adet İmam Hatip Lisesi açtı.

1992-94
DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, 12 adet daha İmam Hatip açtı. Demirel, tarihin en çok İmam Hatip açan politikacısı oldu.

1994-95
DYP lideri Tansu Çiller döneminde 13 adet İmam Hatip açıldı.

1996-97
Orta kısımları kapatılan İmam Hatip okullarının sayısı düşüşe geçti.

Bu okulların orta kısımlarında 1996-1997 eğitim öğretim yılında 214 bin öğrenci okuyordu.

1997-1998
İmam Hatip lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve çok programlı lise sayısı 609’a ulaştı.

1998 yılında 192 bin 718 öğrenci meslek liselerinde okurken, İmam Hatip Liseleri'nin bu sayı içindeki oranı yüzde 21 idi.

Üniversite giriş sınavında genel lise ve meslek lisesi mezunlarına aynı katsayıların verildiği son yıl olan 1998'de her beş meslek lisesi öğrencisinden biri İmam Hatip Lisesi öğrencisiydi.

2001
Bu dönemde İmam Hatip Liseleri'nin sayısı 600’dü.

2002-03
2001 yılında 600 olan İmam Hatip sayısı 558’e düştü.

2002-2003 öğretim yılında, İmam Hatip sayısı 536’ya düştü. Öğrenci sayısı ise, 64 bin 534'tü.

2004
AKP’nin seçim öncesi ‘katsayı uygulaması değişecek’ vaadinin ardından, İmam Hatip Liseleri'nde okuyan toplam öğrenci sayısı yüzde 35 gibi bir artışla 97 bine ulaştı.

İmam Hatip okullarının hükümetlere göre dağılımı

28 Mayıs, 2004 13:57:00 (GMT +02:00)
Eğitim-Sen'in verdiği rakamlara göre İmam Hatip okulu açma rekoru Süleyman Demirel'in elinde bulunuyor.
· 1951-1959 / Adnan Menderes / 19 adet
· 1962-1963 / İsmet İnönü / 7 adet
· 1965-1971 / Süleyman Demirel / 46 adet
· 1974-1975 / Bülent Ecevit / 29 adet
· 1975-1978 / Süleyman Demirel / 233 adet
· 1978-1979 / Bülent Ecevit / 4 adet
· 1979-1980 / Süleyman Demirel / 36 adet
· 1984-1989 / Turgut Özal / 90 adet
· 1990-1992 / Mesut Yılmaz / 23 adet
· 1992-1994 / Süleyman Demirel / 12 adet
· 1994-1995 / Tansu Çiller / 13 adet
· 1995-1997 / Diğer Hükümetler / 97

veri

Yasaklı
yok birşey kardeşim

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

rica ederim.
umarım bilgiler birilerinin yalanını ortaya çıkarır.

Eee şimdi Forumda mesajları arayıp YALAN söyleyenlerimi çıkaracağız onlar kendilerini bilirler.

Yalandan bahseden kim agbi nickli üye?

Yazılanları bi kere de tam oku yahu.

Sen veri'nin hınk deyicisi misin?

O yazmış yalan diye bende ona soruyorum nedir bu yalan olayı diye? sana ne oluyor ki zırt diye çıkıyorsun?

veri

Yasaklı
boşver dedik ya
ağbi yalanı dolanı görmüş
yazının içeriğine baksan baksan tüh biz şurda hata yapmışız diyebilecek misiniz?
yukardı pek çok veri var.
dalıcağına
yazının içeriği hakkında yorumda bulun.
veya ağbinin yaptığı gibi teşekkür et çık

bakış

Kıdemli Üye
yalan derken sayın veri? kim yalan söylemiş ki?
Abi ,Sn ağbimiz herzaman demireli eleştirir ya.veride ağbiye atıfta bulunmuş

Sn agbi,en çok imamhatip açanın demirel olduğunu duyunca bayağı bir garipsemiştir.

Sn veri şu akparti dönemindede imamhatiplerin sayısını yazsana.tam olarak seçemedim bu yazıdan.

Ben eminimki akpartide imam hatip açmıştır.8 yıl boyunca kaçtane açmıştır

veri

Yasaklı
eminsen sen yaz
biz de öğrenelim.

ben bilmiyorum

veri

Yasaklı
bana güveniyorsanız sorun yok
999 adet açılmış akp zamanında
siz aksini ispat edene dek

agbi

Yasaklı

Abi ,Sn ağbimiz herzaman demireli eleştirir ya.veride ağbiye atıfta bulunmuş

Sn agbi,en çok imamhatip açanın demirel olduğunu duyunca bayağı bir garipsemiştir.

Sn veri şu akparti dönemindede imamhatiplerin sayısını yazsana.tam olarak seçemedim bu yazıdan.

Ben eminimki akpartide imam hatip açmıştır.8 yıl boyunca kaçtane açmıştır

ÇOK zaman düşünüyorum.

Size cevap vermek için yazdığım mesajda tükettiğim ZAMAN İSRAF mı diye. NEDENMİ ? aVAM DEYİMLE bir dediğinizi bir değiniz tutmuyor YANİ MESAJLARINIZ demirel GİBİ dün dün bugün bugün FELSEFESİNDE.

DEMİREL de hatta EVREN de İmam Hatip açmıştır ben bugüne kadar bunları İslam a hizmet etmek için açtıklarını zannetmiyorum YOKSA SİZ BÖYLE mi zannettiniz.

Gelelim Ak Parti nin İMAM HATİP AÇIP AÇMAMASINA ÖNÜ KESİLDİKTEN sonra 1000 Tane İmam Hatip açsan neye yarar ÖNEMLİ OLAN İMAM Hatip felsefesini NORMAL okullara sokmaktır.

Bana ERBAKAN ın başlayıpta halen yaşam da devam eden BİR İCRATINI gösterebilirmisin ? Ben Göstereyim TALEBELERİ Yani Erdoğan ve GÜL ERBAKAN ın yaptığı devam eden İslam a ve Bu vatana en büyük hizmeti.

bakış

Kıdemli Üye
Arkadaşlar imamhatip liselerini akp 558 ile aldı 355'e düşürdü.Acı ama gerçek.
akparti döneminde yinede çoğaldığını tahmin ediyordum.AKLIM ÖYLE DÜŞÜNMEMİ SAĞLADI.Ama BİLGİYE başvurunca.gerçek ortaya çıktı....

Sn veri,bu değerlendirmeyi bize yapma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim

http://www.meb.gov.tr/baglantilar/okullar/linkdetail.asp?KOD=66

veri

Yasaklı
gerçekler acıdır bakış kardeş
akp gerçekten yanlış yaptı
ne derdi vardı da imam hatip sayısını düşürdü
sebebini de araştırır mısın?

agbi

Yasaklı
Arkadaşlar imamhatip liselerini akp 558 ile aldı 355'e düşürdü.Acı ama gerçek.
akparti döneminde yinede çoğaldığını tahmin ediyordum.AKLIM ÖYLE DÜŞÜNMEMİ SAĞLADI.Ama BİLGİYE başvurunca.gerçek ortaya çıktı....

Sn veri,bu değerlendirmeyi bize yapma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim

http://www.meb.gov.tr/baglantilar/okullar/linkdetail.asp?KOD=66

ÇOK mu ÖNEMLİ

DEVAMI olmayınca.

Esas İmam hatip AİLE dir.

ÖNEMLİ OLAN İMAM HATİP mevzunlarının ÖĞRENİMLERİNE DEVAM ETMELERİ.Mücadele böyle olmalı.

bakış

Kıdemli Üye
gerçekler acıdır bakış kardeş
akp gerçekten yanlış yaptı
ne derdi vardı da imam hatip sayısını düşürdü
sebebini de araştırır mısın?
refahyol'dan sonra gelen anayol hükümeti imamhatiplerin orta kısmını kapatmıştır.o tarihten bu yana imam hatipler azalmıştır.eşi başörtülü kendi namazlı başbakan döneminde bile imamhatipler azalmıştır.Buda akpartinin 28 şubatın ürünü olduğunun en açık göstergesidir.

Elime bir malzeme daha geçti.Gönül isterdiki bu konuda akpartiyi elşetirmeyeyim.Akparti ihl'lerin sayısını yarıya düşürmüştür.yazıklar olsun...

veri

Yasaklı
sadece orta öğrenim kapanmadı.
katsayı uygulaması
psikolojik baskı
imam hatip kökenli memurların atılması
diyanet kadrosunun dondurulması
gibi pek çok şey ekleyebilirsiniz.

yani ak parti iktidara geldiğinde ben çevremden şahidim
pek çok imam hatip okulunda öğrenci başına birkaç öğretmen düşüyordu.

öğrenci yoksa okulun açık kalmasının ne faydası olucak.

suçu anayol a atmışsınız
ama erbakan ın malum konuşmasına atıfta bulunmak istiyorum
bizim arka bahçemiz dediği hangi okullardı dersiniz.

bakış

Kıdemli Üye
bizim arka bahçemiz dediği hangi okullardı dersiniz.
Suçu anayola atmayalım,erbakana atalım demi.

O lafı erbakan söylemişmi bilmiyorum.kaldıki söylesede o laftan hiçbirşey çıkmaz.İlk ihl'yi açan erbakan değildir.Arka bahçemiz dese ne olur demese ne olur.