İlim Meclislerinde Bulunmanın Fazileti

SeNoL

MUEYABYA
<-----------
Maide - 97 - Allah Ka'be'yi, o Beyt-i Haram'ı insanlar için hayat kaynağı yaptı, o haram ayı, boyunları bağsı ve bağlı kurbanlıkları da. Bütün bunlar, Allah'ın göklerde ve yerde olanları bildiğini, sizin de bilmeniz içindir. Gerçekten Allah herşeyi bilendir.
----------->

Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor:

Resulullah (sav) Buyurdular ki:”Şüphesiz Allahu Teala’nın yollarda dolaşıp zikir ehlini arayan bir takım melekleri vardır. Bu melekler, İzzet ve Celal sahibi Allah (cc)’ı zikreden bir topluluğa rastladıkları zaman birbirlerine :

-“Geliniz aradıklarınız burada” diye seslenirler ve zikir ehlini dünya semasına kadar kanatlarıyla kuşatırlar.Rableri-ki O, kullarının durumlarını daha iyi bildiği halde onlara:

-“Kullarım ne diyorlar?” diye sorar.

Melekler:
-“ Seni tesbih ediyorlar.Seni tekbir ediyorlar.Sana hamd ediyorlar ve Sana tazimde bulunuyorlar.”derler.

-“Peki,beni gördüler mi?”

-“hayır, vallahi Seni görmediler.

-“Beni görselerdi nasıl olurdu?

-“Seni görmüş olsalardı Sana daha çok ibadet eder, Seni daha çok tazim eder ve Seni daha çok tesbih ederlerdi.”

-“Peki, ne istiyorlar?”

-“Senden cenneti istiyorlar”

-“Cenneti gördüler mi?”

-“Hayır, vallahi ya Rabbi, görmediler.”

-“Peki, görselerdi nasıl olurdu?”

-“Cenneti görmüş olsalardı , ona karşı daha hırslı, daha istekli ve daha rağbetli olurlardı.”

-“Peki, neden sığınmaya çalışıyorlar?”

-“Cehennem ateşinden.”

-“Cehennem ateşini gördüler mi?”

-“Hayır, vallahi onu görmediler.”

-“Peki, görmüş olsalardı nasıl olurdu?”

-“Görmüş olsalardı, ondan daha çok kaçar ve ondan daha çok korkarlardı.”

-“O halde sizleri şahit tutuyorum ki, ben onları bağışladım.”

Bu sırada meleklerden biri :

-“Onların arasında falan kimse var ki, o onlardan değildir, yalnızca bir ihtiyacı için gelmişti”der.

Yüce Allah (cc):

-“ Onlar öyle bir meclis arkadaşlarıdırlar ki, onlarla oturan kimse bedbaht olmaz”buyurdu.

(BUHARİ, Müslim)

fakiri

Kıdemli Üye
Tebrikler.

SeNoLL kardeş,

Ellerine ve gönlüne sağlık... Ama, bu beyyineleri nereden de bulup çıkarıyorsunuz ? Bilindiği gibi, bu tür deliller ve hakikatler, aramıza karışmış bazılarının sara nöbeti geçirmelerine sebep oluyor. Adamlar "Hadislere güvenilmez, ortalık uydurma hadis dolu" dediler, tutmadı. "Rabıta şirk'tir (!!!) " dediler bu da tutmadı. Müslümanları kendi uyutma seanslarına alıştırmak için bu sefer "Tasavuuf ve tarikatlar müslümanları uyutuyor." dediler yine tutmadı.
Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, şimdi de siz en meşhur ve muteber hadis kitapları sahihayn'da geçen bu hadis-i şerifi asmışsınız.
Yani, düpedüz birilerine " ya bu hakikatleri kabul edin, ya da bu diyardan gidin" demektesiniz. :clap2:

SeNoL

MUEYABYA
<-----------
Maide -98 - Biliniz ki Allah, hem azabı çok şiddetli, hem de bağışlayan ve merhamet edendir.
----------->

S.a
Hamdolsun şimdiye kadar niyetim hep üzüm yemek oldu...Böyle de kalacak ALLAH`ın izniyle...Konuyu açarken o bahsettiğiniz bazıları aklıma gelerek değilde..Sanal da olsa birbirimizi göremesekte herşeye rağmen burasının da hadis te bahsedilen topluluklar zümresine katılabileceğini anımsatabilmeyi düşünerek açmıştım ki inşaallah ALLAH onların zümresine katıyordur..

Bunun bilincinde olarak konulara ve kişilere yaklaşırsak sanırım daha sağlıklı hasbihal edebiliriz...Dua ve muhabbetle...Esselamualeykum....
Allah Resülü: Cennet bahçesine uğradığınızda kendinizi besleyiniz, buyurdu. Sahabiler: Ya Resulallah, Cennet bahçeleri nerededir? diye sordular. Peygamberimiz: Allah’ın anıldığı, zikir mescidleridir, buyurdu.(Tirmizi). İbn-i Abbas’ın rivayetinde:İlim meclisleridir, buyurdu.(Taberani). Ebu Hureyre’nin rivayetinde: Mescidlerdir, buyurdu. Sahabiler: Beslenmek nedir? diye sordular. Resulüllah: Subhanallah, Elhamdülillah ve Allahu Ekber (demek)dir buyurdu.(Tirmizi).
Hadis-i Şerif (Taberani).