İLİM sahibi olanlara soruyorum.İslami açıdan

agbi

Yasaklı
Bir komşumuz var.

Hiristiyan veya Yahudi ( Siyonist değil )

Kendi halinde ve bizlerin islami yaşamınada saygı gösteriyor.

Kimseye zararı yok Toplumda faydalı biri.

Biri çıkıp bu İnsanı öldürsrse

Öldüren kişinin Allah katında yeri ?

Öldürülen kişinin Allah katında yeri ?

Lütfen alıntı getirmeyin kendi fikrinizi söyleyin.

Eğer fikriniz yoksa O ZAMAN AHKAM kesmeyin

Benmi ?

Benim fikrim yok AHKÂM kesmektende ALLAH cc sığınırım.

Sofuoglu

Ordinaryus
Bir komşumuz var.

Benmi ?

agbi ,burda ne alim nede allame!!!var,
siz Allah katinda bir hukmu soruyorsunuz ve akabinde kisilerin fikrini istiyorsunuz!,
bu bir celiskidir!!,yani hukum hakkinda kimse(yani ilmi olmayan bizler) fikir beyan edemez,
burda ne fetva nede hukum verecek kimse oldugunu zandetmiyorum!
madem bu hususda yolun buyuklerinin ictihatlarinida istemiyorsun
o vakit kuranda haksiz yere insan oldurenlerin durumlari hakkindaki ayetleri bulup ogrenebilirsin!!!!

selametle

agbi

Yasaklı
agbi ,burda ne alim nede allame!!!var,
siz Allah katinda bir hukmu soruyorsunuz ve akabinde kisilerin fikrini istiyorsunuz!,
bu bir celiskidir!!,yani hukum hakkinda kimse(yani ilmi olmayan bizler) fikir beyan edemez,
burda ne fetva nede hukum verecek kimse oldugunu zandetmiyorum!
madem bu hususda yolun buyuklerinin ictihatlarinida istemiyorsun
o vakit kuranda haksiz yere insan oldurenlerin durumlari hakkindaki ayetleri bulup ogrenebilirsin!!!!

selametle

Sofuoğlu yeğenim

Benim bildiğim bir tek şey vardır.

ALLAH ın resulu Peygamberim sav yaşamında münafıkları yaşarken TEŞHİR ETMEMEİŞTİR.Kısacası Son nefesi ASLA BİLEMEYİZ.

Bundan dolayı İman hakkında & Ahiret için CENNET veya CEHENNEM hakkında FİKİR YÜRÜTEMEM yürütmektende ALLAH cc sığnırım.

MÜNAFIK Kafirden daha tehlikelidir KAFİR KAFİRLİĞİNİ ANLATIR bir yerde dürüstür BEN KAFİRİM der ama MÜNAFIK öylemi İKİ YÜZLÜDÜR RİYAKARDIR.

MÜNAFIK KAFİR DEN DAHA TEHLİKELİDİR o zaman neden peygamberimiz sav MÜNAFIKLARI dünyevi olarak yok etmemiştir veya Öldürmemiştir.

Benim de düz mantığım budur.

Konuyu açmamın sebebi

Açılan bu pareleldeki konulardır.

Allah a emanet ol

korakademik

Ordinaryus
MÜNAFIK Kafirden daha tehlikelidir KAFİR KAFİRLİĞİNİ ANLATIR bir yerde dürüstür BEN KAFİRİM der ama MÜNAFIK öylemi İKİ YÜZLÜDÜR RİYAKARDIR.

MÜNAFIK KAFİR DEN DAHA TEHLİKELİDİR o zaman neden peygamberimiz sav MÜNAFIKLARI dünyevi olarak yok etmemiştir veya Öldürmemiştir.

Efendimiz güvence vermiştir.
kim olursa olsun zaten mü'minlerin (kendi kanaati ile) öldürme yetkisi yoktur

thetevhit

Üye
İslami değerlere ve müslümanlara saldırmayan ve saygı duyan Öyle bir kişi kesinlikle öldürülmez..Öldüren kişi hata etmiş olur. İslam`da köle- efendi ayrımı olmadığından Mekke`nin ileri gelenleri mevki ve nüfuslarını yitirmekten endişelendirler.
İslam`da “ tevhid “ inancının Arapların “ atamızın dini “ dedikleri , putperesliği ortadan kaldıracağından kaygılandılar.
Müslümanlara yapılan baskı ve zulüm artınca Hz. Peygamber bazı müslümanların Habeşistan`a göç etmelerine müsaade etti .
* Habeşistan hükümdarı Hristiyan olup adaletiyle tanınan biri idi. ALLAH, SİZİNLE DİN KONUSUNDA SAVAŞMAYAN, SİZİ YURTLARINIZDAN SÜRÜP-ÇIKARMAYANLARA İYİLİK YAPMANIZDAN VE ONLARA ADALETLİ DAVRANMANIZDAN SİZİ SAKINDIRMAZ. ÇÜNKÜ ALLAH, ADALET YAPANLARI SEVER.
(Mümtehine Suresi, 8)

Bizim için esas olan Peygamberimiz (s.a.v.)’in tutumudur ki Peygamberimiz (s.a.v.), kendi döneminde yaşayan ve Allah'a iman eden Yahudilere karşı son derece anlayışlı ve adaletli davranmıştır. Peygamberimiz (s.a.v.) ve kendisinden sonraki 4 halife döneminde Kitap Ehli’ne son derece merhametle yaklaşılmış, bu kişiler korunup kollanmış, haklarında adaletle hükmedilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) hem onları İslam’a davet etmiş hem de Kuran'a göre onlara iyilikte bulunup dinlerini rahat yaşamalarına izin vermiştir. Öldüren Kişinin durumuna gelince o hesap işi ve hesap gününde Rabbim hükmünü verecektir..O durum hakkında Bizim hüküm vermemiz doğru olmaz...

ANTİdepresan

"Ansiklopedi"
Forum genelinde büyük bir çelişki var. Yahudi, yahudi diye öcüüü gösterisi yapanlar şimdi saygıdan bahsediyor. Hem antisemitizmi körükleyip hem de burada da saygı gösterir gibi olmak garip...

Hristiyan, Müslüman, Musevi, İsevi, Alevi, Yahudi, Katolik, Ortodoks... ne olursa olsun hiçbir insanı öldürmek meşru sayılamaz. Kabul edilemez.
Yüce katta bunların hoş karşılanmayacağını düşünüyorum. Bir insan evladına kıyamazken (genelinde) Yaratıcının kulları arasında bir ayrım yaparak buna müsade edeceği akıl ve mantıkla bağdaşmaz kanaatindeyim...

thetevhit

Üye
Evet, birisi Allah ın asi kulu ,diğeri itaatkar kuludur.Birincisi Allah ın cehennemine, ikincisi Allah ın cennetine gidiyor tabiii.......

korakademik

Ordinaryus
birinin cennete diğerinin cehenneme layık görülmesinde bizim herhangi bir katkımız mı var.
Hidayet Allah'tan

bize verilen görevi yapmaya çalışalım yeter
kim cennete kim cehenneme gidecek miş bize mi sorulacak
keza bir siyonist cennete layık görülse
hop buraya siyonistler giremez mi dicez

thetevhit

Üye
Kimlerin cennete kimlerin cehenneme veya hangi hallerin cennetlik hangi hallerin cehennemlik olduğu Allah cc. bize göndermiş olduğu yaşam klavuzu olan Kar an ı kerim de bildirmiştir...Ve ona göre düşünmek lazım..:

korakademik

Ordinaryus
99 cinayeti olan kişi tövbe edince Cennetlik olduğu hadis le bildirilmedi mi?

Verda

Gales
De ki: "Ey kendilerine kötülük edip, aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü O çok bağışlayan, çok esirgeyendir. " (zümer/53)

tevhid kardeşimin dediği gibi ALLAH cennetlik ve cehennemlerin hallerini kuranda bildirmiştir....
he islamla tanışmamış vb.. gibi durumlarda da şu şöyledir diyemeyiz ALLAHUALEM....

cennet kolay değil cehennem de luzumsuz değildir...:)

bi husben

Kıdemli Üye
Bir komşumuz var.

Benmi ?

öldürülen kişi cehenneme girecektir nedenmi çünkü komşun ve islamı tanımış ve halen islama girmemiştir Allahın deyimiyle bu muşrikler somut birer pislik oldukları için cehennemliktir.

sebepsiz yere adam öldürende tüm insanları öldürmüş gibidir bununda hesabı allaha kalmıştır

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
kim haksız yere bir insanı öldürürse tüm insanlığı öldürmüş gibidir
katillerin yani zalimlerin yeri bellidir değil mi ?

fakiri

Kıdemli Üye
Bir komşumuz var.

Benmi ?

Eskiler bir adamın aklını sorduğu soru ile ölçerlerdi. Şimdi, böyle bir boş ve bomboş soruyu sormak akıl kârı mı ? Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir ve kendi kanunalrıyla bu ülkeyti yönetir. Bu kanunlara göre bir Hristiyan veya Yahudi de pekâla T.C. vatandalşı olabilir ve bütün vatandaşlık haklarındna yararlşanarak kanun önünde müslümanlarla dahi eşit hakka sahiptir. Bu durumda böyle bir gayr-ı müslimi öldürdünüz mü, aynı Türk vatandaşı olan birini öldürmüş gibi muamele görürsünüz. İslâmi idarede de, böyle bir olay gerçekleşirse gayr-ı müslimler böyle bir idarede zımmi haklarına sahiptirlerr ve kanun önünde mal ve can emniyeti yönünden müslümanlarla aynı haklara sahiptirler. Sadece , zımmi yani, gayr-ı müslim olduklarından müslümanlardan fazla vergi, haraç öderler. Şu halde yukarıdaki sorununne amaçla sorulduğunu anlaşılmaktadır diye düşünüyorum. Müslümanalr gayr-ı müslimleri öldüremezler anma, onları kesinlkikle sevemezler diyorum.

agbi

Yasaklı
Eskiler bir adamın aklını sorduğu soru ile ölçerlerdi. Şimdi, böyle bir boş ve bomboş soruyu sormak akıl kârı mı ? Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir ve kendi kanunalrıyla bu ülkeyti yönetir. Bu kanunlara göre bir Hristiyan veya Yahudi de pekâla T.C. vatandalşı olabilir ve bütün vatandaşlık haklarındna yararlşanarak kanun önünde müslümanlarla dahi eşit hakka sahiptir. Bu durumda böyle bir gayr-ı müslimi öldürdünüz mü, aynı Türk vatandaşı olan birini öldürmüş gibi muamele görürsünüz. İslâmi idarede de, böyle bir olay gerçekleşirse gayr-ı müslimler böyle bir idarede zımmi haklarına sahiptirlerr ve kanun önünde mal ve can emniyeti yönünden müslümanlarla aynı haklara sahiptirler. Sadece , zımmi yani, gayr-ı müslim olduklarından müslümanlardan fazla vergi, haraç öderler. Şu halde yukarıdaki sorununne amaçla sorulduğunu anlaşılmaktadır diye düşünüyorum. Müslümanalr gayr-ı müslimleri öldüremezler anma, onları kesinlkikle sevemezler diyorum.

Doğrudur bu mesajına katılıyorum.

YALNIZ sorumu düşünerek okuyanlar ile okumak için okuyanlar arasında fark vardır bu fark sizde açıkça gözüküyor.