İlk Eşinizin Kıymetini Bilmeniz İçin Beş Sebep

spesifik

آزادی قید و بند
9 Yıl evli kaldığım, Sinan ve Nihan isimli dünyalar güzeli ve canımın içinin içi 2 çocuğumun babası olan beyimden ‘’şiddetli geçimsizlik’’ gerekçesiyle ayrıldım. Şaşıracaksınız ama kendisi önemli bir üniversitenin iletişim fakültesinde doçentti, profesör olmak üzereydi. Alanında çok önemli biriydi, iletişim üzerine 30’un üzerinde baskı yapmış 4 kitabı vardı. Fakat birbirimizle sağlıklı iletişim kuramadık, ikimiz de daha fazla sinir hastası olmadan ayrıldık. 1 yıl 2 ay sonra eşinden yıllar önce ayrılmış bir kuyumcuyla tanıştım; sünnet olan yeğenim için kendisinden çeyrek alırkenki ‘’çeyrek’’ te (15 dakikada) oldu bitti her şey ve evlendik. Bütün dünyası sadece 15 metrekarelik hapishanesi (dükkânı) olan, işinden başka bir şey tanımayan, sosyal hayatı sıfırın bile altlarındaki bu işkolik adamdan felâket derecede sıkıldım ve 4 yıl, 6 ay, 13 gün sonra boşandık. Ailesi umurunda değildi, evliliğimizin böyle devam etmeyeceğini söylediğimde ‘’işe geç kalıyorum, sen bilirsin!’’ karşılığını verecek kadar gamsız ve duygusuz bir tipti. Boşanma için mahkemeye bile gelemedi işi yüzünden, avukat tuttu ve tek celsede boşandık. Bir kızım da ondan olmuştu, hâkim velâyeti bana verdi, 2.500 TL de nafaka bağlattım. 3,5 yıl bekâr yaşadım, sonra çok güvenilir olduğuna dair reklamları çıkan evlilik sitesinden bir emekli komiserle tanışıp evlendim. Onunla hayatımın en vahim, hatırlamamak için zihnimi sıfırlatmaya bile razı olacağım felâketler yaşadım, 8 ay süren cehennem hayatından sonra boğulmakta olan birinin kendisine uzatılan ele uzanması gibi mahkemeye koştum ve ondan da ayrıldım. Hamdolsun bu defa çocuğum yoktu. Şimdi 3 yavrumla yalnız yaşıyorum, eski kuyumcu eşimin 2.500 TL ve ilk eşimin ayda 1000 TL nafakasıyla geçiniyorum. Hamdolsun maddi problemimiz yok, fakat içimde onulmaz yaralar açıldı ve kapanmıyor! Yaşadığım ve hiçbir kadının asla yaşamamasını umduğum onca kıssadan aldığım hisseleri ‘’İlk eşinizin kıymetini bilmeniz için 5 sebep’’ başlığı altında sıralamak istiyorum:Üç aşağı beş yukarı bütün erkekler aynıdırlar; ilk eşiniz genelde ‘’en iyisi’’dir, kıymetini bilin, elden bırakmayın! İlk eşim üniversite aşkımdı, 4 yıl birlikte okuduk ve bizi görenler ‘’ İşte çağımızın Leylâ ve Mecnun’ları!’’ derlerdi. O kadar bağlıydık, hatta bağımlıydık birbirimize; mutluluk sanki sırf bizim için yaratılmıştı! Evlendikten sonra problem şuydu: Benim mükemmele odaklanarak sergilediğim aşırı beklentilerime cevap veremiyordu, bense bunu ‘’Bütün erkekler veriyor da sadece benimki böyle!’’ sanırdım, meğer haddi çok aşan ve iletişim dehâsı denilebilecek bir akademisyene bile ‘’İllallah!’’ dedirten anlamsız, imkânsız, gereksiz ve insafsız beklentilerim varmış! Bunu gayet iyi anladım ama çok geç kaldım!Bekârken ele avuca sığmaz biri olabilirsiniz ama evlendikten sonra iradenize hâkim olup kendinizi bir ele ve avuca sığdırmak zorundasınız, yoksa bütün ellerden ve avuçlardan kayar gidersiniz! Bekârlıkta belli ölçüde çılgınlık hoşgörülebilir, fakat evlilikte ‘’sükûnet’’ esastır, çılgınlık çıldırtır!Yine bekârken ‘’kendi hayatınızı’’ yaşayabilirsiniz; fakat evlendikten sonra artık tek başına ‘’kendiniz’’ yoksunuz, ‘’aileniz’’ vardır ve ‘’ailenizin müşterek hayatını’’ yaşamaya odaklanmalısınız. Aksi halde evlilik yürümez, herkes ‘’kendi’’siyle başbaşa kalır!Tamamen ilgisiz de olsa babanın ailede varlığıyla çektiğiniz çocuk ve hayat yükü, babasız çektiğinizle asla aynı değildir ve daha ağırdır! Anadolu’da ‘’Kocan olsun, çamurdan olsun!’’ sözü bunun için söylenmiştir.‘’Nedir bu çektiğim? Ben de biraz rahat etmek istiyorum!’’ demeyin sakın! ‘’Dünya rahatlık yeri değildir ve dünyada rahatlık arayan AHMAK’tır!’’ uyarısını aklınızdan çıkarmayın. Yani herkes her an bir sınavda ve marifet ne yapıp edip sınavı kazanmaktır. (İsmi saklı)Genç Beyin Dergisi

Yavuzhan

Üye
Web sitesi
www.siyasethane.com
Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan bu tür bencillerden asla bir leyla olmaz.
Baksanıza daha çölün başında Mecnun'a sırtını dönmüş..
Zoru görünce kaçmış..Mücadele, dayanıklılık, sabır, uyum,anlayış,hoşgörü "0"
Erkeklerin hepsi aynıymış..bak,bak,bak..
Sen her gördüğün sakallıyı deden mi zannediyorsun..
Hem sen önce bir aynaya bak.. Bulunmaz hint kumaşıymış gibi hatayı muhatabında arıyor.. Hadi ordan..
Suçun kendisinde olduğunu zaten son bölümde itiraf etmiş..
Benden sana güzel bir şarkı hediye..;
"Kendim ettim, kendim buldum.."
Dinle, dinle kafanı taşlara vur.. Ayarı kaçırma sakın 3 çocuğun varmış..
Nankör kedi...

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan bu tür bencillerden asla bir leyla olmaz.
Baksanıza daha çölün başında Mecnun'a sırtını dönmüş..
Zoru görünce kaçmış..Mücadele, dayanıklılık, sabır, uyum,anlayış,hoşgörü "0"
Erkeklerin hepsi aynıymış..bak,bak,bak..
Sen her gördüğün sakallıyı deden mi zannediyorsun..
Hem sen önce bir aynaya bak.. Bulunmaz hint kumaşıymış gibi hatayı muhatabında arıyor.. Hadi ordan..
Suçun kendisinde olduğunu zaten son bölümde itiraf etmiş..
Benden sana güzel bir şarkı hediye..;
"Kendim ettim, kendim buldum.."
Dinle, dinle kafanı taşlara vur.. Ayarı kaçırma sakın 3 çocuğun varmış..
Nankör kedi...

Büyük lokma ye amma, büyük söz söyleme muterem.

"boşanma" bizim sülâlemizin yakınından dahi geçemez derdik, en yakınımızın başına geldi !

Peygamber Aleyhisselam (sav) olmak üzere kadın ve erkek arasında tartışma olmayan ev, yuva, hâne, aile yoktur.

Hanım ve Beyfendiden daha fazla bu yuvayı hararetlendiği anda kurtaracak salih / saliha kişilere ihtiyaç vardır.

Bu bazen annedir, bazen baba, bazen kardeş, bazen alt komşudur, bazen aile dostudur... Amma bu yuvanın kurtuluşunda can simididir.

Şahsi ve ailevi hususlar başta olmak üzere, dünyevi yada uhrevi hayat ortak olmak üzere İSTİŞAREDEN gördüğüm rahmet ve bereketi hiçbirşeyde bulamadım malesef.

Söz uzatmağa gerek yok.

Okuma yazma bilmeyen ananemin bir lafıyla bitireyim;

"Oğul sevgi/aşk üç günlüktür... Saygı ilelebet... Saygısı olmayan sevgi bitmeğe mahkum"

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Yavuzhan ın yazısı tek taraflı bir yazı olmuş...

Belkide kendiside problemler yaşamıştır bunu bilemeyiz...

Bazı noktalarda da hak vermemek elde değil...

Sayın @Büşra Betül ve sayın @Yavuzhan'ın anlatmak istedikleri hemen hemen aynı şeyler.

Ama gel gelelim aradaki uslup farkı insanı bazen haklı iken haksız konuma düşürebiliyor.

Konuya gelecek olursak, doğrusunu söylemek gerekirse zamane erkeği olsun zamane kadını olsun sabırsız ve şükürsüz...

Aslında burada hanımlarda biraz daha hata var, bu mesele ile ilgili yakında bir konu açacağım.

Diğer yandan eşi ile sorun yaşayan bir hanımın duygularına sırası ile; nefsi, şeytan, çevre, v.s v.s girer.

Bu hanım tv de izlediği evlilik proğramlarından bile etkilenir.

Bu evlilikte aradığımı bulamadım, bu proğramlara gelenler hep ikinci evliliği yapmak isteyen insanlar. Bende onlar gibi mutlu olsam bende onlar gibi hayatımın baharını yaşasam diye düşünebilir.

İslami bir ailede durumlar sebepler daha farklı olabilir.

Örneğin Sema MARAŞLI'nın boşandıktan sonra konudaki yazıya benzer yazıları yazdığını görmüştüm.

Netice olarak talak Allahın en sevmediği helal.

Kadında erkekde harama düşmediği sürece ufak tefek meseleleri gögüsleyip sabır göstermeli.

Ufak tefek meselelerin düzelmesi için dua etmeli.

Bu da benim imtihanım diyebilmeli.

Bu sözümü erkekler için yazıyorum, Sokrates in şöyle bir sözü var:

'' Evleniniz eşiniz iyi çıkarsa mutlu olursunuz. Kötü çıkarsa filozof olursunuz''

Sabredin en kötü ihtimalle filozof olursunuz.

Selam ve dua ile...

garip70

Ordinaryus
Güzel bir yazı... Bütün bayanların mutlaka okuması lazım, tavsiye ederim...

Yalnız, sadece bayanlar dediysem, konuyu yazan bayan olduğundan dolayı...

Yoksa erkekler için de geçerli aynı durum...

Eşinizin kıymetini bilin...

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Erkekler Hz.Hatice gibi kadın, kadınar Hz.Rasurullah (Sav) gibi erkek istiyor.

İstiyoruz sadece

O kadar :)

nefahtü

Kıdemli Üye
kadın veya erkek illede boşanacaksa önce nefsini boşasın sonra eşini..

fas

Ordinaryus
bence hepimiz için iyi bir örnek olmuş bu yazııııRabbim hayırlı insanlarla karşılaştırsın....

abdullah birisi

Kıdemli Üye
araştırmaları bilmiyorum lakin tahminim, boşanmaların büyük kısmına kadınlar sebeb oluyordur diye düşünüyorum...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
hayatinda esi olmayan hangi erkegin düzeni var ? bu sorumu mertce kim cevaplayabilir ?