ilk kıldığınız namazz

kul emir

Profesör
arkadaşlar ilk kıldığınız namazı hatırlıyormusunuz
geçen arkadaşla konuşurken bu soruyla karşılaştım ilk kıldığın namazı hatırlıyormusun
ilk kıldığım namaz ne büyük lezzetti ama henüz dört yaşında iken bir bayram sabahı babamın haydi kalk namaza gidiyoruz deyişi hala kulaklarımda neydi namaz neden bu kadar önemliydi kılınmak zorundamıydı o zaman için bunları düşünmüştüm babam abdest alırken ona bakarak aldığım o abdest ne güzeldi allahım ve güneş henüz yeni yeni doğarken babmın elinden tutmuş henüz nasıl kılındığını bile bilmediğim namaza gidiyordum camiden içeri girerken hocanın camiye serptiği o gül suyu sanki muhammed (sav) geliyordu ve beni şefkatle okşuyordu babamın yanında durmuş ve allahımın huzurunda secdeye ilk defa varmıştım allahım ne büyük lezzet
evet arkadaşlar ilk kıldığı namazı hatırlayanınız varmı?

Rüveydaa

Profesör
Web sitesi
www.serzenisler.com
valla şeyh_şamil kardeşim çok hoş bi konu tebrik ederim....

ben ilk namazımı hatırlamıyorum... annemle, ananemle bazen başımı kapatır bazende kapatmadan ölesine sadece hareketlerle kılıyordum....:)

çok şükür bu kutlu hediyenin idrakında olan bi ailede yetiştim
ve çok küçük yaşta anlamını bilerek huşu ile kılmaya alıştırıldım...

okul ve dini öğrenimimde hep bu hassasiyette oldu elhamdulillah...

fakat unutamadığım bi namaz varki
halen sancısıda tadıda damağımda...

geçtiğimiz ramazan ayında istanbula gittiğimde
ayağımı ilk eyup sultan camiine bastım...
sahurumuzu yaptık..

"tüm zaman durdu herkesin kulağı o eşsiz ezanda yönü kıblede..
tüm kalpler tekbirde,diller duada...
o an namaz hamdolsun ne bitmez bi zaman
ne tükenmez bi heyecan gibi saatlerce uzadı..
Allah razı olsun imam her bir rekatta;
sayfalarca yüce kitabın mucizevi satırlarını okuyarak
bizi kıldırdığı namazla tarifsiz yerlere ve zamanlara taşıdı...

ben hayatımda secdede o kadar ağladığımı daha hatırlamıyorum
yok daha öyle bi duygunun kıyası..."

Ya-Rahman hamdolsun sana
bana geçtiğimiz vakti eda etmeyi nasip ettiğin
ve gelecek vakte erişmeyi lütfettiğin için....

A

ada

Guest
bencede çok güzel bir konu Allah Razı olsun.
bende hatırlıyorum ilk namazımı hatta ilk namazımı kılarken fotoğrafım bile var.Hatırlıyorum da annemin yanına o kadar yaklaşırdım ki onu öyle sıkıştırırdım ki sebebi ne biliyor musunuz?Annemin okuduğu duaları duyacam ve bende tekrarlayaktım bu şekilde ezberlediğim dualar bile oldu çok şükür Allah bizi namazdan ayırmasın inşAllah

derya

Üye
Bnede hatırlıyorum ilk kıldığım namazı.İnanın sadece özentiyle başlamıştım.Sureleri,nasıl kılınacağını biliyordum ama denememiştim.Özentiyle başlamama rağmen zamanla önemini ve gerekliliğni idrak ettim çok şükür.Rabbim huzurundan hiç ayırmasın inş.selametle...

RaBiA

Asistan
Konu vesilesi ile baya gerilere gittim.Lakin ben ilk namazımı hatırlamıyorum :( Babam islamın güzellikleriile geç tanışmış yani 40 yaşlarında.Evde dinimize uygun en küçük yaşta yetiştirilen ben oldum çok şükür.Bu sebeple galiba ben de 2-3 yaşlarımda kılmaya başlamıştım namazımı.Hatırlarım :) 4-5 yaşlarımda yatsı namazı uzun gelirdi.Babam imam olur biz cemaat olurduk bu sebeple yorulup bir çok rekatı babama çaktırmadan( ya da ben öyle sanıyordum:)) yerde oturur onların bitirmesini beklerdim.Babamda kıldığımı sanardı :D aslında sanıyormuş gibi yaparmış :D çok hoş anılardı bunlar.Allah babamdan razı olsun inşaallah.

eCeM

Paylaşımcı
Ben tam olarak kaç yaşlarındaydım hatırlamıyorum ama nasıl da istekliydim.hala aklımda :) annem rabbim binlerce kez razı olsun ondan.. abdest almayı tarif ederdi sonra annemin o kocaman gelen eteklerinden giyinir birlikte kıbleye yönelirdik.. anneme bakarak kılmaya çalışırdım o ne yaparsa bende onu taklit ederdim..dua bilmediğim için namaz kılarken hep allah derdim..biraz büyüdükten sonra ben namaza dururdum annem arkamdan duları seslice söylerdi ben tekrar ederdim ... Ne güzel..tekrar yaşar gibi oldum:) o zaman her şeyin lezzeti farklıydı tabii !..

B

benja

Guest
ilkokul zamanlariydi sanirim ama hatirlamiyorum.. ilk namazlarini anlatan arkadaslarin anilari da cok hosmus :)

meftun

Paylaşımcı
İlk namazımı hatırlayamıyorum.Küçükken ara sıra annemizin yanına durarak namazımızı kılardık. Anneme namazda duaları sesli okumasını söylerdim hep ondan duyarak bende okumaya çalışırdım. Ne güzel anılar bunlar. Rabbim namazlarımız da devamlılık nasip eylesin ..

malcolmxx

Üye
ben dini yönü kuvvetli ama bunu çocuklarına yansıtamayan bi ailede büyüdüm.ailem bize namazı yeterince anlatamamıştı.ve ben namaz kılmadan büyüyordum 16 yaşıma girmiştim.ve namaz çoktan farz olmuştu üzerime 16 yaşındayken lise 2de bizim sınıfta dini yönü çok kuvvetli bir kız vardı.bu kızın yerli yerinde efendi hareketleri dikkatimi çekmiş ve ben bu kıza aşık olmuştum.sırf ona yakın olayım diye binbir yol deniyordum ve nihayetinde kızın risale i nur talebesi olduğunu öğrenmiştim...ve dedimya sırf ona yakınlaşmak için bende risale okuyan üniversite abilerin yanına giderdim ama risaleyi bildiğimden değil de kıza yakınlaşmak için.ama ordaki abilerin beni etkilemesi dine daha çok yakınlaşmamı sağladı.artık namaz kılmak istiyorduma am herhalde şeytandan olsa bi türlü başlayamıyordum.ne kadar niyetlensem sanki biri beni tutuyordu da ılamıyordum.derken risale i nur sohbetinden geldiğim bir gün akşam uyuduğumda rüyada kıyametin kopuşunu gördüm.güneş hızla batıya gidip sonra yavaş yavaş doğuya geliyordu.bu rüya baya uzun sürmüştü ve ben o kadar korkmuştumki rüyadan birdenbire uyandım..uyandığımda gözümden yaşlar boşalıyordu ve sabah ezanı okunuyordu...o ağlamaklı halimle abdestimi alıp namaz kıldım.

benim de ilk namazım böyle işte.

o kıza ne oldu sorularınızı duyar gibi oluyorum.ikimiz de mezun olduğumuz sene üniversiteyi kazandık ve fakültelerimiz oldukça yakın...ama maalesef hala ona karşı olan düşüncelerimi bilmiyor.çok hissettirdim ama bi türlü söyleyemedim.gerçi görüştüğümüz de yok ama...Allah nasip ederse artık bu sene onun hakkıında ciddi düşündüğümü söyleyecem...dualarınız ve bana tavsiyeleniz varsa beklerim....

inkişaf_

Doçent
Ben hatırlıyorum, diğer vaktin gelmesini bekliyor insan. Çok sevap kazandığı hissettiriliyor insana özellikle küçük yaşta kılınınca.

SiNeM

Piss'a!
babam önde ve kardeşlerimle ben arkada dalton gibi sıralanarak her rekatta güldügümüzü hatırladım birden :O

M

Murat Sâki

Guest
ankarada cebecide ufak bir dersanemiz vardı şimdilerde kapatıldı genellikle Risale-i nur dersleri verilirdi Şu anda gözleri Görmeyen Ahmet Şahin abimiz vardı soyu abbasilere kadar giden bir muhterem zat ilk namazımı onunla kıldığımı iyi hatırlıyorum, namaz saatinin gelmesini iple çekiyorduk şüphesiz o heyacanı o hoşnutluğu hiç bir şey veremezdi dünyada belkide insan küçükken huşu ile namaz kılmasının sebebi dünya dertlerinin farkında olmaması.. o günden bu güne kılıyoruz bakalım Allah kabul etsin

B

BeHReM

Guest
ilkini hatırlamıyorum fakat çocukken ramazanda sabahları babamın imam olup arkasında ailece namaz kıldığımızı iyi biliyorum.ne büyük bir hazdı....

inteus

Üye
ben imamhatip mezunuyum bir çok değişik cemaatlerdede bulundum.çocukluğumdan beri ara ara namaza başlar tekrar bırakırdım.ama ciddi anlamda ve huzur duyarak kıldığım namaz liseyi bitirip çalışmaya başladığımda oldu.o hazzı hala unutamıyorum.değişmiştim,uçuyordum adete simyam bile değişmişti.o namazla birlikte dua nın mahiyetini anladım,dua yapmasını öğrendim.bununla birlikte ufkum gelişiyor sürekli yeni bakış açıları kazanıyordum.hafızamın nasıl güçlendiğini anlatamam.kelimeler ve inanç dünyası içinde sarhoş oluyor her okuduğum kitap her öğrendiğim yeni bir söz bütün ihsanıyla beni ileri götürüyordu.sanırım ben o gün yeniden doğmuştum.hayel gücümün nasıl arttığını ve hayellerimin nasıl gercege dönüştüğünün, hazzını unutamam.islamı tek başına yaşıyordum ama etkin ve güçlü olduğumu düşünüyordum.belkide motivasyonun son haddesiydi bu başlangıç.o yaştan öneceki dönemimde asla adam olamıyacagımı düşünüyordun namaz ve özel islami yaşantıyla birlikte zamana hükmetmeye başladım artık her şey benim insiyatifim ve programlarım dahilindeydi.çok zeki biri olmama ragmen susleksi sorunları olan biriydim kendimi ifadede cok zorlanırdım.ondan önceki yaşamım da hayeller ve umudlarla dolu idi ancak namaz ve bilinçteki gibi hayelin pırıltıya coşkuya dönüştüğü gibi değildi.sonra nemi oldu yine kuyuların dibinde ipsiz gezme seruvenleri başladı.temiz sularda kirli insanları arama pişisikleriye yüzyüze kaldım.en sonunda ölüm,ölümü yaşama.başkalarındada görme ölümü,ve en önemlisi sancılıda olsa ölümün olduğu ve korkmamam gerektiğini anladım.eğer iki dakka sonra burdan çıkıp bakkala giderken ölecegimi bilsem saniyesinde ölüme hazırlık kararı verme yetimi isterin rabbimden...

melde

helina_roje
baba annem ile kılmaya başlamıştım hatırladığım kadarı yanına bir seccadede benim için sererdi çok güzel günlerdi :)

bende ilk namazımı hatırlıyorum çok güzel bir duyguydu ve arkadaşım öğretmişti 4.sınıfa gidiyordum inanın o an çok güzeldi:) :)

kul emir

Profesör
allah hepinizden razı olsun gerçekten çok güzel anılar rabbim tüm dünya insanlarına böyle duygular tatmalarının nasip etsin inşallah

TuaNa MiNa

Paylaşımcı
ilk namazımı ramazanda kılmıştım ama tam hatırlamıyorum kaç yaşında olduğumu...Bambaşkaydı o günler anlatılmaz yaşanır diyomuşu;) m

Tuncay ÖZ

Profesör
ilk namazım galiba 95 de kıldıgım ramazan namazdı zannedersem