ilim çinde olsa gidilir mi? bu hadis yanlış mı ?

islamveinsan

Doçent
s.a

Senelerden beri dikte edilen; "ilim çinde de olsa gidip alınız" hadis i şerif i yanlış tevil edilmiş olabilir mi ?
Efendimizin sas in "ilimden" muradı ne demekti ?
"ilimden murad din ilmi" olduguna şüphe olmadigina göre; 1400 sene öncesinin çin ülkesinde "din ilmi" yoktu elbette...

"ütlübül ilme velev bi's sin" ibaresine düz bakınca; mana böyle anlaşılıyor ama Medine i münevverede Allah ın Rasulunu bulmuş bir sahabe, niye din ilmi için çin e gider düşünceleri geliyor.

Allah razı olsun alimlerden; bu hadis i şerifi mütalea eden muhakkik ulema metindeki "velev bi s sin " ifadesinin "velev küttam bi s sin" olarak okunması gerektigini söylemişler... Bu "muzmer" olan kütüm kelimesi bilinmedikçe de mana düzelmiyor..
Hadis in manası şöyle oluyor ; "Siz çin'de bile olsanız ilmi arayınız" şekline bürünüyor....

Selametle...(mustafa kaplandan alıntılar yapılmıştır)

Ehl-i Beyt

Üye
yapmış olduğunuz bu tespit doğru olabilir. Çünkü insan istediği heryerde ilmi bulabilir. Yeterki isteği bu yönde olsun...
"Sora sora bağdat bulunur" misali...
sevgiyle ve selametle.

johncoffey07

Asistan
Bilmem ilginç bişi ama daha net kanıt gerek!!!!

Bi de şunu eklemek isterim..Sonuşta ilimin aranıp bulunması vurgulanmamış mı??Yane diğerleri ayrıntı kaçmamış mı??

B

.BeYzA.

Guest
öyle bir hadis-i şerif var ve bu rivayet hakkında çeşitli görüşler var... Hadis alimleri bir takım araştırmalar yapmışlar ve rivâyet yönünden zayıf bulmuşlardır. Ama, mânâ yönünden öbür hadis-i şeriflerin gösterdiği ana istikamete uygundur. Yâni ilim nerede olursa olsun alınır.

İlim bilmek demektir. Her şeyin bilgisi onun ilmidir.

İlim ilim bilmektir,
İlim kendin bilmektir.
Sen kendini bilmezsin,
Ya nice okumaktır?

Bunlar da Yunus'un mısraları...

Her şeyin bir ilmi vardır. Marangozun ilmi, ağacı güzel işlemektir O bakımdan bu ibarede ilim sözü mutlak bilgi mânâsıyla değil, geniş mânâsıyla kullanılmıştır.

Bilgi nerede olursa olsun, insan o bilgiyi elde etmek için oraya seyahat edebilir. Gayr-i müslim bir hocadan okuyabilir. Gayr-i müslim bir diyara gidip, oradan o bilgileri alabilir. İslâm fıkhının hükmü budur. Burdaki ilim bizim tebcîl ettiğimiz yüksek ilim mânâsına değildir, genel bilgi mânâsınadır.

İlimler ikiye ayrılır:

1. Alet ilimleri

2. Yüksek ilimler

Yüksek ilimler, İslâm ile ilgili ilimlerdir. Öteki ilimler, alet ilimleri; Arapça, Farsça, nahiv, edebiyat, belâğat, bedi', beyan, tarih, coğrafya, fizik, kimya... vs. Bunlar da ilimdir. İslâm bunlara ilim değildir demiyor. Ama, ilimlerin taksimatında fazîlet dereceleri farklıdır. En yüksek ilim, konusu itibâriyle en şerefli olduğu için ma'rifetullah, Allah'ı bilme ilmidir. Ama, öteki ilimler de ilimdir.

dayi

Profesör
İlim ÇİN,de değilde İÇİNDE olarak anlaşılsa..daha güzel bir mana çıkacak..ne dersiniz..İlim İÇ,imizde değilmi..:?:eek:fftp:

B

.BeYzA.

Guest
ilim içimizde olsaydı Efendimiz(sav) :

"Kim ilim talebi için yola koyulursa Allah (c.c.) bu vesile ile ona cennet yolunu kolaylaştırır. "
"İlim talebi için yola koyulan dönünceye kadar Allah (cc.) yolundadır.

buyurmazlardı sanırım...yukardaki iki hadis ilim için yola koyulmak gerektiğinden bahsediyor. demek ilim içimiz de değil onu aramak elimizde

selam ve dua ile...

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
Çin'den dünyaya yayılan bir çok icat vardır: kağıt, barut, pusula, şeker, asma köprü, rikşa arabası, el arabası vs.

Hadis-i Şerif bana göre Mustafa Kaplan'ın anladığı gibi dini ilimlere hasredilecek bir manada değil...

B

.BeYzA.

Guest
Çin'den dünyaya yayılan bir çok icat vardır: kağıt, barut, pusula, şeker, asma köprü, rikşa arabası, el arabası vs.

Hadis-i Şerif bana göre Mustafa Kaplan'ın anladığı gibi dini ilimlere hasredilecek bir manada değil...

katılıyorum...

islamveinsan

Doçent

Keşke daha iyi okusaydin mustafa kaplan in fikirleri yok
o okudugunu yazmiş bende buraaya taşıdım...
selametle...

Zeynep Özmen

Kevok_84
sanki yorumlayamaz:thinking:

anlamadım ben ama bir açıklama yapmak istiyorum.

Bediüzzaman şualar eserinde bir çok kişinin hadislerden bir şey anlamadığından bir çok hadise sahih değildir uydurma dediklerini söylemiştir. Tamam bizde belki hiç kimsenin anlamadığını anlayabiliriz hadislerden, ayetlerden ama yorum yapmak diyince iş biraz zorlaşıyor. Bence bir insanın hadis yorumlaması tevil etmesi için müceddit, müçtehid olması gerekiyor.

Ve dikkatımı çekti yazının en sonunda ''En Doğrusunu ALLAH Bilir'' yazıyor olması gerekmiyormuydu?.

Humeyra

Üye
Hadis yorumlamak icin özel ilim gerekir ve bunu ancak alimler ve evliyalar yapabilir.

On-topic: Evet ilim Çinde olsa oraya gidilir. Nitekim bende ülkemi terk edip buraya geldim Allah cc yolunda olmak icin.

Humeyra

Üye
Çin'e uçakbiletler biraz pahalliydi, onun icin Türkiyeye geldim:)